Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

nika
24. bře 2010

pavli já používala novosklad z čč, ve všech kalhotovkách byla jak mraveneček, naskládala jsem si 30 kusů dopředu jako těhu a pak vždy při žehlení naskládala. dopředu zabere to jen chvíli. po 6nedělí jsem už nežehlila a skládám na novosklad i na draka jak beru ze sušáku 🙂

pavlina.k
24. bře 2010

Asi to bude znít blbě, ale já děsně nesnášim žehlení a říkala jsem si,
žě těma kalhotovkama se tomu vyhnu... ☹

terezita
24. bře 2010

pavli, ono je to potom docela rychlovka. si na to navyknes. a pokud bys plinuse zehlila, tak je muzes predskladat uz pri zehleni. ony ty cc jsou na vajecinu nejlepsi..

nika
24. bře 2010

pavli 😀 to jsme dvě ale co mámmalou a žehlím ty její prťavé věci - teď už ne teda, tak to je pohoda a rychle to utíká.

nám kalhotovky vyhovovaly až tak okolo 5 kil. ikdyž dosud novosklad dávám, nebo na draka na doma mi to příjde super.

permonik7
25. bře 2010

sven: já jsem nejspokojenější s bambuskama kikko barevnýma

pavli, to ti pak ani nepřijde, my motáme novoška pořád a moc rádi, aspoň nikde nic neproteče a netlačí ho kalhotky 😉 A fakt je to raz dva..a to u nás motá i tatínek a jak mu to jde 🙂

A nežehlila jsem teda ani v 6nedělí a nepociťuju, že by to nechalo nějaké následky 😉 Záleží taky na citlivosti miminka 😉

permonik7
25. bře 2010

sven: s těma bambuskama jsem nejspokojenější ze všech čtvercovek co mám, akorát mají jednu nevýhodu - že časem ztratí tvar a ze všech mám obdélníky, ale už máme s tatínkem finty jak skládat novosklady i sklady na draka z obdélníků 😀

nika
25. bře 2010

permoník taky je máme rádi 🙂 mám i ty nebělené nebarevné ty mi příjdou nějaké odolnější vůči vytahování do obdelníku. a taky z nich jde poskládat 🙂 a hlavně rostou s dítětem 🙂 z klasických 70x70 je ten sklad na bříšku malý ale z bambusek v pohodě.
já si ještě koupila ty vysokogramážní 90x100cm co jsou jako osušky a našila si z nich vkladačky (vnitřní vrstvu froté - sice mambus ale staleté zásoby a frotéjak má být, vážila jsem to a přepočítavala a je to 400g což je super.)

zmuzle
25. bře 2010

Pavli, k zehleni mam tez odpor a takt o proste nezehlim a nicemu to nevadi. Ctvercovky naskladam dorpedu, povyahnu je a je to 😉

Mam teda Kikko Eco nebeleny a ty se tak nevyahuji do obdelniku jako barevny bambusky.

angetha
25. bře 2010

Taky jsem novosklad skládala dopředu, navíc připravila i do kalhotek, aby tatínek nebrblal..kdyby z něj malá nevyrostla, tak bychom možná novosklad dávali ještě teď, na draka mi to nevyhovuje..

zmuzle
25. bře 2010

Tak ja skladam na draka asi od 3-4. mesice, protoze v novoskladu mi prislo, ze mu je videt vzadu carka, jak to mel bokovy 😀
Ctvercovky davam jen doma a je fakt, ze pres zimu jsme byli doma vic a na ted a musim dokoupit kalhotovky, at mame na ven 🙂

blka
25. bře 2010

Já jsem taky nežehlila. Plíny si dopředu neskládám, i když jsem myslela, že budu. Ale je to hnedka poskládaný. Prcek si zatím větrá prdku a já poskládám plínku a je to 😉

Zmuzle, tak tak, taky musím dokoupit nějaké kalhotkovky (samozřejmě se zase nemůžu rozhodnout jaké 😅 ), protože teď jsem mívala plnej sušák čč.

Ta anavy na snapku je štíhlá? A je podobná k HD pastelce? S tou nejsem spokojená, nějak mi ten chobot moc nevyhovuje a udělá to na bříšku velkou bakuli. A musí se taky dovycpat?

kukuca
25. bře 2010

My tak skládáme na draka od 4.měsíce.Jak píše zmuzle, novosklad měl už hodně bokový.

