Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
28. zář 2010

Tak dneska jsme byli v noci zas v látce - dala jsem mu Tots Bots kapsovku s originálním vnitřkem a vkládačkou navíc a gut 🙂 Dneska dostane nějak vycpanou kapsovku Bum Genius.

Co vy dáváte na noc? Aby to bylo adaptabilní (asi nejlíp kapsovky, co?) a ne moc objemné, ať se mu dobře spí.

aevka
28. zář 2010

Ahojte!
Chci se vás zeptat, jestli nemáte některá zkušenost s Pop-in 3v1? Potřebovala bych vědět, jestli se dá nějak "občerstvit" impregnace vnější vrstvy? Dík za každou odpověď.

jasekd
28. zář 2010

@aevka No tak to by me taky zajimalo (myslis Pop in AIO? Ja mam AIO Pop in bamboo), zacla mi nejak protejkat 😠 Nejsem s ni nejak extra spokojena. Mame AIO IV a tuhle, spis jen po doktorech, Popku ma na cestu tam a pak na obsluhu v ordinaci ma IV, je to s ni jednodussi, takze tu Pop ma na sobe treba 1,5 hod, ale nekdy jsem ji dala, kdyz dosly HD, a mel ji trochu dyl, a protekla, jine pliny mi to nedelaj, navic necham Martinka po jidle vycurat a az pak balim, takze zas o jedno curani min, a nedrzi... Hlavne kolem nozicek, i kdyz to ma natesno celkem, a ted naposled u suchace u pasu.

aevka
28. zář 2010

@jasekd Já nevím, jestli ten název je přesně takhle ☹ Teď jsem našla na internetu odkaz na ty stejné, co mám já
http://www.4babies.cz/e-shop/pop-in-multipack-0...
Já mám zatím tu zkušenost, že jsou perfektní, když jsou nové. Když se ale nějakou dobu intenzivněji používají, jako kdyby se "vyprala" impregnace a pokud je má malá na sobě a víc čůrá, tak provlhnou 😠 😠 Sice jsem někde četla, že ta svrchní plenka se nemusí pokaždé prát, že ji stačí vyvětrat. To jsem zkoušela, ale okamžitě zavrhla, protože mi ty plínky pak smrděly.
Dnes jsem psala té paní, co je prodává a dost se látkovkami zabývá. Odpověděla mi, že se pokusí něco vypátrat...když se něco dozvím, určitě dám vědět 🙂

jasekd
28. zář 2010

@aevka To bude ona... Jeste ze mam jen jednu! Protoze jinak mam HD a tech jsem koupila 24 a jedem temer vyhradne v nich a jsem maximalne spokojena (poradila mi je kamoska), kdybych tehle koupila treba 10 (jeste ze jsou drahy ty AIO), budu fakt nastvana! Vubec jsem zjistila, ze mne ty AIO nevyhovujou, fakt jen na chvili k Dr... Jinak mne vylozene protekla v jednom miste, jestli jeste bude provlhavat, tak potes 😠

aevka
28. zář 2010

@jasekd tak tyhle plínky neznám...pošli odkaz, ať vím, o jaké se jedná

jasekd
28. zář 2010

@aevka To je Haipa Daipa, cesky pliny. Ja jsem max. spokojena, ale trochu hrubnou, to ti tu rekne kazdej... Ja mam jeste tu nebio verzi, ale je to skoro stejny, ty bio jsou o neco mekci, strih stejnej... Tady je odkaz:
http://haipa-daipa.com/product/latkove-pleny-ha...

ivuska.h
28. zář 2010

@aevka Ta "impregnace" se nijak obnovit nedá, předpokládám, že je to nějaký druh laminované látky, to je prostě látka potažená fólií (v případě PULu polyuretanem), která ji pak činí nepropustnou. Čili po ušití už s tím nejde nic dělat.

