Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
19. říj 2011

@kkomtesa a kde ten perkarbonát kupuješ? Já jsem kupovala u tulenika za 60 kč za kilo, tak mě zajímá,jestli nemáš levnější.
@elaaa perkarbonát a sůl na skvrny z DM není to samé. Sůl z DM obsahuje perkarbonátu jen asi 30 %.

elaaa
19. říj 2011

@betelgeuzz Aha, já myslela,že ta sůl z DMka stačí. Mám z téstejné sady i žlučák. Takže to chce na skvrny 100% perkarbonát, jo?A kdy se teda hodí použít tu sůl?

betelgeuzz
19. říj 2011

@elaaa to nevím, jestli stačí, nebo ne, odzkoušenou tu sůl nemám. Ale asi toho bude potřeba dávat víc, než čistýho perkarbonátu a nakonec to nejspíš výjde dráž.

betelgeuzz
19. říj 2011

@elaaa a ještě mě napadlo, perkarbonát se rozkládá na v přírodě odbouratelné látky, jak je na tom sůl z DM nevím.

maculda
19. říj 2011

Ahoj zkušené látkařky,
jsem těhotná a chci látkovat. Proto k vám jdu pro radu. nejprve jsem si myslela, že budu používat haipa daipa (pastelka) - cenově výhodná, kamarádka si ji moc chválí, prostě samé pozitiva. Jenže včera jsem bloumala na netu a zjiš´tuju, že nejlepší jsou plínky bambusové (nejlépe sají). Proto zvažuji nákup plenek ONE SIZE BAMBOO - jednovelikostní ( Bambinex ) nebo Jednovelikostní plenka na snappi sponku Anavy nebo Plenky tvarované jednobarevné Merinostar. U každé vidím nějakou výhodu. Bambinex jsou dle mě praktické, merinostar taky a Anavy mají v ceně dvě vkládací plenečky. 😉 Chtěla jsem prát ve slizu, ale bambusové se prát ve slizu nemají. Z toho důvodu se mi líbí Anavy - bambusové mají jen ty vkládačky. Nebo si myslíte, že je mám nějak nakombinovat? Nebo je zbytečné pořizovat všechny pleny bambusové - ty pořídit třeba jen na noc a na den dávat ty haipa daipa pastelky a třeba do nich dát bambusovou vkládačku? Byla bych vám moc vděčná, kdyby jste se se mnou podělily o vaše zkušenosti s těmito plenkami. A ještě jedna otázečka - kupovali jste do každé látkové plenky i vkládačku nebo jste nakoupily třeba jen poloviční počet vkládaček (na noc)? Jsem nezkušená látkařka, proto moc prosím o pomoc a vyznání se v té záplavě plen 😀

kkomtesa
19. říj 2011

@betelgeuzz ahoj, aha, myslela jsem si trochu, že to možná perkarbonát nebude. U Fichemy, 55 za kilo, doprava 95 Kč. A používáš něco dobrého na skvrny od jídla?

kkomtesa
19. říj 2011

@florentina taky by mě to zajímalo, třeba to někdo bude vědět. Nejdřív mě napadlo nějaká bakterie, ale možná je to jen chemická reakce s močí, nevím. Zapomněla jsem napsat, že když se to stane, tak peru na 90st, ne na 60.

lucinecka
19. říj 2011

Ahoj holky, rozprodávám naši plenkovou výbavu, tak kdybyste měla některá zájem... https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/3qv8/ple...

