Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ivasad.
13. kvě 2010

Duzame - a ty látkový si do něčeho namočíš? jen do vody? Takže pokaděný mimi - to nejhorší utřu jednoráz. separačkou, tu vyhodím, a pak čistící ubrousek vyperu s plínama, jo?

michelle1
13. kvě 2010

taky mám na utírání látkové ubrousky, mám je v plastové krabičce trochu namočené vodou, ale ne aby z nich teklo, prostě vlhké 🙂 Když se malá pokadí, tak jde ale rovnou do umyvadla, utírám jen po čurání.
Dřív jsem zkoušela namáčet v heřmánkovém čaji s olejíčkem, ale bylo to pracné a nakonec stejně stačí jen ta čistá voda.

ivuska.h
13. kvě 2010

Ivasad, já taky používám látkové ubrousky, na zvlhčení používám vodu (u velké katastrofy) nebo mám ve sprejové lahvičce smíchanou trošku levandulového koupelového oleje od Salusu s vodou.

ivasad.
13. kvě 2010

Aha, holky, tak jsem zase o něco chytřejší 😉 Díky

baca
13. kvě 2010

Já mám v rozprašovači Medvídka a po ruce jednu starou čč na den. Vždycky nastříkám a utřu tou plínou. Když je pokaděná, tak utřu papírovým kapesníkem, který mám taky po ruce a hodím k bobanovi do číňáku a to jde do záchodu.

kvakulka
13. kvě 2010

Ivasad- když je jenom počůranej, tak nastříkám Medvídkem a utřu látkovým ubrouskem, pokaděnou prdku se přiznám utřu komerčními vlhčenými ubrousky z dm (Babylove Sensitiv- žádná kožní reakce, nejsou navoněný, teda aspoň ne moc)- nepoužívám separačky. A nakonec zadek doleštím zase Medvídkem a látkou 😉

blka
13. kvě 2010

Ivasad, já na prdku používám Medvídka a ubrousky Perlička.

angetha
13. kvě 2010

Když jste mluvily o tom nočníkování tak při kakání začne tlačit, to pozná i manžel že je třeba rychle nočník, ale taky mám teď malou dost často rozbalenou a ona čurá každých 15 minut 😅 nad nočníkem jí držím, za prvé protože si sama nesedne ( ale sedí bez opory), za druhé protože se jí líp tlačí, za třetí protože na zem dosáhne jen špičkama a za čtvrté protože by z něj chtěla vstávat..máte nějaké tipy jak to vylepšit?

angetha
13. kvě 2010

Na prdelku "perlan" ze zdravotnických potřeb, namáčím do misky s vodou..

ivasad.
13. kvě 2010

Jé, holky, díky za rady....
Angetha - perlan vyhazuješ, nebo párkrát vypereš (jestli to jde?)?

nika
13. kvě 2010

taky máme perlan a čistou vodu🙂 a vyprat jde v pohodě, ony totiž vyprání přežijí i komerční vlhčené ubrousky (ty používáme venku).v případě nehody papírové ubrousky a jde to záchodu 🙂

angetha
13. kvě 2010

Jo peru i několikrát ale manžel je vyhazuje 🙂 peru i ty vlhčené - mám je na cesty..a ty pak beru na špinavou prdelku

ivasad.
13. kvě 2010

Ahá.... Díky 😉

duzame
13. kvě 2010

Taky myju doma vodou, někdy přidám pár kapek slunečnicového lékárenského oleje. Venku Medvídek ve spreji 😀 . To jste mi udělaly radost, že perete i vlhčený ubrousky 😝 doma na mě koukali jak na ufona.

sussanah
13. kvě 2010

tak to my mame vlhcene jen na cestovani. Doma jsme zkouseli delat vlastni, ale bylo to na me prilis pracne 😅 Nakonec to za nas vyresila nase pediatricka, kdyz k nam prisla na kontrolu den po navratu z porodnice a ukazala, jak se chyta novorozenec jednou rukou a umyva pod tekouci vodou. No a od te doby jsme to delali jen tak. Proste pri kazdem prebaleni, su pod vodovod a dupka (zada, nohy...) byla hned cista. Utrela jsem jen do sucha plinou a bylo 😎 Takze za me hlasuju pro vodu, vodu a vodu 😎

betelgeuzz
13. kvě 2010

Duzame, já taky na to koukám 😀 Ale už se mi to taky omylem povedlo, pak jsem hleděla, co je to za divnou separačku v pračce. Mně malá asi od 2 měsíců kadila tak po 10 dnech, ale byly to velký nálože. Tak jsem několika jednorázovýma ubrouskama utřela to nejhorší a odnesla ji pod kohoutek. Na přebalováku mám v rozprašovači vodu, po čurání postříkám zadeček a utřu látkovým ubrouskem. Kadění už končí v nočníku a po tom umývám pod kohoutkem.

