Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zmuzle
10. pro 2009

Maylo, bambuska po jendom vyprani bude jeste fajn, ale po par mesicich to busde tuhe prkno! Tak se mazli, dokud muzes. Prkno i pak plni ucel, ale na nuchanni to neni 😀

mayla
10. pro 2009

Co se dá dělat, hlavně že posloiží tak jak má 🙂

zmuzle
10. pro 2009

CT mame a zatim mu taky vzdy protekla bokem ci vrchem 😠 Nelibi se mi ani to zapinani, neni propracovane a pak se nedaji dost dobre zmensit.

mayla
10. pro 2009

Jo a ještě k těm Happy sqare, jsou jakby dvě látky přišité k sobě, to má být?

terezita
10. pro 2009

zuzko, my fleky nemeli.. fleky jsem potrela zlucakem z DM a prala na 60 nebo 90 (podle toho, co tam bylo vsechno za cc) ve froschi. m.to teda jeste dobral k dokonalosti, do kyble s plenama nechal vypustit horkou vodu z predchozi pracky, aby se to namocilo a pak teprve pral.

amulet
10. pro 2009

Tak díky, asi si CT nechám ujít, i když vypadají lákavě. My BBH magic AIO máme a mám je moc ráda.
Maylo, když budeš BBH bambusky sušit v sušičce, zůstanou měkkoučké pořád. My je tak máme, i BE...

mayla
10. pro 2009

amulet, ano budu, mám v plánu si pořídit sušičku v lednu 🙂 Tak to se těším 🙂

angetha
10. pro 2009

Taky mám CT, taky protékají ale myslela jsem, že už je tam špatný PUL 😕 tak je asi vyhazovat nebudu..
a ještě dotaz, kdysi jsem četla, že do šátku jsou třeba trochu jiné plínky - jako víc savější?

tymothy
10. pro 2009

Angetho, já do šátku žádné extra savé plínky nepoužívám - přebaluju teda docela často. Myslím, že se to týká spíš fleesových svrchňáčků (ale ty nemám ani jedny). Že by mi provlhly vlňáčky se mi v šátku nestalo.

evicka7
10. pro 2009

veselazu na jaře dáš na sluníčko a bude po flekách 😉

si
10. pro 2009

Ahoj holky, dneska mi z Brány dorazil Medvídek. Chtěla jsem se zeptat jestli máte nějaký tip na dobrou nádobku s rozprašovačem do které si to namícháte nebo jestli ho používáte třeba i úplně jinak. Dík 🙂

pikitko
10. pro 2009

Ahojky, když jste tu zmiňovaly pandy, chtěla jsem se zeptat na rozdíl a které jsou lepší. Jestli panda biobavlna nebo froté přírodní. Díky.

pikitko
10. pro 2009

Jé a ještě mi někdo písněte, jestli je lepší ellas house patentky nebo sucháč a jestli je vůbec dobrá. Díky

terezita
10. pro 2009

angeth, do satku jsou lepsi plinuse vyssi.. u nas oblibena satkova plina je MMT 🙂
si, da se od eone rovnou koupit i redici lahvicka za dvacku http://www.branakdetem.cz/redici-lahvicka-se-sp...
pandy my mame biobavlnu, bambus a tencel. nejoblibenejsi je biobavlna, u nas nejvic saje, pak bambus a nakonec tencel. ale frote nezname (jeste ne 😀) 🙂

marcelkad
10. pro 2009

Zuzko,zkus to vyprat v nějakém dětském prášku (třeba Batole) na 90.

