Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andryskam
2. led 2012

Ahojky, prosím o radu. Miminko se nám má narodit v polovině února a já bych chtěla používat látkové pleny.
Myslela jsem si, že ze začátku by stačilo klasické čtvercové vícevrstvé pleny, na ně bambusovou vložku a na to separační vložku. Můžete mi někdo poradit, jestli je to tak správně nebo je toho moc. Opravdu v tom děsně plavu ☹ A případně od jakých značek to vše koupit. A dá se z vícevrstvých plenek udělat novosklad? Díky moc za odpovědi.

helulela
2. led 2012

@andryskam ahoj 🙂 vícevrstvá s vkládačkou už je zbytečně moc, možná tak na noc. Na den buď obyčejnou čtvercovku na novosklad a do toho vkládačku nebo samotnou vícevrstvou. Z vv se novosklad nedělá, ale něco podobného je kalhotkový sklad. U těch nepružných se do něj vejde mimi jen chvilku, u pružných podstatně déle. Na sklady mrkni třeba sem http://www.branakdetem.cz/clanky/galerie

sussanah
2. led 2012

@andryskam jak uz to tak byva, na veci se nazory lisi 😉 Ja jsem prave u obou deti pouzivala ( a pouzivam) vicevrstve plinky popolini. U prvniho jsem davala tu spolu s kikko bmb vkladackou, prebalovala co 3h, drzelo to dobre (rozhodne to ale nebylo moc). On ale kakal docela malo a po sestinedeli jen 1x za tyden, takze to bylo ok. Ted u maleho jsem zacala prave novoskladem (udelas z ctvercovky) a do toho vv na rovno. To taky hezky vydrzelo a udrzelo i kakani, ze nebylo po stranach. Osobne se mi nejvice libi bambusove vv, z tech se da udelat primo kalhotkovy sklad, je to pruzne (narozdil od bavlnenych popoluini, kikko), hezky to drzi i kakani, docela slusne nasaje curani. Kdybych delala vybavu znovu, tak prevazne z techto vv. Jejich vyuziti je prave i pozdeji, kdy jsou jako perfektni vkladacka do kalhotkove plinky pro starsi ucurane ditko.

andryskam
2. led 2012

@helulela Díky za odpověď. Ty stránky znám a ani jsem si nevšimla, že jsou tam návody na skládání 🙂

andryskam
2. led 2012

@sussanah
@helulela
Díky 🙂 Mohly byste mi napsat, která plenka a vkládačka je nejlepší a od které firmy? A které jsou vv jsou ty pružné? Měla jsem vyhlídnuté od Kikko, ale nevím. Ať toho nenakoupím zbytečně moc a pak mi to bude ležet. Uvažovala jsem taky o kalhotkových plenkách, ale někde jsem se dočetla, že je lepší začít právě čtvercovýma. Ony ty kalhotkové plenky nejsou levná záležitost a zase jak říkám - koupím a pak to třeba miminku nebude sedět 😒

sussanah
2. led 2012

@andryskam no nejlepsi.. Kazda mame sve oblibene. Kdyby to bylo tak jednoduche, tak to by bylo super, ale kazde ma neco pozitivniho a negativnoiho, takze ti tak maximalne muzeme napsat, s cim jsou dobre zkusenosti 😉
Ja osobne mam rada anavy vv kvuli te pruznosti. Jejich kalhotkove se taky moc dobre prizpusobi (mam jen snapkove). Vkladacky pouzivam v podstate co mi prijde pod ruku, mam jich hodne doma nasitych podle anavy vkladacek, tj 3-4vrstvy bmb frote-aksamit. Dobre vkladacky pokud vim tak dela jeste babyidea. Co se tyce kalhotovek, tam je to hodne o tom, co komu vyhovuje a jak je ktere mimco stavene. Me treba vuuubec nevyhovovaly Haipa Daipa, ale treba jedna kocka tady ma jen HD a uz na nich latkuje druhe mimco. Osobne bych nakoupila na zacatek vv bmb + cc + nejake vkladacky ( a svrchnaky samozrejme) a pak od vyhlidnutych treba po jednom kusu kalhotovek.

