Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marketuska
28. črc 2011

já prsa taky zrovna nemáma mám podprdu z lídlu -kojící a nevím jestli 149,- nebo 199,- 🙂
Holky, jak to tady čtu, tak s těmi čtvercovkami je to na novorozence složité? Novosklad jsem si zkoušela poskládat a i na medvěda jsem to upevnila. Mám snapi sponky i PULky, mám teda nějaké kalhotkové plenky, ale těch nemám moc - tak 6, to je málo asi, že?
Co mi teda doporučíte na novorozence?

red.miky
28. črc 2011

@maly_prcek, @helulela: holky, moc díky za užitečné informace! Věděla jsem, kam zajít pro radu. 😉 Dám na vás a pořídím si i jiné pleny než jen kapsovky. Jen mám jeden hodně stupidní dotaz, mohly byste mi napsat, co znamená čč a vv? Tipuju čč jako čtvercovky a vv vlněné pleny, ale nejsem si jistá. Díky moc! To víte - jsem ještě nezkušená v této oblasti. 😎 A to nemluvím o skladech, jak o nich píšete... Ale k tomu se snad časem dopracuju. 😉

hanavendy
28. črc 2011

@red.miky vv-vícevrstvé pleny, čč si rozluštila dobře 🙂)

marketuska
28. črc 2011

@red.miky tady je třeba na videu jak se dělá novosklad:

https://www.youtube.com/watch?v=xKwLuJkh-Lg


základ je čtvercovku přeložíš napůl a zase napůl (do čtverce), pak za jeden cíp roztáhneš, aby se tam udělal ten trojúhelník, obrátiš a poskládáš doprostřed zbytek plenky (to co není ten trojuhelník) ale video je určo lepší než můj popis 🙂

dagmarkaaa
28. črc 2011

@erinka83 gratulace k maličké, no jak se jmenuje prozradíš? 😉
já minule látkovala až od 3m ale teď si dělám iluze že to půjde dobře ty novosklady atd na mrňouse ehm tak to jsem zvědavá jestli to dám....

ještě dotaz prosím - poslední dobou nám noční plíny šíleně smrdí, i po vyprání to je dost čichlé tak nevím jak se toho puchu toho zbavit? jedině mě napadá to přerazit nějakýnm voňavým práškem ale nevim nevim, jinak peru v Lovele.

zlatouch
28. črc 2011

@erinka83 grutuluju k přírůstku! Ať se brzo zdárně sladíte!
Mě taky druhý mimi s látkováním trochu zaskočilo 😕 Nakonec to dopadlo tak, že jsem na novosklad úplně rezignovala, zkoušela jsem to ještě než měla 3kg a hrůza. Ale zdárně jsem nasyslila plno kalhotovek, tak jsem jela hned ty, sice taky velký balík, ale zas zapnout suché zipy je hračka 🙂 Vlastně doteď jedu na den jen kalhotovky a Itti Bitti, ale u Laury jsem poctivě motala, holt jsem ještě nebyla zmlsaná 😉

marketuska
28. črc 2011

@dagmarkaaa a nepomohl by ocet místo aviváže - je to desinfekce a zároveň třeba když myju lednici, tak ho přidávám do vody jako odstraňovač pachu. Nebo bych to zkusila jednou vyprat v nějakém "drastivkém" prášku, usušit pořádně na sluníčku a pak až znovu v Lovele. Já to tak třeba teď dělala - mám čč po kámoščiných dětech a některé měly trochu skvrny, tak jsem to "vyělila" a teď až teprve začnu prát v lovele 🙂

baarca
28. črc 2011

@erinka83 Taky moc gratuluju k další holčičce 🙂
Já to mám naopak, u Matese jsme začínali látkovat hooodně postupně a pořádně až tak od 3. měsíce a čč jsem neměla na něm moc ráda, protože věčně kadit a byl to opruz to pořád zapírat. Takže jsem u Karolky čč ani moc neplánovala, mám už taky nasyslenou zásobu kapsovek, ale nakonec mi na ní novosklad moc vyhovuje a pořád dávám skoro jen ten a kapsovky opravdu jen na přebalování venku (doma ještě nasadím novosklad). Ona kaká jednou za 3 dny, takže pohoda 😎 A to Karolka byla fakt prcek při narození, 2,66 kg a látkovat jsme začali tak někdy v 10 dnech.

