Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ijo
30. črc 2009

tygrouš - já mám Ecover, ořechy a na skvrny žlučák

zzan
30. črc 2009

Ahoj 🙂
Holky kdyz uz tu padly ty separacky ,prosim o vysvetleni ktere se vice hodi na novorozence a proc?Slysela jsem ,ze nektere jsou lepsi ,ze neni zadecek tak v mokru ,ale zase se nehodi na tu vajecinku??Diky za nazor 😉

baca
30. črc 2009

zzan, já používám na vaječinu celulźové a je to ok, pokud je pokaděná moc, tak vyhazuju, pokud vůbec nebo jen lehce, tak peru. Oozději se používají viskózové (to zatím nevím proč, ještě jsem je neotevřela) a taky fleesové, ty jsou dobré na suchý zadeček, odvedou vlhko, ale ty hovínka se z toho asi blbě dostávají, takže až budeš mít vychytané kadění.

kolca
30. črc 2009

kuk,

zzan myslím, že holky psaly, že na novoška jsou lepší celulozové, ale mě připadaly naomak takové nic moc, takže od začátku používám viskozové popolini v krabičce a spokojenost - vaječinu to udrželo v pohodě, flek na plíně byl stejnej jako po celulozových.

blka
30. črc 2009

Holky, můžu se zeptat, když se chci na MMB podívat na inzeráty plínek, tak je tam i spodní prádlo, kterýho je teda víc a než bych to všechno projela, tak je týden pryč 🙄 . Nejde to nějak vyfiltrovat?

blka
30. črc 2009

Zzan, separačky mám Disana.

Peru momentálně v Tidu pro děti, ale to jenom proto, že byl v nějakém boxu, co jsme dostávali v porodnici. První várku plínek jsem vyprala v normálním prášku s dvojitým mácháním. V obchodě jsem si četla složení Lovely a obyčejného prášku a bylo hoooodně podobné. Kdyby měl malej problémy, tak bych prášek řešila až tehdy a koupila bych spíš nějaký pro alergiky (jestli existuje 😅 ).

zzan
30. črc 2009

Holky diky 😉

Blko myslim ,ze to nejde ,leda bys hledala nejakou konkretni znacku ,tak zadat tu ,nebo zkouset plinky ,pleny ,vlnacky ... taky bych to brala jeste rozdelene na ty pleny a spodary 😀

tygrous
30. črc 2009

Pro alergiky je Minirisk, dá se koupit v lékárně...

blka
30. črc 2009

Zzan, aha, tak to je pěkně naprd, protože mě to vždycky po 5 minutách přestane bavit 😀

Tygrouš, díky, ale já ho nepotřebuju 😉 . Já jsem to psala jenom kdyby náhodou prckovi obyčejný prášek vadil.

tygrous
30. črc 2009

blka: A já to napsala, kdyby to někdo chtěl vědět 😉

blka
30. črc 2009

Aha 🙂

lusinta
30. črc 2009

pár odpožděných odpovědí na minulou stranu🙂

95stupňů vyprané IB- pokud se zničí PUL poznáš to podle toho,že začne uvnitř šustit a budou protékat. snad to vydržely..když to bylo jen jednou,tak by mohly...

Praní-já taky preferuju ekologické a šetrné před Lanzou a Persilem.-Tzn Ecover, mýdlové vločky,tekuté mýdlové ořechy apod. Do všeho sůl na skvrny Ulrich a jsme bez skvrn a s čistým prádlem.

Plínka na noc- bambusovou BE nebo BBH a do nich prefold bambusový BI!!To vydrží!!ta vkládačka dělá hodně!!!a nepřebaluju už v noci.

Naporpvé stačí plenky vyprat jen jednou,akorát je pak třeba počítats tím,že se třeba dřív pročůrají,než když už budou víc seprané..ale prát kvůli savosti zbytečně víckrát bez používání je zbytečný...

evissa
30. črc 2009

Zdravím látkařky
taky jsem neodolala a koupila jsem si CB pro mého 3kg chlapečka a sedí mu dobře taky jsem je vyzkoušela mému 2,5 letému a sedí i jemu tak vydrží fakt dlouho.

