Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
15. kvě 2009

Lusinto díky za info, já na Popoliny koukala ale přišly mi strašně velikánský - naducaný...kouknu na ty Itti bitty..děkuju
Děkuju i za info k vícevrstvým plenkám 🙂

matilko
15. kvě 2009

zmuzle, HHS zahni vzadu aj vpredu a bude to OK 🙂 ale myslím, že ti to nepôjde ešte utesniť okolo nožičiek ...

ijo
15. kvě 2009

zmuzle, CuddleFold dělá Igulee, tedy CuddleBuns, je to asi 10 vrstev bambusu 🙂, fakt dobrá. Prefold je mám taky a je dobrý.

ijo
15. kvě 2009

ale jinak mám ráda Ellas house, ty jsou fakt tenké a dobře sajou

angetha
15. kvě 2009

Ijo a na Ellas House jsou třeba svrchní kalhotky? Nejspíš jo...

ijo
15. kvě 2009

Jo jo, já používám vlňáky téměř na vše, mám pár kapsovek pro babičky 😉 ale jinak jsem pro přírodu

brisalek
16. kvě 2009

Ahoj vsem, ten popis na zacatku je zajimavy, ale stejne si to nedovedu moc predstavit. Zatim jsem v praci a cist ty sahodlouhe diskuze me moc nebavi, kdyz vidim, ze po deseti strankach jsme na tom stejne jako na zacatku. Chtela bych poprosit, jestli by mi nekdo nenpsal obchod, kde hodne plinek prodavaji a kde by mi treba vsechno ukazali...nebo jestli neexistuji nejake prednasky....Moc a moc diky J.

blka
16. kvě 2009

Lusinto, děkuji za radu. Sice to není z Olomouce do Brna taková dálka, ale o víkendu máte zavřeno a v týdnu se k vám nedostanu. Takže musím vybírat očima z internetu...

Ijo, kde se dají koupit ty CuddleFold? Nikde jse je neviděla. Nebo jsem se špatně dívala 😅

zlatouch
16. kvě 2009

blka - http://www.tuly-tuly.cz/ nekdo dalsi by to mel vyzkouset, at je vic referenci
brisalek - http://www.latkovky.cz/ koukam, ze pisou cosi o novem obhode na P4 a nejvic se tu nakupuje na www.branakdetem.cz ale to je Brno

lusinta
16. kvě 2009

anegh-já myslela popo vícevstrvý!!!popo plínky kalhotkový neeee
🙂

i když musím říct,že jak mají ty levný pandy,tak je hodně vylepšili- ze začátku to byly hotový hrůzy,ale ted tam dali takový proužek látky, že se nezapíná sucháč vyloženě do plínky (to tu plínku trhalo),ale na ten kousek látky..a za tu cenu josu teda tisíckrát lepší než kikko kalhotkový nebo ty slavný sketch..

seznam kamenných prodejen je na mamajinfo.cz a seznam prezentací i na plinky.cz. v praze obchody nic moc zatím,ale ty prezentace tam poměrně valí

Aneg-na všechny plínky se musí dávat svrhcní-jen na plenky z kategorie Vše v jednom (AIO) nebo Kapsové

marci
16. kvě 2009

Lus a v čem jsou ty Pandy lepší než kikko kalhotkový?? v savosti??

lusinta
16. kvě 2009

pandy nemám,ale z té kategorie těch levných mi rpostě připadají lepší.kikko hodně zhrubnou,neodpovídají velikosti-brát větší- začnou se i trochu párat..nejosu zkrátka moc kvalitní a nenasají taky nic moc...pandy pak záleží,z kterýho materiálu..ale zase budou nejspíš-jako všechny popo-dlouho schnout.
nedoporučuju vyloženě ani jedny🙂 ale kdyby někdo chtěl levnou plínku,tak musím prostě opravit své prvnotní refernce o pandách,protože fakt pokročily🙂🙂

