Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

amulet
22. črc 2009

Ahoj holky,
ještě jednou teď už konkrétnější dotazy.
Jaké máte zkušenosti s kalhotovkami Bamboozles? Volily byste patentky nebo suchý zip? Sušíte někdo v sušičce?
Další můj tip je Baby Lucy bambusová, tu jsem si osahala a fakt je jemňoučká. Neproteče? Jak dlouho tyhle bambusky tak vydrží?

somik
22. črc 2009

amulet, mám dvě bamboozles na suchý zip, krásně sedí a vypadají hezky, dobře sají, ale jak dlouho nebo-li na kolik počůrů vydrží, to nevím, jelikož já mám citlivku a každou plenku máme na jeden počůr, takže ihned měním za suchou. BL bambus mám také ráda, připadají mi obě nastejno, obě mám pořád jemňoučké. Suším na vzduchu, sušičku nemám. Ani jedna mi zatím neprotekla 😉 asi záleží, jak dlouho chceš své mimi nechat v mokré plíně.

Pastelka - máme měkkou vodu a je hrubá taky, stejně tak jako většina mých ručníků a to na ně používám aviváž. Kvalitní čč nezhrubnou, tedy já mám staré ještě po mě a jsou krásně měkoučké.

terezita
22. črc 2009

kackaj, ja mam vv vel.1. puvodne jsem jich mela 12 a ted jsem dokoupila dalsich 6. davaj je jako vkladacky do novoskladu, mam je radsi nez dalsi cc slozenou na 12tiny. kdyz mela em.mesic, tak jsem je davala uvazane jako kalhotky, ale uz to kolem ni moc neumotam..
z AIO jsem moc spokojena s MMT.
ad baby lucy bambus - dnes ji mela em. na sobe 4 hodiny, bo jsem ji nechtela budit a prebalit. no byla pekne nasosana, ale skrz kalhotky mi to neproteklo. pekne drzela 😅

amulet
23. črc 2009

Holky, díky. Koupily byste tedy třeba tuhle sadu? Není to zbytečné? Nebo byste koupily radši po kusech?
http://www.branakdetem.cz/denni-sada-bamboozle-...
A k tomu nějaké ty BL a jaké další na vyzkoušení?
To je jasné, že nechci nechat miminko v mokrém, ale zase nechci, abych ho budila kvůli proteklé plínce. Jestli bude jako náš prvorozený, tak díky za každou chvilku spánku🙂.

paja.o
23. črc 2009

Ahoj holky, nemáte někdo zkušenosti s konopnými vícevelikostními plenkami Ellas house? Díky moc.

hanka128
23. črc 2009

amulet co jsem četla tak si hodně holky stěžovaly na bamboozle, že hodně tvrdnou a jsou pak jak prkno 😒

BL bambusové jsou fajn a mám i ty organic a nakonec nejsou taky špatné-teda za ty peníze jsou dobré.

no my museli na denní řádění opět začít dávat látku, protože se tak po jednorázovkách zprudila 😢 a dr. konstatovala,že jednorázovky pro nás fakt nejsou....tak na posílení bříšena jí mám co nejvíce nahatou 😵

no a jelikož jsme zase v látce full time tak musíme dokoupit nějaké větší čtvercovky....aby se dal umotat ještě novosklad a zacytili jsme kakouše bo pořád impregnovat vlňáčky se mi fakt nechce 😝

porádíte nějaké dobré 80?????

angetha
23. črc 2009
erinka83
23. črc 2009

Já bych potřebovala menší....

angetha
23. črc 2009

No na Bráně prý jsou jen NB/S nejmenší velikost..

evicka7
23. črc 2009

erinka, velikost se dá vyřešit vypráním na 60, ale zas není záruka,že to trefíš, ale někdo to tak už dělal a klaplo to

baca
23. črc 2009

ahoj holky , díky za rady naopruzenou prdku. Občas jsme luftovaly a mazaly bepanthenem a pomohlo to.
Chtěla bych dávat látku i v noci, ale nevím, co. Vydrží spát 3-4 hodiny, dýl ne. Mám jedny BE a natahovací vlňáky, ale zdá se mi to velké.
A taky by mě zajímalo, kolik těch vlňáků na noc potřbeuju, když se mají měnit a já v noci 2x přebaluju. To mi pak logicky jedny nestačí.

evicka7
23. črc 2009

baca, to budou potřeba dvoje, abys měla na střídačku, já mám na noc troje, 2x home made, co mě stály asi 100 a jedny popošky, takže s klidem můžu sem tam jedny přeprat, přebaluju v noci jednou

matilko
23. črc 2009

baca, ja som striedala naťahovačky a fleesové HD a v pohode 🙂
tie lovíky sú veľké a tá povolená gumička by mi asi vadila, no kto je šikovný, ten si opraví 😉

terezita
23. črc 2009

baco, ja mam na noc dvoje. ale prebaluju jenom jednou, bo em. v noci nekadi.

