Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
25. říj 2011

@katkaela u nás by v noci vydržela snad jedině BBH magic, jinak dáváme na noc papírovku
@deniskakubicek jo všimla jsem si, že baby lucy mají nějaký nový i materiál.... 🙂

katkaela
25. říj 2011

@deniskakubicek Aha prepač to som spletla. Myslela so tie nove plenky s iným strihom, čo do nej dávaš vv anavy. To sú tie Baby Lucy?

deniskakubicek
25. říj 2011

@katkaela jj, to jsou Baby Lucy bambusky...jsou stihlejsi mezi nozcikama, maji anatomickou vkladacku a proste celkove jiny strih, patentky se zapinaji lepe, prijdou mi lepsi okolo briska, neskrti, ten starsi typ dost skrtil, ale tyhle nee, patentky maji pekne vykrojene...

katkaela
25. říj 2011

@reruna BBH magic...hmmm...pozriem na to 🙂

katkaela
25. říj 2011

@deniskakubicek na bambusky BL som už tiež pokukovala, že skúsime🙂

deniskakubicek
25. říj 2011

@katkaela ja mela dlouho ten starsi typ, ale byla jsem spokojena, sice jsou tvrdsi a dyl trva nez se vysusi gumicky, ale jinak naprosta spokojenost, za malo penez hodne muziky 🙂

katkaela
25. říj 2011

@deniskakubicek no asi skúsime, mám chuť kúpiť nejakú novú chutnú plienku, len neviem, či mám čakať na tie nočné anavy, na tie som teda dosť natešená 🙂 ale na BL je zase super to "za málo peněz..." 🙂

innes
25. říj 2011

jste mě nakazily, asi taky objednám ty BL 😀

deniskakubicek
25. říj 2011

@katkaela BL jsou spise na den, nez na noc, ale nektere maminky je maji i na noc, u nas si to nedovedu predstavit, kdyz se mi procura i papirovkou :-/
@innes objednej, ale ty nove 😀

helulela
25. říj 2011

já jsem se taky bála, jak se mi Vítek do Anavy vejde, protože asi v půl roce jsem už nezmenšovala, ale pořád jsou ok. A nový střih BL? To musím kouknout... Dávám je na noc s BI prefoldem. Samotné s orig. vkládačkou si to taky neumím představit.

innes
25. říj 2011

@deniskakubicek koukala jsme, že je nemají na bráně skladem. Jak poznám, že je to ten nový typ?
Tak to čůra teda dost 😅 Nám Alany na nco vydrží v pohodě. Když to přeženu, tak by mohla mít snad i jednu na den 😀 fakt pěkně sajou.

helulela
25. říj 2011

@deniskakubicek nové BL myslíš ty Panda?

andelka
25. říj 2011
ivuska.h
25. říj 2011

@deniskakubicek
@innes Byla bych vděčká za fotky dětí v plínce, kterým je krátký sed (pokud nechcete veřejně, tak prosím na můj mail ivuska.h@gmail.com) spolu s údajem o výšce/váze dětí. Zajímá mě, jak to vypadá, protože Ondra má 12 kg a cca 86 cm a jsou mu v pohodě, děti se samozřejmě proporcemi mohou lišit. Jak někdo psal, že to stahují dolů vkládačky -- tu dlouhou je potřeba složit tak, aby před nasazením plenky byla o pár cm delší (vpředu), než je plínka, pak se plenka po nasazení natáhne na stejnou délku jako vkládačka a nestahuje ji to dolů. Kdyžtak vyfotím, jestli se vyjadřuju nesrozumitelně 😀

Jinak sed je u klasické kalhotkovky i u Easy 46 cm, což je pro jednovel. pleny standard, mají to tak +/- všechny značky. Easy se ale díky jinému materiálu jeví vyšší, resp. sedí dítěti výš. Ty noční/XL, jak zmiňovala @reruna, budou mít sed o několik cm vyšší, viz foto. Bude právě určena pro děti, kterým už je klasický sed malý, případně na noc. Nebude se ale dělat v takové škále potisků, plánujeme jen přírodní velurové provedení s různými barvami patentků.

katkaela
25. říj 2011

@deniskakubicek No pozerám že Kubíček už má skoro 1,5 roka, tak to ano 🙂 Ja ich asi skúsim, aspoň na deň budú, možno na nejaký čas aj na noc s dobrou bambusovou vkladačkou.

ivuska.h
25. říj 2011

Jinak teda největší plína na trhu v současné chvíli je podle mě ta BBH Magic vel. L, jak tu už bylo zmíněno. Dávala jsem ji notně dovycpanou Klárce na noc, to jí mohlo být něco kolem 2 let, pak už celkem brzo nic nepotřebovala. Ondrovi ji teď zapínám pořád na nejmenší nastavení v pase. Pak jsou ještě hodně velké kapsovky Mommy's Touch, ale nejsem si teď jistá, jestli se u nás někde ještě prodávají, já je mám bazarové.