betelgeuzz
13. kvě 2010

Susan, jojo, to nás učili v porodce. Ale někdy byla malá tak zaneřáděná, že bych ji nezvládla vzít na ruku a zůstat čistá 😀

sussanah
13. kvě 2010

betelgeuzz: a kdo tu rikal neco o tom, ze jsem zustala cista? Ja myslela ze se bavime o cistem miminku 😀 Stejne nejlepsi bylo, kdyz jsme jeste nemeli vychytany nocnik a maly nas byl schopen behem minuty pocurat, pokakat ajeste poblinkat (mame docela silny reflux) 😀 😀 Jo Ivasad, mas se na co tesit 😉

mehlo
14. kvě 2010

zihu tak to je moc šikovná- my jsme to začali dělat až nedávno- máme 14 m

dagmarkaaa
14. kvě 2010

je holky to je dobry napad, to by me nenapadlo prat ty vlhcene ubrousky, tak to zacnu delat 🙂

chci se zeptat - normalne mi protekly vlnaky, jako ne kolem okraju ale proste uprostred jakoby nebyly vubec impregnovane, pritom uz jsem je lanolinovala 2x tak nechapu proc to neudrzi, pritom plena zas az tak nacucana nebyla 😕 😝

jinak kdo mate vlnaky BI longies, jak jsou vasim ditkum velikostne? Kdyz ma mala neco malo pres 6kg mam poridit uz L nebo M? 😕

angetha
14. kvě 2010

Dagmarko ty vlňáčky jsou úplně nové?
A my máme Lognies i Shorties, 8 kg a ve velikosti L..
na konci tohoto alba
http://www.facebook.com/album.php?aid=9366&id=1...

markusko
14. kvě 2010

My jsme taky dřív prali vlhčené ubrousky, ale už dávno je nekupujem, používáme kikko ubrousky bavlněné a jsou super 😉

Chtěla jsem se zeptat, ty longies jsou ještě k sehnání? Psala jsem už do několika obchodů, ale nikde je nemají... kdysi jsem objednávala BI longies vel. M (malá měla 6 kg), ale neoblíkla je, tak jsme je vraceli s tím, že L už nešly sehnat?
dagmarko, já bych tedy určitě pořídila L... budu ráda za tip, kde se dají koupit 🙂

markusko
14. kvě 2010

Holky a máte nějaké zkušenosti s tou dekalcifikační kůrou? Máme tu dost tvrdou vodu, potřebovala bych ty plínky už nějak změkčit 😅

baca
14. kvě 2010

dělala jsem, efekt žádný 😠

markusko
14. kvě 2010

no to mi ani radši neříkej ☹ a co teda s těma plínama 😨 máme už je dost tvrdý 😕

kukuca
14. kvě 2010

Ahoj, prosím jaký máte naázor na sadu, Duha one size popoliny?Líbí se mi a malýmu byh ji pořídila..Jde mi o savost..

angetha
14. kvě 2010

Markusko sice longies mám z MMB ale shorties L z brány, sice jsem čekala asi měsíc ale došly..

markusko
14. kvě 2010

angetha No mě právě psali (ptala jsem se tuším na bráně a na látkovkách), že longies už nejsou ani u dodavatele... jinak ano, shorties asi dostupné jsou...

kukuca My máme duhu, já jsem maximálně spokojená, savost ale není nic extra, nedávno jsme to tu řešili. Já jsem zvyklá přebalovat často, takže mně vyhovují...

kukuca
14. kvě 2010

Markusko,děkuju..A nemáš nějakou Anavy?Je ta savost třeba srovnatelná? S nima jsem spokojená já.

markusko
14. kvě 2010

No Anavy nemám, ale chystám se nějakou vyzkoušet 🙂 . Ale některé holky tu mají, tak určitě poradí 😉