ivuska.h
2. led 2012

@reruna Jojo, já vím, ale stejně mi to nedá... 😒

betelgeuzz
2. led 2012

@andryskam Nedá se říct, že je lepší začít čč, někdo je třeba nemá rád a začíná rovnou kalhotkovýma. Já zase jedu převážně v čč. Rychle schnou, dobře se dítěti přizpůsobí a jsou celkem levné. Jak píše sussanah, dobré je koupit od prověřených značek třeba po 1 ks a pak uvidíš. Dobré jsou anavy, těma určitě nic nezkazíš, koupila bych i nějakou HD pastelku, nějakou kalhotkovou od BL. Zkus se podívat i na bazar.

kiki2
2. led 2012

@reruna mě to kakání neproteče pokaždé, ale někdy jo, spíš jde o to čůráníkdyž mu dám pyžamko, tak kalhotky, jak pají gumu, tak tak jsou vlhké a to večer je plínka celá schovaná, i ráno nekouká, jen asi jak je ta gumička od pyž. tak se to tem nějak vcucne, no nevím jak to vysvětlit

kiki2
2. led 2012

@betelgeuzz mě se ani moc nelíbí

erinka83
2. led 2012

@ivuska.h a co do máchání kapat Citrovital? nechcu tu házet odkaz na lékárnu, to by asi byla reklama, ale v příbalovým letáku s epíše o tom, že "Nemocniční zařízení, sanatoria a péče o nemocné - při praní ložního prádla, oblečení, ručníků přidávejte do posledního máchání 20 kapek extraktu Citrovital."

silente
3. led 2012

@andryskam - já novoška jela a pojedu zase jen v čč + separačka + PUL. Na noc pak + vv. Až se vyhrabeme z vaječiny a na frajeřinky, tak kalhotovky.
VV mám od Tots Bots (už se nedělají) a Kikko, oboje v pohodě. Kalhotovky všeho druhu 😀

elvis12
3. led 2012

Ahoj holky! Na konkretni vybave jsme s holkama daly dohromady moji prvni a zakladni vybavu. Jen potrebuji doresit velikost PUL. Plan je koupit 2x thirsties (doporucily byste radsi duowrap, nebo ty nerostouci) a 1x IV (tady taky nevim velikost) Plan je na zacatek cc, pak prejit na kombinaci s kalhotovkama (vic kalhotovek). Jinak uz mam snad zaklad vybrany a kdyztak dokoupim dle aktalni potreby. Diky za rady!

betelgeuzz
3. led 2012

@elvis12 s malými thirsties zkušenost nemám, ale IV jsem kupovala na rady S, jsou asi od 5 kilo. Teď mám oblíbené BL fix, ty mám ve velikosti XS, jsou tak do 5 kilo.

elaaa
3. led 2012

@elvis12 Já mámIV soft Sko, dávala jsem jí je od porodnice(3kg), ale často měla odřený bříško. Asi jí byly velký. Ted má něco málo přes 5 kg a stále, ikdyž jí je dám, tak má bříško od sucháče odřený. Jestli je do nich stále malá? ☹
Thirsties mám duowrap a na novosklad jsou super. Už teda nezmenšuji, ale nějakou dobu ještě určitě vydrží.

andelka
3. led 2012

@elvis12 já jsem měla Thirsties XS a IV newborn a IV soft S, se všema jsem byla spokojená. Byly z druhé ruky a zas jsem je pak prodala a koupila stejné ve větší velikosti. Docela to sedělo velikostně, jak udávali.
Teď mám zatím na druhé mimi IV v S a chci zkusit BL fix a ještě znova IV soft, měla jsem je ráda.

Jinak my jsme asi výjimka, ale otlačené ani odřené bříško jsme z IV nikdy neměli a to je máme od vel NB až teď do Lka 😕

romcovaklarka
3. led 2012

@elaaa Malej měl od IV (měli jsme už Lko) taky odřený bříško, a váhově byl do nich akorát. Podle mě jsou prostě střihově divný nebo co.

ivuska.h
3. led 2012

@erinka83 Zajímavé, o tom jsem nikdy neslyšela, mrknu na to.

