Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ladida.l
29. dub 2010

no ty bbh jsou taky sucháčový - ale nevypadaj zle...

terezita
29. dub 2010

bbh vlnacky uz na me cekaji, uz se tesim!! oni jsou sice suchacove, ale ty vlnacky jsou takove hodne pevne a proto to nevytrhava nite.

kackaj
29. dub 2010

Sákriš Terez, že bych do nich nakonec taky šla? No, už se jim tam tenší zásoby.... Musím pospíšit s tím rozhodováním🙂

izabelkak
29. dub 2010

terezito a tie BBH vlniaky sú lepšie na nohavičkové plienky alebo sedia aj narovné? ja som si ich už objednala, tak som veľmi zvedavá najma na tú tyrkysovú farbu lebo na webe to vyzerá všelijako🙂))) inak mám tú farbu velmi rada....

izabelkak
29. dub 2010

ešte ma napadlo kackaj prosím Ťa tú liečivú vlnu používaš ako, píšu že sú tam 2 ks, dá sa z toho urobiť prípadne urobiť viac kusov, či velkostne je lepšie použiť to na 2 x? a potom to používaš ešte podla popisu tak 2 - 3 x po tom čo sa to na slniečku "vydezinfikuje"? sa pýtam ako idiot ale ak radšej mám info od niekoho kto to použil ako len z webu... dík moc...

katarina82
29. dub 2010

Já mám objednané bbh vlňáky z ecomama, jak tam byla ta sleva na den země 😵 Růžové, ještě nedorazily, se na ně už těším 😵

zmuzle
29. dub 2010

Ahoj, BBH vlnaky mam a jsem spokojena. Jsou pevny, suchace maji opravdu uzasny, bat se nemusite. Zase ted jsou suchace vyhoda, ze to na nej nandam rychle. Davam je na cc i na kalhotovky. 🙂

izabelkak
29. dub 2010

Katko a Ty si brala rovno L-ko? ja som vzala M-ko riadila som sa údajmi v kg... ako sú veľkostne? dúfam že ich ponosíme? napr. LVB crepe M-ko nám začalo byť ako tak dobré až teraz, máme 7 kg, doteraz sme ich mali dosť vysoké v sede.... tak som preto brala aj BBH radšej M-ko.....
a tie PUL-ky BBH máte niektorá? ja som nečítala moc dobré referencie na zahraničných weboch, tak som radšej vzala tie dvojvelkostné Thirsties, no ale neviem či v nich nebudeme plávať....

zmuzle
29. dub 2010

Pulky BBH mam dlouho a naprosta spokojenost. Jsou prave jako BBH vlnaky strihove i ty suchace. Nam sedi M i L, ale ja obecne davam radsi vetsi. Ma ted kolem 9kg.

kackaj
29. dub 2010

Izi, tu vlnu popo dávám vždycky kousek jen tam, kde má ďupku zapařenou. Nějak jsem v tom balíčku nenašla dva kusy, ale jeden velký chomáč vlny, tak vždy kousek odtrhnu a dám to na prdku a pokud to přes noc náhodou nepokadí, tak to vyvětrám a minimálně ještě jednou to použiju. Teď jsem ale začala mazat prcku olejíčkem sebamed a normálně už máme myslím tři týdny úplně výstavní bleďounkou prdelku, červená jen po utření ubrouskem, ale pak zas vybledne...paráda🙂

No, asi si nechám zajít chuť na ty vlňáky, přece jen mám doma troje, dvoje longies jsou na cestě...počkám až prcek vyroste a pak budu řešit větší velikosti asi....ale chtěla bych je mooooc🙂 Ale ty SWB spíš☹

izabelkak
29. dub 2010

holky dík za info....

kackaj mne bol práve ten popis taký divný, tak tiež budem používať píšeš.... my sme teraz na tom zle, jednak nám idú zuby ale čo je horšie berieme ATB a máli sme z nich hnačky asi sakriš agresívne....