ijo
30. črc 2009

mám stejnou zkušenost 🙂

ijo
30. črc 2009

co se týká praní, koukala jsem tu na reklamu na tu biokouli co ekologicky pere, máte s tím někdo zkušenost. Zkusím to tu dohledat, bylo to v jedné z reklam po straně

joohana
30. črc 2009

Blka, já když koukám na MMB tak jednak si to vyfiltruju že chci jen použité a pak holt zkouším slova:plena, plenka, pleny, plenky, schvrchní, vlňáčky atd. Nic jiného mě nenapadlo 🙄

lucie.krajcarova
30. črc 2009

holky, koupila jsem popolini ultrafit použité a jsou dost tvrdé asi od praní v tvrdé vodě. Nevíte, jak je změkčit?

zzan
30. črc 2009

Lusinto s tim pranim.. tu sul pridavas do pracky ,ale zlucak pouzivas taky,nebo uz to neni pri te soli potreba?

evicka7
30. črc 2009

ty jo, tak mě začly IB teď šustit, i když je peru na 60, tak doufám, že to není známka opotřebení a nezačnou protékat

na mmb si dle schnekonávodu napíšu do textu PLE a když hledám svrchňáky, tak holt jedu po značkách

joohana
30. črc 2009

Zzan, já myslím že žlučák je důležitější než ta sůl, odvozuju z toho že s ním vaječinku vyperu v pohodě v ruce, když potřebuju rychle přepra třeba PULky...Lucie, holky tu psaly o dekalcifikační kůře, zkus to vygooglit.

lucie.krajcarova
30. črc 2009

Evi, já si tam dávám PLEN 😀

katarina82
30. črc 2009

Hmm, tak mě IB začaly šustit po pár použitích a to jsem je prala jen párkrát na 60, ale spíš na 40. A všeobecně jsem je málo používala. Protékají, ale to nám dělaly i před tím, než začaly šustit, tak nevím...

Předevčírem mi nedoschly noční plínky, tak jsem dala Denči na noc Pampersku... Ráno měla mokré kola až po lopatky 😠 😠 😠 Je pravda, že teď v noci hodně pije, ale tohle se nám s látkou nestalo nikdy 😎

katarina82
30. črc 2009

Holky, co je lepší na vaječinu? Novosklad nebo sklad na draka? Kalhotkové plínky jsou na vaječinu asi úplně nejlepší, co? Doma asi pojedeme čč a na ven koupím pár kalhotkových plínek.

Lus, ty bambusky BBH máte teď vyjímečně nebo je budete mít pravidelně? Víš, jsem jen 9tt a může se cokoliv stát, tak nic kupovat zatím nechci, ale do budoucna bych je určitě koupila.

jmisa
30. črc 2009

Kat, mně vaječina z novoskladu nikdy neprotekla a to malej kadí na vysoké úrovni 😀

joohana
30. črc 2009

Katarino, s novoskladem nemám žádné zkušenosti, měly jsme od začátku kalhotovky a Baby Lucy bambusky teda nepropustily nikdy nic.

Ad šustění u IB-peru na 60, jedny mi začaly šustit ale neprotékaly a po několika dalších praních už zase nešustí. Tak se v tom vyznejte 😝

blka
31. črc 2009

Evico, děkuji, zkusím to s tou PLE 😉

lusinta
31. črc 2009

koule do pračky
http://www.branakdetem.cz/aquaball-setrny-zpuso...
ale nezkoušela jsem,nějak k tomu nemám důvěru🙂 Tak až někdo prubnete, napište reference

sůl alias žlučák do praní-já dávám už jen sůl, protože tam přidávám špinavý hadříky holek.
ale dá se to dělat i tak, že pokaděnou plínku hodím do kyblíku s tekutým žlučákem a když dávám do pračky,tak bud už tam nedám nic nebo v případě dalších špinavých věcí ještě trochu té soli.

Kat- BBH snad budou dál,ale ne nějak pravidelně...

baca
31. črc 2009

Mně teda bambusky BL lehce protekly kolem nožiček, když ležela na boku, to stejné IB, asi je má ještě hubené nebo jsem blbě utáhla. 😉

ijo
31. črc 2009

díky Lus, asi to zkusím já, po dovolený do toho půjdu. už to u vás někdo koupil???
baca - mě BL neprotékaly ale tvrdly ☹

astrane
31. črc 2009

blka-já to ještě zatrhnu,že chci hledat i v popisu zboží-to je pod tím slovem...taky píšu plen 😀