kkomtesa
19. říj 2011

@maculda Ahoj, přečti si můj dlouhý příspěvek na straně 844. Doporučuju žádné zásoby v těhotenství nekupovat, ale koupit si na vyzkoušení od každé plenky jen jednu. My používáme klasické čtvercovky na novosklad a na noc dávám vnitřní plínku bambusovou (mám jich šest). U nás jednovelikostní all in one neprošly - po narození (skoro 4kg) byly velké, a ve 2,5M protékaly kolem nožiček, obávám se, že by mi to udělala i jiná jednovelikostní plena, než Sketch, které jsem měla. Někteří rodiče ale na jednovelikostní pleny nedají dopustit. Myslím, že záleží taky jestli kluk nebo holka, u holek to možná tak neprotéká, malému třeba papírovky Pampers protékaly hrozně (do tří týdnů ležel na boku, a čůral nahoru, a pak to steklo na ten dolní bok, takže i třikrát převlékat včetně zavinovačky během noci - to než jsme najeli někdy ve třech týdnech na čtvercovky, protože mě už čekat, až do AIO doroste, nebavilo, a čtvercovky do 3M neprotekly ani jednou, a ted mi proteče tak jednou za 1-2týdny. Pastelku mám jednu, a po dvou hodinách už je hodně mokrá, přes krycí kalhotky to neprojde, ale malý je dost v mokru, takže už ji nepoužívám.

betelgeuzz
19. říj 2011

@kkomtesa tak ta cena je podobná, tulenik má poštovné 98 kč, ale většinou tam stejně beru ještě něco dalšího. Na skvrny používám žlučové mýdlo.

reruna
19. říj 2011

@maculda z těch plenek, co jsi psala, jednoznačně doporučuju anavy jednovelikostní na patentky - pozor jsou celé bambusové, ne jen vkládačky, takže s tím praním ve slizu neporadím, já peru normálně v pracím prášku sensitive bez aviváže, do těchto plenek už nepotřebuješ další vkládačky. Jsou ale celkem drahé, i když kvalitní, takže z těch levnějších bambusových doporučuju ještě Baby Lucy bambus, tam je taky vkládačka.
@kkomtesa já mám většinu plenek právě jednovelikostních 🙂 nebo větší velikosti, začínali jsme ve 4 m, takže nevím, jak na menším mimi, ale nám jednovelikostní perfektně vyhovují a neprotékají, ono dost záleží na značce

angetha
19. říj 2011

@maculda Když koupíš Anavy tak nejspíš budeš spokojená 🙂 Zůstávají měkké... Pastelku bys mohla používat na noc, dá se hodně vycpat...třeba bambusovým prefoldem od Baby Idea
Většina látkových plenek má svou vkládačku, já jsem kupovala i zvlášť do čtverových plínek

kkomtesa
19. říj 2011

@reruna díky, asi záleží na značce, já už radši žádné další nezkoušela. Taky mi totiž vyhovuje, že čtvercovky hrozně rychle schnou, nevím, asi by mi těch kalhotkových 30 nestačilo, protože to schlo dva a půl dne.

betelgeuzz
19. říj 2011

@kkomtesa já peru ve slizu všechno, i bambusové plenky. Nemám pocit, že by ivuska (výrobce anav) sliz zakazovala.

romcovaklarka
19. říj 2011

@maculda Proč se nemají bambusové prát ve slizu? Já jsem jen četla, že se nesmí na ně dávat ocet, citronová kyselina nebo jiné jako dekalcifikační kúra nebo místo aviváže. Ale o slizu jsem neslyšela, já v něm peru všechno 😕 Dík za info...

ivuska.h
19. říj 2011

@romcovaklarka @maculda Bambusové plínky se mohou prát ve slizu, není v něm nic, co by nějak škodilo. Jediné, na co by sliz neměl přijít, jsou flísové separačky a kapsovky či AIO s flísem, protože mýdlo udělá na flísu takovou vodoodpudivou vrstvu, tudíž pak ta separačka či AIO/kapsovka neplní svoufunkci, čůrání se nevsakuje a sjede bokem. Na plenky Anavy povoluji i ocet a kys. citronovou, v rozumných koncentracích samozřejmě 🙂 Aviváž vhodná opravdu není, obalí vlákna a pak hůř sají.

