Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baca
26. dub 2011

@flapi já jsem kupovala nedávno, sand před 14 ndy? Mám IV a bambino mio. IV jsou trochu tluštější než BM. Oojí celkem ok, akorát to teda neudrží plnou dávku, která tam u nás vždy skončí. BM trochu vepředu odstávají, ja je tam ten puovevnitř, ta není až anhoru ke gumě, ale asi v půlce končí a tam odstává, al není to moc. Jo a taky ty IV dost dlouho schnou.

dagmarkaaa
26. dub 2011

@jasekd gratulace k holčičce 🙂 je krásná. Dobré reference o látkování takového prcka, tak kuráž s vaječinou, úplně jsem zapomněla jaký to byl děs ten první půlrok 😅

reruna
26. dub 2011

@flapi imse vimse

jasekd
26. dub 2011

@baca Diky, ja jsem za holcicku rada, ale ted je cela modra, nemame v maly velikosti oblecky pro holku a prdim na to, vsak po brachovi jsou veci pekne 😀 Ty to mas horsi, protoze ruzovyho chlapecka bych asi taky nedala, tomu bych novy koupila, holka bejt modra muze, a obcas ji k tomu dam neco novyho ruzovyho treba. BKM s novorozencem ja nedavam, ona kadi uprostred spanku, bud bez varovani nebo zrudne a ve vterine je to v pline, a ona spi dal, ja ji nechci budit pokazdy, kdyz zcervena, to by se nevyspala 😀 Tak aspon s Martinem chytame kakani a semtam curani.

jasekd
26. dub 2011

@dagmarkaaa Ja to prave moc neznam, protoze Martin byl kojenej castecne a k tomu dokrm Nutrilon AR, tudiz ty blby vajicka moc dlouho nemel. Jako jsem rada, ze kojime a vsechno ji funguje, ale tohle mi teda chut do latkovani bere 😠 Vubec to z tech plin nejde dolu, leda sprchou, jenom co vody protece... Ale prekvapil me Qualt, vypral to. Ja je teda predepiram trochu, zlucakem nebo Qualtem. Na fleky od ovoce je treba ten Qualt naprd.

flapi
26. dub 2011

@baca @reruna díky
Koukala jsem že nějaký mají i v Tescu, asi nějaká jejich značka, nevím jestli riskovat koupi...

reruna
26. dub 2011

@flapi aha, tak ty jsem ještě neviděla, tak neporadím - je tam aspoń napsané, jaké mají složení - jestli je tam pul zátěr, jaké je savé jádro atd. a jaká je cena?

flapi
26. dub 2011

@reruna až tak jsem je ještě nezkoumala, chci se tam v týdnu na ně podívat. Cena myslím kolem 250,-

betelgeuzz
26. dub 2011

@flapi ale to budou jednorázové, ne? Nebo tam mají i látkové?

verczu
26. dub 2011

Ahoj holky co používáte vlněné pletené svrchňáky. Zdá se mi že budou kousat, jakou máte zkušenost?

florentina
26. dub 2011

@baca jestli jsem to dobře pochopila, zkoušíš s Markem BKM. Vím, že je tu o tom celé téma, ale nemám zatím čas studovat. Chtěla jsem se zeptat....já vždy poznám když malá kaká, protože u toho dělá skvělé ksichtíky a tak jsem přemýšlela o tom, že to taky budeme chytat, ale já moc nevím jak prakticky na to. Sice to poznám hned, ale bojím se, že když ji v tu chvíli čapnu a dám nad nočník, tak abych jí to nepřekazila a nebolelo ji pak bříško...jako když si představím, že mě někdo vyruší na toaletě 😅 ...jak to děláte?

baca
26. dub 2011

@jasekd No sice mám dost růžových věcí, ale až větších. Já jsem totiž nějak měla strach kupovat na Báru moc růžovýho, kdyby se jako doktoři spletli. 😀 A modoru mám ráda! A je fakt, že teď Marek spává ve slušivém overálku s růžovýma tečkama po Báře a k tmu má růžový ponožky a je mi to úplně jedno 😀 . N aven bych mu to nedala,ale na spaní... Taky má po Báře dvoje polodupačky s růžovým proužkem, ale je tam i fialová a zelená.

