Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elaaa
18. kvě 2012

@chlebenka Peru v prášku na vlnu od Qaltu. Mám i jejch Batole a odstraňovač skvrn a jsem se vším moc spokojená.

chlebenka
18. kvě 2012

@elaaa
@katy_katy děkuji za rady holky 😉

aemmi
18. kvě 2012

@markusko naše malá měla ve věku 2-4 měsíců stejný problém, až na to, že jeden čas se jí to zlepšilo v papírovkách, pak to bylo zase úplně stejný, jak když měla látkovky, ale ten prvné měsíc, co to měla byla výhradně v papíru, pak už asi jen na půl, mrzelo mě to moc, kvůli penězům, přesvědčení a taky jsme si vyčítala, co dělám blbě, po těch 2 měsících se toho zbavila, léčila jsem ji podle luthien, psala ti už výše, ale nakonec to úplně zmizelo asi až když dozrála ta imunita, od té doby je to naprosto v pohodě

argo1
18. kvě 2012

@sussanah @katy_katy @mmiirrkkaa Díky za zkušenosti a rady. Na mokro plíny neskladujete? Ten eterický olej zkusím, snad to bude lepší.

helulela
18. kvě 2012

@ladykiler taky bych poskládala jen jednu čč, to je na jedno počůrání. Když dáš dvě, vydrží to tak hodinu, dvě, podle dítěte. Prostě vyzkoušíš a uvidíš, nemůže se stát nic horšího než, že bude mokré oblečení. Kdyby ti to se Sandrami nešlo, zainvestuj do PUL kalhotek, je to úplně jiná třída než stará klasika.

helulela
18. kvě 2012

@tereziek savost se určitě zlepší, nové, neprané ručníky jsou taky na houby

markusko
18. kvě 2012

@aemmi Díky za reakci... teď je malá asi týden v papírovce a začínám pozorovat, že se jí to začíná dělat znova navzdory tomu, že látkovku nemá. Papírovky používáme Babylove Nature z dm. Ono je toho víc, takže to také pořeším s luthien 😉 Nám to nejvíc vadí kvůli přesvědčení, ty peníze... budiž, plínky by se prodaly, ale my nemáme z používání papírovek prostě dobrý pocit.

katy_katy
19. kvě 2012

Ne ne , na mokro jsem nikdy neskladovala... ale na opravdu "smradlavé" plínky mi pomohlo přidávat Mio fresh od Bambino Mio, je to desinfekce na plenky... a dnes už peru jen v Persilu... Ořechy letěly do koše, byly na nic... Persil to zvládá skvěle a plínky i pěkně voní, ale peru v něm až od Verunčina jednoho roku... zhruba... 😲

katy_katy
19. kvě 2012

@markusko Mě právě i zarazilo, že se jí to dělá v bambusových plenkách, protože bambus má desinfekční a regenerační účinky... pak mě napadá už jen vyzkoušet BIO materiály...BIO bavlna atd...
cituji ... "Bambusová vákna obsahují látku “bamboo-kun“. Díky této látce a speciální struktuře vláken má bambus vynikající přirozené antibakteriální a antimykotické vlastnosti. To znamená, že tkaniny, obsahující bambusová vlákna přirozeně potlačují výskyt bakterií, kvasinek a plísní bez nutnosti chemického ošetření.

Oblečení z bambusových vláken neobsahuje škodliviny a je velice vhodné pro alergiky, osoby náchylné k mykózám a osoby s citlivou pokožkou*.

* JTIA (Japan Textile Inspection Association) provedla laboratorní testy, při kterých byla na bambusovou tkaninu vložena kultura bakterií Staphylococcus Aures. V průběhu 24 hodin 99,8% bakterií zemřelo. Antibakteriální účinky si tkanina uchovává i po 50 vypráních."

