Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
26. kvě 2011

@ofelieee mám uložený tohle, ale nezkoušela jsem, nemám ani stroj 😀 http://www.mimibazar.cz/navod.php?id=2430

betelgeuzz
26. kvě 2011

Nemáte někdo tip, jak "oživit" IV PULky? Ty sucháče jsou vytahaný, vůbec ne nedrží. Jinak jsem s nima byla spokojená, tak bych je ráda použila i na druhé.

jasekd
26. kvě 2011

@andelka Jitro? Da se to koupit normalne v drog.? A funguje?

jasekd
26. kvě 2011

@betelgeuzz Ja teda nemam IV pulky, jen AIO, ale neslo by ten starej suchac presit novym a pichat jehlu presne do svu toho staryho, aby se to nekde nenatrhlo? Nebo proste nasit novej? Ja teda nevim jak to vypada... Ja se takhle uz rok chystam na resuscitaci sandalu, taky se mi ten zip furt rozdelava a je to o hubu 😠

andelka
26. kvě 2011

@jasekd myslím že jo, mívají ho v tescu. a funguje. dokonce to snad je i proti šutru v pračce, říkal opravář že na to kolik té pračce je, tam není skoro nic.

betelgeuzz
26. kvě 2011

@jasekd no ta hladká část sucháče není malý obdélník, jak třeba na thirsties, ale je velký, skoro po celé přední straně. KDyž to tam našiju, tak poruším ten PUL.

florentina
26. kvě 2011

@maly_prcek @slunicko76 tak to jste mě potěšily, mě vůbec nenapadlo, že s růstem se změní i proporce, jsem si říkala, že budeme pořád větší a větší a že nám celá ta výbava bude k ničemu. Tak snad se do plenek vejdeme i za rok.

@lennikka já mám HD a pražskou vodu a plenky sice oproti tomu, když byly nové zhrubly (no ale trochu se používáním změnily všechny, nejen HD), ale dokud jsem neměla v ruce novou /přiobjednávala jsem/, tak mě to ani nenapadlo, prostě žádná tragedie. I když věřím, že k tomu náchylné jsou, tak asi ta voda hraje svou roli.

@ivuska.h také gratuluji k plence roku! Ať se daří i nadále!

florentina
26. kvě 2011

jinak používám 3 měsíce thristies duo wrap a ten sucháč co je na přední straně svrchňáků je úplně v háji. Celý se vytahuje, jako nalepit to na něj jde, ale odlepit to z něj je čím dál tím horší. Také se vám někomu takto ničí?

baca
26. kvě 2011

Když jsme u toho sucháče - mám tu několik aio MMT na sucháč, ale ten je už jakýsi tvrdý, místy nedrží. Fakt mě to prudí. Nejarději bych se jic zbavila, ale v tomto stavu je mi to až blbý prodávat. 😠

maly_prcek
26. kvě 2011

@rubika Já bych si koupila jeden balík Kikko lux a pak raději nějaké Anavy vv... Klidnš rovnou Mko. Na malé založíš a jsou i na batole (savostí i velikostí)

@ofelieee Ocet obyč, jde i jablečný, kdyby ti obyč smrděl, ale je dražší... Taky tam nalívám, cca menšího panáka 🙂
Jinak to šití je přesně tak - jen je lepší použít lastin (z sijem) a ne obyč gumku... Nebo jde udělat normál tunýlek, ale ty "kanýrkové" jsou teda lepší - jak zhrubne ta látka, tak ty kanýrkové nedřou baculákům stehýnka.

maly_prcek
26. kvě 2011

@betelgeuzz Taky bych zkusila přešít... Pokud je už blbý, tak už moc nemáš co ztratit, ne? 🙂 A to origoš prošití je skrz nebo tam jsou dvě vrstvy? Jde to pak zatřít jakýmsi tím voskem a taky se šití zafénovává horkým fénem, to se taky to šití zacelí. Ale úplně ne...

