Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

slunicko76
9. říj 2010

@jasekd taky si myslim! 🙂 jinak ja jsem dokonale spokojena s cc a na doporuceni jsem si na noc koupila ty Anavy jednovelikostni a taky uplne super, tak si myslim, ze kdyby to takhle slo dal, tak uz nic klupovat nebudu (i kdyz koketuji s temi AIO) a kdyz to vydelim 2(chteli by jsme min.dve deticky) tak to papirovky proharavaj na plne care!

slunicko76
9. říj 2010

@jasekd jo a zapomela jsem! Diky za odpoved!

sussanah
9. říj 2010

@andelka taky za sebe rikam, kup si vetsi PUL, poradne vycpi a je klid 🙂 Taky pokud jsem spravne nastelovala, tak neproteklo nikdy nic.

andelka
9. říj 2010

@jasekd no BG mi neprotečou zpravidla. Ale kapsovka Tots Bots jo, takže ji vyřadím z nočního užití a nechám ji na denní třeba na ven, to by toho nemusela pobrat tolik a tudíž by ani nemusela protéct. Ještě mám BBH magic, ale ty nám ještě kolem nožek netěsní, tak buď na ně ještě počkám, jsou až do 11kg, nebo tam zkusím nacvaknout patentky navíc a tím to utáhnout u nožek.
Papírovky už dávám jen v sebeobraně, ty protíkaly skoro furt, hlavně vaječinu pustily až na záda a stejně jsem musela všechno prát 😒
Jinak to fakt vidím na větší pulky, stejně už je potřebujem. Na kalhotovky.

katka82
9. říj 2010

@andelka my používali novosklad až někdy do půl roka 😉 jen jsem ho pak musela na noc pořádně dovycpat 🙂 super jsou tyhle vkládačky: http://www.latkovky.cz/vkladaci-plenecky/tots-b... 😉 ty dávám na noc i teď do kalhotovky 🙂 a přes to PULky

andelka
9. říj 2010

@katka82 no, nám už pomalu z novoskladu leze zadek 😅 teda z plínek 70x70
Asi budu dávat ty pulky, vkládačky mám z jiných plínek které až tolik nepoužívám, nebo mám bambus prefold, tak to bych mu tam dala.
Dík za odkaz, na tuhle stránku jsem ještě nenarazila 🙂

silente
9. říj 2010

@slunicko76 - peru normálně s plínama na 60 a srazilo se to minipidi, takže vlastně vůbec. Pohoda. A souhlas s @jasekd, za 5 tis. je to fakt pohoda! Až dám dokupy seznam, můžeš si ho schovat pro Tvého manžela, aby viděl, jak jsi šikovná 😀

katka82
9. říj 2010

@andelka no tak potom jedině sklad na draka 😉 🙂

jankabry
9. říj 2010

Holky, nevím, jestli tady někdo dával echo, ale koukám na stránky IKEA a ta Irma je tam v akci za 29,- 😎 !!! takže dneska jedem na nákupy 🙂
Já jsem dneska zase rozšířila seznam o AIO 😅 od vámi doporučovaných značek jednu na vyzkoušení 🙂 mě zas tak drahé nepříjdou. Ten rozdíl v ceně oproti kalhotovce samotné je tak dvě stovky a pro budoucího tatínka a příbuzenstvo to bude asi lepší ..
Jak tak řešíte, co na ceny výbavičky manžílkové 🙂 tak to já mám doma asi poklad - Pavel o jednorázovkách nechce slyšet. Počítal s cenou za látkovky kolem 11tisíc 🙂 takže když to dám jako luxusní výbavu i s AIO a výjde mi to na cca 8000,- ještě budu mít rezervu a pochválí mě 😀 hehe .. No my plánujeme tři děti takže se to vrátí určitě... Když jsem se tak koukala na návod na pletení vlňáčků narazila jsme i na střihy a návody na látkovky, takže si píšu do vánočnícho seznamu (který bude letos jenom pro prcka 🙂 ) šicí stroj 🙂
Jo a ještě k výbavičce - na novorozeňátko stačí jenom čtverce s vkládačkama a svrchňáčky? nebo si mám udělat i zásobu kalhotovek třeba HD Pastelku?
a taky jsem přemýšlela nad látkováním už od porodnice - jak se tohle řeší??? mám na mysli výbavičku a taky to, jak se pak s počůranýma plínkama v porodce nakládá? to jsou sestry tak extrémně ochotné a perou? 🙂

katka82
9. říj 2010

@jankabry nám na novoška stačili čč až do půlroka 😉 s praním v porodce asi holka nepočítej 😉 to se spíš domluvit aby ti použité plínky někdo odnášel a nosil čisté 🙂 nějaké návody na pleny a tak najdeš i tady: http://ekozahrada.blog.cz/rubrika/latkove-pleny... 😉

jankabry
9. říj 2010

@katka82 jéé díky za ten odkaz!! super!!
No já si to myslím taky s těma plínkama, ale kde bych jako ty znečištěné skladovala v porodce?? si to moc nedovedu představit 😅

slunicko76
9. říj 2010

@silente tak sem s nim!🙂 ja mu to radeji nerikal, kolik nas to stalo, ale on to nejak prehlizi!Radeji! 🙂

slunicko76
9. říj 2010

@jankabry treba v nejakem pytliku na zachode! Ja mela teda nastandard a to byl zachod jen por mne.A kazdej den by ti musel nekdo prinest ciste a odnest spinave!
pochybuji, ze by ti v porodnici prali pleny🙂 ale informuj se primo v porodnici, kamaradka mi psala, ze treba v Plni pry latkuji na porodnici s erarnima plinkama!

