Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

luccii
21. bře 2010

ahojky, tak mame novy prirustek do latkovaci rodinky 😉 kapsovka Bum Genius - koupeno na veletrhu u stanku Brany 🙂 (mimochodem slecny moc prijemne, uz v kamennem obchode jsem si toho vsimla) neni to bavlna, ani bambus, ale hodne nasakne a to se nekdy hodi (nam teda vv nevydrzi ani 1,5 h, pokud do nich jeste nedam neco na vycpani - osvedcila se uterka 😉 )

klarinetka
21. bře 2010

Ahojky, ctu vasi diskuzi uz dlouho, mimco se mi narodi na konci kvetna, rozhodla jsem se pro latkovky, vcera jsem na veletrhu v Letnanech stravila dost hodin u stanku s latkovymi plenami - zacala jsem koupi sady multipack od POP in - allinone, a pak nakoupila libstatske cc pleny obycejne, tak a ted mi prosim poradte, kdyz chci nejak dokoupit smysluplne svoji vybavicku, co mam dale kupovat - mam predstavu asi nejake svrchni kalhotky, ale nevim, ktere a pak co jeste? Myslela jsem, ze to zvladnu sama, ale porad se v tom vsem nejak nevyznam a vy uz jste uplne odbornice... Mimco v brisku je zatim normalne velke...diky...

noone
21. bře 2010

ahoj klarinetko, ty libstatske plenky jsou spis vhodnejsi na utirani pusinky, na podlozeni hlavicky a tak... na curani se vic hodi nejake pevnejsi, hodne si holky chvali kikko lux. kup si na zacatek nejake troje svrchnaky (nejsnadnejsi na udrzbu jsou asi PUL) abys mela pres ctvercove pliny. pop-in budou na zacatku preci jen asi docela velke, uvidis.... 😉

raady
21. bře 2010

klarinetka, také bych se přikláněla ke kvalitním čtvercovým plenám. Také jsme odčtvercovali na libštátských, ale opravdu toho moc nepoberou. Svrchní kalhotky na novosklad nám vyhovovaly IV organic vel. S, BL Fix vel. XS, HD vel. S. S Pop in zkušenosti nemám.

raady
21. bře 2010

klarinetko, ještě mě napadlo... Kdybych chtěla kalhotkové plenky pro novouška, určitě vyzkoušela plenky Anavy od Ivusky. Jsou jemné, pružné, měkké, dobře propracované. 😉

abhaya
21. bře 2010

Holky, mám přiblblej dotaz. Co je perlan? Chtěla jsem to v lékárně a nechápali, co po nich chci 😅 . Kde se dá perlan sehnat? A kde se dá sehnat vosk na PUL kalhotky? A ještě jsem se chtěla zeptat na tip na pletení vlňáčků s polopatickým vysvětlením. Díkes.

terezita
21. bře 2010

perlan ve zdravotnickych potrebach.
strihy na vlnaku tu http://www.zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_... ja pletla ty podle ottobre.

klarinetka
21. bře 2010

ach jo, myslela jsem, ze libstatske jste tu i chvalily, ale to je fuk, ony sve uplatneni najdou🙂,svrchni jsem si tedy vybrala tyto: koupim troje: IM Organic, Thirsties a pak premyslim, jestli Popolini Popowrap nebo Bummies super, nebo tedy mozna BL Fix nebo HD...pak tedy Kikko lux, a jeste nevim, co jsou prefoldy a twofoldy, ale taky jsem nasla nejake po dvou, tak je taky koupim🙂, pak jsem jeste nasla Kikko colours bamboo 3 pleny, tak je taky zkusim a ted jdu hledat jeste ty Anavy od Ivusky, to jsem jeste neslysela🙂

angetha
21. bře 2010

Klarinetko, s plínkama od Anavy budeš určitě spokojená..nevím jak tedy s těmi libštáty, mám srovnání s Kikko Lux Eco a ty Kikko jsou určitě lepší..PUL jsem měla Haipa Daipa S, Bummis S a Tots Wrap..( takže místo Popo bych brala Bummies)
Prefold, Twofold se používá jako vkládačka hlavně na noc, Prefold taky doporučuju 😉
Taky by mě zajímalo kde seženu vosk, sehnala jsem kytičkované Bummis a dost provlhají, paní mi psala, že jí to nedělaly, že mi klidně vrátí peníze, ale je mi to líto, tak to zkusím navoskovat..

terezita
21. bře 2010

ja teda proti libstatu nic nemam 🙂 jine jsem na novosklad nepouzivala a zvladly jsme to na vybornou 😉
BL fix neber, ty jsou oproti IV organic a bummies na dotyk jako plastaky. a thristies jakbys med.. akorat je tu holky maji rady. ja teda nee.. 😀 skvele jsou jeste svrchnaky od BBH, akorat nevim, jestli uz na branu dorazily. a ma tu nekdo pulky od gro baby? ty by mozna taky nebyly marne, jsou jednovelikostni, cimz bys vyresila problem kupovani vetsich a vetsich velikosti.
ty kytickovane bummis mam taky, jsou faajn. nastesti nam ale neprotykaj. ja ten vosk nedavno na netu videla, ale ted si vzpomenout, na kterych strankach to bylo..

