Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kubinkov
3. kvě 2010

Tak já mám Pastelku moc ráda, podle mě má dobrý střih a vycpaná je savá a není to balík. A že vyhrála se nedivím, protože anketa byla sestavená z malého počtu typů plen. To organizátoři trochu odflákli. 🤐 Kalhotkovek je asi o dost víc druhů než plen rovných. Materiál Pastelky sice hrubne, ale občasná aviváž a prohnání sušičkou to řeší. Osobně nemám ráda bambus, protože je choulostivý, ale možná to byl můj dojem po zkušenostech s TB.

pavlici
3. kvě 2010

Ahoj děvčata, začínám s látkovými plenami a potřebovala bych poradit. Mám 3 měsíční miminko.
1) V čem perete pokaděné pleny, aby nezůstávaly fleky? Zatím plenky namáčím a peru na 60 v Lovele.
2) Koupila jsem bazarové plenky Haipa Daipa Pastelka, po vyprání je to froté strašně drsné, máte na to nějaký trik, aby tak drsné nebyly? Nepamatuju si, jaké byly, když jsem je dostala.
3) Když používám novosklad a do toho froté vkládačky tak je malej po jednom čůrání hned celej mokrej, čím ho vycpat, aby v tý pleně vydržel déle než hodinu?

Budu vděčná za jakékoliv rady, snad se časem tématem trochu pročtu.

nika
3. kvě 2010

pavci já momentálně peru v dětském prášku od Eurony - česká firma, ale skvrny potírám hned žlučovým mýdlem a fleky nezůstávaj (předtím jsem prala taky v Lovela, ale i slizu a v pohodě, fleky nezůstávaly.
na ztvrdlé pastelky - buď pořádně po uschunutí projmout, třít o sebe, trochu to pomůže a pokud máš sušičku na prádlo tak taky (ale z tím zkušenost nemám)
dovycpat něčím více savým (bambusové vkladačky více nasají) pokud možno.

ivuska.h
3. kvě 2010

Kubinkov, jak to myslíš, že je bambus choulostivý? TB jsem teda měla v ruce jen jednou, prastaré, co jsem jedné paní recyklovala do nových plín a vypadalo to spíš jak překližka než látka 😀

nika
3. kvě 2010

😀 ivuska, to je super přirovnání, to jsem hledala. totiž mé dva velké omyly byla koupě plínek z druhé ruky - HD pastelky ztvrdlé na šmirgl papír a TB na překližku.
pastelky jsem obalila - přidala dvě vrstvy bambusového oboulícu a TB zatím zvažuji co s nimi 🙂

terezita
3. kvě 2010

pavlici,
pokadene pliny hnedle potri zlucakem. pak se to vicemene vypere. jeste muzes pridat do prani sul na skvrny. ja peru ve froschi a spokojena 🙂
novosklad se tu hojne vycpava rucnickama z ikei, ja davala vicevrstve pliny.

angetha
3. kvě 2010

Holky já taky hlasovala a taky nic z toho nevyhrálo..ale Pastelka je fajn asi tím, že vydrží déle velikostně, dá se vycpat a přizpůsobit tou snapkou no...

zmuzle
3. kvě 2010

Nam pastelka tez vyhovuje a teda vubec mi jeste nzhrubla. Nechapu, jak to.

michelle1
3. kvě 2010

mě hrubne a to dávám víc sody do slizu i ocet na máchání. TB mám taky šmirglovaté z drzhé ruky!!!

kubinkov
3. kvě 2010

TB z bambusu mi vypelichaly a tvrdili, že je to praním s kyselinou citronovou, kterou nepoužívám, jen co je v běžných prostředcích. Sliz se sodou, octem a třeba perkarbonátem mi připadá jako horší chemie než normální prostředky, jen navíc ta "ekochemie" moc nevypere. Jsou po tom plínky šedivé, flekaté a jak struhadlo. Kromě bambusových vkládaček do BBH AIO jsem raději jiný bambus nepořizovala, jsem milovník bavlny. Ani vlna mě nijak nenadchla, jen vlněné natahovací svrchňáčky na noc. Po víc než roce používání jsou naše Pastelky celkem měkké, jen ta, kterou jsem koupila z druhé ruky s flekem, byla jak šmirgl, ale po vyprání zmizel flek a postupně i trochu změkla. Ale na ty nové nemá. Těm zůstal i delší vlas. 😉

ivuska.h
3. kvě 2010

Kubinkov, jen k té chemii -- některé mýdlo může být nic moc (třeba Lanza), ale obyčejné je pokud vím plně odbouratelné. Ocet taky a z perkarbonátu po reakci zbyde kyslík a soda, takže taky nic nebezpečného. Ale teda nevím, jak se perkarbonát vyrábí, možná to nebude úplně super proces...