astrane
16. kvě 2009

Já mám pandu bambusovou a zapíná se přímo na plínu ☹ A to ji mám jen pár měsíců....Schne celkem rychle,ale jinak mě teda nenadchla,rozhodně další kupovat nebudu,materiál je takovej umělej,možná z jinýho je lepší....zatím se mi líbí víc BL,jsou sice o půlsta dražší,ale pořád v kategorii levnějších plín...
Ale zase ty starý popolinky co mám z MMB za,80kč sajou fakt hodně a líbí se mi....jen by ten sucháč neměl být tak vysoko....Fakt je,že moc naducaný už teda nejsou 😀

brisalek
16. kvě 2009

dekuji Zlatouch🙂

lusinta
16. kvě 2009

no právě,dřív byly hrozný,strašně jsem je tady zdrbla!!ale ted už posílají takové nové,vylepšené.a navíc ten materiál tencel je opravdu eňoňuňo heboučký...
BL mám taky hodně ráda-bambusky teda..
jinak jsem zjistila,že snad miluju už jen AIO a obyč plínky,ačkoliv jsou třeba i fajn (jako sw velourka), dávám nerada..jen na tu noc..

zmuzle
16. kvě 2009

Dnes jsem zkusila IB a totalne mu to proteklo klem nozicek za 2,5h 😅 Uz se susi na susaku. Pozdeji dodam fotku cerstve nainstalovane plinuse 😵

bajunka
16. kvě 2009

Ahojky chci se zeptat jestli je nějaký rozdíl mezi svrchníma kalhotkama IV a tréninkovýma? Chtěla bych koupit Ninuli už treninkové dají se použít místo svrchňáčků, nějak mě přestává bavit sucháč, tak bych radši natahovala.
A ještě jestli už by jí byly má teď něco mezi 9,5-10kg,a ty S jsou od 11,ale IV měli vždycky velikosti menší a Ninuš má docela festovní nožičky.

lusinta
16. kvě 2009

Baju- do trénink.můžeš vložit čč plínky🙂

bajunka
16. kvě 2009

díky Lu.
My dnes máme den D,teda už asi dva či tři dny ale dnes nejvíc,totální bojkot nočníku, posadím ju řve jako tur a hned stoupá pokud se mi ji teda podaří vůbec posadit, prostě se zpříči a nesedne si a nesedne a to na nočník chodí od prosince naprosto bez problému, a více méně kakala už jen do nočníku,teď nevím co s ní jestli ji nutit i přes zjevnou nechuť nebo pár dní počkat, či koupit novej nočník? Fakt nevím nestalo se vám to někomu, je cela taková protivnější,ale dásně nateklý nemá tak zuby asi taky ne ani teplotu nemá, fakt nevím a řvala mi i když jsem ji chtěla posadit do kočárku úplná hysterka,podotýkám,že mám moc hodný děcko,kterýs skoro nebulí tak nevím co s ní dělat, když už se kočár rozjede tak se po chvíli zklidní, a buď usne nebo kouká, nemyslím,že by ji vadilo sedět jako,že ji bolí bříško, protože na klíně mi sedí úplně v klidu, jen ten nočník a kočár.Poradíte?

lusinta
16. kvě 2009

Baju-já bych tomu nechala volný průběh..
Hodně ji nos, hýčkej si ji a měj pevný nervy!!!
I kdyby to nebyly zuby,určitě se nějaký důvod během několika dnů objeví..Vidím to bud na nějakou blížící se nemoc..Bojkot může být také před vývojovým skokem..třeba se rozmluví nebo začne skákat,běhat apod.
Na nočník ji nenut..nabízej trpělivě dál,ale bez skryté nervozity..

katarina82
16. kvě 2009

baju, mě to ty bojkoty dělá Deniska čas od času do teď. Na nočních chodí asi od sedmi měsíců a sem tam to prostě příjde, nechce si tam ani sednout, ale pak to samo přejde a zase na něj v pohodě chodí. Nenuť jí na nočník, ať jí ho neznechutíš.

