Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

acacia
25. dub 2012

Měla bych dotaz. Četla jsem, že se látkové pleny dnešní doby nemusí vyvářet. Jak to? Je to materiálem, nebo vyváření nefrčí?

mmiirrkkaa
25. dub 2012

@acacia Já myslím, že je to materiálem - hodně plen je z bambusu a ten to myslím nesnese. Ale najdou se tu povolanější, které ti to určo vysvětlí 🙂

joohana
25. dub 2012

@rebelie To je fakt, já jsem ale husa! Koupím jí normální bavlněný spoďáry a dám do nich flísový obdélník- i když to teda budou muset být bombarďáky, do sestřiných kalhotek (3 roky) bych teda plínu nenarvala, ani čč.

rebelie
25. dub 2012

@acacia Vyváření podle mě prostě nefrčí. Jednak se používají materiály, které by to nesnesly a (což je podle mě hlavní důvod) už se nemyslí, že dítě musí být ve sterilní čistotě a taky prý na většinu bakterií stačí těch 60°c... Ale ono i když vyvaříš, vyžehlíš, tak pokud ty plínky budou ležet nějakou dobu v šuplíku, v komodě, ve skříni, tak už sterilní prostě nejsou, takže není moc důvod to dělat... Asi něco jiného je, když dítko někde chytne nějakou infekci, to se to pak asi všechno prožene 1krát na 90°, co se dá, to se vyžehlí a jede se dál...

rebelie
25. dub 2012

@joohana Ten nápad sem vnesla helula. Tak hlavně, jestli to pomůže.

rebelie
25. dub 2012

@joohana Nicméně pořád jsem zvědavá, do čeho balej mistní...

joohana
25. dub 2012

@helulela Tak ještě jednou děkuju, zkusím něco takového vytvořit.

acacia
25. dub 2012

@rebelie Takže ani oblečení pro děti se už nevyváří? Pochopitelně, "vyvářecí" otázky mám po diskusi s máti. Já byla ve všem vyvařeném.

joohana
25. dub 2012

@rebelie Místní? Do čeho asi, do Pampersek ! Do čeho balí gastarbeiteři z Indie, Pákistánu, Afgánistánu a Senegalu je otázka. Asi tak- ti, co mají plat slušný natolik, aby jim povolili sem vzít rodinu (dají r. příslušníkům pobyt až od určité výšky platu) tak si můžou dovolit Pampersky a ti zbývající mají rodiny doma a plíny nepotřebujou.

joohana
25. dub 2012

@acacia Oblečení pro děti se pere na 40, max. pokakané pyžamko apod. na 60. Vyvářku by asi valná většina dnešních hadříků nepřežila, řekla bych.

rebelie
25. dub 2012

@acacia Jasně, chápu, debaty s maminkami jsou v tomto ohledu nebezpečné. Oblečení pro děti fakt klidně na 40°... Myslím, že oblečení tu nevyváří fakt nikdo. Ten, kdo se fakt snaží, tak pere na 60° a žehlí, ale spousta hole tu přizná, že oblečky žehlily jedinkrát, a to v těhu v rámci "hnízdění", a od té doby ne... A je tu opravdu i to hledisko materiálů - na řadě oblečků je vyloženě napsáno, že víc jak 40°nesnesou...
@joohana Mě zajímalo, do čeho balí nějaké tradiční, domorodé obyvatelstvo, ale naprosto netuším, kde a mezi kým se pohybuješ. Pampersky moc inspirativní nejsou... To mi vždycky přijde smutné, jak my se tu snažíme a přitom v Číně běží masivní reklama na Pampersky, a tak se z bezplenkových miminek stávají miminka v hnuskách a ta naše ušetřená tuna až dvě odpadu, ve srovnání s množstvím malých Číňánků bledne...

boudova
25. dub 2012

@rebelie "hnízdění" 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

joohana
25. dub 2012

@rebelie Domorodé obyvatelstvo jsou Arabové. Je jich tu asi 20% a jsou velice konzumní. Mají rádi velká silná SUV auta (benzín za hubičku) , pouštní safari, nákupy v obřích nákupních centrech. Ono se tu moc v přírodě dělat nedá, je to poušť a tam se dá jezdit. Zbytek obyvatel jsou gastarbeiteři, každá místní paní má alespoň jednu Filipínku k dětem plus služebnou. Mají velké rodiny, náš domácí má osm dětí. V obchodech, jako řidiči, taxikáři atd. dělají Indové a Pákistánci. A zahradníky a zametače Afgánci a Senegalci. Ve městě kde jsme sice prý existuje recyklační jednotka, ale zatím to moc nefrčí, v každém obchodě vám baliči nabalí zboží do spousty plastových tašek, voda se tu musí kupovat, takže hory plastových lahví. Nějak nevěřím že by tu byly látkovky aktuální.

joohana
25. dub 2012

@rebelie A jinak ještě se nepohybuju moc nikde bo nemám místní řidičák a pěšky se tu nikam nedostanu, všechno je daleko. Pěšky tu navíc nikdo nechodí a je to i dost nebezpečné, auta jezdí po městě 80-100 km/h a nemůžeš se spolehnout že tě nechají přejít.
Místní se na nás sice občas usmějí v parku nebo ocicmají prtě, ale nikoho místního (ani nikoho jiného vlastně) zatím neznám blíž.

