Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zihu
3. čer 2010

@ivuska.h
@kvakulka taky koukam na rozestup deti kvakulky a teda klobouk dolu😀

duzame
3. čer 2010

Taky doma řešíme kdy další. Jaký to je takhle rychle holky, a nejen látkování 😉 ?

ivuska.h
3. čer 2010

@duzame U nás je to v pohodě... Klárka byla bez plínek ještě než se Ondra narodil, má jen na noc a na delší cesty autem. Jinak je to někdy náročné, ona je ještě taková trochu nechápavá 😀 Ale to je i tím, že na svůj věk dost špatně mluví (jen jednotlivá slova, nespojuje, ale rozumí hodně). Hlídání mám až cca poslední dva měsíce, chodí mi Klárku venčit moje babička, jinak jsem neměla a taky se to dalo... Do toho to podnikání... Ale manžel mi hodně pomáhá.

zihu
3. čer 2010

ivush.. teda vlastne jeste to podnikani!!!!! i kdyz pomaha manza, stejne si borec🙂 my uz se taky tak nejak "snazime", uvidime, sama jeste nemam jasno, jestli vlastne uplne chci, aby to vyslo hned anebo ne, ale chceme deti brzo po sobe a tak to proste nechavame, jak se to vyvine samo.. minule jsme se na B. celkem "nadreli", tak treba to taky nepujde hned, toz tak...

ivuska.h
3. čer 2010

@zihu My jsme tomu nechali volný průběh s tím, že se to určitě hned nepovede a že zkončíme s odstupem tak kolem těch dvou let. Jenže se to povedlo hned 😀 Ale další bych přecejen raději s větší pauzou...

pavlici
3. čer 2010

Ahojky, jaký je rozdíl mezi jednovelikostní plenkou Anavy a Anavy Hilco? Plenky se mi moc líbí, tak přemýšlím o koupi, alespoň na zkoušku.

ivuska.h
3. čer 2010

@pavlici Jen v tom potisku, co je nahoře. Hilco je výrobce látek. Ty potisky od nich máme v omezeném množství a jsou dražší, než normální, proto ten rozdíl v ceně.

kvakulka
3. čer 2010

@ivuska.h To není špatný nápad nabízet mu jen pití (vodu)- bude jen hasit žízeň a nebude labužničit s mlíkem 😀
Jo jo, budou od sebe rok- plánovaný to nebylo, spíš takový "když to bude, tak to vadit nebude"- a do háje, ono to hned bylo 😀 😀 😀

zihu
3. čer 2010

@kvakulka slusne🙂 baja ma rok v sobotu a ta predstava je teda divoka.... 😅 ale urcite to taky pujde, vsechno jde, ze😀

baca
3. čer 2010

Já myslím, že kvakulce ani nic jiného nezbyde, než to nějak zvládnout 😀

baca
3. čer 2010

ohledně dalšího jsem v klidu, snažíme se v podstatě od té doby, co jsem se po porodu stala opět plodnou a pořád nic. Už je to od Nového roku ...Plinek mám dost, babičky, ač pracující, nadšené hlídačky.

kvakulka
3. čer 2010

@baca No tak nějak 😀 😀 Nic jinýho nám nezbyde 😅 Ale máme hlídací babičku- ta už se činí teď, kdy jsem trochu out ze synkova časnýho vstávání a věčného nočního buzení (rada moudrých knih- těhotná má spát 8 hodin- ha ha 😅 ), tak s ním skoro denně jezdí na procházky a já dospávám.
Jinak plínek mám víc než požehnaně- asi tak pro menší jesle 😒

reruna
3. čer 2010

@zihu my jsme si taky u druhého říkali, že to hned tak nebude, na prvního jsme se něco načekali a "nadřeli" a vyšlo to hned 🙂
@kvakulka klobouk dolů, musí být těžké zvkládat těhotenství a takhle malé mimi. My máme odstup přesně 2 roky a brala bych teda odstup větší, Míša ještě nebyl bez plín, neuměl pořádně sám jíst, oblíct se, prostě naprosto nesamostatnej a jak píše ivuska tak "nechápavej", někdy to bylo fakt dost těžký, ale zvkládli jsme to. Po tom půl roce se to tak nějak stabilizovalo. No ale abych to nezakřikla, tak Luki te´d začíná lozit, tak začne asi čoromoro 😀
joohana - BBH jsem měla taky s vkládačkou

