Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

joohana
23. led 2011

@erinka83 Proč kontraproduktivní? Flekatý už je bohužel mám, to zvládla dcerunka za chvilku, nevydržela jsem je držet ve skříni a používat rozpadající se Popolinky. A ačkoli přepírám žlučákem, fleky drží...Ona ta strava dvouletého dítka už je asi na odskvrnění náročnější či co.

joohana
23. led 2011

@erinka83 a jo, plánuju kalhotkový sklad, snad se mi ho časem podaří vypilovat a pořádně utáhnout kolem nožek.

erinka83
24. led 2011

@joohana no já myslím, že Ivuška říkala, že to froté dobře drží tu vaječinu, aby nevytíkala, tak si myslím, že když bych tam narvala separačku, sjede to potom ven 😒 no tak co, jsou to plínky, tak holt budou flekatý 😅

veselazu
24. led 2011

@schnek ahojky, byli jsme na horách tak píšu až teĎ - peru jako každé jiné do 60 stupňů. Asi už to víš 🙂 Jinak fungují stále stejně, zvenku krásné, flís trochu žmolkovatí, no za ty prachy... co bych chtěla .

veselazu
24. led 2011

@schnek teda abych byla přesná - preu je na 60 😉 už několik měsíců a jsou OK

andelka
24. led 2011

@joohana já mám pratelné 3 páry od Farlinu a jeden od Disany http://www.vbavlnce.cz/kojeni/nepropustne-vlozk...
a jsem spokojená. Ale mně to neteče až tak moc, zkraje jsem používala ty jednorázové s gelem, teď už stačí látkové.

erinka83
24. led 2011

@andelka já bych ráda látkové do podprdy, ale viděla a vyzkoušela jsme jich dost a nic mi nevyhovuje 😒 všecko mám v podprdě hranatý, moc vidět 😠 tak asi zas budu muset být neeko, ale jsem naštvaná, protože to strašně leze do peněz, já je musela používat snad do roka 😒

andelka
24. led 2011

@erinka83 no mě to taky právě štvalo, ta spotřeba a kolik to stojí. Tak mám ty jedny Disany (ty jsou fakt tenké) za 130 a pak jsem na MMA koupila ty od Farlinu za tuším 110 i s poštovným, takže super a ty 4 páry mi bohatě stačí. Jinak teď už je to lepší, v létě jak byly tenké trička to byl děs, ale teď mám podprdu, na to košilku, triko, takže to není vidět přes ty vrstvy. 🙂

erinka83
24. led 2011

@andelka já mám ale pocit, že to souvisí i s velikostí poprsí 😀 na mých skoro nic je to prostě moc vidět 😅

andelka
24. led 2011

@erinka83 no taky se mi zdá, na mojich se to asi nějak "ztratí" 😅 Navíc ty látkové nejsou tvarované, takže holt jsou nápadnější. Jedině nějakou tvarovanou pevnější podprdu na kojení jestli je za slušnou cenu, že by se to pod silnější látkou nemuselo tak rýsovat. Ale já už ani kojící podprdy nenosím, mám dvě normální které se dají nahoře odhrnout a tři sportovní bavlněné přes hlavu od Andrie.

zihu
24. led 2011

ahoj holky, dlouho jsem tady nebyla.. a nerada rusim diskuzi 😅 ale pamatuju su, jak tady vscehno vite a jste v techto otazkach az neskutecne protrele, tak proto pisu... 😀
ale chci koupit kamaradce pro mimi merino zavinovacku, nemate nekdo zkusenost s tema od Anavy (pripadne SD)? maji tenkou a silnejsi, nevite, jak moc je ta tenka tenka? bude se dat pouzit i jako deka anebo je na to uz moc lehoucka??? ocenim jakoukoli radu, diky!!!
jinak s kojovlozkama mam stejnou zkusenost, byly desne videt (taky nepatrim k tem obdarenym) a zachranily me bohuzel neeko Chicco.. ale aspon neco, no...

