Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
3. dub 2012

@janakkk Koukám, že mám zaltý dítko. Zalehne mezi 20 a 21h a budí se 3-4x na kojení, žádný dudlíky, chování atd. se nekoná.... Obvykle mezi 23-1h přenesu k nám do postele, přebalím a spí se dál...
V noci taky moc nepřebaluju, ale chtěla bych se k tomu nějak donutit, aby byl v suchu a nezvykal si na mokro... jenže před kojením řve jak tur a po kojení to moc nejde, protože u toho často usnu...

rozarka65
3. dub 2012

Ahojky,jdu na radu...chtěla bych vyzkoušet flísáčky na den, na vystřídání s vlňáčky...mám 9ti měs. holčičku...jaké máte zkušenosti...děkuji...

katyxq
3. dub 2012

@rebelie U nás v noci bylo bezplenkování ze začátku (tak dva týdny) s řevem, dávám ji vyčůrat před kojením, neb po vytuhnem obě 😉, teď už je zvyklá a začne řvát hlady až po vyčůrání - ona neumí jen trochu mrčet, cholerička jedna.
A v noci jsem přebalovala po každém kojení už od narození, ta naše citlivka ve vlhkém neusne, nebo usne, ale vrtí se (tudíž nespím já) a pak se stejně bzo vzbudí.

diviska
3. dub 2012

@rozarka65 ahoj, já mám tedy radši vlňáčky, ale flísáčky mám tots bots a jsou super, a jsou dost velké, takže na mojí 8mi kilku v osmi měsících stačí stále číslo 1 🙂

rozarka65
3. dub 2012

@diviska děkuji...🙂 Já taky...ale občas se stane,že mám troje na sušáku.... 😀

rebelie
3. dub 2012

@katyxq Sakriš, ty mě nahlodáváš. B. je taky cholerik, žádný drobný náznaky hladu, hned řev... a když ho posadím na nočník před kojením, je to fakt k nevydržení... On teda vydrží suchej a klidně se vyčůrá až po kojení, jenže to už já kolikrát spím... Jenže nevím, zda dáme 2 týdny řevu na nočníku, do toho se mi asi nechce jít... to raděj častěji přebalím...

janakkk
3. dub 2012

@rebelie ja se k tomu nutit nehodlám, aspoň ne zatím :D stejně to nepomáhá, když přebaluju, je to s tím spaním naopak horší....

janakkk
3. dub 2012

@rebelie
@katyxq holky, ja jsem tu bezplenkovku nějak nedala...zkoušela jsem to párkrát, ale bez úspěchu, a teď v 5 měsících už to půjde asi těžko začínat....

janakkk
3. dub 2012

@rebelie ono kdybych nepoužívala techniky jako dudlík a pochovat, tak bych kojila v noci asi každou hodinu...tak když se vzbudí moc brzo napřed zkouším tyhle oblbovačky a teprve když to nepomáhá, tak nakojím....

katyxq
3. dub 2012

@janakkk Začít jde kdykoliv 😉, já nejvíc slavím úspěchy s časováním - dávat malou vyčůrat vždy po probuzení (a v 99% případů se fakt vyčůrá) a taky, když se vrátíme z venku, hned jak se probudí v kočárku nebo šátku. Jak je vzhůru, tak to dáváme střídavě, někdy mi přijde, že nesignalizuje vůbec (hlavně když si hraje) ... nebo prochází obdobím změny signálu a já nevím ještě na jaký to změnila 😀. Nejlíp bezplenkujem, když nejsme doma 😉, to dává vědět důrazně, že chce.

Takže v neděli jsme jeli v jedné plínce od 3 odpoledne až do 6 do rána, kdy já byla ještě tuhá a malá se už asi nějakou chvíli šila a mrčela, pak spustila řev, to už bylo mokro. A dneska jsme vyrazily kolem 8, o půl druhé jsme byly zpátky a doteď stále jedna plínka (protože spí).
Ale jinak máme třeba i 10 počůraných plínek za den 😅.

diviska
3. dub 2012

@janakkk já jsem začala taky skoro až v pěti měsících a jde to 🙂

rebelie
3. dub 2012

@janakkk Já jsem zas vyzkoušela, že B. se klidně nechá přebalit a nemá pak problém dál spát (dělám to teda v posteli, plínky mám při ruce, mokrou jen hodím na zem a pořeším ráno, pokud teda nepotřebuju sama na záchod). Co se kojení týče, já právě v noci odmítám chodit, houpat atd., pokud pomůže prso, je to pro mě první volba - protože ho jen vyndám, B. saje a já podřimuju (cokoliv jiného ruší můj spánek výrazně víc). S BKM jde začít kdykoliv, záleží na tom, zda se Ti chce.
@katyxq Nám zas skoro vůbec nefunguje časování - na mě vždycky kouká, cože to jako chci, když on přece nic nesignalizoval 😉.

boudova
3. dub 2012

tak naší bublině zřejmě zapomněli říct, že může signalizovat 😠 já fakt nic nepozoruju a to ji krmím bez plínky, protože kadí hlavně při jídle, abych viděla signály a fakt nic, akorát rudne, když už tlačí a to teda za signál nepovažuju 😎 já se teda snažím časovat, hlavně po probuzuení kvůli čůrání. ale tady to vázne na mně, protože pokud spím taky, tak mě nevzbudí to mručení, ale až řev a to už je pozdě.