Dneska jdu na bránu a pořád tápu...Chci ještě záložní PUL svrchní kalhotky a váhám mezi Haipa Daipa na patentky a SWB na sucháč.Který z těchto dvou máte prosím vyzkoušený nebo jste něco slyšely?

blka
25. bře 2010

Kukuc, nemám vyzkoušené ani jedny. Mně nejvíc vyhovují Thirsties.

kukuca
25. bře 2010

Blko, jsem právě četla že Thirsties jsou hodně bokový...

zmuzle
25. bře 2010

Blko, dnes budu Anavy testovat odpo to jdeme ven, tak pak pisnu. Ale dle prvniho vyzkouseni jsou na nas i tak bokovy, i kdyz ten strih je pry upraveny. Pastelka je treba vyssi. Dam pak vedet. Kazdopadne vkladacky tam jsou dobry, ty na den staci. Nam pastelky vyhovuji a pak Popo one size biobavlna. A tihly jsou tak normalne, oproti vycpanym cc je stihly cokoli 😀

Ze svrchanku znam BL, Thisties, Popoliny, Bummis, IV a BBH a nejemne mi vohovuji prvni 2 uvedene a ty dalsi jsou dle meho super.

si
25. bře 2010

Ahoj holky, protože se mi malý hodně prudil, tak PUL napoužíváme. Max občas nějakou AIO. Poraďte jaké mám vzít vlňáky? Hodně se tu psalo o Lovíkách, ale těch je také víc druhů. Máme BI Wool, BI Woll longies, Anavy.
Anavy máme i jako plínky bambusové a musíme do nich dávat obě vkládačky - malý je hodně čurací. Ikdyž jsou jednovelikostní, tak bych řekla, že nám vydrží max do půl roku. Ale pracuje se s nimi dobře, jsou pěkné.

si
25. bře 2010

A my používáme čč na novosklad, ale také nám už dlouho nevydrží. Budu muset nastudovat toho draka, jak tu píšete 🙂 . Mám ráda i BI HHS.

angetha
25. bře 2010

Kukuco asi bych brala Haipa Daipa PUL, ty SWB mi přijdou menší, navíc Haipa Daipa se dají regulovat u nožiček. ale třeba thirsties M jsou dost prostorné, vejdou se mi do nich Popolinky, fluffle a tak

betelgeuzz
25. bře 2010

Pavli, ten novosklad vypadá složitě, ale když jsem si v těhu naskládala asi 20 plenek, tak už jsem ho uměla nazpaměť. Taky jsem ze začátku žehlila a přitom i skládala. Ale jestli chceš kalhotovky, tak já jsem měla ze začátku Kissaluvs, ty mají u nejmenší velikosti výřez na pupík a pak IV bioflanel velikost NB, ale ty mi moc nevyhovovaly, nedrží na nich snapka a jsou hodně tenké. Příště bych radši vzala IV biofroté, ty si chválila kamarádka.

betelgeuzz
25. bře 2010

Včera jsem byla na rehabce a poprvé jsem vzala látkovky. Doteď jsem ještě brala jednorázovky, které jsem dostala. A hned ve dveřích se sestra ptala, jestli máme široké balení. Tak jsem říkala, že ne, že používám látkovky a ty jsou širší. Říkala, že jí to nevadí, že chtěla vědět, jestli nemá problémy s kyčlemi. Pak mi říkala, že nějaká její kamarádka taky používá látkovky, a pak obdivovovala naše, dala jsem BL bambusku růžovou a HD PUL.

maly_prcek
25. bře 2010

Pavli, ten novosklad je fakt v poho a rychlý, umotal ho i můj muž a já pak i potmě 😀 To ti přijde teď, 5x si to podle návodu poskládej a uvidíš jak ti to půjde 🙂 Taky jsem skládala dopředu...
A žehlit žehlím, ale v 6nedělí jsem nežehlila, nějak na to nebyly myšlenky...
I když třeba anavy si myslím, že by na novoška šly (pak bych řekla i SWB velurku, Cuddle velurku a Pandu, z těch, co jsme měli)

