Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

verczu
27. dub 2011

@maly_prcek Díky, tak to je špatný. No, zkusim, uvidim, když bude malej nervorzní, tak mu je dávat nebudu. Příště budu chytřejší a pořídim merino.

maly_prcek
27. dub 2011

@verczu Tak zas spousta lidí je používá a nemá problém, takže je to kus od kusu 😉

babyblue2
28. dub 2011

Ahoj holky,můžu se k vám přidat? 🙂
Pro látkování jsem se rozhodla už v těhu a malá se mi narodila před 4týdny.Prolezla jsem všechny možné stránky o línách,byla na přednášce a celá se nadchla.Jenže po příchodu z porodky jsem byla celkem vyflusnutá,navíc plno práce s malou a doma,protože chlap mi s ničím nepomůže,tak jsem si řekla,že si dám šestinedělí na psychickou přípravu a budu s látkováním jen tak "koketovat" Nejdříve mi přišlo,že je v tom malá strašně nabalená a nemůže se hýbat.Teď už má 4,5kg,tak je to lepší.Jenže mi pořád přijde,že v tom strašně plavu.Nakoupila jsem hlavně čtvercovky,protože s nima je většina mamin spokojených a používá jen je.Pak mám dvoje svrchňáky fleesové,jedny vlňáky a jedny PUL.Z těch ostatních mám jedny flufle (ty jsou super),dvoje bambusky,jedny konopné a jedny AIO.
Ale jak jsem psala,tak chci používat hlavně čtvercovky.A potřebovala bych radu,jak z toho dostat skvrny...peru v dětském prášku na 60st a přidávám trochu octa.Po přebalení odstraním vaječinu a potřu žlučovým mýdlem.Myslela jsem,že to bude o.k.,ale skvrny zůstavají ☹ Taky by mě zajímalo,jaký je váš názor na svrchňáky-které jsou nejlepší dle vašich zkušeností?
Díky moc

sussanah
28. dub 2011

@babyblue2 ahoj 🙂 Jaky detsky prasek pouzivas? Kdyz jsme meli lovelu, tak nic moc, pak jsme presli na Batole a teda je to docela rozdil. Taky se mi osvedcilo pridavat sodu na prani (obyc drogerie za cca 30Kc/1kg).
Svrchnaky, to je holt mezi nami vecny "boj", kazda preferuje ty svoje 😀 Ja treba vlnaky nepouzivala vubec, jela jsem jen na PULkach, pro druhe chci usit i nejake flisacky. Z pulek se mi hodne osvedcily Thirsties.

babyblue2
28. dub 2011

No právě že Lovelu :o(( Ty PUL mám právě Thirsties a ty vlňáky mi přijdou úplně super,jenže jsem ještě nelanolinovala,takže možná mě to taky přejde..ty fleesové mě hodně mrzí,jsem myslela,že to bude fajn,ale protékají ☹ Tak zkusím teda jiný prášek a tu sodu 🙂

babyblue2
28. dub 2011

@sussanah ještě nám paní na přednášce doporučovala udělat si nějakou mýdlovou "emulzi" či co,tak to taky vyzkouším....

betelgeuzz
28. dub 2011

@babyblue2 to asi myslela mýdlový sliz, ne? VYrábí se z mýdla a sody. Tím peru já. Ale nečekej, že to ty skvrny nějak vypere. Já skvrny moc neřeším. Ono se to častým praním pak vypere samo a hodně pomůže i sluníčko. Než bude druhý, tak bych chtěla čč naložit do perkarbonátu, to taky odstraní skvrny. Ale pokaždé bych se s tím nedělala.

vlňáky používám, mám je ráda. Malá moc nekadila, takže se nestávalo často, že by je pokadila a musela jsem je znovu lanolinovat.

babyblue2
28. dub 2011

@sussanah ještě prosímtě,jak často se perou ty PULky?

