Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rebelie
15. zář 2011

@aemmi Neboj, čtvercovky užiješ i na mnoho jiných věcí než je přebalování (blinkání, podložka pod mimi, šátek, stínítko na kočár a později jsou to výborné hadry). A až se mimi narodí a uvidíš, co vám vyhovuje, dokoupíš už podle svých zkušeností a preferencí... Já třeba budu mít asi 30čč, 6 těch bambusových Anavy vv, asi 4 kalhotovky a 1 AIO. Ještě udělám pár vkládaček z froté ručníků a bude - pro začátek to myslím stačí, pak uvidím, co se osvědčí...

aemmi
15. zář 2011

@rebelie No já právě brala kikko lux eco na přebalování 30 kusů a pak různý obyčejný na to ostatní, takže jich mám celkam asi 50 kusů, ale jo, ono se to neztratí. Jinak pak mám několikery kalhotkový na novorozence i AIO, SIO, asi 6x ty vícevrstvé a různé vkládačky, takže toho mám asi docela dost, pak až odroste z tech novoroz. velikostí, tak pak budu přikupovat kalhotkové jednovelikostní a asi nějaké ty prefoldy...

rebelie
15. zář 2011

@aemmi Myslím, že toho máš dost a co se neosvědčí, pošleš do světa... A ty čtvercovky se fakt ztratí, protože maj tisícero využití (proto mi jsou taky sympatické) a když jich máš víc, aspoň nebudeš muset tak často prát...

rebelie
15. zář 2011

@aemmi Mimochodem, já mám kalhotkový i AIO hned jednovelikostní, novorozenecký jsem nekupovala... (ale uvidíme, třeba pak seznám, že to byla chyba).

aemmi
15. zář 2011

@rebelie Já nějak ty jednovelikostní nemůžu pobrat, že to sedí fakt celý plenkový období 😀 ale to je čistě můj osobní problém. Taky to vypadá, že budeme mít spíš malý dítě. Mám je z druhé ruky a když budou vyhovovat, tak je schovám na další děti, nebo půjdou pryč 🙂

silente
15. zář 2011

@aemmi - já měla 60 čč a parááda. Pod hlavičku a na pusinku jsem spešl kupovala barevné a bambusové barevné kikko miluje manžel, když má rýmu jak trám. Má je místo kapesníku a neodře si nos 😀

rebelie
15. zář 2011

@aemmi Já to taky nepobírám, ale mimi asi budeme mít spíš větší a ze začátku hodlám dávat hlavně čč na novosklad, tak myslím, že do jednovelikostních kalhotovek brzy doroste, i kdyby mu hned po narození nebyly... ale kdybych měla příštup k nějakým z druhé ruky za rozumnou cenu, tak bych možná taky pár kousků koupila....

jasekd
15. zář 2011

@aemmi Ja mam od narozeni az doted jen jednovelikostni HD kalhotkovky, pravda ze jak Martin, tak Venousek byly celkem velke deti. Fakt to funguje 😉

ani84
15. zář 2011

Ahoj holky, zatím jsem to tady celý pročítala a podle vašich zkušeností nakupovala plenkovou výbavičku a už teď pár dní taky látkujeme 🙂 Myslela jsem, že na novorozence využijem hlavně čč na novosklad, ale malej strašně moc čůrá a celkem dlouho spí, takže to je vždycky durch a už nám to párkrát začalo protejkat kolem nožiček (ale oproti proteklý papírovce to bylo pořád v pohodě). Takže novosklad dáváme leda dovycpanej bambusovou vkládačkou, třeba tou malou z kalhotkovek Anavy. Víc nám vyhovujou vv na kalhotkovej sklad, mám několik Kikko a jde to, ale teď jsem dokoupila ještě bambusový vv Anavy. Dneska jsme je vyzvedávali, jsou strašně příjemný na omak, tak se těším, až je vyperu a vyzkouším. Pak mám několik Anavy kalhotkovejch jednovelikostních, který teda fakt sajou krásně, jen mi to na takovýho prcka přijde už jako obrovskej balík, tak je zatím asi schovám, až trošku povyroste. A ještě od kamarádky mám takový froté plenky, co si sama šila asi podle vzoru HD pastelek, ale to je pořád větší balík než novosklad nebo ta vv a savostí je to moc nepředčí.