... tak mi to právě nejde do hlavy, jak často přebalujete? Není třeba moc dlouho v mokru?
Já když byla Verunka malá jsem na oplach po stoličce a čůrání používala ne vodu, ani ubrousky, ale odvar z černého čaje...

katy_katy
19. kvě 2012

@tereziek Savost... nezbývá než vyzkoušet, někdy to tak je, až po několika vypráních je dostatečně savá...

helulela
20. kvě 2012

Koukala jsem na Bránu a Anavy už má vlastní kategorii... svrchní kalhotky - čtvercové pleny - kalhotkové pleny - AIO - plenky Anavy - vkládací pleny... to mě pobavilo 😀

maly_prcek
20. kvě 2012

@novi Když hodně sedíte, tak flísáčky ne, ale za chvíli začnete hodně chodit a to my zas dávali flísáčky moc rádi. Na chodící dítko byly super. Jinak vlňáčky klidně i na sedící dítko, nalanolínované jsou ok...

maly_prcek
20. kvě 2012

@arlette Kdybys chtěla flísáky, mám tu homemade růžovky http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=55641017&tab=6 😉

maly_prcek
20. kvě 2012

@sussanah Taky jsem kukala na nové plínuše a pěkné pěkné jsou (akortá my toho máme až na trojčata a navíc holka musí mít i něco holčičího 😀 )... To by bylo něco pro MM - jedny svrchňáčky, jeden systém... Co já ho tu furt terorizuju s nějakýma inovacema 😀 😀 😀

tereziek
21. kvě 2012

Holky děkuji 😉

lucfuja
21. kvě 2012

Dobrý den všem maminkám, které používají pro své prcky látkové pleny...ráda bych se dozvěděla více informací o praní látkových plen - vím, že už se tady tohle téma určitě rozebíralo, ale nechce se mi číst víc jak 1000 stran,abych došla k odpovědi na svůj dotaz 🙂 Prosím, poraďte, na jakou teplotu pleny perete a jsou pro ně vhodné i klasické dětské prací prášky (Lovela, Batole,...)? Trošku mě zaráží, že u většiny látkových plen je uvedena teplota praní na 40°C, což mi příjde docela málo, když se pak pleny ani nežehlí. Děkuji za Vaše příspěvky.

andelka
21. kvě 2012

@lucfuja peru na 40, občas na 60, v Persilu sensitiv. 🙂

katyxq
21. kvě 2012

@lucfuja Praní na 40 nebo 60 není žádný problém (já peru na program bavlna na 60 s extra mácháním), ve skříni stejně nikdo nemá sterilní prostředí (vyvařuje se nebo použije dezinfekce na prádlo Sanytol jen v případě nutnosti např. při kvasinkové infekci). Do kastlíku na aviváž se obvykle dává lžíce octa.
Prát je u zdravých dětí ideální a u ekzematiků v podstatě nutností v pracím prostředku bez parfemace nebo v mýdlovém slizu (z velmi málo neparfémovaného mýdla Jelen nebo úplně neparfémovaného jádrového mýdla z Billy), malá ani já nesnesem ani ty lehce "parfémované" dětské prací prostředky typu Batole, Lovela apod. (jak jsem odvykla, tak už mi to smrdí), používám Sodasan color sensitive, kdybych nebyla lenošná, tak jdu do toho slizu, dost bych ušetřila, ale třeba se jednou dokopu 😉.
A na skvrny používám hned na čerstvě znečištěnou plínku/oblečení žlučové mýdlo (nejlevnější a kvalitní mají tuhé za 13,- v DM), jen se nesmí používat v horké vodě, ta totiž žluč rozkládá a pak to nefunguje.

aemmi
21. kvě 2012

@lucfuja peru vše na 60 - včetně PUL svrchnáčků a svršků od kapsovek a v pohodě, přidávám máchání navíc a používám sliz, místo aviváže ocet, Lovela i Batole klidně můžeš, plenkám to nevadí určitě, ale může to vadit mimču, to vyzkoušíš, já mám doma tekutou Lovelu, když náhodou dojde sliz a malá ji v pohodě snese, ale vzhledem k tomu, že peru skoro denně, tak se slizem se výrazně ušetří 🙂

ofelieee
21. kvě 2012

ahoj holky, chci se zeptat těch, kdo máte doma spíš tvrdou vodu (tady v Brně je fakt hodně) - změkčujete ji nějak na praní plínek? Já když jsem u našich v Pardubicích, tak to vyprání je o tolik lepší než tady... peru ve slizu (ten je se sodou a ta změkčuje, ne?) a dávám ocet místo aviváže... díky

elaaa
21. kvě 2012

@ofelieee My máme taky brněnskou vodu a nezměkčuji. Ale mně ty plíny nijak tvrdý nepřijdou, no vlastně čtvercovky ano, ale ty se dají změkčit žehlením.

