Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lucinecka
5. čer 2009

Vlna je nej 😵 Já se jí ze začátku hrozně bála a teď ji mám nejradši 🙂

lusinta
5. čer 2009

prosím prosím,mrkněte na seznámek zkratek a případně doplňte..chci to dát na web

2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
bambuska – bambusová plenka
BE – plenka Bamboo Extra
BG-značka Bum genius
BH – plenka Bum Hugger

BHH- plenky Baby BeeHinds
BI – značka Baby Idea

BL- značka Baby lucy

BKM – Bezplenková komunikační metoda
BM – značka Bambino Mio

CDB - plenky Cuddlebuns

CT- značka Cushie tushies
čč – české čtverce, čtvercová plenka
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
Hamburger – plenka Bum Hugger
HD nebo HP – firma Haipa-Daipa
HH – plenka Hemp Hour strap
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap

IB- značka Itti bitti
IV – značka Imse Vimse
Kalhotovka – kalhotková plenka
Kapsovka – kapsová plenka
Kissa – plenka Kissaluvs
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)

Lovíky- svrchní kalhotky vlněné Loveybums

LVB- značka Loveybums

MMT- plenka Mommys touch
Mommýska – plenka Mommys touch
oříšky – indické ořechy na praní
Popo – značka popoliny
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
SL – plenka Stuffable lite
snapka – Snappi sponka

SW- značka Swaddlebbes
TB – značka Tots Bots
vkládačka – vkládací plenka
vv – vícevrstevná plenka
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap
Zavazovačka – zavazovací plenka

somik
5. čer 2009

meleri, já mám flísáčky haipa-daipa, sice vel. M (malý má vel. S), ale v horku, co bylo, jsem je dávala přes den, když byl vzhůru, nechala na jedno počůrání a pak vyměnila čč, byla jsem spokojenější než s PUL, jsou prodyšné ale když mi v nich usnul na 3 hoďky a měl přes kalhotky zapnutý bodyčko, tak to v té oblasti bylo mokré, vadí jim vnější tlak a jindy se zas talo, že provlhly. Podotýkám, že já dávám jednu čč. Více zkušeností nemám, jelikož moc teplých dnů nebylo ☹

marcelkad
5. čer 2009

BHH- plenky Baby BeeHinds - zkratka je BBH

SIO - Snap in one
LTZ - libštátské pleny

zmuzle
6. čer 2009

Holky,
do kdy se tak vyuzije novosklad? Jen me to ted tak napadlo. Pak se sklada na draka nebo jen nejak vycpvavaji pulky plinkou? Loviky mam zatim S a pak pulky BL XS a prijde mi, ze to uz pomalu nestaci. Novosklad vycpavam jeste vv nebo cc a Kubik mel ted 4340g, tak nevim, kde je chyba 😅

A na noc doporucujete vlnacky Disana? Ja mam jako nocni plinu BBH a jsou docela vysoky a home made vlnacky to prave neudrzely u tech zadicek 😒 Vlnacky mam v albu. Diky za rady.

marcelkad
6. čer 2009

Já dávala novosklad asi do 4 měsíce, pak už jen čč na 12-tiny vycpanou froté ručníčkem nebo jinou vkládačkou. Kakání už nebylo takové řídké a 1 za den nebo ob den, takže když to náhodou proteklo na PULky, nebyla to taková velká havárie 😉

makinka.1
6. čer 2009

Zmuzle,podle me jsou disaní vlnaky neprekonatelny,jak jsou vysoky,pokryjou kazdou plinku a hrejou zadicka.Ja mela podobny domaci vlnaky,jako mas ty,a problem jsem nemela,pani je upletla pomerne vysoky,tak to stacilo.Ted je maji doma u Gedren. 😉
Novosklad neporadim,ja sla rovnou do kalhotkovek.