aemmi
15. zář 2011

@jasekd mno jo, tak asi funguje, ale já si třeba vůbec neumím představit, jak bych tu HD na novorozence namotala 😅 jinak se bojím, že bych se nepřensela přes ten velký balík, jak píše níže @ani84

jasekd
15. zář 2011

@aemmi Mrkni do meho fotoalba, Venous tam ma na sobe Haipu, a je ji asi 5 dnu 😉

aemmi
15. zář 2011

@jasekd Jo, tak to se mi vůbec nechce věřit, že to je ta jednovelikostní, co mám doma 😕 nechápu 😅 asi to bude chtít cvik

jasekd
15. zář 2011

@aemmi Jo, je to ta sama, co davame i Martinovi, maji pliny dohromady, ten strih je hrozne sikovnej. Jine jednovelikostni plenky neznam, ale urcite to bude taky vymysleny 😉

xvitk101
15. zář 2011

Mám dotaz, čím uchytáváte froté kalhotkovou plenu? Mám ImseVimse, ale snapka mi na tom nedrží. Nějak jsem nepřišla na to, jak našeho malého do pleny zabalit. Další už rozhodně kupovat nebudu.
@aemmi Používám vícevrstevné a jsem s nima spokojená, mám od Kikka vel. S. Dávám je takhle https://picasaweb.google.com/Hrobarici/TomikSrp... Sají určitě víc než novosklad.

helulela
15. zář 2011

@xvitk101 na IV by sis musela buď koupit bezpečnostní špendlík nebo třeba našít sucháče, snapka na to fakt nejde. Já jsem dávala úplně bez zapínání, držely to jen svrchní kalhotky a nebyl problém. Plínku jsem si nachystala na kalhotky, podsunula pod malého obojí najednou, zabalila plínku, přidržela a zapla přes to kalhotky... další už ale nekupuj, hrozně hrubnou, savost tak střední, určitě existují lepší a nebo naopak levnější varianty se stejným efektem.

erinka83
15. zář 2011

Prodávám Anavy flísáčky na sucháč, fialové, vlňáčky Bundle růžový proužek - kraťata, Anavy biobavlněné vv M... a pak 2 bodyčka merino plus hedvábí pro mimča 🙂 Nemám sílu vkládat fotky 😀

helulela
15. zář 2011

@erinka83 chápu 😀

helulela
15. zář 2011

@ani84 ahoj 🙂 teda na to, že je Šimon na světě takovou chvilku, jsi už úplná profesionálka, obdivuju.

aemmi
16. zář 2011

@xvitk101 a to je na rovno? nebo jak nějakej sklad?

ani84
16. zář 2011

@helulela To nejsem, ještě toho spoustu musím vychytat 🙂 Původně jsem myslela, že s látkováním začnu až trochu pozděj, ale když se mi několikrát pročůral a prokadil papírovkama, tak to přechod urychlilo 🙂 A navíc měl z jednorázovek pořád trochu opruzenej zadeček, teď už to vypadá líp.

lennikka
16. zář 2011

@ani84 Ani, vy jste teda rychlici!! Ja jsem dnes dopolko vyzkousela prvni latkovku.. 😉 Nam Tonicek par jednorazek procural, ale to bylo nasi vinou, nechali jsme mu pindoura smerem nahoru a mel mokry obleceni az u krku....😀 Jinak opruzeninky Tonicek nema, tak musim zaklepat!! 😉 Ani a jak skladas tu separacku? vzdyt je to nejak velky?!!!!.. 😒 Mam takovy v ty roli...

holky, chtela jsem se zeptat, pouzival jste nejdriv nekdo jednorazovky a az pozdeji prechazel na latkovky? Nasemu prckovi je 5tydnu a pomalu chci prejit na latkovky, dala jsem mu dnes prvni a zda se mi, ze kdyz plenky pocural, tak jakoby mu byla zima, mel normalne husinu ....🙂 staly mu vlasy na hlave! Doma mame 25stupnu a zadny pruvan! Je mozny, ze mu je v tom zima? Myslite si, ze si na to zvykne? Byl napapkanej, prebalenej, dala jsem ho spinkat, on usnul, ale vydrzel tak pul hodinky a pak zacal rvat.. 😕 Tak nevim, jestli to neni tou zmenou plenek?!?!?!!