blka
9. říj 2010

@slunicko76 Já jsem manželovi taky neřekla o tom, že mám napsaný seznam s plínkama 😀 . Sice by asi nic neřekl, ale lepší je nevědět 😀

andelka
9. říj 2010

@katka82 no, zkoušela jsem už poskládat na draka (cvičně bez prcka) a moc mě to nenadchlo, takže to vidím spíš na 80x80 😅 Přece jen, vaječinu to většinou udrží, je to levné a rychle to schne 🙂

@jankabry jestli chceš rodit v Ostravě tak o látkování vporodnici moc neuvažuj. Já jsem toho měla třeba plný brejle, takže jsem látkovat začala až po asi 6 týdnech. Na novoška je novosklad s vkládačkou podle mě nejlepší. Já mám třeba dosud dost kakací děcko a je mi kalhotovek škoda. Takže v drtivé většině vážu novosklad. A na kalhotovky a vv se těším, až mu kakání trochu zhutní 😅

Jinak můj manžel to neřeší, ví, že bych se moc nerozjela. A hlavně je rád, že mě to baví, že si prostě zpestřuju tak nezábavnou a stereotypní činnost jakým přebalování je, plínky by se stejně kupovat musely, a taky je docela jedno, jestli sedím nad letáky nebo u netu. 🙂

duzame
9. říj 2010
helulela
10. říj 2010

@jankabry s tou cenou se ještě moc neraduj, jeden a definitivní nákup málokdo udělá, většinou jak dítě roste a vyvíjí se, přizpůsobuješ výbavičku aktuální situaci
kalhotovky zkoušej radši po jednom kousku, nemusí třeba sedět střihem nebo ti prostě nebudou vyhovovat a to všechno poznáš až při používání... doporučuju vyzkoušet a osvědčené dokoupit

katka82
10. říj 2010

@andelka no taky jsem dělal raději novosklad z větší pleny 😉 🙂

suik
10. říj 2010

@andelka ja si taky zpestruju nezabávnou činnost dumaním nad tím kterou plenku a kterou vkladacku dam. Ja davam kalhotky uz od zacatku, zatim se mi ten zlutej hnus vzdycky vypral.
@jankabry ja mela nejaky kalhotky, zezazacatku mi nektere prisly velke, hlavne pastelky, mela jsem nejaky baby lucy flaneolovy, ale ty jsou nejaky mensi nez jsem kupovala ty samy ale novy.
Me novosklad uspokojoval tak cca 14 dni.

katka82
10. říj 2010

@suik my jeli v novoskladu půl roku 😀 😀

suik
10. říj 2010

@katka82 😕 ....ted jsem to zacala vycpavat jeste jednou plenou, ale furt u me vedou kalhotky i pak s naslednou udrzbou, hodim je na zebriny a za pul dne sundam a muzu pouzit... s noskladem se musim zehlit a rovnat. Jako zehlim rada, obzvlaste pleny, ale dostat se k tomu je horsi.
Rada ja ale pouzivam, kdyz chci ulevit zadecku od gumicek.

katka82
10. říj 2010

@suik no to víš my je sušili venku na šňůře 😉 bo malej je čevnovej 🙂 ale jak jsem začla dávat kalhotovky tak šli čč hooodně stranou 😀 😉

slunicko76
10. říj 2010

@suik my uz nezehlime, ani novosklad, kdyz dobre povesis, jde to i bez zehleni! U nas taky zatim vede novosklad a jeste mi to prijde porad dost velky, takze pul roku urcite,mozna i do 7m.
@katka82 ja davam ty kalhotovky zatim jen na noc.

suik
10. říj 2010

@slunicko76 ja zehlit musim i kdyby nevimco....jednak nesnasim veseni, tak to tam jen nahazim a pak se mi to i lip sklada, kdyz je to hezky rovny a prehyby krasne zazehleny ...
me nic nesmi do skrine, co neni prezehleny. Si nedovedu predstavit, ze neco skladam, tak to nepretahnout zehlickou.

Jak to delate vy co nezehlite, sundate a pak skladate nekde na stole?

jasekd
10. říj 2010

Ja byla taky ortodoxni nezehlic, ale co mame Martinka, zehlim porad, jeho pliny (teda cc) i oblecky, at to ma pekne mekky. Zehlim i manzelova tricka, dokud byly novy, tak to slo bez zehleni (na prgm na pracce 'snadne zehleni'), ted uz bez toho vypadaj blbe. Kdyz nezehlis, chce to dobre vyrovnat pred vesenim a pak peclive slozit, prave treba na stole. Novosklad skladam az pred pouzitim, davam ho jen obcas.

ivuska.h
10. říj 2010

@suik Jo, na stole, nebo na klíně u televize 🙂

katarina82
10. říj 2010

Já taky nežehlím, nenávidím to 🤐 🙄 😅 😔 Skládám na stole, nebo na posteli.

Mám dotaz off topic, začala jsem Kačence dávat večer rýžovou kaši a poslední tři dny i trochu mrkvičky na oběd a ona se bobek můj malej nemůže vykakat ☹ Včera se to povedlo ho hodinovém masírování bříška, prďolka celou dobu tlačila, ale nešlo to ☹ Nestalo se to někomu? U první dcery nic takového nebylo, tak nevím 😕 Jinak furt normálně kojím...

ivuska.h
10. říj 2010

@katarina82 To je ta rýže... Hodně zahušťuje, Klárka po ní měla taky zácpu. Zkus místo toho jáhly nebo kukuřici.

joohana
10. říj 2010

@katarina82 Když začneš příkrmy, měla bys jí dáváat i vodu navíc, malá s tím měla taky problémy. Zkus pár dní vynechat ať jí ještě nepřidáváš a až se jí povede vykakat, začni pomalinku znova. A vodu, někdo dává švestkovou šťávu na změkčení ...