Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

tannawe
6. kvě 2009

No tedy holky jak se probírám těmi odkazy... no teda, já se v tom vůbec ale vůbec snad nezorientuju, všechny ty zkratky!!Panebože, to bude ještě akce tedy 😉 😀 ale fakt moc díky, snad to nějak pak dám dohromady...

tannawe
6. kvě 2009

A super odkaz pro mě je ta konkrétní výbava 😉

schnek
6. kvě 2009

tan, možná by pro tebe bylo řešení nakoupit SIO a k nim ta vyměnitelná jádra 😉 ty spodky schnou jako nic 😉

matilko
6. kvě 2009

evule, no najlepšie je asi začať hned 😀 ale ja som v tomto líná.... nechce sa mi malú furt rozbalovať a zabalovať, no ale povedala som si, že po koju to stojí za skúsenie, lebo to obvykle prdíme a kakáme 🙂

evulebobule
6. kvě 2009

matilko: tak to jo, já právě nevěděla, jestli se může hned. Tak do toho jdu taky, jsem zvědavá, jestli to malý prťě pochopí, co po něm chci. 😉 😀

schnek
6. kvě 2009

evule, ono je to přesně naopak, ty musíš prtě sledovat a pochopit, co ono chce 😉

tannawe
6. kvě 2009

šnečku,kouknu na ty zkratky a někde jak to vypadá,díky 🙂

matilko
6. kvě 2009

tannawe, IB sio je uplne super plienuška 🙂 akurát naša Kajka do nej moc rada kaká 😀

schnek
6. kvě 2009

tan, to jsou vlastně takový chlupatý pul-ky s patentkama, kteryma se vpíná savá vrstva. Když je mokrá, dá se vyměnit jenom ta, vepneš nový jádro, spodky zůstávají 😉

andy21
6. kvě 2009

holky ony ty Drybees(DB) jsou za celkem dobrou cenu 😉

silente určitě sem pak napíšu 🙂

matilko nám Robátko zabralo 🙂 lepší než nějaký kortikoidy, co ti nacpe mudra 😝

add čč, nežehlím je, hezky je vyklepu, pověsím na poloviny a pak jen dosložím a dám naspod kupy čč a jsou jak z mandlu 😀

megn
6. kvě 2009

marcelko díky za srovnání CT a IB.. já kci takýýýýý. Filípek je krásný model a ta vosí prdelka 😵
Lus budou v té půlce května?? 😀
schnek ty zasnapkuješ vv? 😕 a jak? nebo kdo to tady psal

matilko
6. kvě 2009

andy, a robátko si mala ten krém pre deti, alebo ten sklidnující? ja mám tuším ten základný objednaný, zajtra z brány dorazí 🙂 a budem hrozne dúfať, aby to fakt zabralo
inak s čč to robím stejne, ja vešiam už zložené na 1/4 a potom už len prelomím a je z toho 1/8 😀 a tiež jak z mandlu, chichi

andy21
6. kvě 2009

matilko málince se udělal takový dětský ekzém a já mám Robátko exema a už to má po týdnu používání skoro zhojené 🙂 a ješt chci koupit i tu koupel na mytí 🙂

to zasnapkování vv mě taky zajímá 😕

andy21
6. kvě 2009

marcelkad tak jsem koukala na vaší výbavu a tam se to teda ferrari a mercedesama a repre plenama jen hemží 😎
a Filípek teda celej pruhovanej k sežrání, mohla bys chodit na prezentace plen s živou reklamou 😵

evicka7
6. kvě 2009

holky, máte někdo zkušenost s www.biomamma.cz ?

matilko
6. kvě 2009

andy, no tak som zvedavá, ako nám to zaberie, kamoške to fakt pomohlo tak nejak na všetko a využíva aj ten ich šampon, kvôli strupkom na hlavičke 🙂

evulebobule
6. kvě 2009

šnečku: to je pravda... 😀

marcelkad
6. kvě 2009

holky, díky za pochvaly, dmu se tady úplně pýchou 🙂
Andy, a já měla pocit, že máme málo pěkných plenek 😉 pořád pokukuji po nových objevech 😀 Jsem doslova plenkování propadla.

andy21
6. kvě 2009

marcelkad to jsme dvě 🙂 látkuješ od narození???Já cca od 7 týdnů 🙂 a jsem strašně ráda 🙂
a je jasný, že máš málo pěkných plenek, každá máme málo 😀

marcelkad
6. kvě 2009

andy, v podstatě akorát první týden jsme používali hnusky a pak hned látku. Hrozně mě to baví. Měli jsme teda asi ve 3 měsíci období, kdy se malej po plenkách z bambusu osypal - po BL a BI, tak jsem je prodala a byla jsem zklamaná, že budeme muset mít jen bavlnu. Ale pak jsem neodolala IB SIO a ejhle, žádná vyrážka, takže jsme pak objednala CT a taky super. Dokonce jsme si na BC objednala kleště a druky s tím, že si do IB udělám náhradní střeva a kdyby ještě byla nějaká vyrážka udělám na bambusové vkládačky bavlněné hořešky a drukama připevním k plence 😉

marcelkad
6. kvě 2009

koukala jsem na CT
http://www.cushietushies.com.au/index.php?main_...