ani84
16. zář 2011

Tak jen co jsem napsala o tom zadečku, tak ten sice opruzenej nemá, ale vepředu v tříslech a nad nima se mu udělaly červený pupínky (potničky?) 😒 Měl na sobě vv Kikko a Thirsties PUL kalhotky (přesně jak to má na fotce
@xvitk101 ) a asi 3 hodiny mezi přebalováním spal, tak se mu to tam asi hned zapařilo. Pomáhá na to něco kromě toho, že mu to budu co nejvíc větrat?

sussanah
16. zář 2011

@ani84 To je jako u nas s nasim mladym , taky tenkrat procural a prokakal jednorazovky, tak jsme hnedka po tydnu najeli na latkovky. K tomu zadecku, muze to byt jen pouze reakce na okolni svet, mlademu trvalo minimalne mesic, mel proste cerveny zadek, nez si trochu zvykl a pak uz to bylo bez problemu. Nejlepe se nas osvedcilo hlavne pokazde zadek omyt pod tekouci vodou a poradne vysusit, eventuelne nechat chvili vyvetrat. Taky jsme stridali kremy na zadek, jednou bepanthen, jednou rybilku a sudocrem. Ale po mesici se to fakt upravilo samo, byla to proste jen reakce na svet kolem 🙂 Jinak bmb vv anavy jsou super, budes urco spokojena

sussanah
16. zář 2011

Jinak z novoskladu jsem docela nadsena, u mladeho jsme ho nepouzivali, ale ted u Simiho je to super 🙂 Jenom teda ta spotreba plin uz zacina byt taky docela zabavna 😀

xvitk101
16. zář 2011

@lennikka Celé 6N jsem používala jednorázovky. Ze dvou důvodů - malý měl špatně zahojenej pupík a svrchňáčky mu to rozdíraly a pak mi přišlo, že je mu vše velké. Dělala jsem novosklad ze 2 plen.
@helulela Díky, prvně jsem to právě zkoušela se snapkou 😠 potom bez ničeho, ale on se malý hrozně mrská a ještě jsem neměla grif, tak to vždycky rozkopnul, než jsem to dopla. Určitě už další kupovat nebudu, to mi líp vyhovujou vv od Kikka.
@aemmi Nevím, jestli je to nějaký sklad, takhle mu to dát mě napadlo samo. Vepředu jsem ty 2 cípy složila k sobě, aby mu to vyšlo pěkně mezi nožičkama. Potom jsem to k sobě povytáhla a přitáhla snapkou.
@ani84 Takhle se mi nezapařil, ale je fakt, že plenu má max 2 hodiny. Jinak používám rybilku a zadeček má krásný (i v tříslech). Ošklivý opruzeniny jsme měli, co jsem přišla z porodnice a používala Huggies, i přes přebalování co 2 hodiny.

xvitk101
16. zář 2011

@aemmi Tak jsem koukala na net a je to kalhotkový sklad🙂

aemmi
16. zář 2011

@xvitk101 díkec 🙂

lukava
17. zář 2011

ahoj holky, mate nekdo tip na fajne kalhotove plenky? uz me nebavi skaldani cc. a nas honzik je jako pytel blech, takze mi ty skaldy nez je dopnu, pekne preskladava : )))
koukala jsem na aukru, dobra nabidka francouzske pleny sketch. Nemate je nekdo vyzkousene?
koupila bych i neco z bazarku, ale nevim, ktere vyzkouset.

reruna
17. zář 2011

@lukava anavy jednovelikostní na patetky, baby lucy bambusové. Sketch tady holky moc nedoporučovaly, že nemají atesty a nejsou kvalitní, ale vyzkoušené nemám.

sussanah
17. zář 2011

@lukava rozhodne jsou dobra investice kalhotkove anavy, ja nemam na patentky, ale na snapku, zapinalo se to vcelku bez problemu i u odlezajiciho ditka 🙂 Kazdopadne ty anavy ti vydrzi fakt hodne dlouho, takze cena se vyplati.