babyblue2
28. dub 2011

@betelgeuzz jojo,mýdlový sliz :o))) No ta moje beruška právě kadí strašně hodně...v podstatě každý přebalování tam najdu nadílku,ale zatím to naštěstí na ty vlňáky neproteklo 🙂

florentina
28. dub 2011

@baca @jasekd ... malé jsou 3měsíce, tak to příště zkusím, hodit ji nad nočník (i když ho musím nejdřív koupit
😀 ), snad ji to nepřekazím. Ráda bych využila toho, že na ní to kakání poznám, protože nejen, že je to jednoduší kvůlli plíně, ale právě mi vadí, jak se to většinou /i když ji hned po "akci" jdu přebalit/ dostane i do pipky a to mi kvůli hygieně hodně vadí. No jinak u nás by asi nemělo cenu dávat ji pokaždé nad nočník, protože kakáme jednou za cca 5 dní.

No ale zpět k plenkám...jak jsme se bavily o tom co vydrží, tak se mi cca po 10 praních rozpadla vkladačka co byla v kalhotovce od Anavy, tak doufám, že to byl na dlouho první a poslední problém 😅

@babyblue2 vítej...neboj, bude lépe. Já taky začala s látkami až po šestinedělí, neb v něm to byl takový hukot, že by mě to akorát odradilo. cca kolem pátého týdne se u nás vše tak nějak ustálilo a pak už jsem se nemohla dočkat, až začneme látkovat. Chtěla jsem začít až po šestinedělí i pro to, že do té doby jsem vše žehlila a tak jsem si nechtěla přidělávat další práci s žehlením čč. Jinak je to s podivem, ale jak mě to látkování baví, tak je pro mne i to věšení plen relaxem. Jinak já osobě s mýdlovým slizem spokojená nebyla, přišlo mi, že to moc nepralo.

Jinak jsem včera poprvé začala používat fleesáčky a trnula co bude...nic neproteklo ani neprovlhlo, tak super, ale při raním přebalení jsem koukala, že měla malá pod horním okrajem červené místo, jakoby náběh na vyrážku. No tak jsem dala PUL a zkusím to zase později. Buď to bylo nějak otlačené, neb manžel ji nandal kalhotky opačně...viděl je poprvé a tak je dal zadkem dopředu 😀 a nebo alergie...ale zase na těch PUL od HD jsou také fleesové okraje a nic jí to nedělá a mám i nějaké fleesové vkladačky a separačky a nic, tak snad to byla jen náhoda.

ivuska.h
28. dub 2011

@florentina Jakým způsobem se rozpadla? Můžeš samozřejmě reklamovat.

hanavendy
28. dub 2011

Ahoj holky, máte tu někdo bambusky baby lucy? Já dostala z druhé ruky,ale samé výrazné barvy (červená) a bojim se to dát prát s ostatníma plenama. Barví? díky

baca
28. dub 2011

@florentina tak kakání za 5 dní je luxus a ještě když je to poznat 😀 Marek dnes do hrnce mocně troubil snad 3x určitě, už přesně ani nevím. Naposledy teď o půl osmé a to i s čuráním.

sussanah
28. dub 2011

@hanavendy ja je mela, prala jsem normos s plinama na 60, bez problemu. Jen mozna poprve jsem je hodilas barevnyma rucnikama, potom v podstate se vsim a v pohode.

@babyblue2 to zalezi 😀 Je rozhodne dobre je nechat pravidelne vetrat, ja treba mela 3 a stridala kazde prebaleni a ty dalsi dvoje vzdycky vetraly. potom jsem prala podle toho, jak zacaly smrdet nebpo kdyz byla extra pocurana plina (treba po noci), tak to natahly trochu i pulky. V prumeru tak jednou za 2-3tydny.

betelgeuzz
28. dub 2011

@baca tak malá měla frekvenci asi po 10 dnech, teda 3x za měsíc 😀 Ale málokdy se mi to podařilo chytnout. A byly to pak pěkný nálože.

rozarka65
28. dub 2011

Ahojky,potřebuji poradit dobré svrchní vlněné kalhotky se zapínáním...a co je lepší na sucháče nebo druky...?