je tam dost vybráno. Doufám, že na bránu se ještě dostalo. Ještě 2 CT by se hodily.

megn
6. kvě 2009

Andy jasneze malo, taaakhle malo 😀
marcelko dobre vychytavky, jak ma clovek dobre ruce a je zrucny!
Jake jsou ty kapsovky BG?

megn
6. kvě 2009

Marcelko no jo, jsem zavahala s prvni varkou CT.. A kdo zavaha ten nezere 😀

nelinkav
6. kvě 2009

Ahojte, tak jsem na Bráně pořídila základ naší látkové výbavy. Ano, Lus, viděly jsme se, resp.já tebe viděla určitě, bo jsem byla zvědavá, tak jsem se rovnou slečny/paní prodavačky zeptala 😀 Já jsem ta obézní v fialovošedým pruhovaným svetru, co čučela jak vidlák na velkoměsto 😀 Strašně mě to tam nadchlo, napřed se mi líbilo, že se těma plenama můžu sama probírat a osahat si je, pak jsem to ale vzdala a poprosila o pomoc... No a nakonec jsem se rozjela víc, než jsem plánovala, teda aspoň finančně. Prozatím teda mám:
3x IB SIO + 2x náhradní vložka do nich
2x MMT AIO
1x disana bavlna kalhotkovky
1x P´tit toudou kalhotkovky
1x Airhour - kalhotkovky
2x bamboo extra
2x bambus.prefold
6x vícevrstvá plena po 40,-/ks - netuším, co je to za značku nebo tak, byla tam jen cenovka 😅 - to jen tak pro sichr, když bude všechno mokrý... ač jsem původně chtěla pár čč, odešla jsem s něčím jiným 🙂
1x svrchňáky SWB
1x svrchňáky IV
pár separaček flísových + na řídký hovňouse doporučený jakýsi v roli, celulozové...

Když už jsem byla v tom nakupování, tak jsem ještě neodolala nějakým látkovým intimkám, tak u nás se bude prát už úplně všechno 😀

Jinak jsem z těch plen fakt nadšená, ale zatím čumím jak puk, doufám, že to všechno po vyprání dobře nacvakám...

Jo a jak se třeba u těch bamboo extra má zadělat při praní ten sucháč?
A na praní jsem si vzala nějakej tekutej ekologickej prostředek, ale dodatečně mi vrtá hlavou, jestli to nevyžere ty suprový barvy na SIO a AIO 😕?
A prozatím poslední dotaz: u těch IB SIO když jsou tam přicvaklí obě ty vložky, tak jak je ta spodní delší, tak se to krčí...Nebude to mládě tlačit na zadku? Nebo se to srazí? Nebo je zakopanej pes někde jinde?

evicka7
6. kvě 2009

nelinko, když to nainstaluješ na dítě, tak se to vyrovná 😉

marcelkad
6. kvě 2009

Megn, já s CT měla asi nějakou předtuchu, protože normálně objednávám více zboží, abych neplatila pořád poštovné, ale tentokrát jsem šla jen po této 1 plence. Ale ani by mě nenapadlo, že ani ne za týden bude po nich ☹ Když teď budou koncem května, mohly by také být už BBH měšavé, tu také mám v merku 😀 malej bude mít svátek, takže důvod k nákupu se už našel 😀 😀 😀

Nelinka - ona se ta IB (ten obal) vytáhne, až to dáš na miminko a bude to ok. Já poprvé taky byla zaražená, proč je ta spodní vložka větší. Dneska jsme IB SIO měli na noc zhruba 7 hodin, byla nacucaná, ale nikde nám nic neproteklo. Nicméně na noc jako noční plenka to myslím není. Spíše na den ny výlety, k doktoru apod.

nelinkav
6. kvě 2009

aha, dík 🙂

marcelko, ještě aby v noci prděla do takovýho fajnovýho kousku... 😀 Ne ne, spává mi o devěd hodin v kuse, takže na noc zkusím používat ty bamboo extra a ještě do toho vložit ten bamb.prefold. Je to ok?

schnek
6. kvě 2009

jen co najdeme foťák tak to vyfotím. na bráně je taková fotka u vv kushies, jestli to z toho poznáte 😉 prostě položím rovně vv pod M., směrem dopředu přeložím , aby se mu to vešlo mezi nozičky (udělá to takovej trojuhelník) a vepředu k tomu připtáhnu po stranách zadní cípy a sepnu.

lusinta
6. kvě 2009

ct budou během května🙂 do 14dnů snad ano
měšavice BBH budou taky tak do 3týdnů,s nima možná už i bambsuky

na sketch plínky jsem odpověděla konkrétně do ip

Nelinka-jé,tak příště se musíš přihlásit🙂 já teda na prodejně většinou nestihám,protože mám omezený čas 1,5-2hodiny,kdy mám hlídání na děti,když je tam mám sebou,tak neudlěám vůbec nic. a přednostně řeším eshop...takže času na nějaký extra pokec by nebyl,ale aspoń bych věděla, že někoho odtud víc znám🙂🙂

sucháč já zadělávám tak,že je prostě zapnu a hotovo.jiný systémy miiřřpipdají složitý🙂

evicka7
6. kvě 2009

neli, to by měla být nejlepší kombinace na noc, u nás nefunkční jako ostatně vše, prostě musíme po půlnoci přebalit