Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
18. srp 2011

@dagmarkaaa a co jsi dala do té zavazovačky? Já je začla používat až v několika měsících, až přestala kadit v noci... já te´dka malou balím buď do novoskladu nebo těch bmb vv, ale jsem dneska zjistila, že mám málo čč (max 30 bych řekla) pro dvě děcka 😒 Barče je hodně dáváme narovno do flísáků....

maly_prcek
18. srp 2011

@ladida.l To je sladké 😵 😵 😵 Já chci taky!!! 🙂 (To mimino, ne tu Cuddle plínku 😀 )

sussanah
18. srp 2011

@maly_prcek vsak uz to mas taky za par 😉

maly_prcek
18. srp 2011

@zlilly Pro jednou to chce nalanolinovat fakt víckrát i s tím popatláním, pak už většinou stačí i při praní jednou... když by to provlhalo,, zase zopakovat vydatnější kůru. Jinak - dávám vlnu odstředit na 400ot., suším vlnu i na slunku/na ručníku na topení, nic to nedělá. Ovce taky běhaj po slunku 😉 Nemusí to být úplně suché, ale nemělo by to být mokré... A stačí,a le byla suchá ta vnitřní vrstva, zvenku to neva.

maly_prcek
18. srp 2011

@erinka83 Taky jsem to osprchla, přišlo mi to rychlovka, kor tou masážní hubicí. Sem tam flek byl, ale fakt ta vaječina časem pustila...

maly_prcek
18. srp 2011

@sussanah Tendle měsíc bude asi celkem dlouhej... Moje záda už to moc nedávají, zas mi začíná být blbě od žaludku... 😒 Ale už to doklepem 😉

sussanah
19. srp 2011

@maly_prcek jo holka, ja vcera mela na kontrole u dr takove poslicky zrovna pri kontrole ozev, ze to sestra komentovala slovy "no vy snad rodite". No a nic.. Asi me cekaji vtipne 3 tydny. Takze jsem si rekla, ze je nejvyssi cas dokoncit pripravy, nasla jsem totiz jeste jednu hromadku nevypranych cc (netusim kde se vzala 😕 ) 😀

kvikvicek
19. srp 2011

Zdravim Vas mile maminky, kdysi davno jsem do tehle diskuze chodila a radila se, jake pleny mam koupit, ted cekam druhe miminko a nejake plenky se mi nehodi, i z duvodu , ze cekam chlapecka a neco z me vybavy je ruzove. Mam tu dve Itti Bitti snap in one vel. M barva svetle ruzova, a fuchsiova , u fuchsiove je trosku poniceny vnitrni patentek, ale porad funguje, jde na nej napnout vlozka, upadl mu jen ten limecek nebo jak to rict 🙂 dala bych jednu za 200,- Pak tu mam frote plinecku s vkladackou Baby Lucy, barva svetle ruzova, na patentky , velikost S za 100kc,dale plinecka vse v jednom Cushie Tushies couture jednovelikostni ruzova s velkymi bilymi puntiky za 180kc,pak tu mam dvoje svrchnaky Thirsties velikost M batvy ruzova a malinova za 100kc kus,dale vlnacky: Bundle of joy velikost M barva ruzova s bezovym prouzkem za 180kc,disana vlnaky malinove vel.86/92 za 100kc- maji trosku zmolicky, ze jsou nosene je znat, vlnacky Loveybums velikost M fialove na patentky 180kc, vlnacky Babyidea s motylem na prdelce velikost M,na patentky, krasne, zachovale za 180kc,pak tu mam jeste vlnacky jednovelikostni z tenkeho merina Cuddle Buns modre, za 200kc, a jeste tu mam dvoje vlnacky pletene na zakazku na suchy zip z prave sumavske ovci vlny ,jednovelikostni, za 150kc jedny. V pripade zajmu detailne nafotim, jsou to moc hezke plinecky, zachovale, bez fleku, nektere vlnacky uz jsou nalanolinovane, a nektere plinecky jsme meli asi dvakrat na sobe (hlavne svrchnaky)

dagmarkaaa
19. srp 2011

@erinka83 dala jsem do zavazovajdy bambusovou nudli, to byl teda objem. Počkám až bude mít tak 3m to bude zavazovačka supr, mám je jinak moc ráda. Jen teda nevím jaké svrchňáky na ně, z PULek to čouhá všemi směry 😖 ale mám jedny BI shorties Ska tak ty pak zkusím, teď jsem je ani nedávala přijdou mi velikánské... A čtvercovek mám taky jen 30 a to používám jen na malého zadek a na blindění a pod hlavičku a stačí to tak tak.