ivuska.h
3. kvě 2010

Když jsme u toho praní, může někdo porovnat prací výsledky u Ulrichu, Missivy a slizu? Já jsem teď dlouho měla Ulrich, dřív sliz, uvažuju o Missivě, tak bych ráda věděla...

maly_prcek
3. kvě 2010

Mně se pastelka líbí střihem, ale nemám odvahu jít do froté, všechno je prkenoidní jak hrom...Jinak ode mě taky nic nevyhrálo 😀 A vyhrály povětšinou věci, které bych teda nekoupila 😀

michelle1
3. kvě 2010

tak to teda vypadá na zmanipulovanou anketu 😀 😀 😀

kackaj
4. kvě 2010

Se mi zdá, že v porotě seděly dvě majitelky Haipa Daipa...podle toho, co je psané na úvodní stránce na Bráně k designové pleně roku... 😉 To by bylo, aby pastelka nevyhrála😀

ladida.l
4. kvě 2010

Musím se pochlubit, jsem za hlasování v plence roku vyhrála kosmetický balíček, teď mi to psali z brány 🙂 Je tam ale osobní vyzvednutí - tak nevím, kdy si udělám výlet do Prahy ☹

kackaj
4. kvě 2010

Ladid, ale tak po domluvě ti to určo pošlou, ne? To by bylo dost fér, abys teda ten balíček měla zadax a ne že si pro něj musíš cestovat přes půl republiky 😀

kubinkov
4. kvě 2010

ivus: S tou chemií v přírodě se to má tak, že téměř vše se dá odbourat. Jsou bakterie, které se živí i glycerolem. Ale někdy to funguje tak, že při používání "ekoprostředků" použiješ takové množství, že suma chemických látek v odpadu je vyšší, než když použiješ menší množství normálního pracího gelu. To je třeba příklad prostředku na nádobí Ulrich. Abys nádobí umyla, tak tě jedna dávka vyjde na několik korun a dáš ho třeba deci, když vezmeš třeba jar dáš pár kapek za pár haléřů. A tím, že musíš víc vydělat, přírodu taky víc zatížíš. A mýdlo se vyrábí z louhu a ten přírodě dvakrát moc neprospívá. Ale v tomhle mám už dlouho dost jasno a můj názor není podložený jen pocity, snahou být mimo hlavní proud a potřebou zachránit svět pro naše děti. A ocet třeba brzdí růst bakterií, je to desinfekce, takže v přírodě taky ovlivňuje své okolí. Účinná látka ze Sava se rozloží na kyslík a chlorid sodný, takže taky naprosto nejedovaté látky, přesto ho používám uvážlivě a jen občas, protože oxidační schopnost je vysoká.
( To jen ekologické zamyšlení.)
Jinak jsem čekala, že anketa bude sestavena lépe než loni a opět tam byly plenky, které neznám nebo se mi nelíbí. Proč tam byla od Popolin Panda Tencel a ne Onesize Super a podobně mi hlava nebere.

ladida.l
4. kvě 2010

kubinkov, já se na to ptala na FB na bráně a bylo mi řečeno, že jednotlivé druhy plín nominují vybraní prodejci - možná nechtějí, aby je nominace opakovaly... Taky mě při hlasování překvapilo, co bylo v nominacích...
k těm eko prostředkům - já nádobí myju v prostředku z ořechů a nedávám ho tam teda deci - spíš tak kávovou lžičku - mizí mi stejně rychle jako JAR.
U nás teda vede praní ve slizu a ořechách hlavně proto, že manželovi se po tom úžasně zlepšila lupénka - teď jsem z lenosti koupila Persil sensitive a zase se mu vysemenila....
K tomu máchání v octu - ten se podle mne při použití natolik naředí, že nějaké negatiní účinky jsou marginální - ale je to jen můj pocit, nějak jsem to nezkoumala.