Já mám CT 2, někdy protečou (ale to i IB SIO), jsou příjemné pro mimčo, pěkně měkké. Za 360kč to jde.

martik791
10. pro 2009

ahoj, začala jsem hned po návratu z nemocnice látkovat. Používám haipa daipa a imse vimse + vlněné svrchní. Malá má problém s odřeným bříškem a stehen od okrajů plenek. Řešla jste to některá? Nevím na jak dlouho se látkování vzdát nebo to vyřešit. separačky jsou celuloza od popoliny. děkuji Martina

tymothy
10. pro 2009

Martiku - používali jsme stejné plínky jako ty. 🙂 Mě teda nepřipadalo, že by z nich M. byla odřená - spíš občas trochu otlačená. V každým případě to bylo daleko lepší než při jednorázovkách - tam se jí zařezávaly gumičky do stehýnek. Ale na takhle maličké miminko se mi nejvíc osvědčily čč poskládané do novoskladu. A pokud ještě necháš okraje plenky trochu vykukovat z nohaviček, nic otlačeného mít nebudete. 😉

martik791
10. pro 2009

tymothy -* děkuji, zkusím znovu novosklad a uvidíme 🙂

blka
11. pro 2009

Tak podávám hlášení o Anavy 😀 . Mareček ji měl od 19 do 2:15 a byly mokré jen ty vkládačky 😕 . Teda mokré tak, že by se daly ždímat 😀 , ale na kalhotkách to ještě nebylo, což mě teda překvapilo 🙂

erinka83
11. pro 2009

Teda Blko, my je ani tak dlouho neměly a měla mokré u kalhotky🙂

evicka7
11. pro 2009

teď jsem si po příspěvku blky myslela, že jí pořídím, no ale eri, teď už zas nevím 😀 😀 😀

Viky se právě baví sundaváním plen ze sušáku, rozkládá je po zemi a střídavě se do nich zkouší zapínat, docela k smíchu

raady
11. pro 2009

ahoj,
evi nechci tě odrazovat, ale mám přibližně starou holčičku a bambuska Anavy nám nestačí. Tedy podkud BMKujete tak asi jo. Zrovna jsem ji Barče sundala, měla ji hodinu a půl a byla na ždímání. Prala jsem ji zatím jen asi 6x, možná se ta savost ještě změní.

erinbrock
11. pro 2009

ono to bude tim ze kdyz mimi spi tak proste min cura a kdyz je vzhuru tak jede co muze 😀 - ja mam taky kazdy den tu BBH za noc jinak mokrou 😀

erinbrock
11. pro 2009

u rocnich teda nevim tam musi opravdu poradit nekdo zkusenejsi 🙂

evicka7
11. pro 2009

no matilko mě taky odrazovala, ale spíš do velikosti, teď když Ivuška upraví střih, tak jsem si říkala, že by to šlo, no ale nechám si zajít chuť a vystačím si s tím co mám

pikitko
11. pro 2009

Holky poradily byste mi, jestli vzít Ellas house konopky na sucháč nebo patentky a jestli jsou dobré? Prala jste některá MMT na víc než 40°C? Chtěla jsem to zkusit na 50 s plínama a prádlem, protože mi minule zůstala trochu cítit zatuchle po čpavku - asi jsem ji měla přeprat před praním, co protože na 40 je to docela slabé. Díky za rady.

katarina82
11. pro 2009

pikitko, vlastní zkušenost s EH nemám a to proto, protože na ně někdo nadával a myslím, že je holky prodávaly. Ale určitě ti někdo napíše osobní zkušenost.

blka
11. pro 2009

Erinko, tož to je mi záhada. Ale Mareček čůrá fakt hodně. Ale já jsem té vkládačky měla hodně poskládané hlavně ve předu, tak možná proto toho tolik chytla.
Erinko, a máš tu bambusovou na patentky?

Erinbrock, tak já bych řekla, že Mareček v noci překonává čůrací rekordy. Přes den toho podle mě tolik není.

evicka7
11. pro 2009

pititko, já koupila jednu EH bum hugger z druhý ruky, protože na ní byly dobré reference jako na noční plínu, ale po dvou nocích zase šla dál, protože malé neseděla a byla tuhá jako prkno

erinka83
11. pro 2009

Blko, já jsem jí to taky naskládala 🙂 A stejně to měla mokré durch, mohla v tom být tak max 5 hodin... A mám patentkovou, ona je i na sucháč?