evicka7
29. dub 2010

milé dámy látkařky, tak se s vámi loučím, zbyla mi tu jediná plenka PP ultrafit organic froté, kdybyste měla některá zájem, a tím končím 😀

duzame
30. dub 2010

Čau Holky!
Narazila jsem na celkem zajímavé plenky, pochopila jsem to jako hybrid mezi látkovkama a eko papírovkama. Svrchňáčky jsou jedny a můžu si vybrat, čím to vycpu. Máte s tím nějaké zkušenosti?
http://www.gdiapers.com/

baarca
30. dub 2010

Duzame, nejvíc mě na nich zaujalo to zapínání vzadu. To bych fakt ocenila 😀

katarina82
30. dub 2010

Tak mám doma BBH vlňáky. Pocity mám trošku rozporuplné, ale to bude asi tím, že jsem kromě těch cuddlewool a home made, jiné v ruce neměla. Přijdou mi takové jako filc-jak se z toho za komoušů dělala výzdoba 😅 😝 , ale asi to budou držáky. Jo a taky se mi zdá, že trošku koušou 😕 Ale možná až se to nalanolinuje, tak to bude ok. Jen se teda musím omluvit těm Cuddlewool, páč ty jsou proti nim miniaturní, tenoučké a takové přizpůsobivé...

angetha
30. dub 2010

Katarino asi bude ten samý materiál jako jsou vlňáky Popoliny , zapínací na bokách ne?

kubinkov
30. dub 2010

Kat: Oni po vyprání a nalanolínování změknou. 😉 Ale velké asi budou a zůstanou, soudím podle zkušeností s BI s retro kolečky. 😉

tygrous
30. dub 2010

Holky, muzou se v tech "novych" vlockach Organic (http://www.branakdetem.cz/prirodni-praci-prostr...) prat plinky, kdyz to ma prirozene avivazni ucinek???

blka
30. dub 2010

Duzame, tak ty plínky vypadají suprově 🙂

lucinecka
30. dub 2010

Ahoj holky, hlásím se doma, máme nový přírůstek do naší rodinky a látkujeme od prvního dne co nás pustili z porodnice. Netušila jsem že budu tak nadšená 😵 Radost z látkování mi kazí jen fakt, že musíme mít široké balení, tzn. 2 plíny navíc a musím říct že spotřeba čč je šílená, peru každý den 😝 Nemáte nějaký typ jak mimčo zabalit abych nespotřebovala tolik plín? Zatím jsem dávala směrem od prdelky čč na třetinu, VO, čč na třetinu, čč na novosklad a vlňáky. Jenže většinou je stejně všechno mokrý. Teď mě napadlo zkusit dát jen do vlňáků čč na novosklad a ty dvě čč na třetiny dát na to, uchytit pomocí mokomini. Až se malá vzbudí tak to prubnu, ale uvítám vaše další nápady 🙂 Díky 🙂

baca
30. dub 2010

Moc gratuluju k miminku! Co takhle zkusit nacpat to všechno do vázačky?

kubinkov
30. dub 2010

Ducane: Ty plenky z odkazu jsou krásné a možnost kombinovat s "jednorázovýma vkladkama" mi přijde originální. ( U překladu z angličtiny do češtiny jsem se pobavila. 😀 Co je latex zdarma v souvislosti s plínami, je mi záhadou.)

senja
30. dub 2010

lucinecka Dej na ty svrchnaky vv velikosti L na snappi nebo do zavazovacky, jsou dost silne, takze udelaji stejnou sluzbu jako 2 cc na tretiny 😉

senja
30. dub 2010

lucinecka OPRAVA: Samozrejme vv velikosti M, uz z tech velikosti vv silham 😵

erinbrock
30. dub 2010

ahojky chtela jsem se zeptat zda nektera davate male/mu kapicky Aktiferin - je to zelezo na doplneni - tak jestli to nedela fleky na plenkach - nekdy je po zeleze tmavsi z cerna stolice??? diky 🙂

senja
30. dub 2010

Holciny, jsou tu AT maminky prosim? Pripadne kdo je aspon trochu do tech zasad?

senja
30. dub 2010

erinbrock Ja jsem to brala v tehotenstvi, ta stolice je pak cerna a tuzsi, je to v poradku.

erinbrock
30. dub 2010

no ja prave ze je ta stolice tmavsi tak at vim zda budou fleky na plenkach - at radeji pouziju nejake stare plenky na toto obdobi nebo jednorazovky v nejhorsim - doktorka rikala ze to budeme brat tak 6 tydnu nejmene - to se mi ale do jednorazovek nechce... ☹

ladida.l
30. dub 2010

senja, co je AT?

lucinecka
30. dub 2010

Holky díky za typy 🙂