Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
16. led 2011

@blka ja davala bundles ted v lete a do toho jednu vv.. a drzelo nam to..

baca
16. led 2011

@blka já ty bundles malé merino mám, mám je v S a zdají se mi dost široké a nízké. Kalhotovku překryjí naknop, to jsou lepší Anavy natahovací, protože jsou vyšší. Ale občas jsem do těch bundles 1 čč dávala a šlo to, i když by fakt mohly být užší. Aspoň jsem v pase trochu utahla gumu. My jsme v létě chodili s lovíkama a pár čč a prostě jsem měnila . 🙂 Původně jsem si je objednala v M, ale hned vyměnila, protože ty byly ještě širší a vyšší ani ne.

sokil
16. led 2011

@ivuska.h super, děkuji za informace. Na té tm.modré jsou právě nejhezčí 😎

sussanah
16. led 2011

@blka dik dik 🙂

markusko
16. led 2011

@meleri Aha, takže vlastně to samé jako v ČR 🙂 Ty ceny ale vzhledem třeba k průměrnému příjmu rodiny (nevím tedy, v jaké zemi bydlíš) budou na stejné úrovni jako u nás, ne? 😕

mataharyy
16. led 2011

Ahojte,

mám dotaz máte zkušenost s tím bělícím práškem Puer??? 😕 Potřebuji trochu dobělit pleny, tak jestli je to lepší/stejné jako ta sůl...?

ivuska.h
16. led 2011

@mataharyy Je to perkarbonát sodný... Takže pokdu máš třeba sůl na skvrny z DM, tak je to oproti ní koncentrovanější (tj. stačí dávkovat míň), ale zas v tom není TAED, takže ti to bude fungovat jen od 60 stupňů výš.

mataharyy
16. led 2011

@ivuska.h Takže více méně si od toho nemám silbovat skvostně bílé pleny? Mám sůl od Ulricha a teda je výborná na kde co, ale jsou fleky které už opravdu nezvládá, tak jsem si říkala že by tohle mohlo být účinější...?

joohana
17. led 2011

Holky, jdu zase pro tipy-potřebuju malé koupit nějaké gatě na jaro, takže asi jeansy, ale nevypadá že se do té doby odplínkuje a mám teda dost problém ji s látkovkama do něčeho dostat. Tady u nás si vystačíme s teplákama, ale přece jen jedny slušná gatě by uživila...Už vím že Cherokee je bez šance. Možná nějaké lacláče?

ivuska.h
17. led 2011

@joohana Ne, to si určitě neslibuj. Mě perkarbonát nikdy nevypral o moc víc, než samotný Ulrich.

cincolina
17. led 2011

Holky prosím poraďte - jaké svrchňáky používat na noc k zabránění tomu, aby dítko a pyžamo a spacák ráno smrdělo jak pavilón šelem? Na noc máme Anavy a teď dávám IV soft nebo Thirsties pulky a po obém je vše nasáklé smrádkem. Malá se v noci dost budí a tudíž čůrá a ráno je plínka durch. Pomohly by vlňáčky? Děkuju!

ivuska.h
17. led 2011

@cincolina Podle mě tomu nejde nijak zabránit 😀 Ondra měl smrduté období, teď zas ne, těžko říct, čím to je.

maly_prcek
17. led 2011

@cincolina Naopak bych řekla, že vlna je ještě víc "dýchající", takže ta rozkládající se moč smrdět ve vlně bude. D. teda smrdí furt. Je to podle mě tím, jak je tam ta moč dlouho...
@ivuska.h Leda tím, že se vyčůrá až nad ránem 🙂

blka
17. led 2011

@terezita @baca Děkuji za info 😉

maly_prcek
17. led 2011

@joohana U laclíku je to to samé, záleží jak které. Chce to orientovat se podle sedu - aby byl co nejdelší, dobré jsou džíny, co mají v pase takový ten náplet, nebo větší, co jsou dole přehrnovací. My džíny/rolly nosíváme na AIO a jde to. Chce to podlehat (já teda kupovala na mmb z druhé ruky, měli jsme Next). Teď Davimu budu teda šít...

maly_prcek
17. led 2011

@blka Mně se teda ta čč rve do všeho natahovacího děsně špatně...Takže spíš nějaké rozpínací svrchňáčky...
My těch Anavy máme asi 8, takže žádné kvanta 🙂 🙂 V létě bude mít Mareček 2 roky, to je nadějný věk na odplenkovávání 🙂

joohana
17. led 2011

@maly_prcek díky, mrknu na to...Taky už má holka věk na odplínkování, ale nějak to bojkotuje.

