Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rozarka65
11. črc 2012

@helulela 🙂

helulela
12. črc 2012

@pajoslava k té čínské produkci, certifikátům a přeprodávání tady ti už holky napsaly hodně a já s nimi souhlasím. Když tohle všechno pominu a měla bych se soustředit jen na plínu, tak cena odpovídá kvalitě. Ne, že by byly vyloženě špatné, ale třeba jedna vkládačka z bavlny nebo mikrovlákna nikdy nebude super savá, jak píšou prodejci, určitě bys musela dokoupit něco dalšího na vycpávání. Pár jich ve výbavičce můžeš mít, ale nestavěla bych na nich, dají se koupit kvalitnější plíny, které jsou sice o něco dražší, ale peněz za ně nebudeš nikdy litovat.

helulela
12. črc 2012

@pajoslava a neber to prosím tak, že jsme tu nějaké "fifleny", které ohrnují nos nad obyčejnými plínami. To není jako s oblečením, když někdo tvrdí, že jiné než značkové hadry by na sebe nevzal 😉 🙂

mahafi
12. črc 2012

@pajoslava úplně souhlasím s @helulela, není to tak, že bychom tu vychvalovaly jen drahý značky, ale ono je to tak, že kvalita něco stojí.., máš to třeba jako s kočárkem nebo trekovým oblečením.., jasně, že můžeš jít do hor v šusťákách z tesca, ale budeš zpocená, promokne to při prvním deštíčku a jakákoliv túra tě pak otráví.. nebo si připlatit za membránové oblečení a půjde se ti neskutečně lépe.., tak nějak je to s plínkama.. koupíš nekvalitní a vyhodíš peníze do koše, tyhle plínky jsou už pak na bazárku v podstatě neprodejný.. a zanevřeš na látkování jako na neuvěřitelnou blbost.. to by byla škoda, fakt to za to stojí 🙂 Kvalitnější plenky stojí možná trochu víc, ale rozdíl je fakt velkej 🙂. Zvlášť u těch AIO je důležitý kvalitní pul a kvalitní savý materiál.. a ten něco stojí. Kamarádka říkala, že přemýšlela, že by si plenky ušila a když se pídila po materiálech, tak zjistila, že se jí to i s prací nevyplatí, tak je nakonec koupila. Věřím, že nakonec vybereš dobře a bude tě to bavit 🙂, ale držela bych se osvědčených značek 🙂. Doufám, že to nevyznělo nějak blbě, nemám po brzkém vstávání (v 5:20) nějak vyjadřovací schopnosti 😀

climb10
12. črc 2012

hezke rano 🙂 me by zajimaly odpovedi na tyto otazky: 1) proc maji kalhotkove pleny hezke, barevne vzory, kdyz se pres ne musi stejne dat svrchni kalhotky? :D

2) proc nejsou oblibenejsi AIO pleny?

3) jak resite pobyt v horach, kde neni moznost pracky? jednorazovkami?

Dekuju 🙂

helulela
12. črc 2012

@mahafi tvoje přirovnání je ještě lepší 🙂

@climb10 ad 1) nad tím občas přemýšlíme všechny 😀
ad 2) já mám AIO ráda, teda spíš kapsovky. Od většího používání mě brzdí spíš to, že když po každém použití pereš komplet celou plínu včetně PUL vrstvy, takže nebude mít tak dlouhou životnost. AIO má taky už svou konstrukcí danou savost - u staršího dítěte většina vydrží max. dvě hodiny a na dýl musíš stejně přidávat vkládačky, tím se ta jednoduchost používání trochu ztrácí.
ad 3) já beru látkovky, když někam jedeme max. na tři dny, to se zvládne bez praní. Přepírat po večerech v ruce se mi moc nechce. Kdybych se odhodlala, vzala bych nejspíš nějaké rychleschnoucí čč a vv, na noc asi jednorázovky.

mahafi
12. črc 2012

@climb10 tak za mě..
ad1) aby se líp prodávaly, asi.. ale funguje to 🙂. Navíc je tím látkování barevnější a veselejší, já z nich mám opravdu větší radost 🙂. a navíc je to super hračka, madlu hrozně baví se v tom prohrabovat, tak to za chvíli bude i edukativní materiál (na barvy, zváířátka, tvary.. 🙂 )
ad 2) já třeba před pulem upřednostňuju vlňáčky, takže AIO mám, dávám je ale míň často (když potřebuju, abych přebalila rychle (k dr., na cesty, apod.). Vyjde to dráž, mít výbavičku jen z nich. A myslím, že to hlavní je, že se musí prát plenka jako celek, tedy i s pulem a ten se rychleji opotřebovává. Svrchňáčky se neperou po každým použití (pokud nejsou popokakaný, tak to není potřeba).
ad 3), v horách jako na treku bez chaty jsme ještě nebyli, tak nevím, asi je blbost tahat s sebou krosnu plnou plenek, i když i jednorázovky jsou docela slušný balík.. zatím nás čeká jen tábor a tam plánuu vzít plenky látkový (ty, co dobře schnou i bez vyždímání pračkou), jak to půjde zatím nevím.. na chatách a pobyt mimo domov jsem zatím vždycky látkovala, ale vždycky byla možnost dosušit někde uvnitř, což na táboře není.., tak jsem zvědavá.. 🙂