innes
25. říj 2011

@ivuska.h díky, s tou vlkadačkou to zkusím 🙂 Nám zadek neleze, jen mi přijdou na malé bokové, ale je fakt, že jsem jí naposledy jiné kalhotovky dávala jako novoškouvi, tak nemám srovnání. A ty noční budou zhruba kdyv eshopu? Určitě je zkusíme 🙂

ivuska.h
25. říj 2011

@innes Bokové jsou, to je záměr, aby mokrá plína nestudila až kamsi vysoko na bříšku... Plínka by měla sedět kousek pod pupíkem. Já na Ondru žádné "cizí" kalhotkovky nemám, takže s nějakou jinou třeba vel. L to taky nemůžu srovnat (ono stejně nic jiného bambusového krom BL a Tots Bots na trhu není...).

Noční by mohly být cca za 14 dní, ještě čekám na poslední zprávy od testerů (týka se to savosti vkládaček, jestli je to dostatečné nebo je potřeba přidat), jinak to na ničem nevázne.

ivuska.h
25. říj 2011

@innes Ještě vlastně Bamboo Extra, ale tu jsem teda zrovna měla a poslala dál, protože měla hrozně tuhé lemy kolem noh.

helulela
25. říj 2011

@ivuska.h Ivo, mám na tebe dotaz. Polili jsme merino čepičku od tebe čajem rooibos a zůstaly na ní fleky. Je nějaká barva, kterou bych ji mohla obarvit? Případně mě napadlo namočit ji do čaje celou 😉

katkaela
25. říj 2011

@ivuska.h hmm...no skúsim to ešte s tým skladaním vkladačky. Nám práve trčí zadok len u 2 ovečkových, invierno je OK, tu mám kratšie v používaní, zdá sa mi že sa tak nezrazila, alebo je nejak pružnejšia, že sa natiahne viac.

ivuska.h
25. říj 2011

@helulela Můžeš potravinářskou barvou (barva na vajíčka), jako ustalovač použij ocet nebo kys. citronovou. Stačí chvilku povařit v roztoku barvy a octa, pak nechat vychladnout a propláchnout. Bude to ale malinko pouštět vpodstatě napořád. Tím rooibosem můžeš taky, na vlnu tady ty rostlinné pigmenty chytají dobře (bohužel 😀 ).

@katkaela To je zajímavé... Ovečky jsou 100% bavlna, kdežto v Inviernu je 5 % lycry, takže to by mohlo dělat ten rozdíl... Mě se nejpružnější zdají plenky s bamb. velurem nahoře, ale nějak zásadně to nevnímám. Plínky teda sušičkuju, takže je budu mít všechny asi o malinko menší, než je "průměr", při porovnání s úplně novou plínkou to dělá cca 1 cm, co jsem tak přeměřovala. Např. vyprání na 90 je ale celkem nebezpečné, protože před šitím máme vysráženo na 60, čili tam ještě může k nějakému většímu sražení teoreticky dojít.

katkaela
25. říj 2011

@ivuska.h Asi je to fakt tou pružnosťou lycry. Na 90 som neprala teda nikdy. Ale ovečky už parkrát prešli sušičkou u mamky.

deniskakubicek
25. říj 2011

Holky, tohle jsou ty, co mi vyhovuji nejvice! http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=12692886&tab=3 jsou to ty na hlavnim obrazku...maji hranate to zapinani, starsi typ ho ma ovalne

@ivuska.h zkusim Kubu vyfotit, kdyz se necha, ale ted je Anavy v kosi, tak musis vydrzet...on ma 80cm, a cca 13,5kg, az to pujde, vyfotim...

andelka
25. říj 2011

@deniskakubicek aha, tak u nás mají obrázek těch starších s oválným zapínáním.Ha, kecám, Pandy mají 🙂

deniskakubicek
25. říj 2011

@helulela jj, tusim, ze to jsou Pandy...

reruna
25. říj 2011

bamboo extra L/XL nevím jak nová, ale mám z druhé ruky, jsou popravdě řečeno děsné a dám je jen nouzově, lemy kolem nožiček jsou tuhé, rozedrané, dřou, celé ty plenky jsou tuhé a dost se srazily, takže je už nezapnu kolem boků, takže z těch větších plenek ještě možná Popolini two size L/XL ty se myslím dělají i jak bambusové, já je mám bavlněné froté, střih dobrý, ale savost nic moc a nemají už extra vkládačku, a jsou struhadlovité....

ivuska.h
25. říj 2011

@reruna No právě, já jsem ji měla jak prkno i ze sušičky a to je co říct 😀

florentina
25. říj 2011

@deniskakubicek no tak jako vše, každému vyhovuje něco jiného, ale svrchňáčky BM jsem koupila a použila jen párkrát. Chtěla jsem je taky na čč na rovno. Okolo nožiček dobré, ale v pase to malé vůbec nesedělo.