@florentina vyloženě BKm nejedem, ale pro mě je pohodlnější dát ho nad číňák - zadek ej pak téměř čistý a plina taky. Dělám to až teď poslední dobou a má to tak, že ho tam dávám, když ho jdu úpřebalit nebo po jídle a on se třeba vykadí. Taky ho občas bolí bříško (třeba když si mamnika včera dala k snídani vařený vajíčko na chleba 😀 ) a tak ho dávám vyprdět. Uplně s novorozenětem jsem to taky nedělala, víc spal a budit ho teda ne. Při kojení to taky nedávám, protože s tím máme pořád problémy.

baca
26. dub 2011

Tak yjsem chtěla říct, že \marek po kojení huláká a kope nohama, což znamená čatso kadění. Třeba dvakrát za noc, to si teda vychutnávám.

jasekd
26. dub 2011

@baca Martin mel taky ruzovy overal, protoze jsme dostali na holku nejaky vetsi veci, no krasnej byl 😀
@florentina Kdyz na tu diskusi hodis dotaz, vetsinou ti nekdo z holek odpovi, aniz bys musela cist celou diskusi 😉 Jinak nevim, jak je tvoje mala stara 😀 ale podle me ji to neprekazis, tem mrnousum je celkem jedno, kam a na kaho kakaj, aspon tem mym ano. U vetsiho se nam nekdy stane, ze kdyz se rozcura nekam mimo a my k nemu skocime, ze se zarazi.

reruna
26. dub 2011

@verczu mám jedny od babičky z merino vlny 100%, a nekoušou

lennikka
26. dub 2011

Holky, jak vas tady vzdycky docitam, abych se dozvedela neco noveho, tak se vzdycky divim, kolik toho vite.. 😕 a jak vsechno poznate... 🙂 Tak se toho trosku obavam. Ale ne, myslim to ze srandy 🙂 , od latkovani me prozatim nic neodradilo... 😉

@verczu koukam 40tt?!!!! Tak drzim pesticky, at vse s malym zvladnete!!!! 😉 A pak pisni, jak Ti jde latkovani, jo... 🙂

reruna
26. dub 2011

@flapi @betelgeuzz já jsem myslela, že flapi myslí látkové, když se ptá na naší diskuzi 😅 já jsem tam žádné látkové neviděla minulý týden, ale je fakt, že jsem se po nich cíleně nedívala, nenapadlo mě, že by je mohli mít. Jednorázové samozřejmě normálně mají, jejich značku i třeba huggies se dělají, jsou to normální papírovky, akorát nemají ty jakoby sucháče, ale jsou vcelku jako kalhotky, dají se pohodlně stánout jako slipy, vyčurat a když jsou suché, tak zase natáhnout nebo když jsou počurané, tak se jen rozlepí bok, takže se dítě nemusí pořád celé vyslíkat. Občas jsme je s Míšou zkoušeli, protože ty látkové tréninkovky dost dlouho schnou a měli jsme jen dvoje, takže když bylo potřeba na výlety, tak jsme použili i ty. Te´d se chystám používat jako tréninkovky IV, kapsovky nebo obyč slipy s vkládačkama a možná přikoupím nějaké anavy tréninkové, až budou. zatím u nás tréninkovky nejsou aktuální, ale to člověk nikdy neví, kdy si dítě usmyslí, že konečně do toho nočníku bude něco dělat, sedí na něm každou chvíli, ví, co má dělat, ale zatím se mu nechce...