aemmi
12. črc 2012

@climb10
1) jsou veselejší, lépe prodejné, hezčí 😀
2) mimo důvodi opotřebování, jak už psaly holky, tak u AIO je pravděpodobnější, že protečou, hlavně u malýho miminka nemusí udržet vaječinu, když to pustí kalhotková plenka, tak to většinou zadrží svrchnáky, ale já mám třeba AIO a kapsovky hodně ráda, na ven dávám jen je, ale až co je malá větší.
3) na horské chatě bez pračky jsme byli s jednorázovkama a byla jsem ráda, pračka tam nebyla, i kdybych je vyprala v ruce, tak to nemám kde usušit, chata vlhká a studená, venku pršelo a bylo vlhko.

cervena_vila
12. črc 2012

@climb10
1) Barevné mě opravdu trápí - takové hezké a nejsou vidět...
2) AIO na starší dítě byl opravdu luxus - jedno čůrání a do pračky, protože druhé čůrání už by bylo až ke kotníkům. Takže pro mě nejsou nejoblíbenější.
3) Aby dovolená byla opravdu dovolená, brala jsem vždy jednorázovky, odpočítala jsem, kolik jich budu potřebovat a vždycky mi jich pár chybělo 😀

Nemáte ještě někdo tip na obchod, kde by měli Little lamb levněji než za 230Kč?

ivuska.h
12. črc 2012

@pajoslava Ti přeprodejci e-bayových čínských plín se množí jak houby po dešti 😕

babsiegirl
12. črc 2012

@cervena_vila zalezi jaky littlelamb chces? Primo na jejich strankach maji nabidku na kapsovky x50 za zhruba 150/ks ale delaji i mensi mnozstvi (10/15/20) s cenami od zhruba 200/180/165. Jsou to ty patentovky, u kterych si nastavis velikost podle toho, jak mimco roste. Zkoukla jsme to a posilaj i do CR a napr. balik s tema 50 plenama by stal nejakych 525kc. http://www.littlelambnappies.com/nappies

madlisek
12. črc 2012

@climb10
1. prodejnost 🙂
2. kromě toho, že se opotřebovává PUL zátěr, taky déle schnou. Mám ráda kapsovky, ze kterých vyndáš vnitřek a o to rychleji je to suché a připravené k dalšímu použití. A nebo SIO, kde vkládačky odcvakneš.
3. buď čtvercovky, co se snadno přemáchnou v ruce a rychle uschnou, pokud by to byl pobyt v horské chatě bez pračky 🙂 Pokud vyloženě putování s krosnou a stanem, brala bych eko jednorázovky.

janakkk
12. črc 2012

@climb10
1) protože všichni doufáme, že někdo vymyslí průhledné svchňáky 😉
2) AiO jsou drahé, podle je mě to zbytečné, u nás konkétně dost protíkají(ale už jsem je par měsíců nezkusila) a kapsovky já osobně úplně nesnáším, než tu vkládačku nacpu dovntř, aby byla hezky rovně, nebyla shrnnutá nebo nebo někde pomačkaná, tak už mám plínku+ svchňáky dávno oblečené 🙂
3) vždy jsem byla jen s pračkou, popř. na kratší dobu, kde to vydželo bez praní

cervena_vila
12. črc 2012

@babsiegirl špatný kurz libry.. .v čechách levnější. Chtěla jsem kalhotkovky bambusové.

zlatelevizeedna
12. črc 2012

@remenova Já mám dobrou zkušenost s latkovky.cz, uhanky.cz a ekopleny.cz.

zlatelevizeedna
12. črc 2012

@remenova A samozřejmě anavy.cz, ale to už ti psalo více lidí.

ivuska.h
12. črc 2012

@climb10 Tak ty vzory jsou prostě hezké a při přebalování potěší, to je jak kdyby se někdo ptal, proč nosíš hezké spodní prádlo, když ho stejně nikdo (skoro 😀 ) nevidí... Prostě pro dobrý pocit a pro svou vlastní radost.

2) AIO třeba já je mám ráda, je to dobré, když se dítě kroutí u přebalování, že nemusíš zapínat plenu a pak svrchňáky, ale zapínáš jen jednou, jako u jednorázovky. Taky na cestách mi to přijde lepší, protože použité svrchňáky nechávám vyvětrat, takže na cestách bych jich musela mít několik, AIO jsou jednodušší. Taky pro tatínky a babičky či jiné hlídače je AIO na suchý zip praktičtější.