helulela
3. led 2012

@elvis12 mě duowrap 1 nenadchly, čekala jsem, že to bude XS a S v jednom. Imse Vimse mám ráda, bříško kluci nikdy odřené neměli. Thirsties jsou taky fajn. Od obou jsem měla i malé velikosti (NB a XS), využili jsme sice krátce, ale hezky sedí už od začátku a pak se dají dobře prodat, jak píše @andelka

aemmi
3. led 2012

@elvis12 já mám taky od obou XS i newborn a určitě bych po nich sáhla znovu, ony vydrží docela dlouho, já si neumím představit jet hnedka v "S" a to malá nebyla žádnej drobek 😉

katyxq
3. led 2012

@elvis12 My máme PUL Thirsties duowrap vel. 1 a pak Haipa-Daipa vel. S. Duowrapy už od začátku vůbec nezmenšuju, na novosklad celkem dobrý (jen musím hlídat, aby to nikde nečouhalo), Anavy kalhotkovka (dávám na noc a to bez vkládaček) se nám pod ně ale vleze jen taktak, takže hodně brzo z nich asi Šárka vyroste, navíc mi ty sucháče tak úplně nevyhovují (musím myslet před praním na zapnutí sucháčů, při přebalování se mi sucháče furt na něco chytají, při zapínání přes plínu se mi to moc nedaří zadělat symetricky - asi jsem na to levá). HD jsou super, líp nám sedí na novosklad i na kalhotkovku, dobře se mi zapínají (sláva patentkům 😉, jde mi to rychlejc než se sucháčem), momentálně zapínám v pase na 2. (ze 2) a u nožiček na 3. (ze 3) patentek, čili nám určitě vydrží ještě nějakou dobu. Šárka měla při odchodu z porodnice 3,4kg, teď má asi tak 3,8kg.

katyxq
3. led 2012

@elvis12 Asi ty duowrapy prodám a dokoupím HD, takže kdybys chtěla párkrát použité Thirsties duowrap vel. 1 (foto u mě v albu), tak se ozvi.

kkomtesa
3. led 2012

Ať vám úsměv vydrží celý rok🙂

Všechno nejlepší do nového roku přeje Moni

kkomtesa
3. led 2012

@andryskam ahoj, já jsem psala dlouhý příspěvek na str. 844. Malému je 8M a stále máme novosklad 80x80 a dovnitř 70x70, jen jsem tu 70ku po upozornění rhb doktorky kvůli bříškování začla skládat jen dvakrát po délce a pak jen napůl, už nedělám záhyby na pindíka a je to trochu mokřejší na omak, ale navadí to. Jestli to čsaem nebude stačit, tak chci koupit bambusovo-konopný flís a ušít vkládačky.
Vícevrstvé bychom my mít určitě nemohli, protože první dva měsíce pořád kakal, a ty by to nechytly. Ted s příkrmy cca 3xd a občas to chytne i svrchnáčky, takže jsem přestala dávat vlnáčky, ale do 6m byly kratásky Babyidea skvělé. Kakání na nočník se nám ted zase nedaří, chodí sice po jídle, ale když nedám nočník, tak za chvíli přebaluju a když dám, tak nic 😒 Svrchnáčky máme Imse Vimse a otlaky nám nedělají, ale suchý zip už nedrží tak festovně po cca 4měsících, ale drží pořád. Od Kikka suchý zip odešel brzy. Čtvercovky mám Kikko lux i obyč a jsem spokojená, nežehlím ani nenarovnávám po vyprání, ted dávám schnout na topení, peru á dva dny, před složením olenku z obou stran vytahám, aby z ní byl zase čtverec (ta 80x80m obyč je lehce do obdélníku, ale tím vytaháním z jedné strany jen lehce a z druhé víc se to skoro srovná.

talina
3. led 2012

máte nějaký oblíbený obchod kam chodíte nakupovat nové kousky do výbavy plenek? Nějaký kde mají dobrý výběr?

boudova
3. led 2012

@silente jaký separačky máš na novouše prosím odzkoušené? ještě je nemám ve výbavě, musím nějaké koupit.....určitě celulozu teda

andelka
3. led 2012

@boudova jestli můžu - tak u mě vedou Popolini a Disany.

@talina já kupuju většinou tady, chodím si to ale vyzvedávat na prodejnu
http://www.4babies.cz/
ale většinu plenek mám z MMB nebo tady z bazárku 😅

talina
3. led 2012

@andelka děkuju, nějak se v tom výběru ztrácím, něco už jsme si nakoupila tady. My máme v Pardubicích krámky dva, ale výběr moc není :(

katyxq
3. led 2012

@talina Já nakoupila na www.babako.cz a pak přímo na www.anavy.cz, oboje jsem si vyzvedávala osobně v Brně, s obojím naprostá spokojenost.

ofelieee
3. led 2012

holky který používáte separačky a který vm přijdou lepší? DLouho jsem používala celulózový a teď váhám jestli u nich zůstat, nebo další balení vyzkoušet viskózový...