@sussanah Co hadry, to ještě není níc proti tomu, až uvidíš kluka s tím miminkem v reálu 🙂

zlatouch
28. črc 2011

oprava: kalhotovkama jsem měla na mysli kapsovky 😨 Ale určitě mi rozumíte 😉

ivuska.h
28. črc 2011

@dagmarkaaa Podle mě jsou to nějaké bakterie, taky s tím bojujeme. Pomáhá dobře Sanytol na praní, viz http://www.vmd-drogerie.cz/vmd-drog/eshop/13-1-.... Nedávám teda do každého praní, jen když to zas začne smrdět.

jasekd
28. črc 2011

@erinka83 Kolik mala vazi? Mne to na Venouse problem nedelalo, latkujem od navratu domu, ale Venous mela porodni vahu 3,6 kg, domu jsme sli s cca 3,5 a mela veky briho, ale zas tenky nohy... Spis jsem tedy davala Haipy (viz fotoalbum), ale i novosklad jde.

helulela
28. črc 2011

@ladida.l krásná výbavička, taky jsem se pokochala. Budeš rodit v Chrudimi nebo v Pardubicích (nebo někde úplně jinde)? Já byla s prvním v Pa a s druhým plánuju zas.
@marketuska to bude dobré, vyzkoušíš si čč i kalhotovky a dál se zařídíš podle toho, co vám bude vyhovovat. Někdo prostě nedá na novosklad dopustit a někdo ho zatracuje.

vvvecna
28. črc 2011

ahoj,čekám dalšího prcka a chtěla bych zkusit tytohttp://deti.aukro.cz/novinka-plenky-sketch-aio-... nebo podobné,jaké jsou dobré a né moc drahé děkuji za odpovědi

maly_prcek
28. črc 2011

@marketuska Já proti novoskladu nic nemám a na druhé mimčo ho na doma zase pojedu (s bambusovou vkládačkou nejspíš)... Není to na delší dobu, na to to chce ty kalhotkovky, ale mně to přišlo v pohodě... Mně by asi bylo víc líto mít 10 anavy denně od vaječiny 😀

maly_prcek
28. črc 2011

@dagmarkaaa Naložit přes noc do MioFreshe... A ještě pomáhá vyprat na 90st....

@red.miky Na první stránce jsou zkratky značek plínek a typů plínek. Jinak jak co vypadá a jak se používá je třeba tu: http://www.latkovepleny.cz/slovnicek-latkove-pleny...
Čč - klasické čtverce jak znáš, skládá se to aby ta tekutá vaječinka nešla furt na svrchňáčky (na látkování určo vybírat vícegramážní třeba Kikko eco lux), dovnitř to chce většinou přidat ještě vkládačku (mám radši než dávat dovnitř další složenou čč, protože pak je to hrozně velké na zadečku). Jsou levné, rychle suché, ale třeba na batole už nic moc, protože toho moc nenasajou (leda dát pořádnou vkládačku).
Vv - vypadají podobně jak čč, ale menší, mají uprostřed víc vrstev, aby to pořádně sálo. Většinou se skládají na třetiny na větší děti, co už nemají vaječinu, protože jinak to často projde na svrchňáčky. Vyjímka jsou anavy (co jsem psala), ty jsou pružné a jdou taky "seskládat" na malé miminko a na větší pak dát na třetiny. Na rozdíl od těch obyč bavlněných o hodně víc nasajou a jsou krásně měkké )a jdou dát třeba do kapsovek atd., takže fajná univerzální plína). Tady jsou ty Anavy http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple...

maly_prcek
28. črc 2011

@marketuska A kolik čeho teda máš? Já mám třeba kalhotkovek taky celkem 10 a stačilo mi to celé látkování v pohodě a to 4ks jsou "na noc"... Na to ještě mám jedno batole na plínách na spaní... Mám namyšleno dávat čč na kratkou dobu, na dýl bambusové vv a jako savé (do šátku, pak na noc) Anavy jednovelikostní...

erinka83
28. črc 2011

Holky, díky 🙂 Malá se jmenuje Ema a má teďka asi 3200g, ta starší byla ještě o něco menší a už jsme jeli v látce - novoskladu, tak nevím no 😅 asi tím, jak jsem zvyklá, že to vypadá na ní, mi to na té maličké přijde šílený 😀 tak zatím dávám jen ty vv na kalhotkový sklad, ale moc jich nemám 😒
@ivuska.h Ty jsi maličkého Ondru balila do čeho? Když čč nemáš v oblibě 😀 a do bambusových vv separačku nedáváš, že? ty jsi myslím psala, že to skladuješ i s vaječinou a pak to napřed vymácháš naráz v pračce?

