Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
11. črc 2010

@beruskanula Možná jenom blbě věším, jak tu holky psaly 😉 . Ale jako umotám to v pohodě, to jo, jen mě to překvapilo 😉

@zuzcacig Obávám se, že e-shop, kde mají všechno nenajdeš. Teda aspoň já jsem nenašla ☹

Holky, moc to sem nepatří. Máte některá zkušenost s tady tím spacím pytlem http://www.branakdetem.cz/spaci-pytel-merino-di...

kvakulka
11. črc 2010

Taky jsem si už vyrasila Kikko bambusky praním na 60- ale jak to jinak dělat, když všechny plíny peru na 40 a přeci nebudu 2 dny starou počůranou plínu přihazovat k oblečení 😅 ?
Holky, jakou máte zkušenost s dekalcifikační kúrou? Pomohlo to plínám?
Jo a definitivně se rozžehnávám s Gro Baby a prodávám, tak kdyby někdo... https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/ho4n/gro...
https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/q1v9/gro...

kvakulka
11. črc 2010

@blka Máme🙂 Máme tu větší velikost, zelený 🙂 .

blka
11. črc 2010

@kvakulka Jo? A je dobrý? Já totiž potřebuju spacák, protože teď jsou šílený vedra, ale jak máme otevřený balkon, tak už je pak v noci chladněji a Mareček spí odkopaný a je studenej. A když v něm jde Jáchym spát, tak předpokládám, že se nespotí, když je z vlny, že? To by se u obyčejného asi spotil, že?
A ty barevné se nesráží stejně jako vlňáky?

chaarleene
11. črc 2010

@blka já jsem malé koupila spací pytel s outlastem a jsem teda max. spokojená - v noci na včerejšek v něm byla v dupačkách a když jsem ji vyndala, tak měla nožky teplé akorát a nebyla zpocená... tak jsem udělala test a v noci na dnešek jsem ji tam dala bez dupaček, jen v bodýčku, a když jsem ji ráno vyndala, tak měla taky nožky teplé akorát 🙂

http://www.littleangel.cz/spaci-pytle/6-12-mesi...

blka
11. črc 2010

@chaarleene Jé, tos mi neměla dělat 😅 . Já a moje pověstné rozhodování teď budeme mít velkou práci 😝 😀

beruskanula
11. črc 2010

@zuzcacig : je to teda spis eshop s detskyma haderkama, ale maj tam i ty kikko 🙂

kojeneckeobleceni.cz

a co ti zbyva dokoupit? 🙂

holky, ten drak je na vetsi ditka? 🙂 my zacnem klasicky novoskladem 🙂

beruskanula
11. črc 2010

jinak si taky myslim, ze neexistuje eshop na vse 😝

ale dobry veci maji na luxusprodite.cz
miminkaabatolata.mimishop.cz

beruskanula
11. črc 2010

a nebo taky malvik 🙂

kvakulka
11. črc 2010

@blka No on teď v něm nespí, bydlíme v paneláku a mámé tu dost krutě, takže je jen přikrytý tetra plínou a stejně se odkope. Ale spacák je to jinak báječný, merino, takže se nespotí. Bude asi stejná pletenina jako na natahovačkách. Prala jsem ho zatím jednou a nic se nestalo, ale po jednom praní nic nebylo ani s vlňákama, že 😅 Možná že bude jistější pořídit ten neutral...?

ivuska.h
11. črc 2010

Tak se Klárka osypala... Přesně v oblasti pod vkládačkou (obdélník vpředu i vzadu) a na stehýnkách a na boku přesně podle kontur plínky. Nechápu 😖

zuzcacig
11. črc 2010

@beruskanula chceš seznam? 🙂
medvídek
lahvička na ředění
Kikko ubrousky (2*15ks)
Kikko bambus (8 ks)
snappi
taška / pytlík na cesty na pleny
separačky popoliny cel.
deka háčkovaná Popolini
Není to extra důležité, tak si právě dávám na čas a projíždím různé obchody + se chci v úterý po cestě z kontroly mrknout ve městě, co mají/nemají a objednat to

beruskanula
11. črc 2010

@zuzcacig : tak deku, snappi, tasku na pleny, bambusky a separacky jsme brala z 4babies.cz nebo brana k detem 🙂

beruskanula
11. črc 2010

😀 a diky za seznam...

my musime koupit ty plenky- jsme si ty, co mame doma roztridila a vetsina z nich jsou dobry, ale ne na ten sklad 😝 ... a pak taky musime poresit soupravicku do porodky 🙂

blka
11. črc 2010

@kvakulka My taky bydlíme v cihláku a máme tady teď 26 stupňů 😝 . Ale v noci, jak jsou otevřený okna, tak je pak chladněji a i já ráda spím zakrytá.