katy_katy
21. kvě 2012

V Kuřimi máme taky tvrdou vodu, mám plínky o hodně tvrdší, než kamarádka v Říčanech u Brna, dávala jsem sodu, do máchání ocet a nepomohlo to, trošku pomohlo vyžehlit parní žehličkou, ale po vystydnutí byly zase tvrdý, pomůže, když je promnu v ruce, to trošku zjemní... už jsem si prostě zvykla... 😖

katyxq
21. kvě 2012

@ofelieee Já přidávám k pracímu gelu sodu a ocet místo aviváže taky, plínky mám míň tvrdé jak předtím, než jsem začla sodu dávat, ale minulý týden jsem mohla srovnat plínky prané v Praze a ty moje prané v Brně a teda ty moje byly výrazně tvrdší 😒.
Tak se s tím asi musíme smířit (nebo odstěhovat 😀).

ivuska.h
21. kvě 2012

@helulela Taky mě to překvapilo, když jsem to viděla 😀

ivuska.h
21. kvě 2012

@katy_katy Bohužel není pravda, že bambus v plenách má antibakteriální účinky. Ta látka sice je v samotné rostlině, ale výrobou vlákna (viskózy) se to všechno odstraní, to už prostě nemá s přírodním bambusem nic společného. Existuje sice i bambusové vlákno vyráběné nechemickou cestou, ale vyrábí se ve velmi malém množství a je spíše hrubé podobně jako len, ne jemné, jak jsme zvyklí z bambusových plínek, to je vše viskóza. Bohužel je to jen reklamní tah nepoctivých (nebo neinformovaných) prodejců, v USA se to řešilo před pár lety a proběhlo tam několik žalob na toto téma jakožto uvedení zákazníků v omyl. Více k přečtení zde -- http://www.ftc.gov/opa/2009/08/bamboo.shtm (web americké obdoby ČOI).

O výrobě viskózy zde -- http://en.wikipedia.org/wiki/Rayon

ivuska.h
21. kvě 2012

@katy_katy Mio fresh je vpodstatě jen perkarbonát + TAED a nějaké enzymy smáčedla navíc. Takže doporučuju zbytečně neutrácet a koupit obyč perkarbonát + TAED z Fichemym úspora několik set procent 😀

ivuska.h
21. kvě 2012

@markusko Na ty kvasinky bych zkusila těžký kalibr -- můj oblíbený Sanytol 😀 Já nejsem zastánce desinfekce všeho možného, ale když plíny začnou smrdět čpavkem nebo se objeví ty kvasinky, není o čem uvažovat, prostě je potřeba je zahubit. Z vlastní zkušenosti vím, že vyprání na 90 ani sušička někdy nestačí, po navlhčení plínky zas začnou smrdět. Sanytol je jistota. (ne, nejsem jejich reklamní agent 😀 😀 ) Je dobrý i Dettol, ale ten u nás v té verzi na praní není k dostání, znám ho z UK, ale tady se od nich prodává jen část sortimentu. Navíc voní o dost protivněji, než ten Sanytol.

helulela
21. kvě 2012

@lucfuja já peru všechno na 60 st., jen nepokakané svrchňáky a kapsovky dávám na 40 st. s norm. prádlem, abych si tolik neničila PUL. Používám Persil sensitive prášek.

katyxq
21. kvě 2012

@ivuska.h Sanytol je dobrý, jen by si v něm mohli odpustit tu parfemaci 😒, i když ho dám do hlavního praní a ne místo aviváže a ještě přidám máchání navíc, tak je to z plínek cítit.

ivuska.h
21. kvě 2012

@katyxq to jo, taky mi to vadí, ale žádnou alternativu jsem nenašla:(