Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

lendaw
29. pro 2010

@blka jj, trička, zastrčený do gatí. Většinu času má na sob vlňáčky Disany, ty má do půl zad, takže jí nikam netáhne. Ona je pořád ještě ležák, takže není moc šancí na to, aby se jí to vyhrnulo. Až začne lézt tak asi přehodnotím skladbu oblečení - ale to až tak na jaře 🙂

blondata.sestricka
29. pro 2010

@reruna Popolini jsou fakt super, ty teď mám, ale nemám je kde koupit, když nechci objednávat přes net... a navíc ta cena taky neni nejmenší...Irmu mám doma, tak ji možná zkusim.

rubika
29. pro 2010

@blka taky trička nepraktikujem, akorát jako druhou vrstvu na bodyno. Jen v létě když bylo fakt hrozně jsem dala parkrát triko a plenku. Bydlíme v oblasti "moravská sahara" a když se ty písky v létě rozpálí je tu fakt hrozně.

andelka
29. pro 2010

My triček pár máme a dávám je taky jako druhou vrstvu, do polodupek na gumu by asi šly, ale mám radši bodyčka, že vím, že se nevyhrnou a i se pak ty gatě líp oblékají. Dupačky jsem měla ráda tak v září, říjnu, kdy ještě doma nemusel mít druhou vrstvu a stačilo body dl.ruk. a sametové dupačky. 🙂

jasekd
29. pro 2010

@rubika Od te 56 ky bych koupila jen to nejnutnejsi na vasem miste, ja pro sebe asi nic, kluk mel 3750 a 52 cm, tak to nejmensi nemel dlouho, holt mu to bylo chvili vetsi. Jinak taky doporucuju extendor, super vec, protoze ty vetsi bodycka jsou sice dobry na dylku, ale zas odstavaj u krku, lezou z nich raminka. S extendorem dam bodycko, co krasne sedi na telo a tim extendorem se prodlouzi. 1 mam original, dva doma site. Ten original me navic celkem stve, ty patentky moc nedrzej 😠

reruna
29. pro 2010

@rubika tak nějakk od oka 😀 podle vkládačky, nic jsem neobrubovala

reruna
29. pro 2010

@rubika nosíme normální věci, maximáně o velikost větší. V.56 nemá moc smysl kupovat, jestli teda nebudete mít malé mimi, rychle z toho vyrostou, v 68 a 74 jsme měli moc dlouho a teď má 80-92, jak co...

alienka24
29. pro 2010

@blka no měli bychom mít normální mimčo, váhově stále odpovídá tabulkám takže to žádnej drobeček nebude a jelikož jsme oba docela vysocí tak má prej i dlouhé nožky 😉 😀

mooncaa
29. pro 2010

Já bych 56 moc nekupovala. Já ale mám obříka. Při narození 3.77 kg a 52 cm. A teď ve 2 a 1/2 měsících má minimálně 62 cm a 7 kg. Nosíme 68 velikost. Ale občas je něco blbě číslováno, tak máme jeden overal 56 a 2 body 80 😉

Díky za rady se slipovkama, asi nějaké objednám, až budu dokupovat nějaké plínky.

betelgeuzz
29. pro 2010

Tak moje malá se zase topila i v 50 😀 Měla ji ještě v 7 týdnech na vítání. Teď nosí tak 68 - 74. 🙂

maly_prcek
29. pro 2010

My taky unosili i 52... Pak 56 skoro přeskočil a nejdýl měl 74...

My měli rádi taky polodupačky, popř. návleky a tepláčky (vybírat široký střih s vysokým pasem). Teď nosíme na doma tričko a plínuši a botky, když je zima, dám návlečky (ustřihlé dámské podkolenky 🙂 ) nebo tepláky. Bodáčka od 74 vel. nenosíme, jen na ven.
Extendor jsme neměli, dávala jsem o číslo větší bodýčko...

animal
29. pro 2010

moje zkušenost s některým oblečením (zejména overálky) je v poslední době zajímavá. Každá firma je šije jinak a my dokonce máme 1ks overálku pořád 0-3 měsíce, pak mám jeden overal s označením 6měsíců a dlouho už nám nevydrží - myslím tak měsíc. A na vánoce jsme dostali F&F (tesco) vel. 3-6měsíců a ty nohavice se mi zdají neskutečně dlouhé. Zatím jsem to vyprala a jsem zvědavá, jak moc v tom bude plandat. Většinou jsou ty overálky šité krátké tělo a dlouhé nohavice. 😒 tak nevím, co za chvíli budu kupovat, když je Marečkovi 3,5měs.

kvakulka
29. pro 2010

Malá měla 3 kg a z vel.56 už prakticky vyrostla- od narození se vytáhla už o 10 cm 😅 . Takže klidně bychom se bez 56 obešly a rovnou vel 62 😉 .
Hodně používám u syna takové ty kšandičky od Manymonths- vadí mi, když mu lezou holý záda. Nechápu ale, proč je ta věcička tak drahá
Velikosti dětskéjho oblečení jsou záhada- Kdyby synek nenosil látkovky, tak by z každých tepláků a kalhot vypadl- přitom mi nepřijde nijak hubený (12 kg 88cm- drsné míry na 14 měsíců, co? 😀 😀 😀 )
Výborné jsou tepláčky od Farmers. Dělají je s hodně dlouhými nohavicemi, takže vydrží klidně i přes dvě velikosti.

