Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katyxq
4. bře 2012

@lenicita Přesně jak píše @rebelie , záleží jaký typ plínek budeš používat.
My máme plenkovou výbavu celkem naddimenzovanou, malá je háklivka na vlhko a měli jsme tak spotřebu minimálně 10-12 plínek na den + vkládačky, teď zkoušíme BKM, tak už počet klesá, ale stejnak chcem další dítko relativně brzy, tak nemá strach, že bysme plínky nevyužili. Prostě si k tolika plínkám s manželem musíme pořídit dostatek dětí 😀.

Peru na program bavlna s předpírkou na 60, žehlím jen tak lážo plážo čtvercovky, ale o jen proto, že se mi pak líp skládají na novosklad.

helulela
4. bře 2012

@lenicita určitě mrkni na ten odkaz od @rebelie, až budeš mít trochu nastudováno a uděláš si představu, jaké typy plín by se ti zamlouvaly, potom už tu dáme do kupy konkrétní počty, značky atd. 🙂

aemmi
5. bře 2012

Tak ještě se zeptám tady: neměla byste některá zájem o 25 ks plenek Babylove eko? Mám načatý balík, velikost midi 4-9 kg. Poslala bych je za poštovné, nestihla jsem je spotřebovat, Kája už je asi těsně pod tou horní hranicí, takže už nesedí a protékají.

pampeliska1
5. bře 2012

Holky, chtěla bych se zeptat - chci používat na mimčo částečně papírovky, částečně látkovky, a to čtvercovky poskládané na novosklad + PUL svrchňáky. Co jsem se dočetla, je potřeba ještě nějaká sací vrstva a separačky, je to tak? Jako sací vrstvu bych chtěla využít staré fleesové deky Irma z Ikea - myslíte, že nevadí, že jsou už hodně žmolkové a prostě jeté? Ještě bych se chtěla zeptat, na jakou velikost bych si je měla rozstříhat a v kolika vrstvách používat. Děkuju moc za odpovědi!

mmiirrkkaa
5. bře 2012

@pampeliska1 Irma se používá jako separační plenka. To, že je jetá myslím nevadí 🙂 Já je stříhala dle rady tady na netu na 15*30 a vyhovuje mi to. Jinak se dává jedna. Jako vkládcé plenku lze použít nastříhaný ručník z Ikey (ty bílé za 5Kč, ale nevím, jestli je ještě prodávají)

pampeliska1
5. bře 2012

@mmiirrkkaa ahaa, já jsem si myslela, že tu Irmu použiju jako sací vrstvu..takže to mi moc nenasaje jo? A na to jsem chtěla nějakou celulózovou separačku..
Jinak nejlevnější ručník jsem našla v Ikea toto: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/5016... mohlo by to být ono?

helulela
5. bře 2012

@pampeliska1 irma opravdu nesaje, dává se jako separačka, klidně i jetá 😉 O ručníčkách se tu psalo, že už je nejspíš nevyrábějí. Tyhle jsou trochu jiné rozměrově i cenově, ale použít by se určitě daly, nastříhala bych je napůl. Jako vkládačky se dávají i žínky http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4005...

helulela
5. bře 2012

@pampeliska1 ještě k irmě - flís se dává jako separačka proto, že drží pocit sucha a dá se pořád dokola prát.

pampeliska1
5. bře 2012

@helulela díky díky 😉 Ta žínka se asi vkládá přeložená na půl,že ?
Když to tak počítám, tak pokud bych ten ručník 30x50 rozstříhla, tak mě jedna vkládačka vyjde na 7,50 Kč, za to žínka je za 9,90 Kč/kus.. Ale zase ta žínka je vlastně už dvojmo, tak je asi opravdu lepší ta žínka, protože toho víc nasaje..

helulela
5. bře 2012

@pampeliska1 ano, přeložená napůl. Právě že ty původní ručníky byly levnější...

maly_prcek
5. bře 2012

@rebelie @kkomtesa @mahafi V létě se BKM praktikuje docela fajn (je teplo, tak můžeš čůrat každou chvíli, počůrat kytičku je zajímavé 😀)
@kkomtesa D. kakal dycky několikrát denně (teď kaká od-den, ae taky několikrát). Kakání se nám docela dařilo nočníkovat, takže pokakaných plen moc neměl. Ale i s pokakanou se to dá, žlučákem ručně předeprat pokaděnou plínu, aby nesmrděla jde i v potoce 🙂 Když vezmu všecky své vv a čč, tak mám cca 45 plen (doberu vkládačky, abych mohla dát jen 1 čč na přebalení). Na noc dám jednorázovku, přes den jsme v tom pozdějším věku měli max. 5-6 plínek. Takže pokud se to usuší, aby to nehnilo v koši/pytli, tak ten týden se bez praní dá zvládnout. Pokud jde někam dát plíny vyprat, tak se dají vzít i kalhotkovky a stačí obvyklý úpočet plínek a jedeš stejně jako doma...
Kakání můžete do léta ještě vychytat... Kolem toho roku se zas s dítkem pracuje jinak a tohle si jinak uvědomuje a vydrží dýl nečůrat... 😉