chlebenka
19. říj 2011

Tak holky, v pátek už by mě měla dojít ta mega objednávka z Brány k dětem, dnes mě to volali 😉 . Už se moc těším, tak vám sem pak písnu, až to dojde 😉

romcovaklarka
19. říj 2011

Prosím ještě mám dotaz, nové koupené vlňáčky se taky musí nalanolinovat, nebo to už mají od výroby? (vlňáčky disana natahovací)
@ivuska.h Díky moc, a jakou teda můžu dát rozumnou koncentraci na tu dekalcifikační kůru? Nejedná se o plenky anavy, ty jsou pořád heboučké 😵 ale o jiné, třeba babyidea nebo baby lucy. Díky moc.

rebelie
19. říj 2011

@romcovaklarka Nové vlňáčky se musí nalanolinovat...

maculda
19. říj 2011

@romcovaklarka Já jsem o tom slizu četla na netu (teď to nemůžu najít), ale jak píše @ivuska.h , tak se to může... 🙂
Ještě uvažuju, že z těch, co jsem si vybrala si koupím od každé značky dvě a ta která se mi nejvíc osvěčí, tak tu dokoupím...

ivuska.h
19. říj 2011

@romcovaklarka Já to nedělám, takže přesně nevím... Ale pokud jejich výrobce kyseliny nedoporučuje, tak bych to dodržela.

romcovaklarka
19. říj 2011

@ivuska.h Tak já to zkusím ještě pohledat. Já jsem to nenašla přímo u výrobce, ale u nějakého eshopu jsem četla všeobecně, že to ničí bambusové vlákno.

reruna
19. říj 2011

@kkomtesa ano čtvercovky schnou fakt rychle, to je jejich výhoda, ale jinak pro mě mají samé nevýhody - větší dítě je rychle pročurá a taky se pak už špatně upevňují, jak se více hýbe, asi je to o cviku a o zvyku... kalhotkové plenky schnou delší dobu, ale když se topí, tak je mám suché přes noc, max do 24 h. nejhorší je období, kdy je vlhko a teploty 15-20 st, to pak některé schly opravdu i ty 2 dny 😠 např. BBH magic, ale anavy jsou suché rychle díky tomu, že ty vkládačky jsou zvlášť. Tak jak dítě poroste, třeba změníš názor a kdybys chtěla nějaké kalhotovky, tak anavy jsou určitě o 100% lepší než sketch, na sketch jsem ještě nečetla žádnou kladnou recenzi...

florentina
19. říj 2011

@maculda ahoj, vítám tě tady. A k těm plínám. Já používám látkovky od cca 5 týdnů a od začátku mám kalhotkové jednovelikostní i AIO a kapsovky, různé značky a naprosto v pohodě. Vše sedí, nic neprotéká. Nesouhlasím s @kkomtesa, že by i jiné AIO dělaly takovou neplechu jak píše. Bohužel měla smůlu a vybrala si zančku plín, která je mezi látkujícími maminkami nechvalně známá, jsou to prostě nekvalitní plínky. Pokud šáhneš po osvěčených značkách, myslím, že budeš spokojená. A k těm značkám, jako každé dítě je jiné, někomu sedí lépe to a jinému ono a i maminky časem preferují některé druhy plen - někdo si třeba oblíbí patentky, někdo sucháč, někdo pleny jednovelikostní, někdo dle velikostí....atd. takže spíše z toho důvodu bych do začátku koupila pleny třeba od 2-3 značek, ke kterým se přikloníš, třeba po dvou kusech a nějaké čtvercovky a pak uvidíš co vám bude vyhovovat a dokoupíš.
JInak čtvercovky také používám, ale od jisté chvíle přestanou naprosto stíhat a výbava jen z nich podle mne, pokud tedy člověk u látkování opravdu zůstane, nestačí. od 8m je už moc nepoužívám ani s vkladačkou, je to hned durch. JInak na malé mimi jsem je měla ráda, přes den na časté přebalování, ale na ven a noc od začátku používám kalhotkové pleny. Jako levnější alternativu k nim doporučuji koupit ještě nějaké vícevrstvé pleny od Anavy, taková univerzální věc...daj se použít zezačáktu na sklad, pak narovno, do kapsovek, dovycpání plen atd a savost oproti čč je opravdu jinde a taky dobře schnou.
A k těm kalhotkovým plenám, Haipy Daipy doma mám a není to špatná plína, ale když ji porovonám s těmi ostatními co mám, tak už bych je dnes nekoupila. Jsou sice hezky rostoucí a sedí od narození, ale časem hrubnou mnohem víc než bambusové a ta savost opravdu není tak velká. Jako na den a tak cca 2 hoďky dobré, ale na noc atd. už nic moc. Opravdu jsou docela rychle nacucané, zvlášť když se zvyšují dávky čůrání spolu s věkem. Jako samozřejmě se dají dovycpat, ale taky bych raději šla do např. Anavy jednovelikostních - na malé mimi bez vkladaček, které zatím využiješ např. do čč a na větší postupně přidáváš. Taky mám ráda bamboozle strech od Tots Bots. Ty další značky co píšeš neznám, ale klidně zkus a uvidíš.
Jinak v látce samozřejmě mokro je a když se naplní kapacita dané plíny, tak jsou prostě nacucané všechny, ale pocit sucha výrazně zlepšují flísové separačky, ale ty jak tady psala ivuška, nesmí přijít do toho mýdlového slizu.
Jo a ještě k těm Haipám, jejich svrchní PUL kalhotky naopak vřele doporučuji, jsem s nimi moc spokojená.

