Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
27. kvě 2013

@blevinka jednu zavazovačku Disanu mám, kdybys chtěla vyzkoušet. V inzerátech ji zatím nemám, musím vyfotit.
Jinak..na malé mimčo nic extra savého není potřeba, přebaluje se furt, protože často kaká. spíš by to mělo rychle schnout (máš sušičku, takže nemusíš řešit). Jestli chceš čtvercovky na látkování i na jiné použití, tak bych to viděla tak, že na látkování lux tak 40ks, a na jiné použití tak 10 obyč.

picasso
27. kvě 2013

@betysek děkuji. A můžu se zeptat. Dostanene se z nich i tužší stolice?

aemmi
27. kvě 2013

@janinek
@betysek Holky s tou vkládačkou pod svrchnáky to je zajímavý nápad, to by asi šlo, zatím jsem se teda nerozhodla koupit nějakou jinou větší plínku... jinak se neděste, to že jsou malé Káji, to neznamená, že budou i vašim dětem, K. třeba v pohodě nosí jednovelikostní Anavy, bud s origoš vkládačkama a nebo BI prefoldem a to by měly být teoreticky menší než noční Bamboolik, u něj je asi problém v tom, že má krátky uši. Jo a K. má "jen" něco přes 13 kg, doufám, že maximálně 13,5, na 18m měla 13kilo rovných, takže na Bamboolika by měla mít ještě hodně fóra, ale o těch kilech to prostě není 😒

veronila
27. kvě 2013

@picasso savost plenky bys mohla zvysit bambusovyma vkladackama - moje nejoblibenejsi jsou Tots bots, ale mam rada i Anavy.
Ty flisove separacky maji odvadet miminku vlhkost od zadecku a chranit plinku pred znecistenim (hlavne od kremu - Sudokrem, Bepanthen)... Zase muzu doporucit TB...a Ella's House 😉

picasso
27. kvě 2013

Holky a ty AIO pleny jsou pratelné, dají se použít i víckrát?

betysek
27. kvě 2013

@picasso Dostane, jde z nich pěkně odlepit. Sice nemám přímo flísové separačky, ale mám noční pleny od Bamboolika a tam je taky dotyková vrstva flís a jde to v pohodě.

betysek
27. kvě 2013

@picasso Ano, AIO - vše v jednom, jsou pratelné. Pereš stejně jako jiné pleny. Pokud koupíš Anavy nebo Bamboolik, tak ty jdou v pohode prát na 60. Pozor na nějaké levné značky z Číny, ty doporučují prát třeba jen na 40, do těch bych nešla. Jsou i maminky, které používají jen AIO, ale já jim na chuť moc nepřišla a spíš je mám jen pro hlídače.

andelka
27. kvě 2013

@picasso no tak jistě, všechny látkovky jsou pratelné. Jen ty AIO musíš vyprat vždy celé, po jednom počurání, takže se rychleji může opotřebit ten pulzátěr. Jinak se pere jen plínka a svrchňáčky třeba jednou za týden- 14dní.

picasso
27. kvě 2013

@betysek @andelka holky, moc děkuju 🙂

picasso
27. kvě 2013

@andelka díky, měla jsem představu, zda jsou ty AIO možné nahradit jako cestovní místo jednorázovek (třeba když se jede k babičce a dědovi apod., kde můžeš přebalit, ale nechceš se tahat s celou výbavou). Tak jsem si myslela, zda se v nich nevyměňuje jenom nějaký vnitřek a pak se doma celé hodí do pračky 🙂

hehena
27. kvě 2013

ahoj mamky... zkouším i tady... snad to nebude vadit. KOUPÍM, neb jí nutně potřebuju 😀 kapsovku BG na patentky, limitku Chelsea Perry (tuším, že to byla kolekce 2010?)... schání i kamarádka, tak berem jakoukoliv barvu! 🙂 díky

andelka
27. kvě 2013

@picasso no, to je spíš systém Bamboolik nebo Grovia, že pokud je zašpiněný, mokrý jen vnitřek, dá se vyměnit a vrch použít znova. Ale to záleží na tom jak mimčo kaká, obvykle jsem měla aspoň jedny svrchňáky denně pokaděné, na tu vaječinu až tak úplně nic netěsnilo 100%. Teďka když kaká hustší, tak by tento systém šel spíše.

blevinka
27. kvě 2013

@betysek moc děkuju za informace, z šijemdětem si chci koupit látky a něco našít, přemýšlela jsem nad těma bambusovýma plenama, jestli by mělo smysl si je ušít, páč ty kupované prý po několika vypráních obdelníkovatí a také zřejmě nějaké vkládačky

@andelka pokud bys měla disanu k prodeji, hlásím se jako zájemce 🙂 jednu bych zkusila koupit

Co se týče svrchních kalhotek, jaký typ nebo značka se vám osvědčily? Často čtu, že IV, nebo Anavy. Když se narodí mrně kolem 3,5 kg jak dlouho mu vydrží velikost NB?