@ladida.l malý má parádní háro fešák 😵 a ta plína mu moc sluší
taky musím něco vyfotit

rozarka65
19. srp 2011

@dagmarkaaa Ahojky, na zavazovačky používám jen vlňáčky...🙂

qitecek
20. srp 2011

Ahoj 🙂 Neprodává někdo od ANAVY použitou plenku Jednovelikostní bambusovou na patentky? Ráda bych na vyzkoušení :o) Díky! 🙂

maly_prcek
20. srp 2011

@sussanah Tak já stále čípek 3cm, poslíčky sice taky, ale nic to nedělá... Snažím se uzavřít se slečnou dcerou dohodu, že bychom jako mohly rodit na její popud o něco dřív, aby bylo miminko malé a nemuselo se vyvolávat nebo jít na sekci (to mě taky štve, že ani nevim jak budu rodit 😒 ), tak uvidíme, jestli se s tím ztotožní 😀
Už bych taky mohla něco aspoň vyprat, když budou ty hice... 🙂

kackabk
21. srp 2011

ahoj maminky, mám zase jeden začátečnický dotaz - jakou máte spotřebu žlučového mýdla? já mám pocit, že mi jedno bude stačit max na 14dní 😒 prakticky při každém přebalování tím plíny oplachuju... zlepší se to, až bude mimčo starší? s takovou by se mi totiž to látkování asi dost prodražilo 😠

andelka
21. srp 2011

@kackabk no já měla prvního půl roku spotřebu taky takovou. Teď mi vydrží jedno minimálně na hodně dlouho, minimálně 2měsíce.

helulela
21. srp 2011

@kackabk zlepší, V. teda do půl roka kadil do každé plíny, ale jsou i děti, co jednou za týden... každopádně příkrmy to jistí, vydrž

zlilly
21. srp 2011

tak potření vnitřku vlňáčku lanolinem zatím nepomohlo. grrrr.

erinka83
21. srp 2011

@dagmarkaaa já na zavazovačky dávám výhradně homemade vlňáky 😀

kackabk
21. srp 2011

@andelka@helulela Tak jo, vydržíme, no stejně nic jiného nezbývá 😀 Ještě zjistím, za kolik ho mají v dmku, teďka jsem kupovala ve schleckerovi.

Dneska se mi zase něco "povedlo" - malého jsem vykoupala, dala plínečku, čisté pyžamko, zavázala do frejkovy peřinky, nechala sosnout trošku mlíčka na dobrou noc, zatáhla s ručičkama do zavinovačky (jinak spí neklidně) a spokojeně uložila sladce spinkajícího do postýlky... A po deseti minutách si uvědomila, že jsem mu zapomněla na kalhotkovou plenu dát svrchňáčky!!! Při představě, že celý uspávací rituál byl k ničemu a malý se rozeřve a budu zas jakdlouho uspávat, se mi dělalo zle 😠 No naštěstí už spal tak tvrdě, že si těch mých harakirů s ním skoro nevšiml 😅

betelgeuzz
21. srp 2011

@kackabk V DM stojí 13 kč. Tak to je dobře, že se nevzbudil. Taky se nám už stalo, že m zapomněl dát svrchňáky, ale to už byla malá starší.

maly_prcek
21. srp 2011

@zlilly A co dovnitř dáváš za plínu? A kolik ta plína tak váží po počůrání? Leda mě napadá, jestli toho od nich nechceš moc, přece jen to nejsou třeba Disany... Pak už je jen možnost všít dovnitř ještě jednu vrstvu nebo dát vlněný obdelník nebo přidat vkládačku atd.

