Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
6. srp 2009

Ijo, ty jejich AIO doporučuješ? A tu originalku taky? A do té originalky už není potřeba dávat vkládačku nebo jo? A co ta velurka a nebo bamboo? A s těma jejich svrchňáčkama máš zkušenost? To je otázek 😅 . Ale ty jsi odbornice tady na tu značku 😉

A s touto plenkou máte někdo zkušenosti http://www.tuly-tuly.cz/pro-ostatni-zadecky/swa...

kajti
6. srp 2009

Holky vysvětlete mi prosím funkci toho vlněného obdelníku, nebo té fusekle 🙂 . to se dává mezi plínu a kaťata? hodně nasákne? Asi nelanolínovat, že? 😀

katarina82
6. srp 2009

kajti, já teda s VO nemám zkušenost, ale pochopila jsem to tak, že se dá plínka, čč a na to ten nalanolinovaný obdelník, ten právě zadrží tu vlhkost a nepropustí ven, někdo dává přes ten VO kalhotky a ty to drží, ale jak říkám, jen z toho co jsem se dočetla, jsem to tak nějak pochopila, možná to je blbost 😅 😝

kajti
6. srp 2009

K CB. před měsícem a půl jsem koupila, originálku, quick dry, AIO, sherpu a vlňáky. Nejdřív jsem si říkala, že tak drahý plíny nepořídim ani náhodou. ale po vychvalování vámi zde jsem neodolala 🙂 . a nelituju! ani jednu bych nevratila. jsou nejen krásné, ale i savé a nehrubnou. sherpu používám na noc a vydrží až do rána s froté vkládačkou přes. tu dávám i na BE. ale ta je oproti sherpa jak sádrovej krunýř 😢. A ta sherpa i rychle schne, rychleji než quick dry 😀 . ale pořádně začala nasákávat až tak po 5-6 vyprání. ale i jako nová vydržela do rána.

chtěla jsem pořídit i ty IB, ale koukám, že těm odolám, když protékají.

katarina82
6. srp 2009

Teda vy mě na ty CB nahlodáváte a nahlodáváte, že já snad zase podlehnu 😀 Už jsem si od nich napsala na seznam vlňáčky a teď uvažuju i o dalších kouscích 🙂

Tak kterou CB doporučujete jako první na seznámení? Která je "nejlepší"?

kajti
6. srp 2009

katarino díky, asi ten vo a fusekle bude mít jinou funkci 😀 . ten vo jako vlňáky a na vysvětlení fusekle si ráda počkám 😉

blka
6. srp 2009

Katji, a ta originálka má vkládačku nebo ne? Jestli bych tam musela dávat něco navíc nebo saje sama o sobě.

kajti
6. srp 2009

z CB nejvíc používám tu originálku. mě schne stejně dlouho jako ta quick dry, ale u tý quick dry i AIO jsou připnutý 2vládačky, což je trošku pracnější na instalaci. originálka má jednu všitou a druhou připnutou. ale fakt v tom neni velký rozdíl. a po odepnutí vládaček z AIO lze použít kaťata jako pulky a to výstavní pulky 😀. já se teda chystám na pořízení dalších kousků. když vezmu v úvahu, že jsou jednovelikostní a s funkcí jsem spokojena, tak zas o tolik dražší nejsou.

kajti
6. srp 2009

blka ano vládačka tam je a nic jiného k ní nedávám, jen na noc k tý sherpě. originálka mi vydrží 3hoďky v pohodě.

katarina82
6. srp 2009

A co ta CB velurka?

kajti
6. srp 2009

tu nemám, zatím 😀.

andnov
6. srp 2009

Marcelkad: já zase koupila IB SIO obě L,ale každá má jinak velký vnitřek,i když na obou je napsáno L.Když jsme ten menší porovnávaly s M,tak to odpovídalo-naštěstí to tam sedí,takže nějaká přesnost při výrobě asi nebude 😒 ad VO jsem si upletla a zfilcovatěla,pač ty co prodávají mi přišly hodně úzký.Používám teď v létě do zavazovačky a měním jen čč nebo co tam dám a zavazovačka HHS se dá použít znovu a svrchňáky doma nejsou potřeba.Nebo VO do Lovíků jako pojistka.A který ty one size jsou nejsavější ? Ultrafitky jsme používaly do roka jako noční plínu.

andnov
6. srp 2009

CB mám originál a velur asi měsíc a zatím jsem spokojená.Štíhlé a celkem i úzké.Jen se musí párkrát vyprat aby byly řádně savé (jádro je z bambusu) 🙂

blka
6. srp 2009

Katji, tak to je super. Mně taky přesvědčilo to, že jsou jednovelikostní a velká spokojenost. Tak ty prachy nějak přežiju 😀

blka
6. srp 2009

Katarina, Ijo včera psala toto: CB velurku máme dvě růžovku a béžovku, vlastně se od originalky liší jen tím, že mají tu velurovou část i zvenčí. Jsou hubený a pěkný taky pořád.

