Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinbrock
26. únor 2012

http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=564458 holky mrknete prodavam plenkovou vybavu... 🙂

ivce
27. únor 2012

Ahoj holky, potřebovala bych poradit - začala jsem týden po návratu s porodnice s látkováním. Zatím na den, na noc jendorázovky. Jenže pokaždé když dám látkovku - zkoušela jsem čč, vv nebo kalhotkové IV, tak pak má Elinka rozdrážděný pupíček a lehce jí krvácí. Tak nevím jestli ty plínky blbě skládám nebo co, že jí to dře na pupík, ale dělá mi to u různých plen, tak tím to snad není. Nebo jestli pupík nemá ještě pořádně zahojený a mám s látkováním ještě počkat? Takže zase dávám jednorázovky i n aden a ty jí nic neudělají. U prvního dítka jsem používala jen jednorázovky, takže jsme úplný amaté 🙂 Moc děkuju za případné rady a postřehy 🙂

rebelie
27. únor 2012

@ivce Asi opravdu není ten pupík ještě zhojený... mi tedy dávali látkovky ještě když měl pupeční pahýl a i pak, když odpadl a hojilo se to, ale problémy jsme s tím neměly... možná občas malinko krve, ale nic špatného... snažila jsem se dát ten novosklad tak, aby mu to na pupík nevadilo... Ale jestliže máš pocit, že jí teď látkovky nedělaj dobře, tak jí dávej ještě týden, max. 2 jednorázovky, to už bude pupík úplně zhojený a směle můžeš začít látkovat...

Mimochodem - malej se oprudil (má průjem, byli jsme na horách, málo jsem omývala vodou a hodně otírala - Medvídkem, ale otírala), takže jsem mu (na základě některých zde) dala na noc jednorázovku a samozřejmě proteklej, jak ještě nikdy (body měl mokrý po celým boku)... Takže u mě látkovky fakt vedou, neb čůrání nepustily ještě nikdy...

ivuska.h
27. únor 2012

@ivce Lehké krvácení z pupíku je v tomto období normální, vytírej lihem a za pár dní to bude dobré. V této fázi jsem už dětem látku dávala, dokud byl pahýlek, tak ještě ne. Ale jestli máš pocit, že jí to ten pupík dráždí, ještě počkej, nebo ten sklad vpředu ohni, aby byl až pod pupíkem.

zuzu_elen_sofie
27. únor 2012

Ahojky, tak my taky už látkujeme pár dnííííí... pasuje nám teenyfit i přestože jsou vycpané více preventivně na širší balení, jen kolem nožek občas cosi proteče jelikož to moje vyžle má nohu snad jak chlap palec na ruce... nejlépe to jistí babylucy xs svrchňáky do kterých dám dvě bambusky froté 30x30 na rovno a jednu s ohlým rožkem za zády a tři cípy dopředu a sepnu sponkou... sedí mu to super má něco kolem 2750gr a fakt hubené nožky..nevadily by mu ani tak rostoucí plenky jen většinou je problémkolem těch nožiček jsou prostě na tlustší... jinak s plenkou vydrží docela dlouho min 3h..málokdy si stěžuje a dávám nastříhanou irmu a řekla bych že to je to, proč si nestěžuje připadá si víceméně v suchu - no sem tam vaječina.. 😅

zuzu_elen_sofie
27. únor 2012

Jinak prodávám porodní gel DIANATAL zapečetěný/neotevřený - nestihli jsme ho u našeho extra rychlého porodu ani vyndat z tašky ☹ což byla škoda nemusela jsem být natrhlá všemi směry.. cena 1200kč vč. pošty 😉

ivce
27. únor 2012

@rebelie
@ivuska.h
díky za odpověď, asi tomu nechám tak 14 dní čas a zatím pojedem na jednorázovkách, ať se pupík pořádně zahojí a pak to zkusím znovu. Jen je mi divné, že různé druhy látkovek to udělaly a jednorázovky ne. A ty teda rozhodně moc měkké nejsou. Zkoušela jsem, aby měla čč až přes pupík, ty jsou měkké, nebo naopak aby měla vnitřní plíny pod pupík, ale pak měla krev zase na těch svrchních pulkách, ty jsou přece jen takové tvrdší 😖 no nechám tomu chvíli čas a uvidíme 🙂 ještě jednou díky