suik
24. led 2011

@zihu já ji mám a po pravdě nevím jestli to je silná nebo slabá 😀 , ale podle toho co jsem porovnávala s kamarádkou tak silná. Je to jedna z nejlepších a nejpoužívanějších věcí co jsem pro malou měla 😉 . Já bych asi šla do té silnější, moc hrubá mi nepřijde, tak akorát. Ale mám spíš zimní mimi.

ale uřčitě odpoví ivuska.h, co je šije 😉

já tu taky dlouho nebyla, s látkovkama jsem přestala, na čas, protože to v těch kšírách moc nešlo, byla otlačená, ale zítra nám to snad sundají a zase na ně vrhnu. K vánocům mi přibylo hafo anavy, které neměly ještě příležitost....ale na noc přemejšlím, že zůstanu u papíru.

suik
24. led 2011

@baca on už se zase objevil číńák? co jsem koukala do brány cca před vánoci, tak taky nebyl vůbec v eshopu, tak kadí do šlehací misky.

zihu
24. led 2011

@suik diky moc, ivusce.h jsem psala IP, snad se ozve.. taky me lakaji od Anavy ty vlnacky, tak ze bych jeste poridila... hmm, uplne ti zavidim "hafo anavy" 😀

blka
24. led 2011

@erinka83 Kdyby jsi chtěla, tak mám slevové kuponky do DM na vložky do podprsenky ty jejich a pak tam jsou ještě myslím Johnson´s. Tak kdyžtak IP. Ale platnost je do konce června.

baca
24. led 2011

@suik já jsem objednávala 12. ledna, to na e-shopu byl, ač ne skladem. Předtím jsem tam spala někdy začátkem ledna a měl být tak do 14 dnů skladem. No objednávka stále nevyřízena a z e-shopu zmizel. Takže nevím, na čem jsem. ☹

Můžu se zeptat v čem je ta merino zavinovačka tak úžasná? Moje Bára byal v klasické závince tak měsíc, nelíbilo se jí tam. Je moc svobodomyslná 😀

erinka83
24. led 2011

@suik my jsme nevěděli, jak nám BKM půjde, tak jsem od začátku číňák neměla a malá kadila do obalu od květináče 😀 shodou okolností byl taky oranžovej, jako náš pozdější číňák 😀 a byl menší, tak se nám to mimuško tam líp drželo, používali jsme ten obal i když už jsme měli originál 🙂

betelgeuzz
24. led 2011

ten číňák, alias šlehací mísu mají i tady, nevím, za kolik ji mají teď na bráně, ale když jsem ji kupovala já, tak ten cenový rozdíl byl dost velký http://www.pejashop.cz/nocniky/slehaci-miska

suik
24. led 2011

@baca já jsem zavinovala už od porodnice na kuklu, aby neměla ručičky venku, krásně jí to uklidnilo a spinkala, bez toho to nešlo - tak cca do tří měsíců. Šlo to s ní krásně, protože je velká a pružná. Teď jí používám jako deku, když má malá spát, tak jí tím přikryju. Akorát v noci, to má spací pytel.
Klasický zavinovačky jsem používala taky, ale ne samotný. a neměla je tak dlouho, docela z nich rychle vyrostla a to není žádný obřík.

suik
24. led 2011

@baca teda myslím rychlozavinovačky....

@betelgeuzz to je ale fakt jen šlehací miska, ne? primární účel na šlehání...to mi zas nepřijde jako super cena, něco podobnýho se dá sehnat v nějakejch domácích potřebách.....ten nočníček má takový lepší a větší okraje. Taky bych ho vzala, ale jen k něčemu, co jsem objednávala a to zrovna nebyl. Já mám teda jinou, asi za euro, není úplně ideální, když tam zapadne, má trochu otlačený zadeček, ale už jsme si na ni zvykly.

já si v bráně brousím zuby na ty držáky ponožek + něco k tomu, ale jak tu čtu, že jsou vybílení 😕

rosslyn
24. led 2011

Áááááá, já už z té Brány stříkám. nejsou schopní mi ani odpovědět na mail....normálně já teda sprostý slova nepoužívám, ale jsem tou jejich neschopností tak nasr*ná, že si to fakt objednám jinde. Malá se narodí a budeme muset jít do pemprsek kvůli těm brzdám!!!!ááááůůůůů.

markusko
24. led 2011

@ivuska.h Tak jsem Ivuško přemýšlela, jestli by jsi neměla na e-shopu zřídit i pořadníky 😅 😅 😝 Zase mi utekly Anavy Easy... No nic, naděje umírá poslední 😀 tak snad příště...

