Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jahudka80
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie 😀 😀 😀 gratuluji 😀 😀 😀 tak to je gooool a ty máš vše růžové viď 🙂. já měla dcery 2,4 a 2,5 a zhubla na 2,17 a 2,35 a to byly teprve prdelky 😀 😀 😀 ještě že už je to za mnou , přeji hodně štěstíčka a zdravíčka No kamarádce taky tvrdili holka u prvního mimi a byl to kluk pak měla ještě jednoho kluka a do třetice už mají holku 🙂

kkomtesa
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie Gratuluju moc🙂 A měli jste vůbec pro kluka jméno? My vlastně pro holku ani neměli vymyšlené, když nám řekli někdy ve 20. T, že to bude kluk.. asi bychom museli o tom na sále přemýšlet🙂

rebelie
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie Moc gratuluji, je to fakt legrace... At vám Ríša dělá jen samou radost!

katyxq
19. únor 2012

@zuzu_elen_sofie Moc gratuluju ke klučíkovi 😉, to byl ale rychlý porod 😕. Snad máte doma i něco nerůžového a nějak to nakombinujete. Já plínky nakoupila neutrální barvy, ale oblečení jsme měli tak z 90% růžové, ještěže se u Šárky doktoři s pohlavím nesekli.

helulela
20. únor 2012

@zuzu_elen_sofie taky gratuluju, že zrovna tebe překvapil kluk 😀 ať Ríša hezky roste a všem se vám daří 🙂

zuzu_elen_sofie
20. únor 2012

DĚKUJEME VŠEM.... 😀 ultrazvuků jsme měli mnoho jelikož sem chodila co týden do rizikové poradny a min 6x to byla holka na 80% asi 4 ruzní doktoři 😀 Jen jedna váhala že na holku jsou tam ty pysky příliš velké ale pindík nikde!! Naštěstí mám kamarádku co čeká holku podle genetiky tak vyloženě růžové si odkoupíííí. Ovšem s těmi kytičkovanými tots se mi moc loučit nechce 😀 no je tam i modrá kytička 😠 Až se mi zahojí ..........a malý se trochu přikrmí tak začnu více látkovat bo teď sem ráda že můžu ještě spočívat a neskákat co hodinu kolem něj - je totiž zlatýýýý.... sic mě při porodu nabral ramenem ale to je jeho jediný prohřešek zatím 🙂
Jméno pro kluka vymyslel manžel před týdnem byli jsme zoufalí - vypsal jich z kalendáře sedm a říkal rychle škrtej - tak sem škrtala a zbyl Richard 😀 no po porodu jsme byli v šoku oba - a oni se divili že to nevíme 😀 přitom ho má slušného 😀 😀 😀 Ale tak za dva dny už sem si ten mozek přeorientovala a nechala si do porodnice donét modré body ať mi to jde lépe 😀 pár modrých věcí i neutrálích mám ale dost růžových - no a hlavně tak od 74ky je to skoroo všechno růžovéééééé 😀 to se doženeeee...

lucifereeek
20. únor 2012

@zuzu_elen_sofie můžu se jen zeptat, a tobě na velkém utz ve 20tt tvrdili že to bude holka? nebo se Vám schovávala? 🙂 jinak gratuluju k chlapečkovi 😉

merja
20. únor 2012

holky, rozhodla jsem se, že si koupím tedy plenkové kalhotky - bambusky + plenkové vložky, separační plenky, svrchní kalhotky - PUL + bavlina pro novorozence. Můžete mi doporučit ke každému typu 3 výrobce a druh s kterými jste spokojené? Až bude dítko větší , dokoupím dál

rebelie
20. únor 2012

@merja kalhotovky Anavy, ev. levnější BabyLucy (ale Anavy jsou 1), PULky Haipa Daipa (i když prý se chystají PULky Anavy, tak na ty jsem taky zvědavá) a separačky - Poppolini celulózové + nastříhaná Irma

mahafi
20. únor 2012

@merja Já nemám 3 výrobce ke všemu, ale s něčím snad posloužím.
Babusky: anavy, merinostar
separační plenky: na miminko popoliny, měla jsem i canpol a přišla mi z toho míň odřená nebo jak to říct, teď už používám jen nastříhanou irmu z ikea
svrchňáky pulky: IV (pro malý miminko velikost newborn), Thirsties, Haipa daipa

ameliejulliette
20. únor 2012

@merja Za mě kalhotkové Anavy nebo Baby Lucy (ale velurové, ne bambusové, ty mi schly šíleně dlouho a savost mi přišla cca nastejno), PULky Imse Vimse, separačky jsme měli tuším taky Imse Vimse a nastříhanou Irmu 🙂

ameliejulliette
20. únor 2012

@merja Jo, ještě nám hodně vyhovovaly PULky Tots Bots.

helulela
20. únor 2012

@merja taky přispěju
kalhotovky - Anavy, Baby Lucy a Tots bots bamboozles vel. 1 (vel. 2 už pak nebrat)
separačky - Popolini celulozové, Canpol, nastříhaná Irma
PULky - Imse Vimse, Thirsties

betelgeuzz
20. únor 2012

@rebelie já jsem si teď oblíbila PULky Baby lucy, jsou dost podobné thirsties, ale levnější.

