Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
14. čer 2009

skládám z nich i novosklady, na zádech to zahnu, mě to vyhovuje, jsem s nima spokojená 😉

lus, MHM oblečení se starýma vzorama bude dál nebo ho nahardí ta nová kolekce s pruhama?

terezita
14. čer 2009

hihi, mne prijde intelektualne narocne trapit se se skladanim tech obdelniku.. taky mi lezi v supliku a koukam se na ne, jak jsou hezky barevne 😀 😀 😀 ale draka z toho vazat uz budu.. zkousela jsem je davat poskladane do cc, ale prijde mi, ze em.ma tu prdylku pak o dost vetsi..
jinak ja jsem s LTZ spokojena, vydrzely zatim vsechno 😅

holky, jak velky ma byt ten vlneny obdelnik? vetram skrine a nasla jsem v nich srazeny svetr z vlny, tak jsem si rikala, ze bych ho rozstrihala. bo je ted tak pekne husty.. 😀 😀 😀

lusinta
14. čer 2009

schnek-starý vzory jsou již v doprodeji a nebude.

schnek
14. čer 2009

to je škoda 😒 ty nový se mi vůbec nelíbí 😒

astrane
14. čer 2009

mě taky ne... ☹ Chtěla jsem sloní čepici ještě v jiné barvě-retro nebo lion a nikde už nejsou 😢

somik
14. čer 2009

Ahoj holky, chci se zeptat, zda plínky čč Hybler jsou to samé jako LTZ? Byla jsem u nás v obchodě a ptala jsem se na ty LTZ, ale měli jen Hyblera a paní tvrdila, že je to to samé, že jen Hybler dělá nové balení?

marcelkad
14. čer 2009

Somik, není to rozhodně to samé, jsou to 2 různí výrobci!!!Řeči o balení je blbost. LTZ drží tvar, kdežto Hybler se mi děsně srazil a zkrepovatěl. Hyblera nekupuj.

schnek
14. čer 2009

somik, není, LTZ jsou lepší 😉 habler je mizernej, málo savej a krepovatí, jak píše marcelkad 😉

somik
14. čer 2009

Pucina, mám ozkoušeno, že pokud vypranou plínku přehnu napůl a pověsím stejně jako ručník, tj. přehnout asi 4 cm přes šňůru napnout a dát dva kolíčky, pak takto přehnuté vyklepnout a složím za téměř sucha, tak jsou jak vyžehlené 🙂 . Jednou jsem je pověsila za růžky a byly pěkně zmuchlané, musela jsem několikrát vyklepnout, aby se nemusely žehlit, ale nic moc a navíc bych řekla, že se rohy takovýmto věšením ničí.

Plínky peru v Persilu, dvakrát nemáchám, nemáme žádnou alegii. Pračku mám na 400 otáček, moje plínky, co jsou některé staré 25 let a některé dokonce 32 let jsou krásně měkoučké a heboučké. Teď jsem si dokoupila obyčejné čč a ptám se paní, zda jsou ještě po ní, jestli jsou staré a hebké, že nechci kupovat nové, jelikož jsou hrubé, tak mi říkala že jo, že jsou staré, ale plínky od té paní jsou pěkně hrubé a drsné, jak struhadlo 😠 . Tak mě to naštvalo, že je snad pošlu dál.... A to jsem jich koupila 28 😨 a všechny jsou hrubé. Ždímáním ani praním to nebude, podle mého je to materiálem.

somik
14. čer 2009

Schneku, Marci, díky, ta prodavačka ze mě udělala blbce 😲 , já jí to tak tvrdila a ona se na mě rozčílila, že to tak objednává už 10 let a navíc mi tvrdila, že Hybner je Libštát. Ani neví, že na tom pytli byl napsaný Hybler a ne Hybner. Já si to myslela, tak jsem je radši nevzala a ona byla dotčená, prý je každý kupuje a jsou to prý ty nejlepší české plínky... 😝

lusinta
15. čer 2009

somik 😀 😀 😀 😀
nejlepší český plínky jsu navíc haipa daipa- viz soutěž Plena roku🙂 Ale o těch paní nemá jistě ani tušení..

dneska přišla první ochutnávka BBH- měšavice...Ale jen ve velikosti S,tak je ani na net dávat nebudu a počkám,až bud ekomplet zásilka. ale myslím,že už jsou etda na celnici a budou tak do 14dnů max.
jupí!na ty bambusky se fakt těším. Ttyo měšavý mě nezaujaly..střih mají suprovej,ale nelíbí se mi,že ta vkládačka tam není nijak připoevněná. nemám ráda,když vše v jednom plínky musím vkládačky dávat extra..já je pak ztratím,dávám tam pak jiný vkládačky, který jsou zrovn apo ruce a to už pak pro mě ztrácí trochu smysl plínky vše v jednom...

marci
15. čer 2009

Lus, ta vkládačka je tam skoro zbytečná, ta plína je sama o sobě maxi savá. Já tu vkládačku používám místo prefoldu do BE na noc (je taky maxi savá).