@rebelie S těma plínama je to takové ošemetné - ty proporce dítka se docela v průběhu měsíců mění a pak se mění i nároky na plínky a u těch AIO to platí dvojnásob! Já jsem třeba vyházela všecky málo-těsnící gaťata a D. pak přibral a všecko se mu to na těch stehniskách zařezávalo... Měl úplně rudé fleky. Tak jsem sháněla zase něco s volnějšíma gumičkama... Takže já bych se zbavovala už jen vyloženě nevyhovujících plen (hlavně savostí nebo plíny s evidentně malým sedem)...

maly_prcek
5. bře 2012

@pampeliska1 Já měla na malé mimčo ty žínky z Ikea, skládat jde i na třetiny 🙂 U Davídka do půl roku jenom tyhle. U Elinky už je dávám minimálně, používám vkládačky z Anavy kalhotkvek nebo mám doma ušité bambusové. Bambusové sajou o dost líp (takže využiješ hodně i po ca půl roce, až dítko bude čůrat větší dávky).
Nebo se dá použít ještě třeba http://www.branakdetem.cz/ctvercova-plena-bambu..., http://www.branakdetem.cz/bambusove-pleny-kikko... nebo nastříhat staré ručníky...

mahafi
5. bře 2012

@maly_prcek Jojo.., na čůrání na kytičku se těším 🙂, třeba konečně ubyde plenek (jsem asi magor, ale já přebaluju co chvíli a mám ji hodně nahatou (tím spotřebuje snad víc čč než když je v plenkách 😀), takže ta spotřeba plenek je nějak vysoká 😀). Spíš mám strach aby to schlo, když bude třeba pršet.., ale čč schnou rychle.. asi zase hledám problém tam, kde nakonec nebude 🙂. Množství čč a vv mám přibližně stejný, takže s tím vyjdeme 🙂. Já už se taaaak těším někam do přírody na dýl než jen jednodenní procházku 🙂.

@pampeliska1 Já taky žínky skládala na třetiny, ale teď už tak dva měsíce používám jen bambusový vkládačky (mám kikko ubrousky 30x30 a mamča mi našila z kikko bambusových 70x70 nudle a ty pak skládám na půl nebo na třetiny, jak je potřeba (z 1 plenky mám 4 nudle) (nevím, jestli je to srozumitelný 😀).

pampeliska1
5. bře 2012

@maly_prcek @mahafi díky holky moc za odpovědi! Zezačátku to vidím na ty Ikea žínky + nastřihaná Irma jako separačka a uvidím, jak mě to "chytne" a pak bych to případně nějak vyladila 😉
Jen teda přemýšlím, že když tam budu mít tu Irmu, tak už nejsou potřeba ty celulózové separačky, že?

mahafi
5. bře 2012

@pampeliska1 nene, ty pak nepotřebuješ 🙂. Já ale irmu dávala až na větší mimčo (používám jí teprve tak dva šest neděl i na den), na úplně malinkatý ne (to jsem měla popoliny celulozové), takže s irmováním novorozence nemám zkušenosti 🙂.

tanak
5. bře 2012

Děkuji moc za rady🙂 asi to látkování necháme po šestinedělí, do té doby dojedem zásoby darovaných papírovek a až se nám utřepe režim asi to půjde lépe. Určitě ale vytrváme, mouchy vychytáme a bude to fajn. Už se totiž moc těším, až na Zuzku narvu nějaké lepší kousky než jsou klasické čtverce 🙂

rebelie
5. bře 2012

@mahafi Jestli necháváš malou takhle často větrat, tak je to celkem ideální na zkoušení té BKM - nezkoušelas jí podržet nad nočníkem? Já taky zjistila, že když přebaluju po každým učůrnutí, tak je spotřeba plínek docela velká, ale naštěstí toho teď chytáme docela dost do nočníku... A Tvoji touhu po přírodě a nějakém pořádném, vícedenním výletu sdílím...
@maly_prcek Jj, dneska jsme čůrali na kytičky v parku 😀, 2 měsíční z toho zatím žádný velký zážitek nemá, ale věřím, že půlroční mimčo na to už nalákám... S těma plínama máš pravdu - je mi jasný, že s věkem se budou ty potřeby i proporce proměňovat, taky se zbavuju jen toho, o čem jsem vyloženě přesvědčená, že tudy pro nás cesta nevede (a třeba se nezbavuju bambusových vv, které jsme v souvislosti s BKM v podstatě přestali používat)...
@pampeliska1 Já tedy Irmu taky začala používat až později, ze začátku kadil B. fakt často a tu celulózovou separačku prostě vyhodíš, zatímco Irmu pereš (ale jde to z ní naštěstí dobře, stačí proud vody ze sprchy)... ovšem na noc je fakt skvělá - plínka je úplně nacucaná, ale Irma na omak suchá... A co se těch ručníků týče - než uděláš nájezd na Ikea, tak se poptej doma u rodičů, u tchýně - máma třeba doma vyhrabala hromadu ručníků, které vyřadila, že už je nepoužívají, nebo jí přijdou jetý (že by se styděla před návštěvami, či co), ale na čůrání jsou úplně super (navíc krásně sajou)

