Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
23. črc 2009

Lusinto, aha. No, tak uvidím, ještě se rozmyslím 🙂
A jak jsou na tom se savostí tady ty vícevstvé pleny http://www.branakdetem.cz/vicevrtsve-pleny-kush...

baca
23. črc 2009

terez, jsou jen o trochu tlustší, je to prostě nějak jinak pletený nebo z tlustší vlny, nevím, ty tenší jsou prostě víc hladší, ale oboje ok

baca
23. črc 2009

ale je to stejně jedno, když už nejsou

terezita
23. črc 2009

ty crepe jeste jo, nebo ne? 😕

baca
23. črc 2009

aha, já nevím, já myslela, že už žádný nebudou,a to jsem and nima v Brně stála a říkala si, jestli si mám koupit i větší, no měla jsem, debil 😠 😠 😠

kackaj
23. črc 2009

Ahoj holky, moc dekuju za vsechny tipy a rady 🙂
Raady, nejake jine plenky mam krome tech vv taky. 2 pastelky (ale zdaji se mi xxl,jenze na nich neni zadna velikost napsana, tak mozna jsou normalni - proste ale vypadaji velke), 2 Baby lucy takove ty barevne kosteckovane flanelove, 4ellas house konopne (po vyprani vypadaji jak hadra na zem 😀 ), a dneska jsem si na brane koupila 1 bitti AiO a 1 Sio, vypadaji nadherne, uz se tesim na tu prdelku 😉 😀 Ale uz na to kaslu, jeste jsem nic z toho neozkousela, ale nakupovala bych jak vztekla. To je asi z nudy, uz aby to maly bylo, ale jeste mam mesic pred sebou 😒

kackaj
23. črc 2009

A jinak se snazim vsechny kupovat s patentkama, abych nemusela porad hlidat suche zipy pri prani a taky me to pripadne lepedrzici. Ale teda PUL svrchnaky na ty vv mam se suchacem Imse Vimse a 2 vlnaky disana. Na ty uz se taky moc tesim, jak v nich bude prcek vypadat, je to srandovni 🙂

labutka
23. črc 2009

ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu.
všetky moje plienky periem v slize, ale stále ich mám tvrdé. skúšala som dať viac sódy na pranie, skúšala som lotties zmakčovač vody (cca 1 dcl namiesto aviváže), keď dám 2 dcl octu tak sú plienky o niečo makšie... máte nejaký ďalší tip, čo by mi pomohlo?
keď si porovnám vkladačky do IB - teraz používam S, sú dosť tvrdé, a 1 krát opraté M-ká su krásne mäkké... 😖 manžel síce hovorí, že to nevadí, že adam bude drsný chlap, ale mne to trošku vadí..

labutka
23. črc 2009

kacka, inak suche zipsy tiez niesu nazahodenie, je sice pravda ze v pracke sa ti do nich nazbieraju zmolky, ale lepsie sa reguluje zapinanie. ale patentky zase krajsie vyzeraju a v pracke sa im nic nestane.

raady
23. črc 2009

kacka, Pastelka tak vypadá, ale dá se pěkně na mimčo "regulovat" 🙂 Flanelové BL jsou na novouška dobré, jemné, ale na větší už toho čůraní moc nepoberou. Měla jsem je také. 🙂

Labutka, neporadím. Máme taky hoodně tvrdou vodu, nepomáhá nic, ani ocet. Ručníky, kde dávám aviváž jsou o malinko měkčí, ale taky nic nadýchaného. ☹

lusinta
23. črc 2009

pop-in vyzkoušené nemám,ale na pohled- nic moc design. vzadu ej suchý zip,který je tam úplně nepotřebný a podle mě škrábe miminko! Se savostí nevím..za tu cenu bych si je asi nevzala..nebo ne víc než 1 na zkoušku...
je fajn,že jsou jednovelikostní...

zzan
23. črc 2009

Ahoj holky ,
prosim o radu ,co pouzivate nejradeji jako vkladacky mezi novosklad pro uplneho prcka?Cetla jsem,ze je mozne skladat dalsi plinku ,ale neni to pak velky objem?Co treba vv a jake konkretne?Nebo nejake tvarovane vkladacky ,treba Baby lucy bambusove??? Prosim poradte ,chtela bych nejake nakoupit trosku dopredu a nerada bych nakoupila neco nepouzitelneho 😉 diky 🙂 🙂 🙂

terezita
23. črc 2009

lus dik, tak to dobrovolne zkouset ani nebudu.. 😀 😀 😀

zzan, ja pouzivala cc poskladanou na dvanactiny (prisla mi mensi nez vv) a bambusove baby lucy.