novako
autor
6. čer 2009

Lus: Tak kdy bude spuštěn nový web? To viš, že už jsem šmírovala. Prostě mi to nedá. 😀 A to si můžu 100x napsat - nebudu se dívat, nemám prachy, nebudu se dívat, nemám prachy. 😀

lusinta
6. čer 2009

novako-mrkni zítra,to už by mělo být🙂
není to v mé moci.. 😉

zmuzle
6. čer 2009

Dekuji za rady. Vim, ze to tu uz bylo nekolikrat, ale jakou velikost tech Disan vzit? Ta 62/68 je do kolika kilo? Ted mame cc 4,5, tak aby mu to nejakou dobu bylo. Diky

raady
6. čer 2009

Ahoj,
zmuzle, já vázala novosklad asi do 4 měsíců. Svrchňáčky BL XS jsme nosily asi 2 měsíce.
Potom jsem také většinou dávala už kalhotovky, nebo čč do vázacích disan.
Domovlňáčky máš moc pěkné. Jsou i dost vysoké. Možná jestli to není tím, že oproti Disanám nemají nahoře v pase, ten pružný náplet. Mám taky domovlńáčky, jsou to držáky, ale mají taky nahoře v pase šňůrku. Někdy povolí a trochu se na zádíčkách svezou. Ale Barča se už víc mrská 😉 Jinak mi neprotekly.
My měli disany vel. 62/68 do 6 měsíců.
meleri, taky jsem měla fleesové kalhotky. Byla jsem s nima spokojená. Barča je nosila do 4 měsíců, pak už jsem jiné nepořizovala.
holky, vidím nespokojenost s Ulrichovou impregnací. Ťuk, ťuk ... já jsem s ní spokojená, nepropustí. Teď jsem tedy lanolinovala v lékárenském lanolinu, je to víc "opatlané", ale taky dobré 🙂

pikitko
6. čer 2009

Poradily byste mi ještě ohledně těch tetra osušek? Přijde mi, že je to jenom trochu větší plína - většinou mají rozměr 100x90. Má to smysl pořizovat? Mám vyhlídnuté od Kikko s potiskem nebo ještě LTZ s potiskem.

marcelkad
6. čer 2009

mám Kikko s potiskem - je to mnohem silnější (větší gramáž) než plenka. Já třeba do toho dávám malého osušit po koupání doteď (7měsíců), protože froté ručníky jsou přeci jenom takové drsnější a on mám citlivou pokožku.

angetha
6. čer 2009

Já mám zatím dvě tetra pleny, taky na koupání..

astrane
6. čer 2009

Já dávala flísáky na noc a malej byl v pohodě...na vlňáky u nás jaksi nedošlo,ač je máme ale koupila jsem pozdě a nestihla použít ☹ Ve flísákách se mi nepařil(v PULkách po delší době trošku jo)Byli jsme s nima spokojení 🙂

Jinak jsem byla včera na Bráně a když už nekupiju plíny,tak jsem si koupila-teda malýmu-tu sloní čepici.měla jsem zálusk na retro kruhy,ale já než se rozhoupu,tak nejsou...celkově tam byly bavlněný asi 4 kusy,tak jsem vzala světle zelenou proužkatou a šla 🙂 tala jsem se jestli budou nějaký nový barvy,nebo jestli ty kruhy ještě budou,ale paní nevěděla ☹ S tím jak pořád fouká tu čepku letos asi hodně užijem 😀

lucinecka
6. čer 2009

Holky, help ☹ Mládě se mi dneska už dvakrát pročuralo durch a to jedeme klasiku čč na dvanáctiny a vlňáky, který jsou čerstvě nalanolínovaný a krásně mastný. Přebaluju jako vždy co hodinu. Nechápu kde je chyba. Vždycky je to v pohodě a teď tahle kombinace nestíhá. Je fakt že L. hodně pije a ta čč je po hodině nacucaná jako houba. Čím myslíte že to je že se pročurá až na oblečení? Je fakt že mám svůj styl skládání čč na dvanáctiny a nedělám tu nudli jak jste tu popisovali, je tak trošku užší, tak mě napadlo že třeba stačí aby byl pinďa nakřivo a prostě si to namíří mimo čč rovnou na vlňáky, po kterých to steče. Nebo může to být tím že i supernalanolínovaný vlňáky prostě nacucanou čč neudržej? Mám pak dávat třeba dvě čč nebo do vlňáků ještě vložit VO jako pojistku? Fakt nevím, ale to věčný převlíkání dítete mě nebaví 😝

lucinecka
6. čer 2009

A když už jsem u té prosby o radu, poraďte mi jak na dítě kterýho absolutně nebaví přebalování, vzteká se u toho a zdrhá mi z přebalováku. Dělají tohle všechny děti nebo jen to moje? 😀 To je vždycky u přebalování děsnej cirkus, musím ho zabavit, do ruky mu rvu jednu hračku za druhou, aby se neotáčel a vteřinu vydržel, než ho vyslíknu, dám na nočník a zase zabalím.

