Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
11. únor 2011

@betelgeuzz no ja si rikala, ze bych si toho vsimla, vcera jsi to tam jeste nemela, ze ne? 😉 Kazdopadne gratuluju 🙂

sussanah
11. únor 2011

@betelgeuzz no ja bydlim dobrych 30km od Brna na vesnici, ktera spada pod docela male mesto, ale pediatricka je docela rozumna, MMR jsme ted taky odkladali, nejprve trochu me obavy bagatelizovala, ale pak jsme se o to zacaly bavit, bylo to docela ok, ani nakonec nechtela nic podepsat, ze kdyz tak me necha podepsat odmitnuti, pokud se rozhodneme ho neockovat ani pred 3 rokem pred nastupem do skolky. Ale to zatim nechavam tak, budu resit, az na to prijde rada.

betelgeuzz
11. únor 2011

@sussanah měla. Dávala jsem si to do pasu v pátek, nebo sobotu. Byly jsme stejně i u dr. 🙂

sussanah
11. únor 2011

@betelgeuzz tak to jsem teda fakt nejak prehledla 😅 Navic 14.zari se narodila neter, tak jsem zvedava, co povi, az ji to rekneme. Ta zas bude chodit jako pav, ona se vzdycky hrozne rada s cimkoliv chlubi 😀 Kazdopadne asi jste meli taky hezke Vanoce, co? 😉

jasekd
11. únor 2011

@joohana Skoda, ze ja nemam v okoli takove "opozdene" deti, hned by se decjhalo lip. Diky. Ja taky nebyla extra rychla (vroz. subluxace kycli, III.stupen tusim, Pavlikovy trminky nebo nejaka podobna nadhera...), ale mam pocit, ze M. si dava jeste vic nacas, podle toho, co mi nasla mama ve svym zapisovacim sesitku. Ani segra nebyla zadnej rychlik. Je to normalni, jen clovek nesmi sledovat ty ostatni.
Ten ambu porod, no ja si tam radsi polezim, at to mam u nosu, a taky jsem tam nebyla zrovna stastna a odpocata a kojeni mi taky davalo zabrat. Takze ten stres tam taky byl, ted uz snad nebude tolik, hlavne myslim, ze tam bude tolik lidi, ze nebudou mit cas prudit 😉 WC a sprcha na pokoji pro dve, cili u nosu, tak to bylo super. Ad ledviny, fakt je zajimavy, ze nekde se plosne kontrolujou a nekde ne. Na vsechno jsou tady pravidla, ale v tomhle se spitaly lisi. U nas se nekontroluji, ani u ortopeda (nekde na to koukaji s kyclema, divne, ale prej to funguje), my byli na UZ 3.den uz jako indikovany pacient, spolubydlici holcicka nebyla vubec. Jinak kamosce se taky stalo, u nas, ze prej nerodi, manzel at je hezky doma, ze se jeste nic nedeje (ona mela vyvolavacku, ktera se nejdriv nerozjizdela), zavolala si ho stejne, ze ji je uz fakt zle a jeste ze prijel, sotva to stihnul. Tohle se opravdu stava bezne a vsude.`

deniskakubicek
11. únor 2011

@joohana
@sussanah
@betelgeuzz

Holky, diky za recenzi...nakonec jsem vzala prefold od BI...nam je prave 9mesicu,mame pomalu 10kg a pijeme jak o zavod... muzete mi poradit jeste nejake dobre vkladacky?? Cetla jsem tady, ze od Kikko jsou dobre...nebo jakemate vy na vetsi prcky??

sussanah
11. únor 2011

@deniskakubicek od toho 10m mam bambusove vv, nic lepsiho jsem zatim nepotkala. Ty kikko myslis bmb 30x30? Ty jsou fajn, ale ne pro 9m ucurane dite. Ja je pouzivala tak do pul roku a potom pri uceni na nocnik je mel maly ve slipech, aby nehoda netekla az na podlahu, ale jenom na teplaky

dlabinecka
11. únor 2011

@betelgeuzz No, nevím. Já bych to asi neunesla 🙂 Já nevím, jak to chodí v dalších porodnicích, ale Vrchlabí je ve srovnání s Jilemnicí minimálně laxnější... Už, co se týče třeba i stravy. Naservírovat matce, která začíná kojit párky, čočku a merunku se mi zdá ponekud drsné 😅

deniskakubicek
11. únor 2011

@sussanah bambusove vv?? a jake znacky?? muzes mi poslat odkaz?? jojo, tyhle Kikko jsem myslela...ja teda pouzivam prevazne kalhotkove plenya do nich bych chtela pridat nejakou vkladacku, ale jsem nejak bezmocna :-/