A co myslíte, skládat na novorozeně bambusové vv Anavy do kalhotkového skladu?
Omlouvám se, jestli mám hloupé dotazy, budu ráda za každou radu.

andelka
27. kvě 2013

@blevinka a nechybí ti ještě něco? Třeba svrchňáčky? Aby se ti to vyplatilo. Kdyžtak s epodívej ke mně na inzeráty. Je jak nová, skoro vůbec jsem ji nepoužívala..jsme si nějak nesedly..podobný osud potkal i SIO plenky a flísové svrchňáky..ani na jedněch není něco špatně, ale nějak to není můj šálek kafe.
Mně se osvědčily skoro všechny co jsem měla, kromě flísových Haipa Daipa. Prodávám Baby lucy a Imse vimse, obojí byly fajné. Na baculaté dítko mi neseděly Thirsties. Novinky teda neznám, mám výbavu po starším, ale funkční a v pohodě. Kluci měli 3,25kg a začala jsme látkovat až od 4-5týdnů, takže svrchní NB jsem měla jen půjčené. Velmi brzy začaly sedět Ska.
VV anavy nemám, ale kámošky co ji mají si ji pochvalují na kalhotkový sklad.

darrez
27. kvě 2013

@blevinka treba za me- maly ma ted 10 tydnu, prvni tyden jsem si na latkovani netroufla, pak jsem zkusila novosklad- ale nejak mi to neslo, tak jsem pouzivala jen AIO nebo kalhotkovku se svrchnakama a az ted (cca od 7-8 tydne) pouzivam i novosklad,ale jen obcas, maly je hrozny pocuranek a cura porad a hodne 🙂 a vv mi do kalhotkovyho skladu dlouho nevydrzelo (mam velikost S a M)

picasso
27. kvě 2013

@andelka moc děkuji 🙂

mvkoty
27. kvě 2013

Ahoj holky jdu opět pro názor radu. Jaké by jste doporučily svrchní kalhotky. Objevila jsem doma asi 60ks plen klasických čtvercovek a tak bych jechtěla využít při látkování. Ale nevím jaké svrchní kalhotky. Líbí se mi od anavy fleecové ale nevím jak jsou na tom s protečením,zda je nutné je nějak impregnovat nebo ne.Nebo jaké by jste mi doporučily. Radši bych na patentky, suchý zip nechci.
Předem díky

pampeliska1
27. kvě 2013

@mvkoty tak fleece se nijak neimpregnuje, používá se tak, jak je 😉 Já fleesáky Anavy na čč narovno používám docela ráda, pěkně to sedí. Také používám PULky Bamboolik a v pohodě. PULky Anavy jsem prodala, neseděly nám, malou škrtily kolem stehen

mvkoty
27. kvě 2013

@pampeliska1 Moc děkuji kouknu ještě na ty PULky ale anavy fleec určitě pořídím moc se mi líbí že mají variaty jak se sucháčem tak na druky 🙂

dandelion
27. kvě 2013

@mvkoty než se ti prcek narodí budu fleesovky prodávat.. můžem se domluvit ;)

mvkoty
27. kvě 2013

@dandelion Jé Eli to by bylo super.....musím ti ještě napsat IP jen co uložím dětičky tak se na to vrhnu

blevinka
27. kvě 2013

@andelka k té disaně tedy ještě připojuji ty svrchňáčky IV 🙂 děkuji, jen jsem ještě tady přes koníka nic nekupovala, tak nevím, jak přesně to probíhá, jestli mi pošleš číslo účtu?

@darrez můžu se zeptat, které kalhotkovky Ti vyhovovali nejvíc pro takhle malé miminko a kolik jsi jich měla?

andelka
27. kvě 2013

@blevinka pošlu ti interní poštu 😉

hhanca
27. kvě 2013

@mvkoty Taky chci prodat Anavy fleesovky...jsou pouze vyprané. Mám fialové na patentky 🙂 Kdyby byl zájem, pošlu 🙂

mvkoty
27. kvě 2013

@hhanca Moc děkuji za nabídku.....určitě se ozvu

darrez
27. kvě 2013

@blevinka mam 4 svrchnaky, všechny S (kdyz se narodil mel 3020g a byli mu dobre), 2x HD (1xflees,ale ty moc nepouzivam, 1x IV a 1x popolini. Radši mam suchý zipy,lip se to na to mrne dotáhne 😉 kalhotkovky- 3xmerinostar xs/s, anavy easy (ty pouzivam hodne,byli mu kdyz se nejvic zmensili a menis pocurany vnitrky,ale je to SIO), a mam jeste asi 7x AIO (pro me pro zacstek nejlepsi,dokud jsem neprisla na to jak co nejlip latkovat 😉kdyby jeste neco,klidne se ptej 😉

betysek
27. kvě 2013

@blevinka První mimčo jsem taky látkovala až později, asi od 2 měsíců. Byl to velký mazec, druhé jsem látkova už od příchodu z porodnice. Za mě jsou na novorozence lepší svrchňáky IV NB. To jak dlouho vydrží, záleží na tom, jak rychle mimčo poroste. Dávala jsem na mimčo s porodní váhou 3,5kg. Třeba starší dcera měla 7,5 kg ve 4 měsících, mladší v 9 měsících. Tak že se obecně nedá říct, jak dlouho velikost vydrží...Anavy jsme měli taky od narození a taky pěkně seděly. VV jsem do kalhotkového skladu neskládala, tak že neporadím...

betysek
27. kvě 2013

@mvkoty Na čč narovno mám nejraději IV, Anavy nebo Petit Lulu...

anyysek
27. kvě 2013

Holky látkařky, máte někdo zkušenost s popoliny komfort 2v1 pocket???? Mám možnost výhodné koupě...

anyysek
28. kvě 2013

Opravdu nikdo s nimi nemáte zkušenost???