evicka7
15. čer 2009

mě mešavice moc nevyhovujou, ale když on je z nich tatínek tak nadšenej, že je nemůžu prodat 😀

schnek
15. čer 2009

mě tedy vyhovujou, hlavně pro moje děti je vel. M opět jednovelikostní 😀

kubinkov
15. čer 2009

Souhlasím s marci, do AM dávám vkládačku, jen když vím, že bude na zadečku dlouho. Bez vkládačky je ta plínka i pěkně štíhlá. Kdyby někdo prodával žlutou AM v L, tak za rozumnou cenu ji vezmu. 😉

katwind
15. čer 2009

Já bych brala nejmenší mešavici, kdyby někdo nabízel Sko 😉 Mám Mko, ale to než budeme nosit, je fakt dost velký 😉

schnek
15. čer 2009

kat, hele, M. je nosí, co jsme je donesli od Sonulah, takže někdy od 3týdnů 😉 ono vypadá velká proti IB, ale sedne, neboj 😉

matilko
15. čer 2009

AM by ste na 7kg rošťandu doporučili M alebo L?

katwind
15. čer 2009

schneku, fakt jo? Právě že oproti IB vypadá fakt veliká...🙂 tak super!
matilko, radši ať řeknou holky, mně se zdá, že bych vzala Mko 😎

matilko
15. čer 2009

kat, ja to chcem už ale na dlho, možno do konca plienok 😀 uvažovala som preto o CT, lebo sú jednovelikostné.
Inak, hlásim skúsenosti s Bambinex bamboo, super plienočka, veľmi dobre sedí, sucháč moc netlačí, no a saje fajne, tak ako všetky bambusové plienky. Máme aj Kikko a tá sa mi zdá fakt bombová, savá hodne moc, ale ten sucháč mi vadí, je taký tvrdší ☹ ja mám fakt radšej patentky...

olbramka
15. čer 2009

jojo, taky máme AM M asi od 4 kil, ale vypadala dost obří, teď už je to lepčejší 🙂

zlatouch
15. čer 2009

matilko, my mame AM Lko, nez jsem to zkusila, bala jsem se, ze bude jeste par mesicu v supliku, ale vubec 😉 Nosime ji hned, jak dorazila, ted mame tak 7kg a ani nekrizime usi, takze uplne v poho, spis se ted bojim, ab yvydrzela do konce 😉

matilko
15. čer 2009

vy máte 7kg v 7mesiacoch? tak to my máme obra, alebo vy hubeňoura 😀

sisstin
15. čer 2009

holky, které používáte CT na noc...fakt to stačí bez vkládačky? Přijde mi těch vrstev málo docela 😕 já zatím používám P´tit bamboo noční s bamboo vložkou a prefoldem z mešavice a ráno už je to tak tak....takže ta CT se mi zdá slabá...tak jestli to nemám něčím dovycpat radši ještě? 😕

sisstin
15. čer 2009

jinak z těch mešavic taky nejsem moc nadšená...sice jsou krásný, ale Tygr ted hodně pije...a do hodiny máme tu mešavici totálně prodojenou 😔 to mi ta BL bambus vydrží mnohem dýl...celkově už bych si mešavice asi nekoupila 😕

zmuzle
15. čer 2009

Tak kikko banbusky davam jako vkladacku, ale jak jsou o dost vetsi, musim je ohnout a pak t sotva zavazu 😅
Ale akorat jsem dala oranzovou a pak do toho pustil naloz a skoro to nebylo videt 😀

Mesavici v M jsem si jeste netorufla dat, musim vyzkouset. Odhaduji, ze uz ma o dost vic pres 5kg.

Kdo cinakujete, muzete mi rict, do kdy se dite vejde na cinak? Me prijd,e z eje malinkaty na vetsi ditko 😕
Jinak zatim skoro vse pres den uspesne chytneme. Teda kakoseni, bo ho tam po prebaleni drzim dokud to nepusti 😉

matilko
15. čer 2009

sisstin, moja Kajka čúra fakt hodne, dávam BE s bamboo hour a prebaľujem okolo 4.-5.hodine ráno, plienka je total celá nacuclá, tak prebalím do HHS s vv, no a o 8. hod. ráno je tiež totál durch... záleží na miminu podľa mňa. Niektoré prespia celú noc, my 2-3.x papáme, tak to je aj tým.

sisstin
15. čer 2009

matilko: tak Tygr celou noc nespal ještě nikdy..on právě v noci pije, ale zas není tak vzbuzenej, abych přebalovala..jako P´tit bamboo vydrží, ale mám ji vycpanou...ta Ct mi přijde fakt slabá, ale na netu píšou, že by to mělo stačit..tak nevim 😕

matilko
15. čer 2009

sis, ja na noc nedávam žiadne AIO, som za vlnené naťahovačky, takže Ti asi moc neporadím, jak je to s CT... a raz prebaliť mi zas problém nerobí. Kajke to neva, pomaly ju prebalím, položím do postielky, alebo si ju nechám už u seba o tej piatej ráno a spíme ďalej.

sisstin
15. čer 2009

matilko: mně jo, páč kdybych ho přebalila..tak obživne..a bude mi skákat ve 3ráno po hlavě..stačí, že takhle vstanu tak 5x za noc na pití a dudel 😠