markusko
11. únor 2011

@dlabinecka No nevím, jak to chodí jinde, ale já měla taky sprchu a WC přes chodbu...ačkoliv jsem měla nejlepší porodní box v porodnici... vždycky jsem se modlila, ať to stihnu přeběhnout mezi kontra, abych neřvala na celou chodbu... 😀 a stravu kojící matky radši ani nebudu vypisovat... myslím, že je to všude podobné 😉

slunicko76
11. únor 2011

Tak Ivco, dneska jsmeprubly nove Anavy! Nemam slov, porat stejne dobry!🙂
Tak teda koukam, jk jsem tu rozvirila vodu s tou porodnici!🙂))
ja teda opravdu nechci rejpat! A ani by mi teda nevadilo chodit na zachod kamkoliv (teda nevadilo, prekousla bych to). Mne jde spis o to, ze kazdy zastance vrchlabske porodnice rekne, ze ti tam udelaj vse co si prejes,atd atd. Jenze casto to je i na skodu. No a ze nechaj zenskou rodit, monitor sice natoci,ale nijak ho nehodnoti, rodicka se neciti dobre, upozornuj,ale nikoho to nezajima! To mi proste neprijde OK! A tak to mam proste chodi! Jasny, chvali si to zensky, ktery porodily v pohode a nepotrebovaly zadnou pomoc. Ale jsou prece i zeny, ktere ji potrebuji a nezadaji tu alternativu, aby si jich nikdo nevsimal! Nesmrdi tohle nahodou spis zanedbanim pece nez prirozenym porodem?

Nejsem zastancem domacich porodu, sama bych do toho asi nesla,ale davam kazdemu svobodu, at si vybere to, co se mu libi, co si preje a k cemu se rozhodne. Je to kazdeho svobodna volba.

Ad ambulantni porod. jj, je to hlavne o tom, jestli sezenes nejakeho pediatra, ktery si vas veme do pece! Tady u nas to treba docela neradi delaji.

ad SONO kycle,ledviny- to je vsechno ambulantni vysetreni, nemusi byt delane uz na porodnici- ty ledviny nejsou (teda jeste nedavno byly) povinnym vysetrenim, ale osvedcilo se to pri vyhledavani VVV ledvin.Ale zase dneska najdou i sebemensi prkotinu, ktera se treba do par mesicu uplne opravi sama a jen se timrodice stresuji! Ale to je hold dnesni svet!🙂

@dlabinecka gratulace k pozitivnimu testu!.-)neboj, urcite to zvladnes!

dlabinecka
11. únor 2011

@markusko tak já myslím, že třeba právě v Jilemnici byla strava zcela adekvátní 😉 nemluvím o porodu, ale o oddělení šestinedělí. Já vím, že pro někoho to třeba problém být nemusí, ale pro mě představa, že po porodu půjdu někam přes chodbu do společné sprchy y WC, mě přijde opravdu děsivá...

dlabinecka
11. únor 2011

@slunicko76 děkuji 🙂 Dnes jsem byla na kontrole a gestační váček odpovídá 5+5tt ( podle MS bych byla v cca 78tt 😀 ) A mimi je v děloze, tak snad se bude dobře vyvíjet. Jen mě dr drobek rozhodil ohledně kojení první dcery 😝

slunicko76
11. únor 2011

@jasekd nic si z toho nedelej, ja pry taky chodila az na 18ti mesicich!

slunicko76
11. únor 2011

@dlabinecka a copak?

dlabinecka
11. únor 2011

@slunicko76 No, dr mi řekl, že se mi začne ted tvořit opět mlezivo, tudíž nebude mléko pro malou už tak výživné. Kojím už jen davakrát denně -ráno a večer. tak nevím, co s tím? Chtěla jsem kojit tak do jejího roku -tj.ještě 3,5 měsíce. Mám dál normálně kojit? Nebo něco přidat?

slunicko76
11. únor 2011

@dlabinecka tak to nevim, ale holky tady tuhle psaly, ze normalne koji dve deti a v pohode! taknevim! na to ti asi odpovi nekdo pvolanejsi!

dlabinecka
11. únor 2011

@slunicko76 Už jsem psala paní Pohořal, tak uvidím. já právě vím, že se docela běžně kojí i dvě děti naráz. Proto mě to taky docela zarazilo. chdím k dr. Břeskému -to je nejlepší gynekolog široko daleko, takže mu docela věřím. Jen jsem myslela jestli mám teda něco přidat nebo tak...

slunicko76
11. únor 2011

@dlabinecka noo uvidis, co ti Hana rekne. fakt nevim.