merja
20. únor 2012

holky děkuji a pro novorozence by jste koupili pro začátek kolik čeho kusů a jaká velikost? Mám sušičku takže budu sušit asi převážně tam plus když mám termín v srpnu tak snad bude teplo na uschnutí 🙂 plus jednorázovky na cestu mimo domov k rodičům+ PUL, možná i na noc pokud se bude často budit

reruna
20. únor 2012

@zuzu_elen_sofie gratuluju!

zuzu_elen_sofie
21. únor 2012

@lucifereeek já už nevím u kterých utz mi to říkali měla jsem jich hodně...

rebelie
21. únor 2012

Holky, hážu do bazárku plenky, které nějak zůstaly u nás až druhé v pořadí, co se používání týče, takže jsem si řekla, že je pošlu dál dokud jsou co nejnovější... https://www.modrykonik.cz/bazar/prodejce/rebelie/

jenny.kay
21. únor 2012

Mám úplně hloupý dotaz zatím látkovkami netknutého člověka: když se mimi počůrá, tak se plína asi musí hned měnit, že? Takže i v noci nevydrží spinkat několik hodin v kuse, ale budí se po každém počůrání? Fakt jsem laik, tak je to asi hloupý dotaz. Jen bych to chtěla vědět, než bych se do látkovek pustila...

ivuska.h
21. únor 2012

@jenny.kay Nikoliv, naštěstí 😀 Přebaluješ tehdy, až je plínka mokrá tak nějak přiměřeně, určitě většina lidí napřebaluje po každém cvrknutí, ale na ždímání to zas být nemusí. To časem odhadneš, jak často je potřeba. V noci se přebalovat nemusí, pokud použiješ dostatečně savou plenku a pokud ti dítě v noci nekadí. Některým dětem ale mokrá plínka vadí a můžou se budit, to se pak dá řešit použitím jednorázovky na noc a látky ve dne.

rebelie
21. únor 2012

@jenny.kay Jsou miminka, která mokro nesnesou a fakt si stěžují, ty se pak musí přebalovat častěji (i když tipuji, že v noci to nějak daj a mokro je nevzbudí). Miminka, která takhle přecitlivělá nejsou, vydrží v plínce - dle savosti plínky - i několik hodin... Já třeba přebalovala měsíční miminko cca každé 3h (spolu s kojením) a v noci vůbec (což dalo tak 6, max. 8h . ale to už bývala plínka opravdu na ždímání). Teď tedy zkoušíme BKM, takže ho v mokru nenechávám a přebalujeme opravdu po každém ucvrknutí, které nechytíme do nočníku (ale kdybych plenkovala normálně, tak to rozhodně nedělám, ono malé mimčo čůrá třeba i á 20min).

rebelie
21. únor 2012

@jenny.kay Jo a pro větší pocit sucha mimča jsou dobré ty flísové separačky (nastříhaná deka Irma za 29Kč).

katyxq
21. únor 2012

@jenny.kay Tak naše Šárka se zrovna řadí mezi ty děti, kterým přes den každé ucvrknutí vadí (a mrmlala i v papírovce), v noci jí to při spaní neva, ale v mokré plínce pak už znova neusne (nebo usne, ale do čtvrt hoďky se probudí), takže v noci přebaluju po každém kojení.
Zatím jsme na 10-12 počůraných plenách denně 😅, ale trénujeme bezplenkovou metodu, tak se snad dostanem níž, koš na plíny mám plný každý druhý den.

sussanah
21. únor 2012

@katyxq jen trenujte, tyhle deti jsou vetsinou na bkm jako delane 🙂

dagmarkaaa
21. únor 2012

@zuzu_elen_sofie gratuluju ke klukovi to je teda story 🙂 jinak já se těžce loučila s hnědýma kytičkovýma Anavy ... nakonec jsem si je nechala a na klukovi vypadají perfektně, dokonce i růžová Bum Genius mu sekne 😀

rebelie
21. únor 2012

@katyxq No, tak to má výhodu, že pro Tebe bude každý úspěch s BKM znamenat snížení počtu plen, u nás to zatím přináší spíš jejich zvýšení, přestože chytáme docela úspěšně...

katyxq
21. únor 2012

@rebelie Zatím mám pocit, že si občas tipnu dobře, že chce čůrat, jenže jak ji chytnu do klubíčka, tak se jí to tam asi nějak zmáčkne a věstšinou nic a vyčůrá sepak hned po položení na plínu. Ale abych nefrlala, bezplenkové vychytání kakání je značný bonus 🙂, odpadá likvidace blé odpadu na separačce, občas i mimo ni a hlavně umývání zadělané prdelky.
Jinak ještěže jsem dneska v Bráně neměla s sebou dost peněz, takové hezké Anavy kalhotkovky tam měli, vzory které nemáme 😀 (nezavání to závislostí?).

rebelie
21. únor 2012

@katyxq To máš dobrý, my úspěšně chytáme čůrání, ale kadění ne, takže bohužel ten největší bonus (nemuset likvidovat pos..né plíny) u nás odpadá... a závislost na vzorech je děs, to znám, ale dokážu se naštěstí udržet... já spíš uvažuju o dalším šátku (oproti tomu ty plíny vyjdou ještě celkem levně)

janakkk
21. únor 2012

@katyxq Tys byla dneska v Bráně v Brně na přednášce? 😀

katyxq
22. únor 2012

@janakkk Jojo, byla jsem na přednášce o BKM.