kikinka18
16. kvě 2009

ahoj maminky chci se zeptat jestki je dobre pouzivat latkove plenky dekuji predem 😉

skatule
16. kvě 2009

Zdravím všechny. Musím se Vám pochlubit jak mi to látkování (ne)jde od ruky 😀 Kdysi jsem tu žádala o rady jaký plíny koupit aby se s níma sžil i taťka a svou výbavu jsem založila hlavně na kalhotovkách. Ovšem teď je taťka s K. na rodičovské dovolené a jede hlavně vkládačku + čč 😀 Včera jsem dorazila z práce a jala se přebalovat...taťka mě viděl 😕 ...tak jsem hnedka dostala školení že to dělám blbě...že to musím tak a tak aby to líp sedělo a víc to nasálo 😀 Jsem se musela smát...Já si vymyslím látkovky a MHD mě poučuje jak se s nima pracuje 😀 😀 😀

lusinta
16. kvě 2009

kikinka-rozhodně🙂
kdyžtak pošlete někdo kikince odkaz na tel náš leták? eventuelně je na bráně ke stažení..
tam josu základní info i o tom,proč látkovky používat

kyri
16. kvě 2009

tak já bych zase řekla, že popo jsou fajn. už jsme vyzkoušeli kdeco a popo jsou plíny,co máme nejdýl.spoustu plínjsem poslaladál, ale popo frotáky mam furt a sloužej báječně (na noc zejména)
teď dokupuju biobavlněný onsesize. jsou super i na malý mimčo.dobrýzmenšování. a moc příjemný i rychle schnou a nedělaj otlaky. maj dobrý lemování.

a kikko kalhotkovkydocela sajou - akorát ten tvar není nic moc. a taky mi nezhrubly, naopak, ten bavlnený flauš jedost príjemný🙂

ad nej bambusky - froté - řeklabych, že ptitky.nebo totsbots na patentky. sucháčový dělaj prkno přes bříško 😒

jo, lus, ad aio - jj, je to pohodička. i když já čím dál víc propadám vlně. třeba na noc bych nic jinýho než vlnáky nedala. přecijen ps/pul je umělina 😉

samicka
16. kvě 2009

Kikinka- tvuj dotaz me dost pobavil 🙂, my zavislacky na plinkach tu nenecháme nit na zadne suchou a nase děti taky ne 🙂, jasne, doporucujeme

Kikko kalhotovky mi zhrubly a možná se I trochu zcvrkly a mela jsem pocit, ze musí tlačit kolem nozicek..

Siss- ke schnutí- ns kolik otacek ti ždíma pračka?peru na ECO program-60 st/1400ot a pliny schnou docela dobře! Zkus zvazit I nakup pár vv do IB místo strev, kdyz dojdou, jsou tam na vymenu jako delane... Nebo taky bambusove ctverce od kikko, jsou barevne, mekke, taky je cpu do IB a uschnou. Rychlejc

marci
17. kvě 2009

barevné VV a bambusové čtverce kikko jsou do IB místo střev parádní. Náhradní střeva nemám a tohle točím furt. Je to oblíbená kombinace manžela - ten jí i vymyslel 😀 😀

lusinta
17. kvě 2009

a kolik se vám tam těch kikko čč vejde?1?to stačí?

lusinta
17. kvě 2009

proti popo plínkám nic nemám,jen na novoška ne! já jsme kvůli tomu přestala látkovat...Josu fakt strašně obří.one size je z nich opravdu nejlepší-ale opět ne na novoška,tak od 5kg..mají poměrně velký otvory na nožičky.
na noc taky jedině vlnu🙂🙂
ale to stačí mít 3-4kalhotkový noční plínky a jedny vlňáčky..jinak aio..

marci
17. kvě 2009

Vleze se tam jedna VV nebo bambus čč. Na denní nošení doma je to dostačující.