Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ameliejulliette
26. zář 2012

@noone Když oni nemají svoje zapínátka 😢

ameliejulliette
26. zář 2012

@ladida.l Ty M/L, jo? No tak to bych o nich možná uvažovala, děkuju!

noone
26. zář 2012

@ameliejulliette zapinatka sice nemaji, ale tou snappkou se to zapina dobre, za chvilku chytnes cvik a zapinas stejne jak suchace 😀

mahafi
26. zář 2012

@ameliejulliette ještě mě napadlo, co merinostar? končili teď výrobu a nějaký plenky mají ještě se slevou.. schnou o něco rychlejc než anavy a přijdou mi fajn 🙂

mina_
26. zář 2012

@noone
@cervena_vila
@aideen
@petkula
tak už mám na mailu odpověď... balík ještě od Medley neodešel a ani odcházet nebude, obj. byla stornována.. Teď "už" jen zbývá počkat na vrácení penízků.. na to je ze zákona 30 dní... takže ještě není vyhráno.
Co jsem zjišťovala, tak by se to mělo vrátit i s poštovným i v případě, že byl už balík odeslán a případně vrácen zpět....

cervena_vila
26. zář 2012

@ameliejulliette co nejake mikrovlakno? Treba kalhotkovky little lamb, jsou sice dvouvelikostni, ale ty dvojky nejsou nijak obri, urcite by se dala jednicka vynechat.

ameliejulliette
26. zář 2012

@noone Copak já, já bych klidně snapkovala 😉 Jsou tady ovšem jiní... kteří u prvního v pohodě motali novosklad a najednou se toho nějak bojí nebo co.. 😝
@mahafi Kouknu na ně, díky 😉 Nemáš prosím tip, kde se dají koupit? (případně do IP)
@cervena_vila Taky kouknu, i když o mikrovláknu nějak nejsem přesvědčená, ačkoli rozhodně schne rychle 🙂 Děkuju.

mahafi
26. zář 2012

@ameliejulliette já jsem je tenkrát kupovala přímo od nich.. www.merinostar.cz , ale je možný, že už budou rozebraný, já tam koukala v neděli a pár kousků ještě měli.. mě svrběla ruka, ale odolala jsem 😀. Jen nejsou jednovelikostní, ale xs/s a m/l

ptjj
26. zář 2012

holky, prosim vas, musela jste nektera pouzivat abdukcni perinku? dneska jsme ji vyfasli ☹ malymu jsou ty ksandy kratky, jak to ma na latkovce a ne na jednorazovce ☹

mahafi
26. zář 2012

@ptjj My jsme měli široký balení.., ale asi to není to samý..

aideen
26. zář 2012

@mina_ myslím, že líp jsi ani udělat nemohla. Tak hlavně, ať ty penízky co nejdřív vrátí.

aideen
26. zář 2012

@mahafi tobě opravdu schnou rychleji než anavy? Já mám od merinostar čtyři kousky plen + jednu SIO a teda schnou o poznání déle než anavky. Ale ta SIO je báječná, ta je suchá rychle. 🙂

mahafi
26. zář 2012

Já mám ty na snapku a schnou rychlejc.. ale není to tak, že by merinostar byly suchý a po dni doschly anavy, to ne.. spíš jsou tak o hodinu, dvě rychlejší.. 🙂

ptjj
26. zář 2012

@mahafi ne, ne, to je jiný

aideen
26. zář 2012

@mahafi já mám štěstí, že mi všechno v bytě na chotbě krásně schne. Kolikrát mám všechno suché do večera. Mě ty merinostar kalhotovky strašně dlouho schnou kolem těch patentků a na zabrání na zádech. Ale tak co už, plen mám dostatek, tak mě to zase tak moc netrápí 🙂

eicul82
26. zář 2012

@lenka5731 BabyLucy 🙂 je to dobrá značka? A mmch jaké jsou dobré a jaké špatné značky? 😅

mmiirrkkaa
26. zář 2012

@ptjj My ji měli... Zpočátku jsem se snažila mu ji dávat, ale pak jsem došla k názoru, že v látce má nohy od sebe až dost a hodila na to bobek. A kyčle byly v pořádku. Některé maminky s dětmi v hnuskách tam chodili ještě v 8měsících, my měli 3 návštěvy a hotovo...