zlilly
22. srp 2011

@maly_prcek dovnitr davam cc, ale jen uprostred dne a doma, takže nijak extra zatez.. ale je samozrejmne mozny, ze tahle kombinace neni dobra ☹ ale me se prave libila, ze není objemna, takze je malej pohyblivej.

ameliejulliette
22. srp 2011

@kackabk Mm pravidelně ukládá malého bez svrchňáků a taky to pak na něj na spícího nandávám 😀

ameliejulliette
22. srp 2011

@dagmarkaaa A sluníčko na ty fleky nepomohlo? Mně to přišlo jako takové kouzlo, když drobek pokadil plínu, dala jsem ji pěkně na sluníčko a flek vždycky za 1 sušení vybledl skoro úplně.

kackabk
22. srp 2011

@betelgeuzz 13kč??? Já dala ve schleckerovi 54!!! tak to jste si tu asi musely ťukat na čelo, když jsem si stěžovala, jak se to prodraží 😅

andelka
22. srp 2011

@kackabk no taky jsem si říkala. Mamka jednou koupila v drogerce, myslím v Rossmannovi žlučové taky za 54, tak taky nadávala co jsem si to vymyslela. Tak jsem jí říkala, že kupuju v DM za 13Kč, že je to úplně to samé. No tak si pak nadávala, co to koupila za drahost 😀

dagmarkaaa
22. srp 2011

@ameliejulliette jé bohužel nemáme kde sušit na sluníčku, to mě mrzí... zní to dobře!!!

jinak jsem objevila konečně, jak dobře dotáhnout novosklad tak jsem se s nimi skamarádila 😉 doteď jsem to dělala špatně i tehdá na dcerce, tak to jelo kolem nožiček na svrchňáky. tak mám radost 🙂

zlilly
22. srp 2011

já už fakt nevím, co mám s těma vlňákama dělat. čím víc se je snažím lanolinovat, tím míň to jde. teď se mi dokonce ani neudělala ta bíla barva impregnačního roztoku. co dělám blbě? anebo - jakto, že se mě to jednou povedlo a od té doby už nikdy?????

helulela
22. srp 2011

@zlilly lanolínování je prostě záhadný kouzlo, stejně jako propustnost a nepropustnost flísáků 😝 já na poprvý nalanolínovala perfektně, pak se mi to na dalších x pokusů už nepovedlo, vlňáky jsem hodila na půl roku do skříně, vytáhla jsem je teď a najednou to zase funguje... mám taky SWB a drží krásně, nevím, co poradit, jedině ještě jak píše maly_prcek, jedna čč asi nic moc. Zkus dát víc šamponu, dokud to nezbělá.

maly_prcek
22. srp 2011

@zlilly Hmm, asi bych zkusila dát dovnitř nějakou menší bambusovou vkládačku a uvidíš.
V podstatě bych řekla, že mi vlňáčky protekly dycky z nějakého z těchto důvodů:
1) Přecenila jsem výkonnost a dala málo savou plíu (pozáš - plína je hodně nacuaná, bodýčko navlhlé/mokré rovnoměrně, někdy stačí jen víc donalolínovat)
2) Malý se vyčůral moc rychle a plína to nestačila pobrat tak rychle a steklo to bokem a skrz tu vlnu (plína není ani moc mokrá, jen v jednom místě, většinou naboku, gatě jsou morké na jedné straně)... Často to dělá při spaní naboku nebos flísovýma vkládačkama atd.
3) Blbý střih vlňáčků - moc "prověšené" mezi nožkama, takže plína narovno se posune nebo skrčí a jde to zase bokema a pak to proteče...

maly_prcek
22. srp 2011

@zlilly Tak zkus víc šampónu nebo jinou značku... Bílé rozpuštěné by to být určitě mělo... Ale jestli jsi to lanolínovala už víckrát po sobě a i popatlávala zevnitř, tak bych řekla, že tím to spíš nebude...