3) na delších pobytech mimo domov dávám jednorázovky.

lenka5731
12. črc 2012

holky, už některé z vás dorazily ty levné Little Lamb? Nebo spíš až zítra..? Už se nemůžu dočkat... a taky chci zase vypnout zvonek 😝 Zapínám ho jen když čekám poštu a v poledne mě vzbudil nějakej pojišťovák 😠

babsiegirl
12. črc 2012

@cervena_vila tak to jo.. No ja pocitala tech 30 na libru, nevim, kolik kurz je aktualne v cr :D

janinek
12. črc 2012

@babsiegirl ty jsi take v UK? Kde?

maly_prcek
12. črc 2012

@climb10
Ad 1.) Já taky nosím barevné kalhotky a nikdo to neví 🙂 (Tak jo, teď už to víte 🙂 ) - prostě mě to víc baví, přebalování mám jako formu psychoterapie 😀 V létě s přebal.podložkou nebo na chodící dítko lze taky jet bez svrchňáčků...
ad. 2) AIO mají vyšší pořizovací cenu a tím, že pereš častěji celou plínu, tak mají i menší životnost. Nicméně na starší zdrhající dítko, k doktorce, pro tatínky/babičky/hlídačky jsou pro mně fajn. Na míň čůrající dítko se dají měnit jen vnitřky. Dalo by se bez toho žít, ale v určitých chvílích mi to usnadňuje život...
Ad.3) My látkujem i na dovolených - látku přes den, papír na noc a delší cesty/výlety. Nikdy se mi nechtělo zkoušet, co udělá zadek týden v papíru a látka mně nijak extra neomezuje (krom místa v kufru 🙂 ). Beru vv/čč s vkládačkou, neperu, pokakané přemáchnu v ruce a osuším, počůrané jen usuším, dám do pytle a přeperu doma. Děláme BKM a když látkuješ jen částečně, tak máš třeba 5 plín na den * 7 dní = 35ks plen a to já v čč/vv seskládám.

babsiegirl
12. črc 2012

@janinek jj, v uK - viz IP

littlemousecz
12. črc 2012

@lenka5731 mě ještě taky nic. jsem se těšila na pošťačku jak malá holka (nechala jsem si to poslat do práce, abych nemusela lítat na poštu) a oni jen samý pracovní blbosti. chjo ☹

lenka5731
12. črc 2012

@littlemousecz paní psala, že to manžel poslal až odpoledne. takže zítra...

bamboolik
12. črc 2012

@ivuska.h tyjo, taky koukám. Ale o tom víc mě těší, že máme i české značky 🙂 Přecejen u našich plínek víme do poslední nitku, co dáváme svým dětem na kůži..

ivuska.h
12. črc 2012

@bamboolik To jo. Doufám, že i maminky ocení kvalitu a ne jen cenu 😒

bamboolik
12. črc 2012

@climb10
1.) To já taky moc nechápu, já mám hlavně světlé plenky 🙂 Ale asi to bude mít něco společného s úchylkou barevných kalhotek 😀
2.) AIO má hlavně nevýhodu rychlejšího opotřebování PUL vrstvy. Mám jich pár doma (spíš kapsovek), ale už je ani moc nepoužívám. Mnohem více mi vyhovuje SIO systém.
3.) Taky děláme BKM, takže my látkujeme všude, kde se dá. Posledně jsem i přepírala plenky v ruce na táboře a taky to šlo 🙂 Ale ty 4 dny bez praní se vydržet dá, více už bych brala papírovky. NA dovču v září se chystáme samože s látkou, tam to schne přímo samo.

pampeliska1
13. črc 2012

Dobré ráno, dámy, chtěla jsem se zeptat - jaké používáte extendory na bodyčka? Zběžně jsem koukla a přeměřila bodyčka, které zrovna používáme a vzdálenosti mezi cvokama jsou velmi rozličné..Nemluvě o tom, že některé body jsou jen na dva cvoky a ještě jsou třeba větší v průměru.
Díky za odpověď 😉

jasekd
13. črc 2012

@pampeliska1 mam jeden originalni M&M ci jak se jmenuje. A pak dalsi dva doma site, guma cca 5cm sire a 10 cm delky a na tom nasite jeste ty stare nasivaci patentky, na kazdem v jine velikosti, takze mam celkem na 3 druhy patentku a stejne na nektere nesedi. Original uz bych nekupovala, vyhozeny penize, navic i blbe drzi, asi mam vadny kousek. Nekdo taky nakoupil v sekaci bodycka za par korun, ustrihl spodky s patenty a sesil k sobe. Jiny pocet cvocku nebo trochu jina sire nevadi, kor na lezici miminko, to ho tlacit nebude, ja to klidne pouzivam, protoze jinak by se vyber bodycek, na ktery to muzu dat, jeste zuzil.

herminka
13. črc 2012

@pampeliska1 Já mám tento http://www.ekopleny.cz/cs/kategorie110684/detai... (sedí na body z Tesca, jiná prakticky nepoužívám), ale používala jsem ho krátce, jen tak do 3 měsíců, pak už bez problémů seděly bodyčka odpovídající věku.
Něco podobného se dá lehce ušít nebo vyrobit z gumy, jak píše Jasekd - v každé galanterii mají "bodyčkové" patentky (tzv. baby druky, 15 párů vyjde okolo 40 Kč) a můžeš si jich udělat několik a ještě Ti zbudou patentky, které můžeš použít třeba na rozevírající se výstřih body.

pampeliska1
13. črc 2012

@jasekd já jsem právě na MMB našla toto: http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=49126671&tab=4 tak asi jeden vezmu na vyzkoušení a uvidíme..