Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lucie.krajcarova
11. říj 2010

@blka Blani, čauky. jj čůrá dost, ale že by nám prostě už vůbec nestačily? jsem z toho špatná... na noc už musím dávat jednorázovky. ale přes den jsme si prozatím vystačili s látkovými..

jasekd
11. říj 2010

@katarina82 Rejze stavi (rejzovym odvarem se leci cholera 😉 ), varena mrkev taky, syrova naopak, pak se doporucujou ty svestky. Malej s tim ma taky problem, tekutiny navic moc nechce, po sklenickach kaka normalne, po domacim vareni je to trochu horsi. Ja se do vareni musim premlouvat, co jsem tehotna, vadej mi ty smrady z toho. Penize bych i ozelela, ale vadi mi ten sklenickovej odpad. Ja bohuzel nejsem uplne presvedcena, ze domaci vareni je lepsi (moje vareni), protoze ja nemam zahradku a nemam moznost vsechno nakupovat bio a nekde na farme, neco mam z trhu, to je snad dobry, neco z kramu.
@jankabry Mne na NT UZ naznacili, ze mame sanci na holcicku, coz by se manzel zblaznil radosti, ja stale tusim toho kluka (s Martinem jsem se trefila, manzel uz u nej strasne chtel holku), NT je dost orientacni, my to budem natuty vedet za 3 tejdny, se tesim...
@suik no mne prijde jednodussi jen skladat, nez vytahovat prkno a zehlicku, ale ja jak jsem psala, zehlim, mam to rada hezky srovnany a mekky. Malej nastesti usina dobre, takze zehlim vecer u TV, aspon necumim jen tak naprazdno treba na Ordinaci, to bych si rekla, ze je to ztrata casu. To ttreba filmy jako vcera Grandhotel, k tomu si sednu rada. Ja to mam na Jestedu hrozne rada, ale to tobe nemusim rikat, jak je tu krasne 😉 😵

joohana
11. říj 2010

@jankabry Teď koukám že máš taky termín v dubnu, to už jsme tady čtyři 🙂
To jsi teda celkem napřed s přípravami 😀. Já počítám někdy koncem března vyperu hadříky po starších a bude.
Někdy teda musím nakoupit taky pár plínek a možná i tandemový kočár, dostala jsem chuť na Phil a Teds, ale nevím jestli to má cenu na ten půlrok...

joohana
11. říj 2010

Ad vlňáky- já myslím že prostě plína to neudržela, nevím co máš na noc, ale nám už protekla jednou i BBH vycpaná BI prefoldem+twofoldem.
Jinak vv popo vydrží hodinku, max hodinku a půl, když přidám BH nudli, i dvě hodiny. Pokud chci na ven jistotu, dávám BBH magic se dvěma BH nudlema.
Je to mazec,další savé plíny už se mi kupovat nechce, možná by to ale pár prefoldů z bambusu ještě chtělo.

Ája je ale počůránek, strašně pije, za den cca 4 hrnky 250ml plus mlíko ráno, v poledne, večer, celkem tedy asi 1,5l tekutin.

blka
11. říj 2010

@lucie.krajcarova Je to možný, Mareček ji má cca po 2 - 2,5 hodinách taky provlhlou.

@jasekd Ze skla není žádný odpad, sklo je 100% recyklovatelné, takže to tě trápit nemusí 😉

markusko
11. říj 2010

@ivuska.h Hmmm ☹ Myslíš, že je možné, že ta vlna prostě jednou přestane fungovat jako vlna?? 😕 Pečovala jsem o ně dobře, akorát ty bundles se mi jednou podařilo vyprat omylem s bavlněnýma věcma na 40, ale longies jsou opečovávané hodně...

jasekd
11. říj 2010

@blka Jenze se na jeho vyrobu spotrebuje fura energie a na jeho recyklaci taky, nejlepsi je stejne ho nekoupit 😉 Mne je te sklenicky uplne lito, kdyz ji vyhazuju 😀 (do recyklace samozrejme), kdyby byly zalohovany, tak me to tak netrapi...

jankabry
11. říj 2010

@jasekd no já vůbec netuším, co to bude a je mi to opravdu jedno 🙂 měla jsem pocit, že to bude holka, ale teď jak mi babička dala na zkoušku takovou krásně tyrkysovou vlnu na šálu, tak si říkám, že by to mohl být i kluk 🙂 a pavel počítá s tím, že to bude kluk samozřejmě 😀 ale je mu to taky jedno, hlavně ať je prcek zdravý 😵 😵 😵 !!!