ijo
23. črc 2009

ahoj holky po delší době, jak se máte? mám všechny tři děti doma tak moc nestíhám na pokec🙂
K Ellas house - máme je, jsou tenoučké, máme tak na dvě hodiny, když chci na déle, dovycpu.
Bamboozle mi vždy ztvrdly ☹

baca
23. črc 2009

ty fleesačky stačí velkisot s? je to do 5 kg, Barunka má ted 3 kg. Ale než to objednáam a dojde to...znáte to, aby jí to enbylo malé, když do toho dám novoskald a jednu čč?

baca
23. črc 2009

Mohla bych koneckonců dávat v noci vlnáky, co dávam na den a střídat je, mám LVB jersey a crepe ? 🙂

blka
23. črc 2009

Holky, prosím vás, máte zkušenost s plenkama Kushies http://www.branakdetem.cz/plenka-kushies-2-v-1.... Potřebuju doplnit výbavu - hlavně teda asi vkládačkama, protože těch jsem si koupila málo, tak bych přihodila aji nějaké plenky.

hanka128
23. črc 2009

baco já dávám LVB jersey taky na noc a v pohodě-dávám čtvercovku na draka+ další na osminu a ty 4-5 hodin to vydrží 🙂
a ještě úžasnější jsou vlňáčky co mi mamča upletla-jako fakt vydrží a pořizovací cena 95kč 🙂

terezita
23. črc 2009

a jake jsou ty crepe? ve srovnani s jersey..

hanka128
23. črc 2009

terez když jsem na ně šahala na bráně tak jsou prostě silnější-nejsou tak tenké jak jersey

raady
23. črc 2009

amulet, z Bamboozle nemám zkušenosti. Ale obecně bych do celé sady nešla. Raději bych nejdříve vyzkoušela po kuse. 😉
BL bamboo, Barunka byla a je učůraná, používáme jako denní plenku. Ale holky ji používají na novouška vycapanou i na noc a jsou spokojené. Jinak máme tvrdou vodu a BL také hrubne, ale na tak, jako klasické froté.

Paja, EH konopné jsou celkem dobré. Nenasají tolik, jako bambus a po vyprání jsou trochu více prkenné. Po promnutí zase dobré. Také více žmolkují. Střihově jsou ale pěkné a jsou štíhlounké. Dovycpat se dá také konopný Bum Hugger od EH, má kapsu a fleece.

Kacka, ještě by si mohla mrkout po nějaké kalhotové plence na noc. Třeba Baboo extra nebo levnější varianta je Baby Lucy bamboo. BE více nasaje, pro baculatější mimi má jemnější lemy kolem nožiček a možná raději patentky, suché zipy tvrdou.

Baca, flízáčky HD? ty ti myslím S stačí. 😉

ijo
23. črc 2009

jako vkládačku doporučuju bambusový CuddleFold, je silnější ale nám saje nejvíc. BE jsme museli se sucháči vyřadit, byly jako prkno, ale patentky jsou dobrý

baca
23. črc 2009

Přesně tak, ty jedny vlnáky jsou silnější a druhé tenší, jemnější. Jiný rozdíl nevidím 🙂

amp
23. črc 2009

blka - Kushies 2v1 nic moc ☹ , mám dvě pro staršího syna na noc jako "pojistku", ale jakmile si trochu víc cvrkne, protečou, zřejmě kolem nožiček. Vevnitř je něco jako flanel, který nám hodně brzo ztvrdnul, moc toho nenasaje - dá se však dovycpat 😉 Celkově mi přijdou takový tuhý, umělý.. Na mimčo bych je já osobně nedávala.

lusinta
23. črc 2009

Kushies- nyní budou nové,tak do 2týdnů a ty už jsou mnohem příjemnější.jiný materiál (i jiné barvy) a ty doporučju! dostala jsem jednu na zkoušku...
Ty starší nejsou moc dobré...
tak pokud to nespěchá, raději počkat na ty nové🙂

terezita
23. črc 2009

holky dik. a o kolik tlustsi? jestli to tak jde rict.. jednou tolik? treba na natahovacich disanach mi vadi to, ze jsou az moc tluste. na podzim/zimu budu mozna rada, ale ted teda nic moc..

blka
23. črc 2009

Amp děkuji 🙂

Lusinto, a sají dobře ty nové nebo to je jak píše Amp? Mareček je dost učůranej, tak aby to něco vydrželo.

lusinta
23. črc 2009

no,s tou savostí nic moc. Ve srovnání s IB například🙂 IB vydrží 3-4hodiny, tyto jsou na takové rychlejší přebalení, 2hoďky..

crepe lvb nejosu tak tlusté,jako natahovací vlnáky!!!ani zdaleka!

terezita
23. črc 2009

lus dik!
a jak vypadaji ty pop-in? mas je uz ozkousene?