romcovaklarka
19. říj 2011

@maculda Jinak, já jsem taky začátečník 😅 a z těch plenek co píšeš mám zkušenost jen s Anavy a ty jsou super a oproti jiným plenkám mi přijdou takové pružnější, není z nich prcek otlačenej jako z některých. A s oběma vkládačkama jsou dobře savé. Jinak ale s AIO mám docela dobrou zkušenost s Itti Bitti snap.in.one a pak Baby Beehinds Magic Alls, ty mám dvě na noc a ještě přikoupím, vydrží mi na celou noc a jsou pohodlné a s flísovou separačkou jsou po celé té noci na omak jen tak trošku vlhké. Čtvercovek mám hodně, protože je dávám přes den na doma jen tak na jedno vyčůrání a furt přebaluju, anebo s dvěma vycpu zavazovací Baby Ideu a to má na denní spinkání. Ale fakt záleží mimčo od mimča, můj kluk je třeba hodně baculatej a má tlustý nožičky, takže mu budou sedět úplně jiný plenky, než jinému děcku v tom věku nebo s tou váhou.

helulela
19. říj 2011

@romcovaklarka na bambusky bych dekalcifikační kůru nedávala, to podle mě "rozumná" koncentrace kyseliny není, max. třeba ocet místo aviváže

romcovaklarka
19. říj 2011

@helulela Dík, radši to nebudu riskovat, aby se mi nerozpustily 😅

Jinak našla jsem inzerát na plenku BBH Magic Alls, ale není zvenku chlupatá jako ta, co mám já. Nevíte někdo, zda to bude ta samá (funkčně)?

helulela
19. říj 2011

@maculda ahoj 🙂 já jen obecně. Nekupovala bych už v těhotenství komplet výbavičku z jednoho druhu plín. Kup 2 kousky od těch, co se ti líbí, vyzkoušej a kdyžtak dokup. Taky hlasuju za bambusové, líp sajou a nehrubnou tolik. S vkládačkama bych to nepřeháněla. Třeba v Anavách jich je dost, ani je ze začátku nebudeš dávat všechny, takže přebytky můžeš použít do čtvercovek. Pro mě je ideální výbavička 10 klasických čtvercovek, 8 Anavy jednovelikostních na patentky a tak 16 Anavy vícevrstevných, plus něco na noc - u nás by to byla BBH bambus.

Mimochodem - teď jsem konečně Víťovi sebrala jednu Anavy vv a umotala z ní na Adámka kalhotkový sklad a je to teda paráda 😵

helulela
19. říj 2011

@romcovaklarka nevím, nechceš na ni dát odkaz? Nevyfouknem ti ji 😉