rebelie
27. únor 2012

@ivce My jsme trochu krve na svrchňácích (PUL Haipa Daipa obšité měkkoučkým fleesem) měli taky, ale přišlo mi to, že to k tomu prostě patří... srovnání s jednorázovkou jsem neměla, tudíž jsem to neřešila... pupík se zhojil pěkně... Ale fakt to dělej tak, jak to cítíš - týden, dva v jednorázovkách mimču určitě neublíží a peněženka i ekologie to snad taky unesou... na látkovky bude ještě dost času 🙂

branakdetem2
27. únor 2012

@merja Na veletrhu je jen zlomek zboží. A to bude se slevou 10%. v té době bude ale i v prodejnách sleva na veletržní zboží 10%. takže záleží na tobě, ale já osobně bych určitě nakupovala výbavu látkovek z širšího sortimentu, než je na veletrzích.

ofelieee
27. únor 2012

holky tak jen krátkej referát - modrý pemprsky držej od 19 do 8, Kuba chrupká... ach jo 🙂 Ale stejně jsem se rozhodla, že zkusím ještě ty bamboo extra ze sekáče, jestli to taky nepůjde. TOLIK se mi ty pemprsky příčí!

merja
28. únor 2012

Tak jsem se koukala na pořad Reflex a nic tam o těch zánětech z jednorázových plen nebylo, tak nevím co to tedy říkal v ten pátek ten moderátor na konec ☹

katka888
28. únor 2012

ahojte, ake mate skusenosti s nohavickovou plienkou baby idea bamboo?

angetha
28. únor 2012

@katka888 Ahoj, kupovaná nová je krásně heboučká, ale tvrdne, sráží se, suché zipy jsou pak strašně tvrdé..ale i tak si je nechávám, budu vycpávat Baby Idea prefoldem, na noc je to dobrá kombinace

marky27
28. únor 2012

@merja taky jsem s napětím čekala, co to bude za reportáž, a ono nic. Škoda 😖

ameliejulliette
28. únor 2012

@katka888 Jak píše @angetha , praním ztvrdne (měla jsem nějaké už po 1 dítěti a to byl betónek, manžel to odmítl používat 😅 ) , co jsme měli novou, tak zatím jsou akorát hrozně zkroucené a ztvrdlé ty suché zipy, jinak je ok... kdybych měla sílu, už ji vykopu z domu 😅 Ale saje celkem dobře, no...

ameliejulliette
28. únor 2012

Prosím o tipy, co (ne za moc 😀 ) dokoupit na druhé. Kromě teda svrchňáčků, ty samosebou dokoupíme, páč jsme je poslali dál... Máme:
20 čč Kikko Eco Lux 70x70
10 čč Kikko 80x80
4 čč Imse Vimse mušelín (jemňoučké) ale 80x80
3 čč Kikko bambus barevné (mňam!)
4 čč flanelové
20 vv
10 Popolini Ultrafit Froté (bohužel, koupené jako biofroté, ale nejsou emoticon )
1 Popolini Ultrafit Biofroté
1 Bamboo Extra od BabiIdea
1 CudleBamboo od Igulee
3 konopné Ella´s House
2 Anavy jednovelikostní
1 AIO Mommy´s Touch
1 kapsovka Fuzzi Buns
2 kapsovky Mommy´s Touch
10 kapsovek Čína
mix vkládaček (BabyIdea, Baby Lucy, Popolini, ...)
2 ks Baby Lucy Velour XS/S
2 ks homemade kalhotovka XS/S

Díky moc!

dagmarkaaa
28. únor 2012

@ameliejulliette zalezi jestli bude starsi uz bez plen. jinak me se na druhe osvedcila jednoduchost, vv a cc i kdyz starsi jsem jela hodne v kalhotovkach a kapsovkach. Malemu jsem davala zezacatku novosklady a kalhotove sklady vv a ted uz nejakou dobu narovno.

ameliejulliette
28. únor 2012

@dagmarkaaa No s tím moc nepočítám, že by byl bez plen... My právě máme kalhotkové jen na noc, to jsem blbá, že jsem to tam nenapsala... na den máme čč a vv teď na rovno, na mimino na novosklad a kalhotkový sklad... Syn je celkem učůránek a bezplenkovka naprosto v háji už tři měsíce, tak pereme obden...