A jak tu někdo psal o tom rozdílu mezi "igelitovýma" PULkama a neigelitovýma -- ono je to to samé, jen ve druhém případě je ten polyuretanový zátěr zasendvičovaný mezi dvě vrstvy látky, takže není vidět. Výsledkem je tlustší materiál a podlě me velká nevýhoda, že se nedá otřít a absorbuje moč.

ivuska.h
28. zář 2010

@jasekd Podle čeho soudíš, že jsou HD PULky prodyšné?

ivuska.h
28. zář 2010

@betelgeuzz Myslíš zmenšené na nejmenší nastavení sedu? Pro 11 měs. dítě? 😲

jasekd
28. zář 2010

@ivuska.h No tak jasne, ze ne jako treba vlna, ale igelit to neni, za prve se mi v tom nikdy nezaparil, za druhy chvili se pres to dejchat da (zkouseli jsme pres vyprane a neudusis se jako pres igelit 😝 ) Proste pro me je to spolehlivejsi nez fleecaky a jednoducha varianta proti vlne, a kdyz si ctu, jak se tady holkam "dari" lanolinovani, tak u nich zustanu, nevyhodou muze byt ten fleecovej lem, kterej nekterym mimcum muze vadit.

baca
28. zář 2010

Mně je jasné, že pul bude vždycky "igelit", ale jde mi o to, že dávám dovnitř jednu čč narovno, tak aby ty boky se dotýkaly něčeho příjemného.

jasekd
28. zář 2010

@baca Tezko rict, jak je to prijemne, ja davam kalhotkovky, takze na kuzi ma jen ty fleecove lemy. To by mozna byla prijemnejsi ta latka, kde je PUL zadelanej mezi dvema latkama, jak psala Ivuska, ale zas je to tlustsi. Fakt nevim.

Me by zajimaly ty vlnaky, v cem je to lepsi? Udrzba horsi. Spolehlivost mensi. Urcite jsou prodysny, ale neni to kousavy? No kvalitni vlna asi ne, ale co ja si vzpomenu na vlneny veci, brrr. Chtela bych pro Martinka to nejlepsi, kdyby to bylo dobry, tak treba i preziju to lanolinovani, ale zatim me to pri procitani tehle diskuse nejak nepresvedcilo... PULky jsou umely, ale mne se fakt ani v nejvetsich vedrech nezaparil, tak me to nejak nenutilo...

baca
28. zář 2010

@jasekd já dávám vlňáky pro svůj dobrý pocit, že není v igelitu. Asi ji to nekouše, to by si snad nějak ztěžovala, ne?

jasekd
28. zář 2010

@baca no tvoje dite uz asi jo, moje ne 😀 On je vubec drzak a necha si dost libit, ale jen proto, ze se neozve, ho nechci davat do neceho neprijemnyho, proto se ptam... Ja ty vlnaky nikdy nemela v ruce, tak nevim, jen si pamatuju priserny vlneny svetry 😝 Ja bych to urcite nepletla, neumim to, musela bych je koupit... Jak casto se to treba pere a tim padem i impregnuje?

izabelkak
28. zář 2010

@aevka a Ty tú plienku aj niečim vypchávaš? my sme ju práve dnes len tak pre zaujímavosť pozerali v obchode, a tam je veľmi málo sacích vrstive, tuším 3 max. 4 bambus.froté... tak skús pridať do nej nejakú vkladačku či pretečie....

baca
28. zář 2010

@jasekd ty vlňáky se tělesnou teplotou prý ještě nějak aktivují a zjemní. Ale třeba natahovací od BI, bundles, anavy, disany třeba neškrábou vůbec. Vlňáky pereš tehdy, když začnou provlhat, smrdět močí nebo jsou pokadné, pak je rovnou lanolinuješ. Pokud nenastane žádná tato situace, tak stačí prát tak jedoou za měsíc, asi. Blbý je, že schnou dýl než pulky. Bára kakala ukázkovš do číňáku, takže jsem nemusela až na výjimky řešit pokaděné vlňáky. Ale pouze do roku, od té doby dělá vše s oblibou do gatí 😖

veselazu
28. zář 2010

@baca to ti protekly to Anavy odemně? Já je 2x nalanolínovala jak bylo v návodu, pak použila, protekly mi tak jsem je ještě oprala nalanolínovala a prodala. My holt pojedem dál v PULkách, to je jistota 😒 Vlňáčky zatím odkládáme na neurčito, uvidím, nikdy neříkej nikdy. Snad ti ale poslouží, jinak jsou supr, tenké a sedí.
Jak píše Ivuska.h je lepší když ty PULky jsou zevnitř omyvatelné - otíratelné. Pokud nepokadí gumičky tak se dají otřít a jsou připravené k použití.