Si: Lovíky jsou fajn (oboje, na léto bych řekla spíš jersey), ale za nás radši natahovací (Anavy nebo BI shorties)

Blka: snapková anavy je celkem štíhlá (ale záleží, kolik tam toho nacpeš, my dávám jen dlouhou vkládačku a máme to tak na ty 2h krásně), podobná HD - možná trochu jo (ale jiný střih i jiný matroš 🙂 )

Drak nám nevyhovuje... Jak se už dost hýbe, tak ho hned rozkope a je široký, takže mi na něj nepasují moc svrchňoše... Naštěstí už můžem dávat čč narovno 🙂

Svrchňáčky PUL - u nás Thirsties a IV a teď mám jako záložní Wonder Wraps (http://www.spokojenykojenec.websnadno.cz/Svrchn...) - jsou jednovelikostní a taky dobré, i když trochu tlustší... 🙂

zlilly
25. bře 2010

ahoj, super diskuse, spousta rad. ja taky planuju pouzivat latkovky, tak zatim sbiram teoreticke informace 😉 s nakupama se zatim krotim. mam vyhlidnutou predansku o plinkach, tak doufam, ze si tam budu ty veci moc osahat a nakupovat budu az potom.
kazdopadne me pripada, ze ste skvely, ze skladate z čč. me teda zatim jakakoliv nutnost skladani desi a obhlizim spis kapsovy plinky a AIO. rikam si, ze uz jen proto, ze s tim se vyrovnaji i babicky a ostatni.

katarina82
25. bře 2010

zlilly, ty čč jsou ale fakt super. Já začínala u prvního s látkovkama až v roce, taky jsem nechtěla nic jiného než AIO a nakonec ti povím, že přes počáteční odpor, jsem používala skoro výhradně čč 😉 Teď mám taky předskládaný novosklad, je to rychlovka 😉

blka
25. bře 2010

Prcku, díky. A taky má ten chobot nebo ne?

Zlilly, jsem na tom jak Katarina. Taky jsem necjtěla čč používat a teď používám výhradně je.

nika
25. bře 2010

to je nás víc, 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 já si říkala naco čč to používt nebudu, a ejhle 🙂 doma jedem jen na čč přes den, ven kalhotovky nabo AIO.

přístí týden se chystám na Bránu chci taky avany na snap 🙂 a když už budu poblíž na návštěvě 🙂

maly_prcek
25. bře 2010

Blka, nee nemá chobot, je to střihem klasická kalhotkovka...

U nás s čč to samé 😀

kukuca
25. bře 2010

Holky jak perete natahovací vlňáky Disana?Na 30C?Nebo jen v ruce vymácháte?Mám je nový.NA 30 toho na praní moc nemám..O lanolínování pak vím..

maly_prcek
25. bře 2010

Já peru vlňáčky zásadně v ruce (teplá voda, takže asi má víc jak 30), v tekutých ořechách, skvrny patlu žlučákem. A je fakt že moje Disany mají tendenci se spíš maličko roztahovat než jak holky psaly, že se jim srazily 😀
Do pračky jedině na šetrný program, ale ani tomu moc nevěřím... Ani bych neodstřeďovala, jen zamotat do ručníku...

Jestli je máš nové, tak je vyper v ruce, to je škoda jim hned tak dávat do těla... 🙂

blka
25. bře 2010

Prcku, aha, já nevím proč, ale myslela jsem si, že má chobot. Tak to je fajn. To do ní možná půjdu 🙂

Kukuč, nové bych asi taky jen přemáchla v ruce. Zrovna dneska jsem prala vlňáčky se svetrem a sporotvním oblečením. A to na 40.

kukuca
25. bře 2010

Díky 🙂
JInak asi jsem divná,ale mám zvláštní poznatek když jsem viděla Thirsties..Hrůza.Stejně neměly velikost,jen sytě růžovou a to na chlapečka 😖 Ale celkem mě hodně překvapil materiál.Na to že to tady chválilo tolik lidí jsem na to koukala jak vyoraná myš.Taková extra umělotina.Tak jsem vzala IV organic(mám S a super) a SWB PUL.Ty se mi kupodivu zdály lepší než thirties...