dagmarkaaa
28. únor 2012

@ameliejulliette kdyz jste jeli bezplenkovku tak si treba jeste vzpomene a odpleni nez porodis ne? 😉
ja mam deti o 20 mesicu, ty budes mit min co? me se dcera odplenila pres den az ted ve 2 letech a 2 mesicich. Do te doby jsem na mimino mela jeste 2 novorozenecke Anavy - lahudka, jinak ty cc a nejake srazene pliny co uz na velke batole nestacilo.

ameliejulliette
28. únor 2012

@dagmarkaaa No o moc míň ne, 19 měsíců 😉 Nevím no, já to na odplenkování v dohledné době fakt nevidím, když už čůrá, tak jedině v klubíčku a nebo na číňáku, a až bude břuch, tak už ho ani tak nebudu moct držet, jinak kamkoli ho chci posadit (milion nočníků a redukcí 😀 ), tak řve jak když ho na nože berou 😖 Anavy kdybych pořizovala, tak jednovelikostní, ale ty mi asi už neprojdou ("A potřebujeme je?" řekne manžel 😀 )

maly_prcek
28. únor 2012

@ameliejulliette Já jsem si dvě holčičí Anavy nedokázala odpustit (i když plín mám dost)... Mám heslo každ dítě si zaslouží svou novou Anavy 😀

maly_prcek
28. únor 2012

@rebelie Taky mi 3 noci po sobě malá pročůrala na zádech Babylove-jednorázovky... Blbé je, že s tím nic neuděláš (uprostřed noci jsme dokonce přebalili!), tak jsem najela na Anavy s BI vlňáčkama a pohoda... Ale nacucaná je teda dost...

dagmarkaaa
28. únor 2012

@ameliejulliette no jasne ze potrebujete pro blaho miminkovske prdylky 😀 a je fakt ze nove jsou krasne heboucke

maly_prcek
28. únor 2012

@dagmarkaaa Přesně tak, ten pocit se musí zažít 🙂

helulela
28. únor 2012

@ameliejulliette to je seznam, co používáš teď s Benem? Já na druhého dokoupila 20 čč na novosklad (u Víti jsem téměř nepoužívala), vytáhla jsem 10 schovaných novor. kalhotovek a asi 4 jednovelikostní, co už Víťovi neseděly. Když vyrostl z novorozeneckých, dokupovala jsem vv Anavy. Sjedním dítětem jsem prala á 3 dny, se dvěma obden.

helulela
28. únor 2012

@dagmarkaaa Týna je odplínkovaná? 🙂 U nás teď taky úspěchy, doma už běhá ve slipech. Asi na děti zapůsobilo jaro 😉 Jen ještě musíme vyladit kakání, to nechce ani do plíny ani do nočníku, je to vždycky hrozný cirkus.

dagmarkaaa
28. únor 2012

@helulela no jo slava, na noc teda ne ale zatim neresim, to bude Vita cobydup bez pliny, fakt asi to jaro 🙂 . Tyna nenavidela pripominani a vyptavani tak jsem ji nechala a zacla chodit sama si sedat, ted uz davam i na wc abych nemusela resit bobek v nocniku, co prestaly mrazy tak ani na ven plinu nema a rika si krasne, nejlepe na autobusove zastavce kdyz ma jet za 2 minuty bus nebo v obchode 😀

helulela
28. únor 2012

@dagmarkaaa u nás je to zatím pár dní. Taky nesmím připomínat nočník nebo ho tam posazovat, prostě počkám, až zahlásí.

ameliejulliette
28. únor 2012

@helulela Jo, tohle používáme na Bena, kromě těch malých, ty se nám vrátí v létě. Přijde mi, že máme málo čč i kalhotkových (on někdy za noc počůrá i 4 a jsem nešťastná, jak dlouho ty nesající Popolini schnou 😝 ), tak asi dokoupím kalhotkové nějaké savé a rozumně schnoucí... Jaké? 😅 Chtěla bych vyzkoušet ty Bamboozle Stretch od Tots Bots... No a nějaké čč taky asi ještě 70ky...
@maly_prcek No jestli bude holčička, tak Anavy se snad nějaká holčičí vleze 😀
@dagmarkaaa Jo, tak to by mi asi jako argument neprošlo 😀

helulela
28. únor 2012

@ameliejulliette bamboozle stretch jsou materiálově i střihově super, savostí se ale Anavy nevyrovnají... Kdybys pořídila nějaké pořádné noční plíny, co by zvládly celou noc, dost kalhotovek bys vyšetřila. I když zainvestovat 2 tis. do nočních Anavy... já s tím pořád bojuju.