dagmarkaaa
28. črc 2011

@marketuska ten ocet nepomáhá na smrad, dávala jsem do druhého mácháni a nic 😒

@maly_prcek
@ivuska.h dík za tipy, vyzkouším - určitě lepší než nějaké převoňené prášky či aviváže ... od Sanytolu máme už desinfekci na nočňajs tak přikoupíme na prádlo.

wosk
28. črc 2011

ahoj, tak jsem se snažila dát dohromady to, co byl pořídilado začátku.Budu ráda, když napíšete, jestli by to mohlo být OK nebo jestli něco chybí/přebývá apod. Díky pedem za připomínky ...
Počítám do začátku s novoskladem, na zkoušku bych vzala i pár kapsovek a AIO (ty počítám, že se využijí určitě dříve nebo později). Plínky počítám používat jen na přebalování, pod hlavičku a tak budu mít mimo tyto.

čč
- 20 ks kikko lux
- 3 ks kikko bambus
- nějaké staré po nás, co jsme dostali
- přemýšlím o pár kousků mušelínových, ale imse vimse jsem nikde nenašla, jen bambio mio 6 ks- co myslíte?
- 4-6 ks vv popolini

vkládačky (na zkoušku asi takypo jednom kuse)
-BI bamboo hour
- anavy bambus
- prefold BI
- BLhamp prefold
-nějaké ručníčky/žínky z IKEA

kalhotkové (kapsovky) - každá jeden ks
- haipa daipa pastelka
- bamboozle vel. 1
- anavy na snapku
- baby lucy bambus (je nevím, jestli XS/S nebo onesize)

svrchňáky
- PUL Imse vimse soft ZOO vel. S
- PUL Thristies vel. S
- fleesáčky Anavy - nevím jestli na sucháč nebo na patentky

AIO
- pop in +nějaká náhradní střeva 2-3 + noční
- anavy easy - evím jestli sucháč nebo patentky nebo obojí 😀

pak separačky (celulozové + deka Irma), snapi sponky (2-3), kýbl na použité plenky a tašku na použité plenky... a už měnic nenapadá...

ladida.l
29. črc 2011

@helulela rodit budu v Cr, tak to se nepotkáme... Už bych nejraději rodila hned.

@wosk jestli můžu pár poznámek
- nevím kolik ks máš těch čč po Vás, ale celkově by to chtělo tak 40 jen na zadek.
- vv popoliny mi přišly strašně tvrdý...
- baby lucy kalhotovku bych vzala klidně XS/S, na mimino normálních rozměrů vydrží dlouho
- snapi sponky stačí bohatě dvě (já mám pořád jen jednu)

sussanah
29. črc 2011

@wosk snappi sponky urcite staci 2. Myslim, ze mnozstevne ten seznam bude stacit. Jen pocitej s tim, ze novosklad samotny moc dlouho stacit nebude, u nas by vydrzel tak tyden 😀 Ale staci to dovyplnit nejakou vkladackou, co mas v planu, nebo tou vv a vydrzi to v pohode. tTy ikea zinky/vkladacky v tomto urcite poslouzi a stejne tak se budou dat pouzit vkladacky z pop-in.