@joohana no já jsem na PN už přes měsíc a budu až do porodu, takže si to zkouším nějak zpříjemnit a hlavně se nějak zabavit. Tak jsem začala plést, zatím teda jen šály 🙂 a pak se vrhnu i na vlňáčky a nějaké háčkované čepičky pro mimi 😵 ale koupila jsem si dneska perfektní přízi vlna+akryl v krásně tmavě fialové barvě tak už mám plán na šálokapuci, jak teď prodávají v CaA 🙂
Já jsem hodně kreativní a neměla jsem na to poslední dobou - tak pár let 🙂 vůbec čas ☹ tak se k tomu vracím, teď když mám čas. A jestli mi Ježíšek donese ten šicí stroj, tak začnu šít jak zběsilá 🙂 mám spoustu starých hedvábných sárí a z těch si udělám sukně a pokud to bude holčička tak i nějaké šatičky 😵 plány bych měla no 🙂
Jinak my z výbavičky nemáme nic, když nepočítám tu Irmu a žínky z Ikea 😀 a to jsem brala páč byly slevy 🙂 ale ted po tom NT screeningu už asi nějakou blbůstku koupím 😉

ivuska.h
11. říj 2010

@joohana Phil and Teds je super, měla jsem možnost vyzkoušet u kamarádky, vezly jsme v tom 3 děti naráz 😀 Ovšem pro nás by to fakt smysl nemělo, Ondru nosím v šátku, Klárka ze začátku jezdila ve sporťáku a pak už celkem brzo po svých... My teda máme rozestup mezi dětma 19 měsíců.

ivuska.h
11. říj 2010

@markusko To se mi nezdá moc pravděpodobné... Podle mě je prostě to lanolinování alchymie, třeba i drobný rozdíl teplot lázně může způsobit, že to jednou chytne dobře a podruhé ne. To je ale jen moje teorie...

jasekd
11. říj 2010

@joohana My koupili Jane powertwin, jetej, na netu, za 3000...

reruna
11. říj 2010

@lucie.krajcarova jo lanolinuju jen vlňáčky, mám domácí z merino vlny a lovíky jersey, mám lanolin z lékárny, dám asi 1,5 lžičky do vroucí vody, přidám asi lžičku dětského šamponu, krásně se to rozpustí, pak doliju vlažnou vodou, aby byly vlňáčky ponořené a nechám přes noc, ty doma pletené i obrátím jednou naruby, aby to chytilo všude, pak vymačkám v ručníku a suším. No a jak často? rozhodně ne dřív než se doporučuje -asi za 4-6 týdnů, teda pokakaný jsem je nikdy neměla, to bych musela jasně dřív...
nedávno tu holky právě řešily, že zkusily dát jiný šampon a najednou to fugovalo...

jitavl
11. říj 2010

Ahoj holky. Máte někdo zkušenosti s CB Originál? Mají je na www.latkove-pleny.cz s 30% slevou, za 363 Kč. Uvažuju, že bych je koupila.

terezita
11. říj 2010

@jitavl za nas ne. dostala jsem jednu darem a teda nic nevydrzi a jeste proteka skrz nasivku ve predu.. :-P design nedesign, za ty penize bych koupila jinou..

crawler
11. říj 2010

ahoj holky🙂

jdu pro radu - na jakých materiálech drží snapi sponka? čč, vv a na co je ještě lze použít? díky mocinky🙂

ivuska.h
11. říj 2010

@jitavl To mi připomíná, že kdyby někdo chtěl tu jejich AIO, máme s příšerkama, tak ji může mít, nám nevyhovuje.

jasekd
11. říj 2010

@crawler Podle me na vsem, z ceho se kalhotkovky vyrabi, ja ji mam na cc a frote kalhotkovky a drzi dobre, jinaj matros nemam. Uz jsi snapku sehnala? Protoze ja zatim nic objednavat nebudu, jinak bych na tebe myslela...