joohana
28. dub 2011

@medvi11 Ani nevíš jak ses trefila🙂
V neděli 24.4. v 17.35 se nám narodila Sarah, měla 53cm a 4290g. Porod byl krásnej, rychlej a bez poranění. Ještě dopoledne jsme si vyšli do lesa na jarní procházku, pak jsem udělala oběd, uložila Annie, dala si vanu a zabalila tašku, probudila se Annie a jeli jsme. Malá se narodila hodinu po příjezdu do porodnice, sotva jsem stihla dojít ze sprchy na porodní lůžko.

joohana
28. dub 2011

@medvi11 Ani nevíš jak ses trefila🙂
V neděli 24.4. v 17.35 se nám narodila Sarah, měla 53cm a 4290g. Porod byl krásnej, rychlej a bez poranění. Ještě dopoledne jsme si vyšli do lesa na jarní procházku, poobědvali, po Aninčině odpoledním spánku jsme jeli do porodnice. Sarah se narodila hodinu od příjmu, málem jsem nestačila vylézt ze sprchy🙂

dagmarkaaa
28. dub 2011

@joohana no supéééér, gratulace k Sarince 😵 , jinak krása takový porod bych si taky přála 🙂 i když bezbolestné to asi nebylo 😕 tak alespoň rychlovka 😉
@rozarka65 moje švagrová používá od novorozeněte vlňáčky Imse Vimse a s těma je moc spokojená, střih je podobný jak u PULek IV... též je chci pak pořídit na mimino. A na sucháče jsou tyhle teda. Sama zkušenost nemám, vlněné mám samé natahovací.

reruna
28. dub 2011

@joohana gratuluju!

reruna
28. dub 2011

@hanavendy mám, ale jen pastelové barvy, světlounké, nebarví nic, ale ty barevné nevím, jestli je to už ale z druhé ruky, tak by měly být prané a neměly by asi už pouštět, ale zeptej se paní, od které jsi to kupovala

sussanah
28. dub 2011

@joohana Gratulace 🙂

medvi11
28. dub 2011

@joohana Moc moc moc gratuluji, máš na ty holky pěkné nové vozítko 🙂 tak ať jste obě zdravé a můžete se pochlubit i venku! A jméno moc pěkné...

rozarka65
28. dub 2011

@dagmarkaaa Děkuji za radu...🙂 No právě,že se všude píše,že vlňáčky jsou nejlepší...tak chci mít ve výbavičce natahovací, na snapku a pak na zapínání....🙂

rozarka65
28. dub 2011

@joohana Taky bych chtěla mít tak krásný a rychlý porod...🙂 No jsem zvědavá,co mě čeká...vůbec totiž netuším...🙂

jasekd
29. dub 2011

@joohana Velka gratulace a v dobrem zavidim ten prubeh 🙂 Bez poraneni a pritom zadnej drobek. Ja jsem bez nastrihu, ale s rupturou, ale hoji se to moc pekne a o siti uz ani nevim 🙂 No Vendy mela hlavicku 36 cm, tak se nedivim, ze ta ruptura byla. Tak at vsechno klape!

andelka
29. dub 2011

@joohana jéj, miminko už je tady 🙂 Gratuluju moc 😵 Vybrali jste krásné jméno a malá má super míru i váhu, takže za porod velký obdiv 🙂

joohana
29. dub 2011

@jasekd Sarah má obvod hlavičky 37cm 😀 , ale to ta má pružná hráz,já na tom já nemám žádnou zásluhu.
Děkujeme všem za přání!

joohana
29. dub 2011

@rozarka65 On tak rychlý porod zase nebyl, stahy jsem měla od 9 od rána, ale daly se hezky prodýchat..A taky už mám odsloženo, u prvních dvou jsem se dost nadřela abych je vytlačila, kdežto malá šla sama, nemusela jsem se vůbec snažit 😉

rozarka65
29. dub 2011

@joohana 🙂 Takhle nějak mi to vyprávěla kamarádka, že měla podobný porod jako Ty...🙂 Že největší bolesti měla až poslední hodinu před porodem....Poprvé jsem to měla plánované,tak netuším,co mě čeká...a teď jsme bez auta,tak jsem na to zvědavá...a kdy poznám,že jet do porodnice, popř. kdy volat sanitku,teda jestli na ni budu mít nárok?