zzan
23. črc 2009

Terezito dekuji 🙂 takze bych mohla koupit ze par techto? http://www.branakdetem.cz/baby-lucy-vkladaci-pl... a jeste dotaz ,protoze si to nejak nedovedu predstavit .. ty vkladacka se vlozi MEZI plinku,tak ze zadecek s ni neprijde do styku ,nebo NA plinku a je primo ve styku se zadeckem?

lusinta
23. črc 2009

na plínku a je přímo ve styku se zadečkem..

zzan
23. črc 2009

Lusinto diky 🙂
Ja koupila pres bazarek par pouzitych frote vkladacek ,ale zdaji se mi docela hrube ,nemohla bych je tedy pouzivat spis dovnitr toho cc?

zmuzle
23. črc 2009

Terez, loviky crepe ti prosly rukama na sraziku 😝 Ale to jsi jeste byla proti vlnackum 😀 Jsou o neco silnejsi, ale skoro to nejde poznat 😉

erinka83
23. črc 2009

Holky, používáte látkovou přebalovací podložku? Např. tohle: http://www.branakdetem.cz/prebalovaci-podlozka-...

marcelkad
23. črc 2009

vkládačky klidně dávej i dovnitř plínky. Froté vkládačky jsou super žínky z Ikey složené na třetiny - 10ks za 99Kč. 😉

zmuzle
23. črc 2009

Eri, ja mam takovou poobnou a byla soucasti prebalovaci tasky a jsem spokojena. Ja bych ti ji doporucila.

raady
23. črc 2009

zzan, já jsem dávala do novoskladu také ručníček z Ikey, ten jsem vkládala dovnitřnit, čč byl na zadečku.
Později jsem vkládala nejmenší velikost vv - ta byla na zadečku. 🙂

terezita
23. črc 2009

zmuz, no nechtej po mne, abych si to pamatovala! 😀 😀 😀
eri, ja mam taky neco podobneho, ale nepouzivam, bo kdyz to em.pokadi, tak to mam na zbytek dne spinavy..

erinka83
23. črc 2009

teri a co používáš? 🙂 obyč plínu?

somik
23. črc 2009

Lus, došel mi vo a mokomidi, musí se lanolínovat, nebo už je to naimpregnované? Ještě dotaz k těm ořechům, na látkovém pytlíku je napsaný návod, že se ořechy vloží do přiloženého pytlíku a pere se to s ním, ale uvnitř žádný pytlík nebyl, je to myšleno jako ten pytlík, ve kterém to bylo zabalené, jak je na něm natištěný návod na praní??? Díky

matilko
23. črc 2009

erinka, ja mám totsbotsky dve 🙂 je to fakt kvalitná super podložka, doporučujem!

somik
23. črc 2009

holky, ještě se zeptám, co se dá prát v těch ořechách? Já je koupila hlavně na šátek, jenže ten šátek je do pračky dost málo, může se k tomu něco přihodit, třeba dětské oblečení a prát to na 40 st.?

matilko
23. črc 2009

somik, môže ale šátek sa nesmie avivážovať, tak daj čo chceš, čo ti nevadí bez aviváže 😉

ijo
23. črc 2009

ahoj, v ořechách lze prát vše kromě bílého páč to ztrácí jas. Leda za slunce, aby to vybělilo, ale toho se letos v létě asi moc nedočkáme
proti hrubnutí funguje výborně neekologická sušička

somik
23. črc 2009

raady, jak tak ještě koukám na ty tenské vlňáčky, co třeba tyto http://www.branakdetem.cz/tenke-vlnene-kalhotky... vypadají fakt jako jen kalhotky a pak už vím jen o těchto http://www.branakdetem.cz/wool-shorties.htm ale zase jsou delší, u chodícího miminka zas v létě fungují jako šortky, není na ně potřeba už nic, takže to větrá víc. Pak už mě nic jiného nenapadá. Holky, máte některá s vlňáčky zkušenosti? Myslím oboje, písněte prosím jejich hodnocení, díky.

ijo
23. črc 2009

Wool shorties super, nosíme je místo šortek k triku. Favoriti jsou nejtenší CuddleWool, taky super http://www.tuly-tuly.cz/svrchni-kalhotky/cuddle...
ještě máme Stacinator Mka, drží výborně, jen stále pouští barvu, ale jen do vody, naštěstí ne na jiné pleny