Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

miradka
5. lis 2009

Jééé, ste zlaté holky, takže pojdem radšej do Kikka 🙂 Baci, díky za pěsti, bude to mazec 😀 Imse vimse - na tie som ešte nenarazila 😕 Tiež skladáš? To sa musím naučiť, dívala som sa na obrázky a nie je to také jednoduché...najlepšie je asi hneď po vyžehlení poskladať si ich, však?

Tak mám ďalšiu otázku, dívala som sa, že je plno druhov svrchních kalhotek, ktoré sa dajú na tie látkové. Tá cena je fakt veľmi rozlišná a tak by som sa chcela opýtať, či ste skúšali aj tie lacnejšie verzie napr. niečo takéto http://www.radi.cz/detail.php?zbozi=185909 Uvažujem, že jeden pár by som kúpila nejaké lepšie a zvyšok na doma je to jedno...

andnov
5. lis 2009

No nevím co ta nepropustná plastová folie udělá s prdelkou miminka 😒 my měly na začátek Haipa Daipa a pak už Imse Vimse organic nebo soft.Však nemusíš kupovat nové-mrkni třeba na mimibazar-dají se sehnat levněji a po tak malém mimi budou i co se týče funkčnosti zachovalé,protože zase tak dlouho nemá jednu velikost 🙂

zuzule
5. lis 2009

Miradka - já měla taky obyčejné ale od jiné firmy tuším G-mini ale za stejnou cenu a musím říct, že na prd... lepší je na suchý zip,když už.. těmi cvočky se blbě upravuje velikost..a kvalita byla taky o ničem..ale nebyly to tyhle přesně, takže zkus, ale já bych teda radši koupila jiné, třeba Baby Lucy, to je nejlevnější verze srchních pull kalhotek, takže ta cena není tak šílená - ty jsou pak dobré na novorozence, taky jich pár budu kupovat.

Jo, a taky pocházím z Karviné 😉

zuzule
5. lis 2009

Tady jsou ty G-mini co mám doma a fakt nepoužívám..

http://www.malvik.cz/Vse-k-prebalovani/plenkove...

koukni na té stránce, jsou tam i na suchý zip a pak další různé svrchní kalhotky i ty Baby Lucy

miradka
5. lis 2009

Andnov, dívala som sa na tvoju nabídku na mimibazaru. Určite si to musím naprv v hlave ujasniť a možno nakoniec siahnem aj po bazárku 😉 Plastu sa aj ja obávam, ale zase si hovorím...kedysi naše maminy nemali bambus a čojaviem čo a prežili sme to 😉 Ale zase by som deckám dopriala aj trošku luxusu - vrámci možností...

Zuzi, to je super, vidím, že čakáš druhé bejby, gratulujem. Budeš rodiť v Karvinej? Už sa dívam na tú stránku, díky. 🙂

miradka
5. lis 2009

Zuzi, nevidím tam tie Baby Lucy, máš priamy odkaz? Našla som ho inde, myslíš tieto? http://www.branakdetem.cz/brana-k-detem/svrchni...

miradka
5. lis 2009

Práve ideme s tchýni do Polského Těšína, ja som z Českého...ideme mkrnúť na fusaky a pozriem sa, či tam majú aj tie Eco Lux od Kikka. Zatiaľ pá

zdenkaradek
5. lis 2009

Miradka,
skládání čtvercových plen se neboj, to dostaneš do ruky raz dva 😉 . Ohledně čtvercovek, určitě bych pro začátek vzala Kikko Lux Eco a pak bych počítala s třeba pár kousky třeba Happy Square http://www.branakdetem.cz/happy-square-rovne-pl... mají větší rozměr a jsou i silnější, takže víc pojmou.
Ohledně kalhotek, koupila bych raději nějaké bazárkové nebo Baby Lucy http://www.plienka.sk/product_info.php?cPath=11..., než G.mimi (to mi přijde jako zbytečně vyhozené peníze). A pokud by jsi chtěla nějaké reprezentativnější, tak bych asi šla to těchto http://www.latkove-pleny.cz/svrchni-kalhotky/bl... , jsou jednovelikostní, takže ti porostou s dětmi a ta cena taky docela ujde 😉 .

zuzule
5. lis 2009

Miradka - jo, to jsou ony 😉 Jo, a do Českého Těšína jsem chodila na střední 🙂 Nene, my žijem v Praze, ale časem se budem stěhovat na Moravu zpátky, snad brzo, ale myslím, že do porodu to nestihnem.

kubinkov
5. lis 2009

G-mini nekupujte stojí za p.d a nevydrží. Mám je vyzkoušené, letěli do koše téměř hned. :- 😀 D

zuzule
5. lis 2009

Mě už se i rozpadají a to je dávám jen tehdy,když ostatní mám v prádle a hrůza děs...ten igelit - fuj.

raady
5. lis 2009

Erinko,
já si z nezkušenosti (ještě jako těhule) právě koupila ty libštátky a pak ještě zdědila nějaký 100letý, ve tvaru obdelníku. Ty jsou silnější. Normálně jsem do nich Barču balila na novosklad, potom ještě přidávala 1 čč a vkládačku. Odčtvercovali jsme to prostě s nimi. Už se mi nechtělo kupovat jiné.
Pak jsem zkušela různé kalhotkové, včetně AIO.Teď vede na doma vv + vázací Popo nebo disana+ vlňáčky. Na ven kalhotkové + PUL nebo vlňáčky.

pikitko
5. lis 2009

Já mám plastovou popelnici z OBI, myslím má 23 litrů, pračku mám na 3,5 kg a většinou není úplně plný nasucho a peru

peta3
5. lis 2009

Ahojky holky!