kackaj
3. čer 2010

Ahoj holky, trošku OT...dá se mimčo nějak namotivovat k lezení (když o tom Reru teď zrovna píše🙂)??? Náš prďola se furt k ničemu nemá a tou větší plínuší to asi taky nebude, když někomu lezou děti daleko dřív... 😕

terezita
3. čer 2010

kackaj ja myslim, ze ne. nase rehabilitacni dr.si myslela ze jo. skrz nejake cviky vzdycky em. nastimulovala urcite svalstvo (chachaaa) a tvrdila, ze urco do 2 tydnu em. poleze. no a nakonec ji to trvalo asi 3 mesice.. 😀 rekla bych, ze prcci maji svoji hlavu a az jim ta myslenka v hlave uzraje, tak se holt sami rozpohybuji 😉

angetha
3. čer 2010

@kackaj Kacko myslíš plazení nebo lezení? Mě dítko neleze, jen se plazí, opírá se a kleká, dokonce tak natáhne i nohy, ale po 4 neleze...u nás je největší motivace dudlík nebo popel z kamen 😅

kackaj
3. čer 2010

@terezita Dík🙂
@angetha pro můj klid by mi stačilo i plazení, lezení už by byl přepych u nás🙂 Ale Ondra nic furt, ani plazit ani nic. Všude kam se chce dostat se dokutálí, má na to dokonce svůj systém😀 Jak dlouho se plazí Vendulka už, kdy začala? Máte koberce, nebo plovoučku? ... Škoda, popel doma nemáme 😉 Ale stavím mu věže z kostek, aby je mohl bourat (to miluje), dávám mu je schválně dál, aby musel k nim a on nic 😒

angetha
3. čer 2010

@kackaj Tak Vendulka se pro změnu vůbec nekutálela, plazí se asi 2 a půl měsíce...Máme plovoučku. Momentálně jí taky zajímají všechny drobečky

reruna
3. čer 2010

@kackaj děláš to dobře, hračky jsou motivace. luki se válel už dlouho, asi dva měsíce se houpal na čtyřech a te´d se snaží o lezení, občas se mu povedou dva, tři lezokroky nebo jak to nazvat 😀 máme koberce i plovoučku, nevím, jestli povrch hraje roli... u nás je největší motivace teda starší a jeho hračky 🙂 auta a balony

ivuska.h
3. čer 2010

@kackaj Času dost, Klárka v tomhle věku vůbec nevěděla, že má nohy, plazila se stylem "vojá ochrnutý od pasu dolů" 😀 Pak jí to najednou došlo a rychle přešla k chůzi. Jinak jsem zkoušela lákat na piškoty rozházené po zemi, to bylo jediné, co trochu zabíralo 😀

joohana
3. čer 2010

@kackaj Neboj, on se k tomu dopracuje. Na diskuzi podle narození máme kočenu a její synek byl línej jako veš, pořád se neotáčel, pak neplazil, nelezl, ale v roce začal chodit a teď už běhá výborně. Naše hvězda se přetáčela na bříško od 3,5 měsíce, začala se plazit úderem 7. měsíce, je jí teď skoro 15 měsíců a chodíl, ale jen za ručičku (i když je to už jen symbolické).
Neboj, on se k tomu taky dopracuje.

angetha
3. čer 2010

Každé dítě je fakt jiné...

nika
3. čer 2010

u nás teda hračky motivací nejsou, raději se zakouká na spáry v dřevěné podlaze nebo na puzzle pod sebou. nekutálí sudy ale točí se na břiše nebo zádech dokola a tím se dostana kam je potřeba. plazení ale začíná, plínky v tom nehrají roli, zkoušela jsem i hnusky a bylo to stejné.
u náe je motivací můj mobil, po tom se sápe, nebo prázdká petka ta se ji mo moc líbí, nebo prostě věci které ví že nesmí 🙂

nebojte oni lést, chodit budou, maj svůj čas.