Já to tu psala už několikrát, že za mě Brána ne-e 🙄

zihu
24. led 2011

@suik diky za tip, vezmu teda tu silnejsi, ta tenka bude asi jen takovy lehounky obvaz, videla sem v kamenne prodejne tu merino Babylove a ta je desne tenoucka... to bych nechtela.. tak dik🙂

ivuska.h
24. led 2011

@erinka83 Měla jsem to s vložkama do podprdy stejně, ze začátku mi u Klárky teklo mlíko hodně, tak jsem používala ty od Chicca, protože látkové byly moc vidět (mám miniprsa 😀 ) a protekly hned skrz. Teď u Ondry jsem je pro změnu nepotřebovala vůbec, mlíka bylo od začátku tak akorát.

@baca Moje děti zavinování vůbec nemusely, takže Klárku jsem nezavinovala vůbec a Ondru jen jak se narodil a pak několik dní, než se mu stabilizovala termoregulace (viz foto, tam je mu nějakých 12 hodin). Pak už jsem ho jen přikrývala. Hm, to je hrozný, jak od té doby vyrostl 😒 Asi si budu muset pořídit další 😀

@markusko No, bohužel ☹ Máme teď čerstvě další švadlenu, tak snad se situace brzo spraví. Opravdu mi to takto nevyhovuje a zákaznicím samozřejmě taky ne.

ivuska.h
24. led 2011
slunicko76
24. led 2011

@markusko market, mne taky utekly!🙂

markusko
24. led 2011

@slunicko76 Maru, mně utekly už po několikáté 😅

@ivuska.h To nevadí, my bychom je měli stejně jako "nadstandard", plínuší máme dost, ale jako chtěli bychom je, to je jasné 😉 Mimochodem krásná fotka - člověk by nevěřil, že je to 12 hodin po porodu 😨 Nojo, holt domácí a nemocniční porody se nedají srovnat... máš můj největší obdiv 🙂

ivuska.h
24. led 2011

@markusko Náhodou tam mám velmi neupravené vlasy, takže je jasné, že to je brzo po porodu 😀 😀 Ale jinak to je fakt nesrovnatelné, to máš pravdu.

betelgeuzz
24. led 2011

@suik jo, šlehací mísa. A oni měli na bráně něco jinýho? Protože už když jsem chtěla číňák pro malou, tak psali, že ten klasický číňák už nebude a místo toho mají tenhle evropsky, z čehož se později vyklubala šlehací mísa. 😒 Někdo z holek ji objevil v kauflandu. Ale už tam myslím není. Aspoň na tom pejashopu píšou, že už se do ČR nedováží.
Na ty držáky ponožek jsem se tu kdysi ptala a většina holek s nima spokojená nebyla.

baarca
24. led 2011

@zihu Jé, zrovna taky váhám, kterou tu zavinovačku vzít. My jsme teda zavinovačku na Matese užili na noční spaní do 3 měsíců a krásně v ní spinkal od porodnice i třeba 7 hodinek v kuse, pěkně zavázaný 😀 Ale já čekám mimčo v polovině května a právě se zase bojím, aby se v létě v té silné nepotilo. Ale s termínem v srpnu bych asi taky šla spíše do té silné.
A moc gratuluju k druhému těhotenství 🙂

@ivuska.h Můžeš, prosím, poradit, zda na léto lepší ta tenčí nebo i ta silnější? Když by v ní bylo mimčo třeba celou noc. Ta silnější by se mi zase líbila, že se pak v zimě využije jako deka.