baca
26. dub 2011

@reruna My s nočníkem pořád bojujem. Dnes - vyčurá se do gatí a pořád volá bobí, bobí. Sedne si na hrnec, udělá bobek, tak to jdu vynést, ona si mezití sedne na druhý, který si před tím donesla z ložnice, udelá mini bobek. Já zatím donesla prvn hrnec od bobku,ona si sedla zas na něj a vyčurala se tam. Do těchto jejich nočníkových kreací má několikero počuraných gatí za den. Když se snažím ji posadit, tak se vzteká a za minutu to má v gatích.

reruna
26. dub 2011

@baca 😀 😀 ale věřím, že to naštve! a pleny už nedáváte vůbec?

baca
26. dub 2011

@reruna na spaní, nebo po koupání aby si nepočurala pyžamo. A ven.

verczu
26. dub 2011

@reruna díky. Já merino nemám, snad šumavská vlna.
@lennikka To víš, na látkování už se těšim moc. Konečně zúročim ty dva měsíce na netu, co jsem sbírala informace a uvedu je do praxe!

betelgeuzz
26. dub 2011

@reruna taky jsem si myslela, že se ptá na látkové, ael zase se mi nezdá, že by něco takového měli v tescu.

reruna
26. dub 2011

@verczu jestli je to 1OO% vlna, tak po tom lanolinování by to snad kousat nemělo...

flapi
26. dub 2011

@betelgeuzz @reruna jj, látkové, taky jsem se divila, ale chvátala jsem tak jsem je moc neprozkoumala

zmuzle
26. dub 2011

Holky, dovolim si sem dat seznam plenek, co prodavam. V pripade zajmu IP a domluvime se, poslu fotky atd. 🙂

Plenky k prodeji:

BabyBeeHinds Magic AIO vel. M - 7 kg - 18 kg – 280 Kč
1 x svrchní vlněné kalhotky BabyBeeHinds vel. L (10-15 kg) – 160 Kč
1 x svrchní vlněné kalhotky Merinostar zelené vel. L (10-15 kg) – 130 Kč
4x Haipa Daipa Pastelka - Jednovelikostní plena od narození po nočník (2x oranžový lem, 1 x žlutý a 1x zelený) – používané, zaprané (pustila mi do nich trošku červená Baby Lucy) 60 Kč kus.
2x Látková plena Pastelka BIO nebělená - Jednovelikostní plena od narození po nočník (zelený a žlutý lem) - Velmi dobrý stav 120 Kč kus
Dvouvelikostní plena TwoSize, vel. L 120 Kč
Popoliny OneSize Super – 120 Kč
4x Popoliny OneSize biobavlna: zelená a 3x bílá (trochu zaprané), jinak velmi dobrý stav – 120 Kč/kus
Čtvercová plena bambusová 30x30 Baby Lucy: 15 Kč kus
barvy červená, světle zelená, zelená a modrá
Swadlebees biobavlna One Size světle zelená velmi dobrý stav 150 Kč





maly_prcek
26. dub 2011

@verczu Já kousavost zkouším a sobě na puse - položím na tvář, když hryže nedám, když nehryže, je to ok i na malém... Abych pravdu řekla, hryže mě všecko krom merina i některé merino i po nalanolínování, takže homemade ze svetrů u nás moc nehrozí...

maly_prcek
26. dub 2011

@jasekd Taky veliká gratulace! K vaječině... Jak ty plíny byly po vaječině flekaté, tak se časem fakt všecko vypralo a vybělilo na sluníčku... 🙂 🙂

ladida.l
26. dub 2011

@baca já bych asi ty SWB vlňáky v M prodala,mám zelený sucháčový. Mě nebaví to lanolíování a moc je nedávám...

baca
26. dub 2011

@ladida.l a co ten sucháč, jaký to sním je? Mám vlňáky jen na druky.

ladida.l
26. dub 2011

@baca vypadá to takhle
http://www.ecomamma.cz/index.php?main_page=prod...
sucháče jsou v bezvadném stavu...