Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kvakulka
8. zář 2010

@mooncaa Jojo, taky jsem byla na dovolené matka prase- přebalovala jsem, když jednorázka budila dojem vemene- ale ne až tak úplně z vlastní lenosti- já prostě na jednorázce nepoznám počůrání jinak než potěžkáním 😅

maly_prcek
8. zář 2010

@sissi Nekupovala bych jich hned tolik, kup si míň a zjisti, co ti vyhovuje, sedí a uvidíš a dokoupíš a pozvolna najedeš na látku... Pokakané osprchuju, potřu žlučákema dám do kýblu k počůraným... Fajn jsou i obyčejné čtvercovky...

joohana
8. zář 2010

@kvakulka Kavkul, jo, zkoušt a zkoušet, dokud dítko nechodí na nočník místo do plíny. Ale naše drahá ví, co se tam dělá, komentuje "aa" když já nebo bráška jdeme na wc, ale když jsem včera potřebovala moč pro dr., běhala mi tu nahatá, podařilo se mi ji posadit cca 3x za půl hodiny a stejně se nevyčůrala do nočníku, ale byla louže jinde.

Nehrotím to, její brácha se odplenil během 14 dní úderem druhého roku i na noc.

Takže myslím že je na tvého staršího dost brzo, pokud teda neděláte BKM, v tom se nevyznám🙂
Ale znám holčinu, používá pampersky, a její klučina to pochopil během několika týdnů v 10 měsících a do plínky čůrá výjimečně.

Jinak u nás novinky-byla jsem na kontrole, srdíčko tluče, miminko je tam jen jedno (se mi teda ulevilo, vám řeknu) a panídr. (nová) mi vypisovala průkazku a povídá- "těhotenství první, předpokládám" a já jen šeptla "třetí" 😀

joohana
8. zář 2010

Jo, holky, a látkovaly jste některá novoška s vv? Já měla na malou BL bambusky, ale teď jedem výhradně vv do vlňáků nebo BBH magic na ven. Novosklad neumim 😝 , čtverce nemám (kromě pár na pusinu). Nebo mám pořídit třeba zavazovačky Disaní a pár čtverců do nich???

reruna
8. zář 2010

@joohana a to ta dr. nepoznala, že už jsi rodila??? 😲 😲 😲

kvakulka
8. zář 2010

@joohana Dík za info 😉 Vím, že je to na něj dost brzo, jen se spíš předem informuju 😉
Já novoška látkovala právě Disan. zavazovačkama s vv, nebo novoskladem s vv. Na neprchající a ještě nelezoucí děcko jsou podle mne Zavazovačky Disan. úžasný- výborně se dají nacpat, ani vaječina nemá šanci- podle mě nejlíp těsnící plína na vaječinu- mám jich po Jáchymovi celkem hodně a na něj je už nepoužívám vůbec, takže pojedu zase v této kombinaci (spolu se zavazovačkama určitě půjdou vlňáky- ty mám na nové od Ivušky- jednovelikostní).

kvakulka
8. zář 2010

@joohana To je fakt, jak říká Reruna- to nepoznala, žes rodila? 😅 😅
Jinak mně se taky v březnu ulevilo, že čekáme jen jedno dítě- mít ročňáka a dvojčata....No nevím.... 😅

joohana
8. zář 2010

@reruna Ona si psala napřed anamnézu a až pak prohlížela 😀. Ale já nebyla nastřižená, u prvního jsem se natrhla vevnitř a dali mi dva stehy a u Annie jsem dostala jeden 🙂

baca
8. zář 2010

@joohana no vidíš, po dvou dětech dole jako nová 😀 , mnohá by záviděla 😀
Já jsem používala novosklad a asi budu zas.

joohana
8. zář 2010

@kvakulka No i tak si teda mákneš, obdivuju tě!

Annie budou čerstvě dva, to bude taky chuťka. Už teď začíná se vztekáním- máma nevyhoví a už leží na zemi a tluče do ní hlavou, když odejdu z místnosti, přijde za mnou a lehne si přede mě a pokračuje v rodeu 😠

sissi
8. zář 2010

@maly_prcek moc děkuju za tip na údržbu, žlučový mejdlo neznám, ale asi to bude zázrak, jestli to pomáhá na kadění. A perete v normálním dětským prášku na 60? (já mám ten persil senzitive s perlama) nebo se musej vyvářet? Ty čtvercový myslíš dát s tou separační plínkou a kalhotkama na vrch asi, že jo?

baca
8. zář 2010

Jinak já teda vv moc v lásce nemám, nějaké jsem prodala, nechala jsem si jen od Tb, ale teď mi tam už nějakou dobu leží.
Včera jsem při věšení plínek našla na jedné čč kiko lux výstavní díru asi 0,5 cm. Teda jako jsem myslela, že vydrží. Jsou teda velmi aktivně využívané už 14 měsíců, ale i tak. ☹

ivuska.h
8. zář 2010

@kvakulka Snažit se sledovat, kdy bude chtít a posazovat. Na hrnci zabavit něčím speciálním, třeba i podplatit oblíbeným pamlskem atd.

ivuska.h
8. zář 2010

@joohana Jo, ale na kalhotkový sklad.

ivuska.h
8. zář 2010

@kvakulka Brzo právě není, podle mě je klíčové, aby si dítě moc nenavyklo to dělat do plín, jakmile začne brát rozum. Prostě plína je nouzové, nikoliv standardní řešení. Klárka byla touto metodou bez plen v 17 měs., samozřejmě s občasnou nehodou, protože má tendenci to odkládat a pak už nestihne doběhnout. Ovšem nehody naštěstí pouze čůrací.