@florentina Tak to teda nevim... My měli jednovelikostní a ty byly ok, i ty z druhé ruky... Jako opelichovával se, ale já ty naše kupované z druhé ruky a námi používané cca do 4-5m ještě prodala, takže učritě "v háji" nebyl...

zuzanecka81
27. kvě 2011

ahoj holky! nechcete některá dvě kapsovky z ekozahrady (kus za stováka) a dvě vv anavy velikost L (kus za 120)? fotky zatím jen tu, v mojí galerii plín 😀
http://zuzanecka81.rajce.idnes.cz/Galerie_plin/

helulela
27. kvě 2011

Holky, kdo používáte Ďáblíka na skvrny, zkoušely jste ho přidat do pračky? V návodu je namočit flek, posypat, nechat působit, atd. tak jestli by to nešlo zjednodušit...

jasekd
27. kvě 2011

@helulela Bacha! Dablik odbarvuje, kdyz neni obleceni takkvalitni, znicil mi jedno bodycko, ja bych ho do pracky nedavala, mozna tak na bily pradlo, ale opdle me to nebude fungovat, bylo by potreba vetsi mnozstvi nez lokalne na ten flek a na to je ta pidi lahvicka dost draha, ne?

helulela
27. kvě 2011

@jasekd já ho koupila hlavně kvůli jednomu parádnímu bílému tričku, u kterého jsem si plácla na břicho kompot... a když už, tak jsem myslela, že bych s tím vyprala V. bodýčka (bílá, max s tištěným obrázkem), co mají fleky kolem krku a na rukávech od ovoce, právě že by to šlo líp, než všechno posypávat. Ale asi teda nebudu vymýšlet blbosti a budeme mít dál kupičku oblečení "jen na doma" a tenčící se kupku "repre na ven" 😉

jasekd
27. kvě 2011

@helulela No tak aspon jsi sikovna a znicila jsi bily triko a muzes tohle pouzit, ja znicila tricko barevny a pak ho dorazila zlucakem, o kterym jsem teda netusila, ze odstrani i barvu 😝 😀

veverka10
28. kvě 2011

Ahojky,
taky prosím o radu ohledku PUL kalhotek. Potřebovala bych nějaké vyšší.
Syn už bude mit brzo 11 měsiců a má 9 kg. Dosud jsme použivali jen papírovky, ale chtěla bych přejít na látkovky. Doufám, že se tak líp naučí na nočník, což je možná naivní, ale chci to zkusit. 🙂 Když nic, tak je pak využijem na druhé mimčo. Oproti vrstevníkům se zdá, že má hubenější stehýnka. Papírovky musím lepit pod barevný proužek jinak je má kolem stehýnek moc volný. Myslela jsem si že u PULek to bude podobný, tak jsem koupili raději velikost M (7-11 kg) baby behinds. Jsou mu ale hodně volné v pase, když je utahnu na max. tak už je má těsné kolem nožiček a hlavně, jsou nizké. ☹ Teda alespon oproti papirovkám. Od kamarádky jsem vyzkoušela POP IN a bylo to totéž, i ona si stěžuje, že POP INky jsou moc nizke. Poraďtě prosím vyšší PUP kalhotky. Podle fotek na internetu se mi zdá, že by to mohli být třeba Haipa-daipa (i když na první pohled ten tvar je dost divnej) nebo Bambinex One Size? A co říkáte na Thirsties duowrap? A ještě jeden dotaz. V jakém směru je větší velikost kalhotek většínou větší? Nejsou třeba jen vyšší? Že by pomohlo koupit L? Napadlo mě to, když jsem viděla, jak fungují ty rostoucí.
Díky moc za rady všem zkušeným látkařkám.
Andrea

duzame
28. kvě 2011

@veverka10 U nás fungují Bummis, jsou vysoké, sucháče se dají zapnout přez sebe a i po 11 měsících užívání fungují i vypadají dobře. Vel. tuším 7-14kg(ceduli jsem již dávno ustřihla).

duzame
28. kvě 2011

@betelgeuzz Tak na tohle se taky chystám 🙂 , ale zatím zkusím přešít jen ty"háčky". Tam myslím, že by ani nemuselo vadit, že netrefím ty původní průpichy, stejně je to na vnější straně a překrývá to jinou vrstvu PULu.

veverka10
28. kvě 2011

@duzame Díky moc, ještě me napadla prosba. Šlo by změřit výšku vašich kalhotek? Velikost M je opravdu 7-14 kg, takže by měla vyhovovat i nám. 🙂

duzame
28. kvě 2011

@veverka10 Délka rozložených kalhotek je 39cm, když jsou normálně "v klidu" a 44cm, když je natáhnu na max. (doufám, že jsem to napsala jasně 🙂 )

veverka10
28. kvě 2011

@duzame Díky, tak to bych si bohužel moc nepomohla. Nase jsou 45 cm. ☹ Asi ma nas prcek nejaky divny proporce. ☹ Nebo myslíte, že záleží i na střihu? Máte prosím někdo delší PUL kalhotky?