janakkk
25. dub 2012

@joohana ty jo, z tvyho popisu to vypada jako dostt neutěšenej a smutnej život.... 😒 😒

rebelie
25. dub 2012

@boudova Co je? To je pojem z odborné literatury 😎 🙂
@joohana Jasně, chápu. Musí to tam asi být náročné... A děti domácího taky jedou v Pamperskách? Asi ano, co? Tak jestli máš trochu toho fleesu pořeší to ten, případně obdelník z vlny... a když bude nejhůř, zrecykluješ do plenek ty plastové tašky, co Ti do nich nabalí nákup 😀

boudova
25. dub 2012

@rebelie Mě se to právě hrozně líbí!

katyxq
25. dub 2012

@acacia Plínky peru na program bavlna na 60 s extra mácháním a nežehlím, občas teda jen letem světem čtvercovky, ale jen kvůli tomu, že si mi pak líp skládá novosklad, když se mi nechce, tak nežehlím ani ty, základ je je dobře pověsit 😉.
Oblečení pro malou peru na 40 a dohromady s naším, nežehlila jsm ho ani jednou. Ve skřǐni sterilno nemáme, tak nevidím důvod vyvářet a žehlit, dokonce se doporučuje do porodnice vzít si na zabalení miminka hned po porodu svoji plenku a deku, prostě vaše domácí baktérie, na které jste přizpůsobení 🙂 (celé tělo si před porodem dezinfikovat přece nebudeš a miminko se s tvýma baktériema setká při vaginálním porodu ještě dřív, než ho uvidíš 😉).
Přílišná hygiana škodí, imunitní systém se pak nudí a blbne - alergie, autoimunitní onemocnění. Tak, to už je myslím dost argumentů proti vyváření a žehlení 😀.

rebelie
25. dub 2012

@boudova Mně taky, jen mě mrzí, že takovej ten pořádnej záchvat hnízdění mě minul. Kamarádka popisovala, že je to chytlo dokonce oba, i s manželem... Tak snad u druhého, u třetího, kdo ví... Ale to už mi moje hnízdící nápady na zútulnění domova bude řádně narušovat Barnabáš...
@katyxq My měli do porodnice náš ručník, ale bohužel na operační sál nebyl vpuštěn... ☹ A pak už ten pediatr unášel Báška s Apgarem 9, 10, 10 do inkubátoru...

boudova
25. dub 2012

@rebelie my měli taky apgar 9,10,10 a já než začla hnízdit, tak už jsem měla báru předčasně doma 😀

aemmi
26. dub 2012

@acacia pozor, mně se pár věcí srazilo už na 60 stupnů, takže oblečení maximálně na 40 a pleny na 60 🙂

aemmi
26. dub 2012

@betelgeuzz jj, já vím, že je to v archivu, jen jsme se k tomu ještě nedostala 🙂

@angetha tak i osobní názor je dobrý 🙂

joohana
26. dub 2012

@rebelie Tak do čeho balí děti domácí nevím a nejsem si jistá že tady chlapi takové věci řeší. Viděla jsem ho jednou při příležitosti opravy netekoucí vody 😀
Třeba je to všechno jinak, jen do toho nevidím 😕

reruna
26. dub 2012

@joohana teda, to musí být těžké tam žít... nevím,jestli bych si zvykla, jak dlouho tam budete?

reruna
26. dub 2012

@acacia vyváření v dnešní době není už nutné - prací prášky a pračky jsou kvalitnější, než za doby našich maminek a navíc je dokázané, že většina bakteriií se zničí při teplotě 60% a ty, které přežijí, tak se zničí při sušení. Navíc materiály, z kterých plenky jsou nesnesou praní na víc, než 60 % dlouhodobě a ani oblečení...většina oblečení stačí prát na 40%

joohana
26. dub 2012

@reruna Jsme tu na 2 roky, muž chtěl změnu, mně je jedno kde utírám pokakaný zadečky a po návratu do práce už nikam jezdit nebudu chtít, ráda bych zas někdy pracovala. Takže jsme to vzali jako výzvu, jsem sama zvědavá jestli tu poznám nějaké místní (ženy, samozřejmě). Ale na léto se vracíme do ČR, abychom si užili chládku a lesů 🙂. No a brzy bude řidičák a bude to zas o něčem jiným.

andelka
26. dub 2012

@acacia já jsem nevyvářela nikdy nic, ani oblečení ani plínky, peru na 40, občas na 60. vše OK 🙂

reruna
26. dub 2012

@joohana no jste odvážní, na mě by to nebylo, odjet s malými dětmi do cizí země - a navíc ještě do tak výrazně odlišné kultury. Vyřešilas to nějak s tím flísem?

boudova
26. dub 2012

@helulela dostaly se ke mně zaručené zprávy, že používáš nějaké levnější separačky z lékárny, informátor si už ale napamatoval název...prozradíš?

rebelie
26. dub 2012

@boudova Doufám, doufám, že jsem si dobře zapamatovala, že to byla právě h..., ale snad jó... Jo a kdyžtak nabízím separačky BambinoMio, degradabilní, z kukuřičného škrobu - jsou velké, daj se podle mě rozstřihnout na 2... Docela drží v suchu, separují dobře, ale hrozně se chytají na ekzematickou kůži... Věnuji, neb já mám momentálně ekzém jak prase, takže mi jsou leda tak pro zlost (navíc už separačky skoro nepoužíváme, jen flees na noc).