kajti
6. srp 2009

a taky rychle schnou, tak jich není potřeba tolik 😉 . a už končím, abych nebyla jak CB agent 😎

senja
6. srp 2009

Zdravim latkarky! 🙂 Nekde jsem cetla, ze teplota zadecku a spol. miminka v PUL svrchnackach je skoro stejna jako v jednorazovce. Docela me to rozhodilo, protoze latkuju predevsim kvuli zdravi mrnouska 😒
Kdo vi co je na tom pravdy?

evicka7
6. srp 2009

senja, kup vlňáky 😉

nám IB protekla ze začátku, než se oprala, teď už v poho, ale je pravda, že já přebaluju každou chvíli, protože je mi blbý nechat dítě v počůraný plíně

blka
6. srp 2009

Katji 😀

Senjo, tak pevně doufám, že to pravda není, protože bych byla naštvaná 😠

senja
6. srp 2009

evicka7 Myslis, ze vlnacky se hodi na novorozence?

katarina82
6. srp 2009

blka, dík, už jsem dočetla 🙂

blka
6. srp 2009

Holky, vím, že se to tu rozebíralo včera, ale žádná odpověď nebyla na to, co chci vědět 😀 . Z těch popolini one size je nejlepší biobavlna, super nebo tencel?

katarina82
6. srp 2009

blka, to by mě taky zajímalo, nějak jsem to z těch odpovědí nepochytila 😅

evicka7
6. srp 2009

senja, já jsem s novoušem nelátkovala, ale myslím, že se to vše odvíjí od toho, jak dobře zamotáš novosklad, nebo jestli dáváš kalhotkovky, ty také neprotékají, pokud bys chtěla dávat vv nebo čč narovno, tak na to jsou vlňáky blbý, protože bys jen prala a lanolinovala

ijo
6. srp 2009

holky, to jsem ráda že se vám Cb líbí, nejsem jediný plenkový úchyl 🙂
myslím, že bylo na latkovky.cz nebo nekde tam, že měřily teplotu v plenkách a v papíru byla o cca 2 stupně vyšší, prostě igelit to teplo drží 🙂
blka- swb ecconappi jsem taky viděla poprvé ale na swb stránkách to bylo někde jako novinka, vypadá to jako klasická jejich kapsa, ale pěkná 🙂
katji apod...taky mám nejraději originálku a velurku, quick dry vevnitř přehýbám, takže je bereme spíš ven, aby bylo více u prdky🙂
sherpu nemám ale noční potřebujeme, zatím jedu BE, CB origoš plus cuddlefold,to chci ještě říct, že ta cb vkládačka je opravdu výborná a silná bambusovka

blka
6. srp 2009

Ijo, mají ji i na bráně a tam někdo psal, že je dobrá, ale ta originální vkládačka toho moc nepobere.
Já jsem do košíku zatím dala originálku a AIO a potom blueberry bamboo. Nevíš, jakej je rozdíl mezi to Blueberry bamboo a de luxe? Kromě ceny.

ijo
6. srp 2009

blka díky, to pročtu. BB máme už rok, je to ta chlupatá pěkná, ale tu jsem tady neviděla. Koupila jsem na tuly tu bambusku hned jak se objevila, tak má ten vnitřek k pomazlení. delux nemám ale asi to bude v materiálu, až jí někdo koupíte tak dejte vědět.

kajarkcz
6. srp 2009

ahojte latkarky,
bohužiaľ nestíham pri mojich dvojičkách látkovať, a vlastne som ani nestihla začať, tak rozpredávam výbavu, čo som si v tehotenstve nakúpila, mam vlniaky LVB M, LVB lios L, SWD M,L , pulky Bummis, SWD, flísové polar bummi, BG AIO, BL bamboo... cely zoznam aj s cenami
https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...

blka
6. srp 2009

Ijo, tam není co pročíst, je tam jenom ten 1 názor 😀
Ty myslíš tady tu http://www.tuly-tuly.cz/pro-ostatni-zadecky/blu... Ta je z venku chlupatá? Chtěla bych tu kravičkovou, tak bych byla moc ráda, kdyby byla chlupatá 😀

jmisa
6. srp 2009

Blko, já mám jen one size tencel, takže z doslechu - údajně nejvíc nasaje one size super, tedy víc než biobavlna. Kam se řadí tencel, to nemůžu sloužit.