kackaj: já si asi ten výlet do Prahy stejně udělám 🙂 Jsem si vzpomněla, že za měsíc tam jedu na kontrolu se štítnicí, tak se stavím i na Bráně - snad tam moc neutratím 😀

kubinkov
4. kvě 2010

lalida: V tom případě je asi výrobcům tahle anketa dost jedno. 😨
K chemii: Ale naředěním toho octa neubyde, všechno se naředí i Persil, Ulrich, Jar i perkarbonát apod. Když zahodím tisíckrát kilo odpadků, tak to bude tuna a ne míň. Ale jsem v tomhle dost zarputilá a nemám ráda generalizování typu Missiva - ano, Ariel - nikdy.

ivuska.h
4. kvě 2010

Ladido, jojo, každý solovený výrobce si přihlásil co chtěl, ale šel hlásit libovolný počet, tak nevím, proč prostě každý nepřihlásil všechno... Musel se teda od každé plínky dodat jeden kus do dražby, ale to snad pro velké dovozce nebyl ten důvod, proč pleny nepřihlásili... Nevím, je škoda, že tam nebyly i ty "nové" značky, jako GroBaby a tak. Taky nechápu absenci kategorie svrchňáčků.

Kubinkov -- tvůj přístup chápu, osobně jsem udělala velmi špatnou zkušenost např. s práškem do myčky Sonnet... Na Missivě mi zatím vadí jedna věc -- že je navoněná.

reruna
4. kvě 2010

kubinkov takže ty občas dáš na plíny aviváž a jsou pak měkkčí? a jakou dáváš? na pulky a AIO asi aviváž ale ne, že?
a taky myslím, že v anketě bylo těch druhů kalhotovek málo...

reruna
4. kvě 2010

jo a co se týče bambusu, mám BL bambus a musí se trochu promnout, ale jde to, nijak teda nepelichají, akorát mi na nich vadí, že mokrý smrdí... a vkládačka z BBH AIO je fakt super, měkká, hebká a hned suchá a dost saje 😉

mataharyy
4. kvě 2010

No já hlasovala, ale nic nevyhrálo, jen jsem měla problém u některejch plen, pač tam byl teda dost omezenej výběr a spoustu z nich znám jen od vidění, tak jsem neměla moc v čem hlasovat... 😅
Jináč já peru v ořechách malého věci a pleny a ještě tu mám normální prací prášek na monterky a spol 😀 Jsem se bála kdyby mělo zvěřátko kůži po mě, tak aby se hned nevyházel 😅

kubinkov
4. kvě 2010

No, za plenkové období jsem aviváž použila asi 3x, víc to nebylo potřeba. Plenky jsou pak celkem dlouho měkčí a změnu savosti jsem nezaznamenala. Na AIO mi to nevyšlo, ale jednou jsem tam zapomněla PUL-ky a nic se nestalo. Používám aviváž z DM Balsam. Vkládačky z BBH byly jedinečné, ale trochu široké pro větší děti. Nakonec jsem je nahrazovala vkládačkama PP Tencel, to když už byl V. často bez nehod, protože tolik nepobraly.

beruskaveruska
4. kvě 2010

ahojky jdu ještě s otázečkou na anavy jsou krásný plenky,ale schází mi tam svchnáčky nevíte kdy tam něco přibude??? abych to objednala vše najednou???

maly_prcek
4. kvě 2010

beruskaveruska - svrchňáčky jen tak prej nebudou, je potíž s dodáním materiálu...

beruskaveruska
4. kvě 2010

aha díky za info no to se nedá nic dělat tak zkusím aspon plenečky, ale čekám až se malá narodí kolik bude vážit a jestli mám pak zkusit i ty na novoška nebo rovnou ty jednovelikostní 🙂

erinka83
4. kvě 2010

berus, já bych brala rovnou ty jednovelikostní, jestli nepřepokládáš prcka malinkatýho 😀 Ale mám teda zkušenost jen se starší verzí, když byly nižší....

erinka83
4. kvě 2010

Holky, co jedete natahovací vlňáčky, co do toho máte za plínky? Já doma furt vážu novosklad a ten do natahovacích moc nejde, asi budu muset dokoupit nějaký kalhotovky, co?