evicka7
6. čer 2009

moje zkušenost je, že když naliješ vodu na super nalanolinovaný vlňáky, cca 1,5 dcl, tak protečou, jsem to totiž zkoušela, než jsem začala používat, abych věděla, co mě čeká
co zkusit místo čč vv?

sonulah
6. čer 2009

luci, bych tipla, že na 1 čůr ti stačí i nějaká vícgramážní čč na dvanáctiny (nevim, jaký máš), to máme doma - mullwindel nebo HS na 12 tiny a přes to lovíky a vydrží to... takže myslim, že to byl spíš blbě nasměrovanej pinďa, ale to by ta plenka byla spíš suchá 😅

ad přebalování, super tip od paní gedren: dítě přebalovat na sobě... na stehno dam připravený gatě s plenou, na to posadim dítě (zády k sobě) a zapnu to... většinou při tom nezdrhá 🙂

zdenkaradek
6. čer 2009

Já mám tetra plen asi 8 a na koupání je používáme ještě teď, jsou super, na každé koupání beru čistou. Froté osušku bereme jen na plavčo.
Ad novosklad: já balím malého do novoskladu ještě teď, hlavně, když má nějakou řidší stolici, tak je to super, z 80 čč IV se mi do něj ještě vejde, jen když to vycpu vv tak mu to je jen tak tak.

lucinecka
6. čer 2009

Evi asi zkusím, ikdyž zatím jsem jim na chuť nepřišla. Ale třeba na ně konečně dojde. Už jsem vytáhla i pulky, protože Luky měl plínu půl hodiny a zase byl durch 😠 Ale má z nich trochu červenýho pindíka, tak bych radši jela jen vlňáčky ať to co nejvíc dýchá.

lucinecka
6. čer 2009

Soni je fakt že nakřivo pinďou to asi nebude, páč plena je fakt durch mokrá. Mám kikko lux eco. Díky za tip s přebalováním, zkusím 🙂

sonulah
6. čer 2009

holky, kde jsou ty IB limitky? teda čistě ze zvědavosti, páč my jí nepotřebujem 😀

zdenkaradek
6. čer 2009

luci, u nás je taky při každém přebalování strašný cirkus ☹ , v klidu na zádech ho přebalím akorát ráno, v poledne a večer, to vždycky dostańe flašku s nutrilonem 😉

lucinecka
6. čer 2009

Soni: http://ittibitti.com.au/index.php?main_page=ind...

Zdeni, uf, já už si myslela že to moje dítě je nějaký extrémně vzteklý a bude muset do polepšovny 😀

lucinecka
6. čer 2009

Holky trochu off topic, kdy začíná první období vzdoru? Nevím jestli je to tím že se učím na státnice a nemám na malýho tolik času, ale on je poslední dobou děsně protivnej, hodně se vzteká a vymrčuje, brečí. Částečně to svádím na zuby, ale na druhou stranu si říkám jestli to není něčím jiným. A to to bylo tak úžasný hodný dítko... 😅

evicka7
6. čer 2009

luci to není vzdor, to je vztek, že na ně nemáme čas, my to máme taky a druhá varianta je, že přijde z hlídání a vůbec ke mně nejde a to je ještě horší
už abychom to měly za sebou

lucinecka
6. čer 2009

Evi taky je to myslím těma státnicema. Když je u nás hlídání, je to šťastný a veselý dítě, každej si s ním hraje, dělá blbiny a pak odejdou a je tu zase jen máma co se šprtá ☹ Tak se po mě plazí a brečí a vzteká se. Taky se těším až to bude za mnou a pak to broučkovi vynahradím 😵

sonulah
6. čer 2009

holky, neni to státnicema! 😀
ne fakt, myslim, že kolem toho roku začínaj děti bejt vzteklý (vidim to i na holčičkách kámošek - jsou o pár tejdnů starší než J).... z hodných dětí se vyklubaly děti, který už něco chtěj a ono to neni podle jejich představ, nedosáhnou, kam potřebujou, něco se nevejde do otvoru, jak si zrovna usmyslely a taaaaak
je to normální, přejde to!
😉

tyjo a luci, s tim pročůrávánim, to jsem zvědavá, co vykoumáš, čim to je... 😕
a dík za link

angetha
6. čer 2009

Ahoj holky, jsou dobrý SWB i jako PUL kalhotky? Nemáte zkušenost? Chtěla bych vzít vlněné i PUL, ale s těmi PUL si nejsem jistá..