nika
3. čer 2010

já se zase zakoukala na polské obchody na plínky, ty ceny jsou neuvěřitelné, láká mne to, uvidím co kolegyně chtěj látkovat tak se možná odhodláme a prubnem to.

kackaj
3. čer 2010

Dík holky😀 zkusím i piškoty, to by mohla být hooodně silná motivace...ty Ondra rád moc 😉 Jinak se říká, že druhý dítě, pokud je zvídavý a společenský, tak se naučí rychleji, páč chce stíhat staršího sourozence. Tak třeba to druhý bude rychlejší, hlavně už to člověk asi nebude tak sledovat a bude rád, že je ještě ležáček🙂 Ale u toho prvního se to zdá nekonečný...
Co se týče toho druhýho přírůstku...na první jsme taky čekali docela dlouho 9měsíců, pomohly hormony. Druhý jsem chtěla počít už dřív, ale možná tím, že jsem doteď kojila to bylo ještě taky trošku zabržděný. Teď kojím jen jednou za den a asi to do měsíce utnu úplně...kolikrát Ondra na ty prsa kouká, jakože neví o co jde, pak se teda chytne, ale asi by si nevšiml, kdybychom už nekojili a výživa tam taky už asi roli nehraje, když se kojí tak málo. Jinak když se samo nechytne, tak asi v roce Ondrovým půjdu na radu k dr....

betelgeuzz
3. čer 2010

Některé děti i lození přeskočí a začnou rovnou chodit. 🙂

kackaj
3. čer 2010

@betelgeuzz No, to mě ale připadne divné, že když neví co s nohama (Ondra teda neví vůbec), tak najednou vstane a chodí...to mi připadne, že to musí dělat chodítkové děti. Mimochodem, Ondra občas v chodítku je - pro zpestření...děsně se mu to líbí, ale dlouho ho tam nenecháváme...max. tak půl hodinky jednou dvakrát do týdne 😅

zihu
3. čer 2010

@kackaj moje Baja to mela presne tak s ukoncenim kojeni, proste v 9,5m se 2 noci po sobe vubec neprobudila a odpoledni svacinu, kdy jsme kojili to probihalo tak, ze na prso koukala jak prvne a drnkala do nho prstama 😀 a tak jsme to vzdaly, fakt ze dne na den, ale jeji rozhodnuti, nastesti zadna slozita odvykacka, to je asi urcite horsi varianta 😉 a problem s prebytky mlika taky zadny, protoze jsem kojila fakt uz jen 2x denne (1x odpo a 1x v noci, tak fakt pohoda!)

zihu
3. čer 2010

a ohledne chozeni.. B. taky nevedela co s nohama, porad s ejen plazila a maximalne se odpichovala palcema u nohy (jen leve😀), pak v 10m si najednou sedla a od te doby si sedala, v 11m me vitala v postylce a stala a od te doby si zas porad stoupa a ted se na me porad sape a chce delat tapy tapy, za ruce chodi pekne, samo ji musim jistit, ale porad se chce poustet a to pred mesice, nohama vubec nehybala, nejdriv zkousela jednou a tu druhou tahala jak Zofre 😅 a z niceho nic pochopila system stridani nohou a hybe uz obema... u nas jde vsechno v desnych skocich

kackaj
3. čer 2010

@zihu jéžiš, tak fakt to tak funguje, že nic a pak chodí? Tak jsem zvědavá🙂 Ale jak říkám, Ondra ani ty ruce nezapojí...
Kojení jsme taky neukončovali s křikem, největší paniku jsem měla z večerního před spaním a tak jsme na to vlítli tak pře dvěma týdny, dala jsem manžovi instrukce, jak na malýho a jak bude povyk a že to bude hrozný a on ho položil do postýlky, Ondra se otočil na druhej bok a usnul, tak jsem myslela, že mě klepne🙂 Ale jde to s ním všechno hrozně lehce, úplně si ho nemůžu vynachválit, každej zásadní krok (příkrmy, nočník, nekojení v noci, ukončení kojení, atd.) bere jakoby nic, vždy za jeden den vyřešeno, tak mám radost🙂