ptjj
26. zář 2012

@mmiirrkkaa my jsme měli až do teď (3 měsíce) doporučené široké balení, ale jen preventivně a dneska byla levá kyčel 1b, což je ještě považováno za normu a i doktor mi zdůrazňoval, že je všechno v pořádku, jen ta levá není ještě dovyvinutá, ale že nebudem na nic čekat.......budu to asi brát sportovně a dávat mu to na noc a v době spánku, ale větrat prdku a dávat ho na bříško nahatého budu pořád, jinde takový nález vůbec neřeší

mmiirrkkaa
26. zář 2012

@eicul82 Baby Lucy je dle mého slušná volba. Špatnou značkou je určo Sketch a pak bych nevěřila značkám typu GaGa pleny, které jsou šité za pár šupů v Číně, tady ti je s velkou slávou prdoaj za 300Kč jako AIO, ale mají se prát max.na 30 stupňů... 😝 K osvědčeným značkám patří Anavy (to jsou takové mercedesy mezi plenkama; navíc se dají dobře prodat), Tots Bots, Bum Genius... Holky třeba poradí další. Já zpočátku dost experimentovala, ale je fakt lepší investovat trochu víc do kvalitní plenky, než mít doma kupu šlupek, které špatně sají, protékají a tak...

ivuska.h
26. zář 2012

@ptjj Jůla měla taky béčko na jedné straně a nakonec jsem nedávala široké balení vůbec, jen klasickou jednovel. plenku. Ona totiž byla hrozné šídlo už od malička a i když jsem dala 3 čč a zajistila flísákama, stejně si to za chvíli namuchlala mezi nohy do úzké nudle. Musela bych jí tam dát prkýnko, aby to drželo 😀 Navíc jsem se dočetla, že hlavní je, aby měla kyčel volnost pohybu, takže žádné utažené novosklady nebo mega plíny, co sahají až do půlky stehna. Dítě prostě musí mít možnost přitáhnout nohy do abdukční polohy a celkově s nimi hodně hýbat.

zlilly
26. zář 2012

Tak nevím, co mám dělat s miminem a jeho nočním čuráním. On čurá tak nějak zvláštně nahoru nebo jak to říct. celou plínku má prakticky suchou, ale ta část co je na bříšku je úplně durch. mine vkládačku, separačka je tam potom taky k ničemu protože je jinde, no já nevím. dá se s tím něco podniknout nebo ne?

ivuska.h
26. zář 2012

@ptjj Kamarádka měla u holčičky třmínky a ty musela na látku nějak speciálně upravit či co. Dečku prý dávají "zastaralí" ortopedi, že prý jsou lepší rovnou třmínky, když už je s kyčlema něco v nepřádku. V děčce je zbytečně horko atd. Třmínky sice na pohled vypadají hůř, ale prý jsou pro dítě pohodlnější. Tak nevím.

ivuska.h
26. zář 2012

@zlilly To je u kluků normální. Musíš poskládat vkládačky (pokud to teda u tvých plen jde), aby bylo nejvíc vrstev vpředu.

zlilly
26. zář 2012

@ivuska.h přes den to zvládám, ale jak to nejlíp naskládat na noc sem ještě nevychytala. navíc u jeho bratra to nebylo tak poznat, ten čural tak nějak líp a rovnoměrně. asi má delšího pindíka🙂

ptjj
26. zář 2012

@ivuska.h no nevim, náš ortoped určitě není žádný inovativec, ale s dečkou tam zpátky nepůjdu, že bych chtěla radši třmínky 🙂 budu mu ji dávat na noc a v době spaní a odpočinku, ale nechávat ho přes den kopat na dece s nahatou prdkou a dávat na bříško ho budu pořád.........horko snad nebude takový problém, teď už vedra nebudou...........každopádně budu muset ty kšandy nějak nastavit, protože je mu to krátký, jak je látkovka větší než jednorázovka, teď jsem mu to ani nezapnula, má na sobě bambusovou chobotovku a Anavy flísáky a je to prostě krátký

ivuska.h
26. zář 2012

@ptjj Ona ty třmínky musela mít pořád, tak možná má fakt jen lehčí stupeň... aspoň to ty kyčle fakt drží správně, to široké balení je totiž silně diskutabilní a málokdo přesně ví, jak má vlastně vypadat 😀

ptjj
26. zář 2012

@ivuska.h mně taky řekli, že to má mít pořád, ale myslím si, že s tímhle nálezem to není úplně nutný

mahafi
26. zář 2012

@ptjj Myslím, že s Ib bych to fakt neřešila.. 😉..

aknapets
26. zář 2012

@ameliejulliette já jsem s baby lucy spokojená, a tu cenu mi to příjde super...schne rychlejc než popoliny.. 🙂

eicul82
26. zář 2012

Dotaz 🙂 Froté plenky jsou ok?