rozarka65
28. kvě 2011

Ahojky...máte někdo zkušenosti s tímto?
http://www.branakdetem.cz/suche-ubrousky-perlic...
Zatím trénuji na panence...trochu bojuji se snapkou,ale to chce asi cvik...🙂
A už jsem se na to ptala...ale...přebaluje se před a nebo po kojení....už je to dlouho,co je malá bez plín,zapomněla jsem to...🙂 .....a když budu chtít tak trochu zkoušet bezplenkovku,tak to asi hned po probuzení mimi?

betelgeuzz
28. kvě 2011

@duzame tak háčky mám v pohodě, ale tu měkkou stranu mám úplně vytahanou.

@veverka10 a proč chceš, aby byly kalhotky vyšší? Propouštějí ti? Není to jen tvůj pocit a zvyk z jednorázovek, že by měly být vyšší? Když to tak vezmu, tak všechny plenky má malá pod bříškem, rozhodně ne v pase. Ona vlastně ani žádný pas nemá 😀

@rozarka65 většinou se říká, že po kojení, protože mimča kadí při kojení. Ale já jsem přebalovala před, protože jsem musela i cvičit vojtovku a ta se musí před kojením, takže pak jsem už nepřebalovala. A odpozorovala jsem, že když se vykadila do nočníku, tak už při kojení ani nekadila. a třeba blicí mimča je taky lepší přebalit před kojením, ať s nimi moc nehýbeš, když mají plný břicho.

betelgeuzz
28. kvě 2011

@rozarka65 ty ubrousky jsem si koupila a leží mi nenačatý ve skříni. 🙂 Radši jsem používala látkové ubrousky.

rozarka65
28. kvě 2011

@betelgeuzz díky...🙂 Nevěřila bych,jak se to všechno,tak rychle zapomíná...🙂

jasekd
28. kvě 2011

@veverka10 Zmerila jsem ti ty Haipa Daipa vel. M, delka natazenych je cca 45 cm, to bude asi u vsech podobne. Ja jsem s nima spokojena, jsou mekke, jednoduchy strih, hezky se velikost upravuje, Martin je stale ma v Mku (ma cca 9,5 kg), nakoupeny Lka jsou zatim v supliku. Neprotykaji. Jakjsou sirsi, narve se do nich i objemna plinka, ale nejsou vhodne na plenku na rovno, aspon ja kdyz pouzivam pulku Ikea rucnicku, tak ten v tom planda, jsou urcene na kalhotkovou plinku.

florentina
28. kvě 2011

@rozarka65 no názory na přebalení před či po se liší od každé maminy. Já ze začátku přebalovala před kojem, protože jsem nechtěla malé vexlovat s plným bříškem, aby neblinkala a tak....to jsem praktikovala v šestinedělí, ale je fakt, že v šestinedělí jsem používala papír. Když jsem začala látkovat, nechtěla jsem, aby byla malá tolik v mokru, tak jsem začala přebalovat po kojení, protože po něm se většinou počůrala. No a teď se snažím, aby byla doma co nejvíc nahá, takže přebaluji v momentě, kdy ji chci nakrmit, jít ven a tak, jinak jsme naostro a spíš pereme přebalovací podložky🙂. No a když jsme někde na cestách, tak přebaluji cca po třech hodinách, podle toho, kde to jde. Takže si myslím moc neřeš kdy se "má" přebalovat, zkus oboje a sama časem uvidíš, co vám bude vyhovovat.

florentina
28. kvě 2011

@rozarka65 aha, teď koukám, že už jedno mimčo máš, tak to je to s tím mým příspěvkem trochu jako nošení dříví do lesa, ne 😀

rozarka65
28. kvě 2011

@florentina 🙂 Už sice jedno dítko mám,ale už si to vůbec nepamatuji, malá se zbavila plínek celkem brzo....jen to kojení zůstalo...🙂 A taky jsem používala jednorázovky...A přebalovací podložky musím ještě dokoupit....mám zatím jen jednu půjčenou...