mahafi
5. bře 2012

@rebelie Nám se s nočníčkem docela dařilo, ale asi jen tak nějak mezi 2. a 4. měsícem, pak najednou zničehož nic utrum.. a i když jí dám nad nočník, že třeba dvě hodiny nečůrá, tak do nočníku nic a pak za dvě minuty znectí přebaovací podložku (v lepším případě, v horším se vykulí rovnou na hrací deku, otočí se na břicho a spustí niagáru a je mokrá komplet 😀). Možná si v mezičase najdu čas na nastudování nějakých teoretických základů BKM, já to dělala spíš instinktivně (nikdy jsem neměla BKM ambice). Ale vím většinou, když čůrá (oklepe se-napřed jsem myslela, jestli nemá nějaký tik.. a naštěstí je to jen čůrání), tak jí pak přebalím, nemám to srdce jí v tom nechat 😀 (na procházce to teda neřeším).

joohana
5. bře 2012

@pampeliska1 Já jen k těm IKeáckým ručníčkům- podle mě to nenasaje skoro nic, měla jsem Ikea ručníky a Kikko Eco Lux a použila jsem je párkrát ze začátkiu, vydržely tak hodinku. Zlaté bambusové vv Anavy (zase, já vím...)

rebelie
5. bře 2012

@mahafi No, já tu teorii taky nastudovanou nemám, ale mám dojem, že se v ní praví něco o tom, že to pak může být těžší, že miminko je zaujaté jinými věcmi než aby chodilo na nočník... nám se teď taky docela daří, ale uvidíme za pár měsíců, jak na tom budeme, že...

ofelieee
6. bře 2012

@rebelie i ostatní holky jak si tu chválíte tu Irmu - je to takovej obyčejnej polyesterovej flís? Nechce se mi do Ikey, z duše to nemám ráda, takovýhle krámy, ale mám doma hodně obyč flísu, ze kterýho jsem něco šila, tak že bych to mohla použít?

mahafi
6. bře 2012

@ofelieee Jojo, je to normální flís, nic extra 🙂.

ofelieee
6. bře 2012

dík. asi zkusim, až mi přijdou poštou ty bamboo extra na noc...

janakkk
6. bře 2012

@ofelieee jo, normální fleece. 🙂 Já s Irmou sice teprve začínám, ale zdá se mi, že má malej červenější zadek, asi se v tom trochu zapařuje...nějak pořád nejsem přesvědčená, že mu to dělá dobře...když si obleču fleecovou mikinu na holym těle, tak jsem za chvíli taky zapařená a zpocená...pořád nevím nevím... 😖

ofelieee
6. bře 2012

@janakkk no taky mi přijde jestli to může fungovat a mám pochyby... já z toho fleecu měla i deku pro miminko a kolikrát byl uplně zpocenej, že jsem si říkala, že druhýmu už bych ju nedala... natož na zadek. Nu asi to zkusim, že toho tu mám tolik, navíc je tmavěhnědej, hehe, a uvidím. Díky.

andelka
6. bře 2012

@janakkk já jsem kdysi Danymu taky zkoušela dát Irmu, a zdálo s emi že má horší zadeček, tak jsem zas dávala celulozu. My jsme totiž začali látkovat v létě. A později jsem se už nějak nedokopala jednu Irmu zlikvidovat. Až teď nedávno, jak jsme koupili nové, tak sjem tu jednu rozstříhala a už 3 týdny nepoužívám jiné separačky a super. Nedělá mu to vůbec nic. Jenže teď už je starší a není vedro.

janakkk
6. bře 2012

@ofelieee tmavěhneda je dobra barva na zadek 😀 ale hovinka z toho jdou krasne pryc, zůstávají na tom zbytky mastí 😒 ja totiž jako asi jedna z mála tady nepoužívám medvídka na zadek (malej je nejspíš alergickej na některej z těch olejů), takže bepanthen na tom nechává fleky

janakkk
6. bře 2012

@andelka zkusím to odložit, díky 🙂 a ty celulozovy separačky taky dělají pocit sucha? mě se zdálo, že jsou spíš jen na to chycení hovínka... ještě asi zkusím objednat suedecloth, někdo mi to tu radil, že s edá koupit metráž na fleru, třeba to bude tenší a líp větrat než fleece 🙂

andelka
6. bře 2012

@janakkk no, pocit sucha až tolik ne 😒 ten flís je bezkonkurenční v tomhle

rebelie
6. bře 2012

@ofelieee Je to takovej tenkej flees, zkus co máš doma a uvidíš..
@janakkk Některý děti jsou na flees alergický... (já proto udělala jen asi 4ks Irma-separaček na zkoušku a až teď budu stříhat další...). Jinak jak teď děláme bezplenkovku a já ho pořád rozbaluju, zabaluju, tak jsem dospěla k tomu, že dítko se zapaří ve všem (kor přes noc) - jak často sahám na tu plínku, tak vím, že kolikrát je 100% nepočůraná, ale vlhká od zapaření...