Mam dotaz - částečně látkuju - dávám čtvercovky, v létě jsem téměř jenom látkovala, ale teď na podzim nevím, jak do kočárku, malej tam spinká 3 hodiny a za tu dobu čtvercovky pročůrá...tak nechci, aby tam byl v mokru, poraďte mi prosím, jak to děláte? Moc moc děkuju 😉

raady
5. lis 2009

peta3, možná by si mohla zkusit nějaké kalhotkové pleny, součástí je většinou vkládačka. Na to dáš svrchní kalhotky PUL nebo vlňáčky. Jestli ti to nevadí, můžeš vyzkoušet pro začátek bazárkové plenky. Více savé jsou plenky s bambusovým vláknem (třeba od Baby Lucy nebo Popolini) 🙂 Kdyby si chtěla vyzkoušet třeba Popolini, prodávám je v bazárku na MK. Jo, a pro pocit sucha miminka jsou dobré flízové separačky 😉

peta3
5. lis 2009

raady díky - sepračky dávám, ale nevím, z čeho jsou 😔 , a bazárkové mi určitě nevadí 😉 , kouknu

baca
5. lis 2009

Tak a já prodávám už taky. Zbavuju se dvou Itti Bitti s jedněma střevama a mám tu 2x pulky Baby Lucy fix sx. Jedny nepoužité, druhé fakt párkrát.
Tak kdybys je, miradko, chtěla, jsou v bazárku zde na koňovi.

terezita
5. lis 2009

ja mam kybl taky 23 litru a na jednu 5litrovou pracku ho davam plny.

zuzule, par fleesovych separacek z irmy ti pak prihodim k tem plinusim, ja jich mam dost a nepouzivam je.. tak aspon u vas treba vyuziti najdou 😉

cc jsem mela libstat a pozdeji jsem zacala pouzivat kikko bambusove a teda na libstat si nestezuju. da se s nimi docela dobre prezit 😀

baca
5. lis 2009

No je fakt, že já doma přebaluju po každém po čurání, tak je jedno, jetsli počurá libštít za dvacku nebo kiko bambusku za 70. 😀

zuzule
5. lis 2009

Terez - super, jsi hodná. Ozvu se hned jak to půjde a domluvíme se 😉

senja
5. lis 2009

Ahoj holky, co pouzivate na zmekceni vody? Ja uz ty nase plinky mohu pouzivat snad i misto kladiva 😒 Ocet ocividne nestaci, asi mame moc tvrdou vodu. Davate do pracky treba Calgon nebo Sonet apod.? dik.

terezita
5. lis 2009

zuzule, v pohode, ja nikam nepospicham.. 😀 😀 uz tu mam i ty plinuse od zmuzle 😉 (k lanolinu jsem se jeste nedostala, ale to snad uz co nejdriv provedu, bo mi nocni vlnacky zacly provlhavat.. :-P) jeste jsem tu nasla roli separacek od IV, jako ja z nich moc unesena nebyla (popolinky jsou o doooost lepsi), ale ucelu poslouzi. tak jestli se neurazis, tak taky pribalim 😀 😀

baco, tak nejak.. 😉

miradka
5. lis 2009

Holky, díky za rady. Určite si poriadim tie pleny od Kikka a separačky Baby Lucy a časom budem dokupovať tie "krájšie" a pohodlnejšie. No a tiež sa mrknem na bazárek, ale to asi až v prosinci. Teraz budeme kupovať konečne skrine, nech mám kam dať všetky oblečenia a potreby pre mimča. Potom budem robiť nákup týchto vecičiek. Už sa moc teším 🙂
Inak v polsku nemajú naše české pleny, čo som si mohla myslieť...to čo tam mali bolo - nič moc. Skoro až priesvitné a to nechcem. Takže som neporiadila a fusaky im nedorazili 😒

miradka
5. lis 2009

Holky, máte skúsenosť s týmito separačnými plenami? http://www.radi.cz/detail.php?zbozi=185937

cirrusa
5. lis 2009

Senjo, co občas udělat dekalzifikační kůru? Nepomohla by?

senja
5. lis 2009

peta3 Doporucuju kalhotovky Imse Biofrote, na to vkladacku Babyidea Bamboo Hour, separacku (ja pouzivam ty IV viskozovo-papirove), to cele na Snappi sponku a zabalit do PULek IV Soft (nam se osvedcily vice nez ty Organic).

senja
5. lis 2009

cirrusa Mas na mysli prohnat prazdnou pracku s octem?

andnov
5. lis 2009

dekalcifikační kůru jsem udělala kdysi plenám a bylo to stejně na ... ☹ takže jsem se smířila,že vždy jak pleny uschnou je promnu v ruce a je to o dost lepší-už mám právě jen bambus a konopnou BBH a CB.Takže tolik práce už není 🙂 froté jsem poslala pryč a doma si vystačím se čtvercovkami.

bajka2
5. lis 2009

miradko, to jsou pravě ty o kterých jsme se rano bavily. Jsou nic moc a podle mně vyhozené peníze.
Kde jsi byla v tom Těšině, na trhu nebo v nějakým kamenným obchodě? Z těch levnějších svrchních jsou i ty od kikka. Asi zkusím koupit ty nové Kikko bebe a uvidím.

joohana
5. lis 2009

Zdenkaradek, mooooc díky za odkaz na ty Blueberry PULky !!! Vypadají nádherně, jsou jednovelikostní( i když my už jedem Lko) a na patentky ! Přesně něco takového hledám ! Děkuju! 😎