dlabinecka
11. únor 2011

@slunicko76 Jasně, hlavně, že je na koho se obrátit 🙂 Chdily jsme s ní plavat a vždycky byla milá ( i když na ní někdo nadává), tak snad se na mě nevyprdne 🙂

slunicko76
11. únor 2011

@dlabinecka kdyztak ji i zavolej, ona na ten mail nema zas tolik casu. Ale urcite poradi.Ona vypada tak chladne,ale je hodna!

dlabinecka
11. únor 2011

@slunicko76 uvidím, počkám a kdyžtak zavolám v pondělí. Do té doby se jistě svět nezboří. Mě se nezdála ani chladná, ale je pravda, že to o ní řikají. Mě hupsala u porodu na břicho, což teda nepomohlo, tak jsem z ní byla drobek v rozpacích, ale pak jsme s ní začaly plavat a byla fakt milá 🙂

slunicko76
11. únor 2011

@dlabinecka mne hlavne pomohla s kojenim!

dlabinecka
11. únor 2011

@slunicko76 Tak to já jsem nepotřebovala 🙂 Díkybohu, to bylo jediné, co nám od začátku šlo bez jediného problému 🙂

andelka
11. únor 2011

@dlabinecka já myslím že když kojíš už jen 2x denně, tak to nebude problém 😉 Kdyby měla 4 měsíce tak možná, ale už je to velká holka. A ještě jednou gratuluju k miminku v bříšku 🙂 Jinak se sporťákem jsem ještě nepokročila, nemám čas se do toho obchodu dostat 😒

dlabinecka
11. únor 2011

@andelka Já už ho mám objednaný 🙂 tak Ti dám vědět, až dorazí jaký je 🙂 Já si taky myslím, že by to mohlo být v pohodě, malá mi parádně baští a pije cokoliv, co jí dam, dávám mléčné kaše, v tom je taky nějaké to UM. No, nevypadá, že by strádala 😀 A díky, snad se uplně nezbláznim 😅

slunicko76
11. únor 2011

@andelka jeee,taky jezdis jeste v hlubokem? my jo a okoli je z toho uplne paf, ze se vejdeme v 9m do hlubokeho!

betelgeuzz
11. únor 2011

@deniskakubicek já teda s vkládačkama až tak neporadím. Na doma používám čč narovno, na ven vv popolini, nebo kikko a na noc BI prefold. Ještě mám BI nudle, ty dávám na odpolední spaní s čč a vkládačku od BL, tak taky není špatná, ale je zase kratší, než ty nudle.

andelka
11. únor 2011

@dlabinecka určitě ne, tady je příkladů, že to jde 🙂 Tak prosím potom o info, my se rozhodnem a koupíme až tak za 2měsíce, aspoň některé chci vidět, poměřit, zkusit s malým. Nakonec jsi vzala ten sprinter? To je můj největší favorit 🙂 Určitě, teď by bez kojení už nestrádala, kdyby byl nějaký problém.

@slunicko76 no, my máme kombinaci, takže jezdí jakoby ve sporťáku v lehu, s nánožníkem, vypadá to jako hluboký. Z vložné tašky vyrostl v půl roce. Ale chci na léto nějaký lehčí sporťák s menšíma otočnýma kolečkama. A tento nechat pokud možno zas na zimu. Letos jsem ho docela zrasovala 😅

jasekd
11. únor 2011

@dlabinecka Ve veku tve male uz bych tohle vubec neresila 😉 Kdyz ji to nebude stacit, ona se ozve. Gratulace k dobre kontrole.
V JBC je prave i na standardnim pokoji (pro dve matky) WC a sprcha. Po porodu bych to i prezila, chodit na chodbu, ale chci k porodu samostatne WC a sprchu a to v JBC je, samostatny porodni pokoj s prislusenstvim. Nedovedu si predstavit treba po klistyru litat nekde po chodbe, pomoooc 😝 Jidlo preziju, v JBC nekdy dobre, nekdy prumer, jednou naprosta prisernost, a ne vzdy to bylo uplne podle zasad kojeni.
@slunicko76 Jak je to treba v te Jilemnici s timhle? Jinak u nas v porod. se kycle kontrolujou jen na pokoji, na UZ se chodi uz ambul., na ledviny vubec. Ja jsem rada, ze nas odhalili uz v tehot. My taky vypadali na prkotinu ze zacatku, az do 4. mesice. Pak se nam to trochu posr..o 😖 Proste je to horsi, nez to vypadalo, nas naopak furt uklidnovali, jak to nic neni, a pak jsme dostali trochu pecku, kdyz uz jsme to necekali. Holku si asi necham zkontrolovat preventivne, i kdybych za to mela platit, to mi nevadi, chapu, ze ne u kazdeho je to nutne vysetreni.