Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lenkicka
27. čer 2009

ijo, to je fakt mazec...to bychom musely objednat fakt hooodně velký balík, aby se to vyplatilo 😀
a nepsali, kdy to "brzy" bude? Ať vím, na kdy naplánovat druhé 😀 😀 😀
Ale teď vážně...moc děkuju za ty informace 😉 🙂 ...a zatím budu jen koukat, kochat se a těšit se 😵

lenkicka
27. čer 2009

IJO, nevím, jestli čteš i Slepičárnu, ale Lus tam psala, že o víkendu dá na Bránu nějaké Blueberry...hurá 😀

romankav
27. čer 2009

Ahoj holky, musím pochválit Cuddle Buns - objednávala jsem to na tuly-tuly.cz v neděli, v úterý už jsem měla pleny doma. Vlňáčky jsou naprosto super, plenečky taky nádherný 🙂 Chtěla bych ještě nějaké jednovelikostní vlňáčky, nevíte o něčem? Na bráně mají jen vícevelikostní..

lusinta
27. čer 2009

jendovelikostní vlňáky tyto
http://www.branakdetem.cz/vlnene-zavazovaci-kal...
budou skladem tak za 14dnů

betelgeuzz
27. čer 2009

Lusinto, budete mít prezentace k plenkám i o prázdninách? Zatím jsem žádné datum neviděla. M má prázdniny, takže je to jediná možnost udělat si v pracovní den výlet do Brna.

ijo
27. čer 2009

čao, tak to je dobře, že někdo to poštovné z US zaplatí za nás a my máme kde koupit pleny. Jsem zvědavá kde to objeví, tedy kde ten komplet sortiment bude, ne že bych něco potřebovala, ale kdyby náhodou...

pavluskak
27. čer 2009

Ahojky holky...
zatím jsem nestačila dočíst vše zpět, ale koukám o pár řádků výš zmínka o plenkách Bluberry... má osobní zkušenost - SUPER... dlouho jsem se odhodlávala, než jsem si jednu koupila, přece jen cena je docela vysoká, ale nelituji... Kapsovky mám jen od FuzziBunz takže jiné srovnání nemám, ale Bluberrka je několikanásobně předčí... a dnes jsem dokonce tuto luxusní plenku musela použít při nočním přebalování, protože BI špatně schly a perfektně vydržela do rána což bylo asi 6 a půl hodiny... Takže za mě doporučuji 🙂

lenkicka
27. čer 2009

díky za tip Pavli, taky se k ním rozkoupávám...a víš, že je to stejná firma jako SWB? 😀

smilena
27. čer 2009

Holky máte prosím některá zkušenost s vlňáčkama BBH? Zajímal by mne ten materiál, jak jsou silné a tak celkově, jaká je spokojenost....

marcelkad
27. čer 2009

Blueberry na bráně, kdo jste je chtěl.

Mám dotaz - protékají mi IV organic - ale je to moje chyba. Omylem jsem je několikrát dala na žebřík v koupelně a zapomněla jsem, že topíme. Tudíž jsem je asi zničila. Dá se to nějak znovu naimpregnovat? Někde jsem četla, že to impregnují sprejem, co je na nepromokavé bundy, ale to se mi nechce, pak to používat na kuži mimča. Myslíte, že by třeba pomohl ten vosk na švy od Ulricha???

sisstin
27. čer 2009

tak jsem na ně koukla...ale jako 6stovek za plínu je teda moc i na mě 😝

lusinta
28. čer 2009

ano,prezentace budou i o prázdninách,hodím termíny dneska večer🙂

zmuzle
28. čer 2009

Smilena, vlnackky BBH mam a jsem moc spokojena 🙂 Jsou strihove jako jejich pulky, na uzasny suchace. Jsou trosku silnejsi, ale ne moc a skvele sedi na tu jejich plinku. Ja je davam hlavne na noc na bambusku BBH a i na novosklad, ktrery je jeste vycpany a uzasne sedi. Davam M, v zasobe mam jeste L.

lenkicka
28. čer 2009

ijo, tak jsi mě nakazila typem "jednovelikostní" a objednala Blueberry a TB Easy Fit...tak uvidíme, jak malému budou...ale vidím, že jim brzy přijdu na chuť taky...jj, zraju pod vlivem vašich zkušeností 😀 😀 😀

blka
28. čer 2009

Holky, prosím vás, chtěla bych zkusit malého zabalit do látky. Ale nevím, jak to udělat. Když poskládám čč na novosklad, tak čím ji vycpat? Jenom teda netuším, jak to tomu našemu mini miminku sedne, takže možná to bude první a poslední pokus na delší dobu, než nám trošku vyroste 😉
A vydrží mi v tom potom 2-3 hodiny? On celkem hodně čůrá i kaká.