jasekd
29. črc 2011

@wosk - cc podle me takhle staci
- s vkladkami zkusenosti nemam, krome HD a rucnicku,ty jsou za tu cenu naprosto super 🙂
- Haipa Daipa kalhotkovky, jedeme obe deti prevazne jen v nich, super strih sedici jak novorozenci, tak diteti 1,5 roku , nevyhoda v materialu, hodne hrubnou, zvlast mate li tvrdou vodu, ostatni plenky neznam
- svrchnaky PUL jsou prakticke, my mame HD a moc mi vyhovuji, flisaky mi nevyhovuji vubec (mela jsem HD, tak nevim, zda je to jen znacku nebo materialem obecne), na druhe dite mam i doma pletene (od zname) vlnacky a super, krasne to dycha, mela jsem je poridit i na prvni, ale bala jsem se jich a pak jsem je dostala. Takze pouzivam dvoje PUL a jedny vlnacky.
- AIO Pop in mam jednu a uprimne, zadna velka spokojenost, dost mi protykala, je to bambus, takze v savosti asi problem nebude, spis mozna ten strih, nevim. Navic dela plina na zadech docela hrb, nadavala jsem si, ze jsem je koupila, ted vyuzivam zejmena na rychloprebaleni ty svrchni kalhotky a do toho rucnik IKEA, treba kdyz vim, ze za pul hodiny pujdem ven a budu plinu menit. Takze nakonec ji vyuzivam, ale na to by stacilo porodit jiny PULky (HD na cc nebo rucnik narovno moc nejsou).
- Snappi jsem mela na jedno dite dve, ted na dve deti 3, chce to mit jednu navic, muze se pretrhnout, my ji casto nemuzeme najit, takze jedna nahradni se hodi. Prodava se v ruznych barvach, doporucuji vyzadat si nejakou vyraznou barvu, lip se hleda 😉 Mame bilou, to je hruza, zlutou, to je lepsi, a vyrazne modrou, ta je nejlepsi.

Mmch, ta posledni nova snapka je desne tuha, je to trosku jinej model nez ty starsi, co mam, a nic moc teda 😠 Mam jen ja takhle blbou, nebo se pohorsily?

jasekd
29. črc 2011

@wosk U tech cc, taky zalezi, zda planujes zehlit, pokud ano, tak jich je potreba trosku vic, ale jinak to schne rychle, takze je to za chvili zas v obehu. Ja doted davam novosklad jen nevycpanej, opet v pripade, ze vim, ze za chvili budu prebalovat, jinak kalhotkovky.
@sussanah U vas vydrzi novosklad prece suchej, vy delate BKM 😀

sussanah
29. črc 2011

@jasekd vsak jsem psala, ze "by" vydrzel 😀 ale mlady cural mimo plinu az tak od 4-5m, do te doby jsme jeli bkm jen na kakani. A teda mlady byl jako male mimi fakt prutokovy ohrivac, mel vv + vkladacku a i tak se to dalo zdimat 😉

wosk
29. črc 2011

@ladida.l @sussanah @jasekd @jasekd holky děkuji moc za připomínky. K těm snapi sponkám, já věčně něco hledám, proto jsem jich psala víc 😀 No a k tomu žehlení, to jsem neplánovala, protože mě to nebaví a myslím si, že to není nutné nebo se pletu? Nebo možná jen na začátku, ale to toho všeho budu mít určitě až nad hlavu 😉 S vlňáčků mám trochu strach, že protečou, ale jednou je určitě zkusím taky, ale později, až nebudu ze všeho tak vyplesklá 😎

jasekd
29. črc 2011

@wosk Ja zehlim, a proto novosklad moc nepouzivam 😀 Kalhotkovky se nezehli, ty cc jak kdo. My mame tvrdou vodu, takze zehlim i plinky na blinkani a oblecky, ale uplne nutne to neni. Ja mam lepsi pocit, ze je to mekci a ten novosklad se hezky sklada. Pokud se nezehli, je treba peclive veset. Vlnacky lehce provlhnou, ale proti flisakum, co jsem mela, to neni tolik. Ale ty flisaky jsem ted pujcila kamosce a ta je s nimi spokojena, tak fakt nevim... Ja ty vlnacky pouzivam na doma, na ven, kdyz je vedro, aby vetrala, jinak PUL, ty jsou naprosto spolehlive.

lukava
29. črc 2011

Pokračujeme v hledání ideální plenky na naši citlivou prdelku... a propo zkoušela jste některá ekoplenky KIKKO ECO? je to prý celkem novinka, tak mě zajímají reference od prvních miminek a maminek

jajinka.p
29. črc 2011

Holky, prosím, nemáte nějakou zkušenost, jestli se dají v nějakém "normálním" obchodě koupit snappi sponky? Např. nějaké větší drogerky, nebo tak něco? Nechce se mi kvůli cca 150,- platit ještě stovka poštovné....
Díky moc

lukava
29. črc 2011

@jajinka.p záleží na tom, kde bydlíš, v praze je mají např. v Bráně k dětem kousek od Mánesa...v drogeriích jsem neviděla a je to škoda, takové drobnosti by prodávat mohli, platit do aleluja poštovné, to je fakt na draka 😠

jajinka.p
29. črc 2011

bydlím kousek od uherského hradiště takže praha celkem z ruky ☹ ale i tak moc děkuju.... 😉