crawler
11. říj 2010

@jasekd jojo už mám za 20kč od jedné maminky tady z bazárku🙂

blka
11. říj 2010

@jasekd Aha. Mně je teda jedno, jestli je zálohovaný nebo ne. Stejně i to zálohovaný by se zrecyklovalo stejně 😀
@jitavl Mně CB taky nevyhovovala. Ale za ty peníze se zase hodí. Je krásně štíhlá, ale nic nepobere.

jasekd
11. říj 2010

@blka Kdyz se to vraci, tak se to jen vymyje jako treba pivni lahve (ten myci roztok asi taky nebude nic moc), kdyz se to recykluje, musi se to nejak pretavit a znova vyrobit a tak...

blka
11. říj 2010

@jasekd Aha, tož to jsem nevěděla, že v tom je takovej rozdíl. Takže vrátím pivní flašku a oni ju umyjou a znovu do ní načepujou pivo 😕 . To je pro mě novinka.

jieff
11. říj 2010

@markusko
@reruna díky za odpovědi, musím je znovu nalanolinovata zkusim jiny sampon. Možná taky víc lanolinu, davala jsem troje najednou...
a určitě víc čůrá asi budu muset víc vycpávat...si teda neumim představit co budeme dávat v roce. Jak často přebalujete přes den děti starší půl roku? A jak vycpáváte?

jieff
11. říj 2010

@crawler snapka mi dobře drží na čč a vv z bavlny, taky na hd pastelce, ale docela klouže z froté IV 😒
ale snapkuju ráda a všechno 😉

andelka
11. říj 2010

Holky, můžete mi poradit? Budu brzy kupovat větší číslo svrchňáčků a kromě ověřených IV bych chtěla zkusit i flísáčky. Nemáte někdo zkušenost s těmito Tots Bots?
http://www.4babies.cz/e-shop/plenkove-kalhotky-...
Budu odtud objednávat ostatní svrchní a neplatím poštovné, tak bych kdyžtak vzala i flísáčky odsud, ať to mám přijednom.
Jinak včera jsem dala kalhotku anavy jako noční do pulek a OK, akorát teda už by to chtělo větší pulky 😅

jasekd
11. říj 2010

@andelka Neznam, ale ty cerveny jsou krasny 😵 Ja osobne mam asi radsi patentkove veci, ale vypadaj super.

andelka
11. říj 2010

@jasekd já právě spíš na suchý zip, u patentků bych potřebovala ještě mezipatentky 😅 , přece jen sucháč si zapnu jak je potřeba, patentkových věcí mám pomálu. Nevypadaj špatně, co?

jasekd
11. říj 2010

@andelka Vypadaj krasne, HD maj taky takovy cerveny, kdyby byla holcicka... Akorat mne fleecaky moc nevyhovujou, tak je prece nebudu kupovat jen kvuli krase 🙂 😝 Mne holky rikaly, ze ty suchace decka snadno rozepinaj a HD maj patentek dost, takze Martinkovi sedej, navic me rozciluje, jak se na ty zipy (mam na AIO) chyta vsechno, co se s tim pere...

andelka
11. říj 2010

@jasekd já proti sucháčům nic nemám, peru je zapnuté. Nevím, chci koupit zase čtvery svrchní a jasné mám zatím dvoje, tak možná bych zkusila pohledat na bazaru nějaké patentkové na zkoušku. Chtěla bych zkusit právě i něco jiného než pulky a na vlněné si netroufám, jednak údržba, druhak by byly furt pokaděné 😅 takže flís se nabízí. červená barva na kluka moc není, ale Thirsties jsem měla taky červené a bylo to docela OK. Moje děcko zatím nerozepne nic a později bude mít přes to bodýčko, tak to nevím jak by rozepnul 😅

jasekd
11. říj 2010

@andelka Cervena na kluka je v pohode, manzel nosi cerveny trika... Jen, ze ja bych si tou holkou zduvodnila nakup, vis 😉 V pohode bych je klukovi koupila. Ja ty suchace zapnu taky, ale stejne se tam vzdycky neco chyti, no a obcas i zapomenu. Martin v lete nosil hodne jen plinu, svrchnaky a triko, aby se paril co nejmin v tech vedrech.

andelka
11. říj 2010

@jasekd tak jsem na MMB objevila čerevné fleesové patentkové Haipa Daipa v Mku, tak že ybch zkusila dvě novinky najednou (patentky a flís)? Cena dobrá. Dany v létě taky nosil jen toto🙂