kvakulka
29. pro 2010

@andelka Tohle je právě na trička výborná věcička (ta cena je nehorázná, mamka tvrdí, že stejná chňapátka se dělala dřív jako dámské podvazky 😀 😀 )
www.biomamma.cz/cz-detail-108194-fixacni-pruhy-...

kvakulka
29. pro 2010

@rubika Díky za tip na Janův olej na opruzeniny 😉 už jsem našla firmu, která ho vyrábí.
www.topvet.cz/ostatni/bylinne-oleje/005-trezalk...

kvakulka
29. pro 2010

@erinka83 Jůůů. gratuluju k dalšímu miminku!!!!! Pěkně se to tu všechno množí, jen tak dál 😉

angetha
29. pro 2010

@erinka83 Teri teda já koukám, čekáte druhé miminko? Gratuluju moc 😵

erinka83
29. pro 2010

jéé, to se to šíří 😀 dík, holky 🙂

katka82
29. pro 2010

@erinka83 taky moc gratulujeme 😉 😵
@kvakulka jj dradé je to nehorázně 😖 možná by stálo zato pokusit se někde sehnat ty "chňapátka" 😉 🙂
@animal tak my overálky skoro vůbec nevyužili 😖 právě že bylo moc krátké tělo a nohavičky plandali-no jak na orangutánka 😅 😀

jasekd
29. pro 2010

Tak vymyslete, z ceho udelat ty chnapatka na ty popruhy na tricko. Chtela jsem original a v eshopu, kde kupuju, uz je nemaji, a navic je to fakt drahe. Na extendory uz jsme vyzraly, tak by slo udelat i tohle. Navic jak me ted stve origos extendor Manymonth... Na Tesco bodycka super, ale z jinych se mi na jedne strane uvolnuje, maj tam blby patentky, uvolnuje se i kdyz ho zapnu do sebe samotnyho, takze chyba je jasne na jeho strane, ne u bodycek, mam nejakej horsi kus. Tak aby ty popruhy nebyly stejny, za ty prachy...
A dotaz, jak dlouho, pokud vubec, jste davaly na pracce extra machani na detsky veci? Nedavam teda dvoje machani, ale jen prgm intenzivni machani, ktere prodlouzi prani asi o 7 minut (pracka Whirpool). Peru ted v Lovele a chystam se na Qualt.

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ivuska.h
30. pro 2010

@agenturaberuska Pěkně vlezlý spam...

erinka83
30. pro 2010

@ivuska.h jsem si všimla, že to teďka fláká snad do všech diskuzí 😠

ivuska.h
30. pro 2010

@erinka83 Jojo, všimla jsem si.

jankabry
30. pro 2010

holky chtěla jsem se zeptat, bývají na bráně k dětem nějaké lednové slevy nebo naopak po Novém roce zdražují? 😀 ať vím, kdy objednat 😅

markusko
30. pro 2010

@jasekd Já jsem myslím dávala dvojité máchání (nebo intenzivní máchání u programu Baby Care - pračka LG) jen když jsem prala plínky ve slizu. Poslední půlrok nebo víc ale peru v ulrichu, tam dvojité máchání nedávám. První dva měsíce po narození jsem prala v lovele, ale strašně mi smrděla, ale dvojité máchání na dětské věci jsem teda nedávala 😕

andelka
30. pro 2010

@kvakulka taky mi to přijde podobný 😀 no, zas těch triček tolik nemám a dávám je třeba přes body s kr.r., ale kdo jich má víc, tak je to též fajn vychytávka 🙂
Jinka z Tesca nám věci seděly, 0-0 měl první měsíc, 0-3 do tří měsíců, 3-6 do šesti a teď má dobré 6-9, bodyčka jsou bezva, ověralky též dobré, polodupky dost prostorné - a když jsou slevy, tak je to paráda. Už mám koupeným 5body s dl. ruk. 9-12, za měsíc už abych je vytáhla 😅
Overálky nosí jen na noc a to sedí, protože na noc máme papírovky. Jinak by s látkovkou byl taky trochu problém. Ale já na nožky dávám většinou ještě něco, papučky, capáčky, takže nevadí, když to má delší nohavice.
@jasekd to asi máš horší kus, mně to drží dobře,a na tescové je to fakt super, protože body mívají dost dlouhé rukávy, ale spodek už je pak krátký. Jen škoda, že bodyčka různých výrobců mají různé patentky, na něco to použít nejde 😒
Extra máchání nedávám, moje pračka má takový debilní program, že když dám máchání navíc, tak to prodlouží praní o hodinu. Kdyžtak dám předpírku. Peru v Lovele, mi voní, jiné prášky už mi smrdí 😅

blka
30. pro 2010

@ivuska.h Su ale ráda, že nejsu jediná. Všude jsem četla, že holky s kalíškem ani po porodu nemají problém a já toto 😝 . Ale noc se dá vydržet. Hlavně, že funguje přes den.
Přes bodýčko trička taky dávám, ale samostatně teda nee.
@kvakulka Náhodou máte krásné míry. To neznáš naše 😉
@jasekd Já máchání navíc dávám pořád. Extendor mi taky dobře drží.
@jankabry Se slevama na bráně nevím, ale já číhám, jestli nebudou na anavy 😅
@andelka Nám vel. z tesca taky sedí, ale s 3-měsíčním zpožděním 😅. Teď nosí 9-12.

Já jsem taky na rady maminek 56 moc nekupovala a pak mi chyběla.

ivuska.h
30. pro 2010

@blka Možná 🙂

andelka
30. pro 2010

@blka to je taky dobrý 😀