angetha
21. bře 2010

No a kde ho koupit někde v obchodě? Platit poštovné jen kvůli vosku.. 😖

silente
21. bře 2010

No já si na čč libštát taky nestěžuju, jedeme v nich doteď. Mám tedy mix libštátu a kikko lux a oboje gut 🙂 Uznávám, že kikko jsou pevnější, to jo 🙂

permonik7
21. bře 2010

Ahoj holky, můžu se k vám přidat? Látkujeme od konce šestinedělí, tak už jsme taky na ledaco přišli 😉

angetha: já ho koupila normálně v lékárně, když jsem řekla, že chci lanolin na impregnaci vlňáčků a prodali mi "cera lanae" ( to je ten vosk) a bylo toho v kelímku asi 30g a stálo to 40,- Zkus se zeptat v lékárně, určitě budou vědět 😉 Hlavně chtěj ten bezvodý 🙂

permonik7
21. bře 2010

Mám čč libštát a šíleně mi z nich lítají nitě, pak mám čč hybler a to jsou hrozné rašple drsné - a to mám sušičku, ze které je všechno krásně měkoučké. Nejlepší čč mi přijdou bambusky od Kikko . mám doma pár barevných a jsou super, jsou krásně měkké, hebké a nasáknou o hooodně víc než obyč čč pleny 😉

abhaya: Já si perlan kupuju v lékárně, pokaždé mi ho objednávají, protože jsem jediná, kdo si pro něj chodí 😀

nika
22. bře 2010

perlan nebo pervin se to jmenuje, a jak psaly holky ve zdr. potřebách a nebo jsem to viděla i někde na netu.

abhaya
22. bře 2010

Holky, díky moc za rady. Máte některá zkušenosti s Anavy na noc? Jsem přemýšlela o téhle
http://www.branakdetem.cz/jednovelikostni-bambu...

baca
22. bře 2010

Holkýýýýý, já mám absták, nešlo mi se přilásit, ale už je to ok. 😖 Bára se začala v noci otáčet na bok. Ale moc jí to s tou vycpanou plinou nejde a budí se 😖

luccii
22. bře 2010

terezito, myslela jsi to tak, ze svrchnaky Thirsties jsou jako BL? 😕
abhaya, to by me taky zajimalo, nakup Anavy planuju 😉

terezita
22. bře 2010

na omak zevnitr na me tak teda pusobi. je to zkratka takova jakoby igelitova vrstva. kdezto IV organic, soft i ty bummis se citi spis jako latka.
abhayo, na noc moc nejsou. u nas je to denni plina. na noc ji pouzivame max. na 4 hodky, dovycpane tou anavy bambusovou nudli, ta je skvela!

kukuca
22. bře 2010

Permonik,manžela jsem poslala pro lanolin do lékárny a dvě lékárnice se na sebe po jeho dotazu podívaly,začaly se chichotat a prý že coooo,tadyyy??Snad v drogérii nééé 😒 Tak mi manžel doma naštvaně řekl že tam vypadal jak blbec..Tak jít jinam?To už asi budu muset sama..

kukuca
22. bře 2010

A jinak hrubne vám HD pastelka?Chtěla jsem ji koupit,ale prý se po čase nedá použít že je jak struhadlo..Ch jo..

noone
22. bře 2010

Holky pomoc ☹ . Pouzivam celulozovy separacky a ony nam jaksi ucpaly odtok 😠 . Neexistujou nejaky separacky co jsou na jedno pouziti? S flisovyma moc neuspeju, pac po nem ma malej na zadku hned puntiky... ☹

michelle1
22. bře 2010

kukuca mě pastelka taky zhrubla, už jsem ji i takovou koupila použitou 😒 hrubé mám i froté TotsBots bambus. Peru ve slizu

beruskanula
22. bře 2010

hojky holky.... 🙂
tak včera jsme rozbalila balík, ve kterým mi došly kalhotkové pleny, svrchnáky, slintáčky a ještě nějaký dorbnosti... no s drahým jsme byli unešeni 😀 🙂 .... a už se těším, až budeme látkovat 🙂

silente
22. bře 2010

noone - co zkusit viskozové? A nebo jet bez nich 😕

abhaya
22. bře 2010

kukuca: Trochu HP pastelka zhrubla, ale po usušení jí drhnu o sebe a je zase o.k. Peru ve slizu a když přidám ocet a máchání navíc, tak nehrubne tolik, ale stejně jí o sebe třu. Hrubnou mi i bambusové popolini, snad všechny, co od nich mám. Máme tvrdou vodu. Mám 30 kalhotkových plen různých značek a nezhrubly mi zatím jen BL bambusky a igulee velur.

abhaya
22. bře 2010

No a jinak jsem místo vosku zkusila dát na PULky lanolin od Ulricha a dobrý 🙂 , nepropouštějí.

raady
22. bře 2010

kukuca, my máme hodně tvrdou vodu. HD pastelka je u nás nejhrubší plena. Přestala jsem ji používat. Naopak Popolini bambus hrubnou nejméně, trochu víc hrubnou Popolini Organic, ale po promnutí jsou použitelné. Já mám i čč jako prkno. Žehlila jsem je. Teď už je nepoužívám.

izabelkak
22. bře 2010

noone kúp si sieťku na pranie a per separačky v nej, potom sa Ti nedostanú kam nemajú - teda ak som správne pochopila že Ti upchali odtok v práčke? ja som si kúpila v DM majú tam takú sadu, jedno vačšie a jedno menšie stálo to do 2 EUR max., už presne neviem....