ivuska.h
8. zář 2010

@baca Mě se na nich udělaly místa jakoby prožraná od molů, ovšem moly doma dozajista nemáme.

permonik7
8. zář 2010

@joohana jj, dávala jsem vv popolini, ale jen kalhotkový sklad a super😉

kackaj
9. zář 2010

@kvakulka přesně jak píše Ivuš...vyčíhnout, kdy tak asi kadívá normálně a v tu dobu ho hodit na nočňajz a zkoušet to, dokud to nepochopí. Teda já jsem si asi v 8. měsíci všimla, že ráno kadívá stoprocentně, tak jsem ho tam jednou dala a on se hnedka vykadil a od té doby jsme to dělali každé ráno, pak jsem vychytala další kadění a jinak chodí na nočník tak 5x denně a vždycky tam něco dá, ale v plínkách je to samo taky. Kakání teda skončí v plíně tak jednou za týden, ale čůrání je jasný, že se všechno chytit nedá, teda když neděláme BKM. Teď už si tam trůní třeba i 15min, nechám mu tam boxy s hračkama, tak to probírá a u toho tlačí. Když má někdo (tchýně) tendence do něho vrkat "zatlač a udělej bobik atd", tak to nikdy nedopadne, potřebuje na to svůj klid.

Jinak k těm eko jednorázovkám Babydream z Rossmana...všechno sice vychytají, ale dnes se nám už po druhé stalo, že plína se po noci na jedné straně urvala. Jakože to ouško se utrhlo. Nevím, jestli je to tím, jak malej v postýlce cvičí, nebo tím, že je hodně nacuclá, každopádně se nám to ještě s žádnýma plenama nestalo. Poprvé jsem to brala jako raritku a zasmála jsem se, ale teď už mě to začíná štvát. Hlavně kdyby tam byl náhodou kakoš, tak bude všechno zamatlaný, tentokrát bylo jen krapet navlhlé pýžo. Takže já už je podruhé kupovat asi nebudu 😖

helulela
9. zář 2010

@barica budu se snažit ty vlňáčky využívat opravdu maximálně, ale kdyby náhodou nesedly, vím, kam se obrátit dál 😉

baca
9. zář 2010

ohledně nočníku - Bára chodila na číňák ukázkově, většinou se vyčurala, kadila na 95% taky tam. Ale padl rok a pro madam je to asi zdržovačka či co, takže nad číňákem vůbec, tak ji tam ani už nedávám. Posazuju na normální nočník, ale stejně je úspěch tak jendou za týden.prostě mi z toho zdrhá. Zkusím ji tam nějak všemožně zabavit. 😒

joohana
9. zář 2010

@permonik7 Tak to je dobrý, nebudu muset motat 😀

zlatouch
10. zář 2010

@baca u nás to bylo podobně, tak od 8m to vypadalo, že máme zázračné ditě, do nočníku téměř vždy něco udělala, pokaděná plína byla vyjímka. Ale jak vyrostla, zjistila, že je plno jiných možností než sedět na nočníku a bylo po zázraku 😒 Zlom nastal až v 19m, kdy najednou začala hlásit ee a od té doby to šlo. Teď je teda zase nějaká šprajclá a hlásí jen bobky, tak furt převlíkám...

Ale třeba ňáký dítě to dá bez protestní pauzy 😉

maly_prcek
10. zář 2010

@veselazu Já dávám čč do weehuggers - čč na kluka: čč přehnout na polovinu, pak na třetiny, aby byla dlouhá úzká plína a pak seskládat tak, aby vepředu byly tři vrsty a vzadu jedna... Pokud dítko kaká do plíny a ne do nočníčku, tak ten zadek jde roztáhnout na šířejc, aby se hovínko nerozpatlalo i na svrchňáčky... 😉

maly_prcek
10. zář 2010

@kvakulka Tak my to děláme tak, že při každém přebalku dáme na nočník, něco do ruky na zabavení, řeknu čššš, udělám jako bych tlačila a většinou tam něco je 😀 (Zkoušíme to tak od 3m)

maly_prcek
10. zář 2010

@sissi Jj, peru v obyč prášku (Batole), někdy na 40, někdy na 60... Přes zimu čč žehlím, ale jenom proto, aby byly měkší 🙂 Čč seskládané na novosklad, případně něčím dovycpat (nějaká vkládačka), dovnitř celulózou separačku a navrch svrchňáčky (na malé miminko nejlíp PUL nebo flísáčky)

suik
10. zář 2010

@maly_prcek takhle přesně to mám v plánu taky dělat, tak doufám, že i nám se to osvědčí 😉

veselazu
11. zář 2010

@maly_prcek jo vidíš, takhle by mě to ani nenapadlo. Hned to taky zkusím. Mám v plánu našít si nějaké vkladačky z materiálu na šijemdětem, aby měl tu prcku co nejmenší 🙂 Ale než se rozhoupu, mamčin šicí stroj už taky něco pamatuje a navíc jsme se s ním nespřátelili...

kackaj
11. zář 2010

@ivuska.h Ivuš ahoj, uniklo mi něco, nebo prefoldy na e-shopu ještě nebyly? Nebo už jsou panebože pryč? Já myslela, žes psala, že tento týden, už tam mají být.... Dík za odpo 😉

nika
11. zář 2010

@kackaj taky je vyhlížím a nezahlídla 🙂 snad nejsou vyprodanéé 🙂

kackaj
11. zář 2010

@nika uff, tak snad jsem je nepropásla 😉 Tak už jsme dvě 🙂