terezita
17. led 2011

@maly_prcek @blka rozepinaci by byly urco lepsi, lip tu plinu drzi.. jenze mne u toho vadilo, ze nez jsem je stihla rozepnout, tak to em. neudrzela a obcas se mi pocurala.. pres ty bundles jsem vzdycky zapla body a ono to taky dobre drzelo. no ja s nima byla zkratka spokojena 😅

terezita
17. led 2011

@joohana ja teda nemela problem s zadnyma kalhotama, dokonce nosila velikost 6-9mesicu jeste v roce a pul 😀 ale jinak nejvolnejsi co jsme meli byly asi fakt ty laclace, rada jsem mela z hm.. ted uz si kalhoty taky siju a kdyz je sed kratsi, tak holt udelam sirsi pas..

blka
17. led 2011

@joohana To náš problém s kalhotama je zlatej oproti vašemu 😅 . Na látkovku mu jsou všechny kalhoty v pohodě, mají na čem držet 😀 . Ale když má jednorázovku, tak mu většina kalhot padá 😅 . Teď mamka koupila u ťamánků tepláky a ty jsou super. Ťamani šijou na ty svoje hubený dětičky, takže ty Marečkovi nepadají, ba je má celkem utažené 😀

@maly_prcek Já bych ho chtěla odplenkovat, ale uvidíme. S tím, jak bojkotuje nočník, to že je v totálně počůrané plíně mu je jedno, tak si moc šancí nedávám 😒

maly_prcek
17. led 2011

@blka Tak D. nočník docelá dává (když ho tam já posadím, sám si říká akorát kakání), ale mokrá plína mu je taky šumák (do té si čůrá o sto šest)... Ale ve slipech to je jiná - zezačátku byl vyjukaný, jaktože to teče, pak si párkrát počůral nohy (to mu už dost vadilo) a už si dává víc pozor... po týdnu a něco, co bývá doma ve slipech už se několikrát stalo, že když se vyčůral mimo tak si šel sám od sebe pro nočník 🙂
Docela to jde... Teda jak které dny... 😝

cincolina
17. led 2011

@maly_prcek @ivuska.h tak to jste mne nepotesily 😒 . Ja prave myslela, ze to je svrchnakama, predtim jsem mela IV Organic a to nebylo tak hrozny. No asi jak je vetsi a uz nema jenom mliko....

mataharyy
17. led 2011

Ahoj, tak u kalhot jsem měla taky problém (a je to čím dál lepší...) nejvíce se mi osvědčili z HM, jenže tady široko daleko žádné není, tak jsem jednoho krásného dne naběhla do dětského sekáče s anglickýma věcma a tam opravdu není problém... Všechny kalhoty mají vysokej pas a hodně pružnej, takže ho tam naklepu bez větších problémů... Jináč co Farmers, ty mají na látkáče...
A s tím smradem, mě to dělalo když jsme přestali v noci přebalovat, asi tam ta moč moc dlouho tleje, či co a tojsme používali vlňáky, takže ani ty nepomůžou... 😉

duzame
17. led 2011

Nám teď taky začaly večerní plenky pušit, asi je to i podle stravy 🤐 ......Nebo víte někdo, co s tím?

andelka
17. led 2011

Tak premiéra s látkovkou u doktorky dopadla na výbornou - hned si všimla a prý " No ty jsi fešák, takové krásné gaťky na plínečku máš" 🙂 a já" To nejsou gaťky, to je celá jedna plínka" " No ta je krásná, a co do ní dáváte a jak to perete?" Takže úspěch 🙂

deniskakubicek
17. led 2011

@andelka to je super!!! to ja vzdy Kubicka musim do ordinace celeho svleknout, takze si ani nevsimnou ☹

andelka
17. led 2011

@deniskakubicek to já taky, svlíkám ho v čekárně, ale plínku mu nechávám, jinak je nahatej. Měří se v plínce, doktorka ji jen odepne, aby si ho prohlídla a pak zase zapne, a s touhle neměla problém 🙂

vegal
17. led 2011

Pěkný večer!
Nevíte kde bych o těchto několikavrstvých plenkách sehnala info?Jak jsou náročné na čas?Myslím,praní,žehlení(teda pokud se vůbec žehlí)

katka82
17. led 2011

@andelka tak to je paráda že si Dr. všimla a že byla nadšená 😉 😵 😵 u nás to Dr. snad ani nezaznamenal 😒 prostě bez komentáře 😉
@cincolina my mále taky smraďoše 😝 😀 a což pak ty pleny 2 dny zavřený v kýbli to je mazec 😉 😀 😀 😝
@vegal myslím že nejsou o nic víc (ne)náročné než jiné látkovky 😉 prostě vypereš,usušíš a používáš 😉 myslím že se fakt ani nežehlí 😉 ale to taky záleží na materiálu z froté se nebudou žehlit 100% 🙂