dneska jsem jí zkusila vycpat šíleně plínu, jeslti mi vydrží dýl než jedno čůrání a nevydrží, řvala, že je počůraná, tak jdu přebalit a mokrá jen vrchní čč plína, taspodní totálně suchý, ale my musely přebalovat 😅 tak nevím, jestli mám vůbec pořizovat další vkládačky. separačku používám jednorázovku, myslíte, že flís by pomohl? že by vydržela dvě čůrání během půlhodky 🙂 do jedné plíny?

katyxq
3. dub 2012

@boudova Naše malá je taky citlivka na vlhko, tím mě právě dotlačila k bezplenkovce, extra savé varianty taky nefungovaly a flís na zadeček dávat nebudu (pro atopiky to není dobré).
Jinak kakací signál u nás je ten, že se zarazí, nasadí divný výraz (tlačící výraz 😉) a začne tlačit, pak musím být já dostatečně rychlá 🙂.

ivuska.h
3. dub 2012

@rebelie Mě se budí tak 3-4x normálně, dnes to byl extrém a pila snad furt... Ale já jak ji mám u sebe v posteli, tak je to úplná pohodička, jen si ji přistrčím, ona po napití odpadne a spí dál, dudlík v noci skoro nevedeme (občas jí ho strčím, když se mi nechce ještě kojit 😀 ) a nějaké chování už vůbec ne, ona se vlastně chová pořád 🙂

poup
3. dub 2012

Holky, prodávám plínky po malé...zbývají poslední kousky...např. BBH noční, Loveybums vlňáky - super na léto, HD pastelky, nějaké AIO....a myslím si, že i ceny jsou OK 😉 ...zabírají mi místo v šatně a už volají po nějaké prdelce 😀 Koukněte zde: http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=269280

poup
3. dub 2012

jo a taky budu prodávat kupu oblečení....nosili jsme látkovky, takže kalhoty budou krásně sedět... 😉 Na druhé mimi to nevidíme, takže se zbavuji všeho...kočárek, postýlka apod...kdyby někdo měl zájem, pište do zpráv, pošlu foto

rebelie
3. dub 2012

@ivuska.h Tak to máme dost podobný... já si tedy zatím nemůžu to společný spaní vynachválit - vstávat x krát za noc k postýlce, to už bych byla chodící mrtvola...

sussanah
3. dub 2012

@rebelie na nocni bkm se fakt vykasli, pokud se mu nechce. Nas mlady zacal sam dobrovolne v noci bkmkovat nekdy v 9mesicich, do te doby ho ani nehlo a byl to spis rev. Ja teda noci resim flisovyma vkladackama, aby byl v suchu a mokro ho nebudilo, jinak pres den separacku nema. Podle me je spis hlavni, at je dite odpocate a pak se pres den muzes venovat bkm uplne v pohode.

rebelie
4. dub 2012

@boudova Já myslím, že by ten flís pomoci mohl, určitě bych to zkusila.
@sussanah Já myslím, že on by i nocní bkm dal, ale po kojení, a to nedávám já 🙂)) - tak to řeším, jak píšeš - dávám na noc flís

markusko
4. dub 2012

Ahoj holky, potřebuju rychlou radu, manžel mi omylem z lékárny donesl místo bezvodého lanolinu adeps lanae cum aqua, dá se to taky použít, nebo mám radši poslat pro ten bezvodý? Příp. na co se dá tento smíchaný s vodou použít?? Děkuji..

lenka5731
4. dub 2012

Holky, mám prosbu, mohly byste mi prosím kouknout do alba a zkritizovat moje nákupy a plány na plenkovou výbavičku? 🙂 Děkuju.

zabinka88
4. dub 2012

Holky ty baba boo vypadají úžasně a mají chlupaťoučký povrch. Doufám, že budou i dobře sát. Hned jak uschly tak jsem je navlekla na malou a posílám fotečku 😉

lollaj
4. dub 2012

Tak hlásím,že jsme opět bez nehod 😉 Dokonce bych řekla, že pulky víc (lépe) sedí s větší látkovou výplní.Jen musím dokoupit čč a nechce se mi už investovat, no ale říkám si, že je v budoucnu využiju jako hadry na úklid 😅

mahafi
4. dub 2012

@markusko Ahoj, taky se mi to jednou stalo a naštěstí jsem zjistila, že to použít jde, jen jsem toho dala trochu víc než toho bezvodýho 🙂.

aemmi
4. dub 2012

@rozarka65 máme flísáčky Anavy a jsem spokojená, myslím, že jsou to jediné, o kterých tu nikdo nepsal, že by protékaly...(nebo jsem to zrovna nečetla 😀 )

rozarka65
4. dub 2012

@aemmi děkuji...🙂

zabinka88
4. dub 2012

Tak přidávám zkušenosti s Baba Boo AIO po jednom zkušebním dni.Oblékla jsem je obou dětem.Nám dobře padnou, i malému ve 2letech vydržely a neprosákly nikama.Šimonek v nich měl ty 2 origo vkládačky.Robince stačila 1. Robinka má macaté nožičky takže jí hezky sedí, ale myslím, že u štíhlejších jedinců by to nemuselo být tak dobré.Takže krásné plenečky, ale na macaté nožičky jako máme my. A je v nich docela sucho a příjemně takže mokré popolinky asi odložíme 🙂

helulela
4. dub 2012

@lollaj a co dáváš teď - 3 čč??

lollaj
4. dub 2012

@helulela ne ne 😀 pouze dva, ale fakt držej.A na noc mám vv anavy s froté vložkou a vydží celou noc.