angetha
28. čer 2009

Blko zkus ji vycpat druhou čč složenou třeba na osminy - taková nudle ti vyjde 😉 jinak na internetových obchůdcích je velký výběr bambusových, konopných a jiných "hotových" vkládaček

angetha
28. čer 2009

Koukám, že už nějaké vkládačky máš 🙂

terezita
28. čer 2009

juu, blueberry na brane? no to na ne jdu mrknout.. 😉
jinak em. vnoci protekly loviky, mely premieru.. 😀 jen spala holt nejak dlouho a 9 hodin nedaly.. 😀 😀 😀 po prvnich 4 hodinach byla furt sucha, ale pak se asi ve spanku rozjela.. 😅
tak dnes otestuju natahovaci disanaky, ale kdyz tak na ne koukam, tak mam obavy, ze je nasoukam do overalku.. asi budu muset sahnout po vetsi velikosti 😅

blko, ten novosklad vydrzi s jednou vkladaci plinusi hodne 😉 ze zacatku jsme ji meli i parkrat pres noc tak 4-6 hodin a udrzelo se to vsechno tam, kde melo.
jinak gratuluju k mareckovi!! 😉

amp
28. čer 2009

blka - novosklad s čč vycpávám běžně buď další čč (po 3hoďkách je skoro na ždímání, ale přisuzuju to svým už hodně opraným obyč čč) nebo vv (to je pak pohoda), speciál vkládačky zatím nevedem. Hlasuju pro vv 🙂

blka
28. čer 2009

Angetha, to kdybych mu do čč dala osminu, tak bude mít pěkně velkej zadeček a ležet s kopečka.

Terezito, děkuji 🙂 . To stačí složit novosklad a do toho dát tu vkládačku?

Amp, a jak se skládá vv? Jenom jí přehnu k těm středům?

kvikvicek
28. čer 2009

Ijo, prosim te, jak dlouho ti vydrzi ditko v cuddle qick dry? nebo cuddle buns original? a co davas na ne? me vydrzi max hodku a pul, a ty wrapky nic neudrzi, no jsem nasr..., vsechno je to pekny, ale asi s tim neumim zachazet, porad ☹ minibuns jsou dobry, pripnu je do tech AIO, a co davas pod vlnacky cuddlywool?

terezita
28. čer 2009

blko, tady je ma mala v novoskladu a cc na dvanactiny.. https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage... velke to je, ale zas ne tolik.. kdyz jsem tam dala vv, tak to bylo vetsi. vv skladam na tretiny.

blka
28. čer 2009

Terezito, děkuji. No, velké to je dost a to Emmička vypadá větší. To by se v tom ten náš prcek snad ztratil 😅 . Já su zvědavá, jak mu ten novosklad bude, on je fakt prcoušek. Oblečení vel. 56 mu je dost velké.

terezita
28. čer 2009

ja jsem davala emmcu ze zacatku do kojiciho polstare, kdyz jsem mela obavy, za bude lezet z kopce. 😀 tam se ji ta prdylka hezky propadla a byla v rovine.. 😀 😀 😀

schnek mi tu pak poradila umotat vv jako kalhotky - tohle jsem pouzivala dost dlouho, dokud se ji ty vv omotaly kolem briska. do toho jsem dala jeste vkladacku - bambus.ctverec - a to velkou prdylku nedelalo..
tahle a dalsi fotka od schneka:
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vRefer...

blka
28. čer 2009

Terezito, děkuji 🙂
Ten kojo polštář jsem už taky zkoušela. Ale pak nám v postýlce nesnímá monitor dechu ☹

terezita
28. čer 2009

ten jsme jeste nezapli.. 😎

blka
28. čer 2009

My jo, a už nám 2x pípal a Mareček byl pořád na stejným místě 😕 . Tak nevím, jestli to byl planech poplach a nebo fakt přestal dýchat 🤐

kvikvicek
28. čer 2009

holky jak se sklada na dvanactiny cc?

kubinkov
28. čer 2009

na polovinu a na třetiny podélce a napůlku. ( Snad je to pochopitelné)

kvikvicek
28. čer 2009

a na co se takhle slozena plinka da pouzit? na vycpani do novoskladu?