kvakulka
11. črc 2010

@blka My taky necháváme ventilačky otevřené, k ránu je pak krásně zima 😉 , ale on je asi horkokrevný a ten pytel je asi na něj moc- naposledy v něm spal někdy koncem května. I když se celý odkope a jen má třeba hlavičku přitisklou k dece nebo k polštáři, tak se zpotí...Možná na ta horka bude lepší to, co doporučuje charleene

kvakulka
11. črc 2010

@beruskanula Já si udělám na podzim radost touhle soupravičkou do porodnice- myslím, že mají i vícedílnou do chladnějšího počasí, ale to vy nebudete potřebovat 😉

kvakulka
11. črc 2010

No tak ještě ta adresa, že 😅 😅 www.mimibazar.cz/foto.php?id=34126755&tab=7

mehlo
11. črc 2010

@kvakulka čau no to je krása

andelka
11. črc 2010

Tak Daník byl dneska komplet celej den jen v látce a myslím, že se mu to líbí 🙂 ráno měl ještě papírovku a jak jsem ho držela, tak mě tou dupkou úplně hřál 😖 Kdežto v látkovce ne 🙂 A v těch vedrech to venku schne jedna radost 😵 A měla jsem tu dnes sestřenku co čeká mimi za 5 týdnů a už je taky nalomená látkovat 🙂 naše řady se krásně rozšiřují, co?

Chtěla bych se zeptat na zkušenosti - prcek má 2 měsíce, chtěla bych pořídit nějaké kalhotové plenky, abych třeba venku nemusela dávat novosklad, nebo pro tatínka to bude lehčí a i bych to chtěla prostě jen zkusit - poradíte které jsou dobré, ne mohutné, savé a vhodné do IV Organic, Soft a Thristies? Třeba nějaké anavy? 😉

kvakulka
11. črc 2010

@andelka Anavy určitě(jak jinak, že 😅 ), taky Popolini One size Duha (kolik malej už váží? Myslí, že od takových 5 kg nahoru už může mít one size plínku klidně, ale možná mě holky opraví 😅 ).

andelka
11. črc 2010

@kvakulka Anavy tady moc chválíte, tak mě samozřejmě napadly ty 😀 Malej váží odhadem 5,5kg (přesně budu vědět ve středu). One size je rostoucí, že? To by bylo fajn. Ale může být i na jednu velikost, ty zas nejsou tak velké.

ivuska.h
11. črc 2010

Tak jsem dnes zas dala látkovku a flísáky, vyrážka do večera trochu ustoupila, tak jsem zvědavá... Mělo něčí dítě vyrážku ze suché plíny? 😒

erinka83
11. črc 2010

@andelka Mám onesize i Anavy a z těch dvou bych radši sáhla po Anavy 😉 Jsou štíhlejší, Onesize jsou prostě balík 😝 Anavy mám patentkovou ia na snapku a ta na snapku mi přijde lepší... není teda tak krásná 😀 ale přijde mi pružnější....

erinka83
11. črc 2010

No chtěla jsem koupit ještě jedny natahovací vlňáky, mám už fakt úchylku 😝 Ale teďka přemýšlím, jestli nejít do flísáků?? Poradíte?

kvakulka
11. črc 2010

@andelka Anavy mi nepřipadají moc obrovitý, vícevelikostní mám spíš noční plínky, ty chceš spíš nějakou denní- být tebou zkusila bych jednu Anavy, tu stejně jednou použiješ, a u malýho mimča moc nevadí, že je eventuelně ve větším balíku, protože se ještě nechce moc hýbat
@ivuska.h To tedy nééé, samozřejmě mě hned napadl prací prostředek, ale že by sliz nebo ulrich něco prováděl???

sussanah
11. črc 2010

@ivuska.h myslis ze suche latkovky nebo papirovky? me se maly osypava kdyz jsou takovahle vedra bud v papirovce (je jedno jestli suche nebo mokre, staci kdyz je v ni tak hodku) nebo kdyz ma pulky s vv treba v kocaru nebo autosedacce (je to na neho uz moc hrube). Nemohla to byt reakce na neco, v cem jsi prala?

kvakulka
11. črc 2010

@erinka83 Proč flísáče? Kvůli praní? Bála bach se u velkýho dítěte, že to bude propouštět.

erinka83
11. črc 2010

No pročítala jsem diskuzi myslím na Anavy stránkách a někdo tam vychvaloval flísáče i na větší děcko 🙂

kvakulka
11. črc 2010

@ivuska.h JO to je taky možný, jak píše susanah- zapaření prostě z množství látky- něco jako potničky. Dýchá ten flís dostatečně?