Ohledně protýkání kapsovek a AIO plenek - možná by to nemuselo být, kdyby je dělali taky s těma dvojitýma zábranama u nožiček ne? Mně přišlo, že když už protekly, tak kol. nožiček. Akorát BG nám zatím neprotekly, ale to je asi vycpáním pořádným či co.

baca
28. zář 2010

@veselazu Jo protekly, ale byla to nálož a já jsem je od tebe ještě nenalanolínovala. Teď už se suší. 🙂 Taky mi často protečou swb, lovíky to snad ještě neudělaly, to spíš protečou bokem, protože by snesla menší. Ale o číslo menší už jsou zase moc malé.

erinka83
28. zář 2010

@ivuska.h My je taky můžem mít úplně zmenšené 😀

ivuska.h
28. zář 2010

@jasekd Kousavé určitě ne, podle mě je hlavní výhoda právě ta prodyšnost a proti flísákům výhoda, že to nezasmrádá. Jinak flísáky jsou pro mě teď číslo jedna, nezklamaly ani jednou.

erinka83
28. zář 2010

@ivuska.h flísáky zasmrádají? Myslíš jako přímo na děcku? To cítím i vlňáky....

ivuska.h
28. zář 2010

@veselazu Jojo, proto já teď vlňáky moc nepoužívám, není to prostě jistota, fakt mě naštve, kdy v noci najdu pod dítětem louži, jak se mi nedávno stalo u Bundles vlňáků, do té doby byly úplně spolehlivé... Jediné, na které se fakt dalo spolehnout, byly ze silného merina, co jsem měla na Ondru když se narodil, ty už jsou mu malé...

ivuska.h
28. zář 2010

@erinka83 To je teda síla 😀 Tak já nevím, jestli teda nedělat nižší sed... Ale přes kalhotkovku už je Ondra měl nezmenšené...

ivuska.h
28. zář 2010

@erinka83 No třeba po 4 použitích už začnou být cítit, vlňáky až později.

erinka83
28. zář 2010

Tak to já jsem max. spokojená po stránce funkčnosti s Disanama i home made vlňákama, akorát nejsou moc pěkný, tak je máme jen na doma ☹ Ale frajeříme s flísákama, ten matroš se mi nečekaně zalíbil, úplně mě dostaly 😵

@ivuska.h Aha, tak to já je teda necítím zatím a už je měla hodněkrát..., Dneska teda říkal m, když bral malou z balkonu z kočárku, že měla navlhlý bodýčko, ale nekontrolovala jsem to, tak nevím 😒 Mně zatím flísáky neprovlhly, musím to zkusit i na tu noc konečně 🙂

betelgeuzz
28. zář 2010

@baca srovnání lovíků a merinostar nevím, lovíky jsem nikdy neměla. Malá má necelých 8 kg a mám velikost M, je jí dobře a ještě určitě dlouho bude. Taky dávám 1 čč narovno.

betelgeuzz
28. zář 2010

@andelka já dávám BE s prefoldem a pletené vlňáky. Používám je téměř od začátku, když už ji celou noc nepřebaluji, tak ať je v tom nejprodyšnějším.
@ivuska.h jojo, nejmenší sed. Ale malá je prcek a používám 1 čč.
@jasekd na vlňáky se používá merinovlna a ta nekouše. Dělá se z toho i spousta oblečení pro děti, zavinovačky atd. Fakt je to moc příjemný materiál.

beruskaveruska
28. zář 2010

ahojky zeptám se možná blbě, ale to nevadí
HD pastelka - a na to rovnou svrchnáky nebo jí něčím dovycpáváte???

jasekd
28. zář 2010

@beruskaveruska Na noc vycpavam HD vkladackou, pres den jen Pastelka a separacka a dobry, ale je to nacucane cim dal vic, mozna casem bude vkladacka i na den a na noc pridame nejakej Ikea rucnicek apod. Kamoska nepouzivala vkladacky ani na noc, furt jen Pastelku a PULky...