Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

jasekd
29. dub 2011

@joohana Hm, to ja myslela, ze jsi treba cvicila epi no a tak... Tak to jsi mela tenhle porod za odmenu, jestli se to tak da rict 🙂 Ja mela ten druhej horsi a delsi, co se tyka bolesti, ale zase miminko na rozdil od prvniho bez komplikaci, na konci jsem vedela , kdy tlacit, zvladla jsem to sama (u M. museli spechat a hodne mi pomoct, u Vendy to nechali na me, byl cas) a ta ruptura se hoji lip. I manzel mel ted daleko lepsi pocit a zazitek, takze celkove druhej porod lepsi, akorat ty kontra po Prostinu jsou horsi, i kdyz jsem nemela hned ten uplne brutalni nastup z niceho jako nekdo. U me je problem, ze zacinam zasadne rodit s kontrakcema a neotevrena, ja nemela cipek snad ani zkracenej 😠 Jinak teda dobry, zes v tom lese neporodila, ja bych s kontrakcema do lesa nesla 😀
@rozarka65 Tys mela vyvolavacku poprvy?

rozarka65
29. dub 2011

@jasekd Ne, plánovaný císařský řez...v Jbc císaře rovnou plánují,když je mimi koncem pánevním....naplánovali to na ráno...v noci mi praskla voda, kontrakce jsem měla jen na monitoru...takže ani nevím,co jsou to kontrakce...bylo to rychlé,ale zároveň divné...doufám,že teď budu rodit "normálně"...🙂

jasekd
29. dub 2011

@rozarka65 Ja poprvy mela spont. porod, zacal odtekanim vody a hned kontra po 5 min, tam to bylo jasne. Ted podruhy mi rikali, ze mam jet, kdyz budou po 5 min aspon hodinu, taky zalezi, jak rychle rodis, ja pomalu, jak to mas daleko, ja 5 minut autem, takze ja zas tak spechat nemusela, ale treba sestrenice rodila prvni dlouho a klestema a druhy nakonec v sanitce pri prevozu a naprosto hladce. Ja bych jela, kdyz jsou prav. bolesti tech 5 minut, nebo voda nebo krvacis, tak to rikaji vsude. Ted jsem mela hodne policky, ale ty jsou nepravid. a prestanou nebo se zmirni ve sprse. Na sanitku urcite narok mas, ja mela telefon na papirech z porodnice nebo v prukazce, to je transport. sanitka a kdybys mela pocit, ze to jde moc rychle, volat rychlou, sestrenka si zavolala transport se sestrou a ta kdyz ji videla, rekla ze s tim nechce uz nic mit a volala rychliky a tam uz slouzila doktorka (ARO) a s tou porodila. Ja myslim, ze to poznas 😉 Te dpodruhy jsem mela vyvolavacku, tak jsem tam sla planovane, jinak bych se ridila tema klasickejma pravidlama, co jsem napsala.

jasekd
29. dub 2011

@rozarka65 Jee JBC, ja taky 😵 Ja mela ted naplan. sekci kvuli KP a nakonec se beruska nekolikrat tocila, az zustala spravne 🙂 Akorat si pri tom omotala pupecnik, ale jen jednou a navolno, takze vse OK. Porod v Jablonci byl v pohode, personal super, jsem byla jeste spokojenejsi nez vloni, hlavne PA Gabina (prijmeni nevim, nevisi na te tabuli) byla naprosto super a diky ni jsem to az na par okamziku celkem s prehledem zvladla. Tak ti preju, abys mohla rodit jak chces. Ja pri tech nejhorsich bolestech nadavala, ze jsem mela mit tu sekci, ale jsem samo rada, ze to slo takhle a ted jsem uz temer OK 🙂

ivuska.h
29. dub 2011

@joohana Taky moc gratuluju! Průběh jsi měla podobný, jako já s Ondrou, opravdových bolestí jsem měla jen 2 hodiny, jinak od rána (narodil se v 8 večer) jen takové sotva znatelné bolesti po 5 minutách. A hlavy měly obě děcka 36 cm, obě bez poranění hráze, ale jinak byli hubení (3.2 a 3.5 kg, ale Ondra vážen až druhý den, takže skutečná porodní váha byla asi větší, neb se mezitím už stihl pořádně vykadit 😀 ).

rozarka65
29. dub 2011

@jasekd Jéé, ty máš taky úplné miminečko...🙂 Garatuluji...🙂
Jinak děkuji za přání....kéž by....🙂 Bydlím kousek od Tanvaldu, tak uvidíme,jak to všechno bude.....ale já mám ještě čas...🙂

helulela
29. dub 2011

@joohana taky velká gratulace, je to super, když máš z porodu takhle hezký zážitek 😵

joohana
29. dub 2011

@rozarka65 No to je právě ten oříšek, jak jet akorát, aby člověk nestrávil v porodnici celý den a zároveň aby neporodil po cestě. Tentokrát jsem byla odhodlaná neudělat stejnou chybu jako s Annie-to jsem byla vyděšená dvěma kamarádkama co měly překotný porod a jela jsem hned jak byly stahy po 3min-jenže ony byly v těchto intervalech od 7 od rána, v 11 stále tak, ale slabé. No a pak jsme byli v porodnici věčnost a pouštěli mi vodiu atd. a bylo to dost děsný.
Teď se malá jen náhodou nenarodila tady u nás na kruháči-když přijela mamka hlídat děti, chtěla jsem jít ještě ven, ale zrovna byla bouřka, takže jsme jeli do porodnice. Být hezky tak jsem asi porodila někde mezi zahradama.

joohana
29. dub 2011

@ivuska.h
@helulela taky děkujem za přání!

zlatouch
29. dub 2011

Ahoj, koukám, že už všechná látkovací dubňátka vykoukla, že @joohana a @jasekd ? Gratulujem! My s tím začli hned 1.4., průběh podobně jak joohana, jen to bylo fakt rychlý, musela jsem sanitkou (normálně 155, žádná jiná v Praze snad ani není), chlap tak tak dojel busem z práce a od příjezdu do porodky 17 min 😝

Jinak k tématu, pořád jsem plánovala novosklad, ale zjistila jsem, že jsem si nasyslila tolik plínek, že když ze všech vyseparuju vkládačky, tak mi to úplně stačí 😉 Např. Anavy mám na 3x, gaťky, vkládačky po jedné do čínských kapsovek, takže 3 přebalení sfouklý 🙂 Ale na noc teda máme papír, musím spotřebovat, co jsme dostali (např. Huggies prý s bavlnou...zvláštní, co? není teda lepší rovnou čistá bavlna? 😉

baca
29. dub 2011

@zlatouch
@joohana holky moc gratuluju! a přeju hodně zdraví 🙂

babyblue2
30. dub 2011

Ahojky,koukám,že je vás tady dost,co měly rychlý porod.Já se přidámvám...jsem byla prvorodička a všichni mi říkali,ž porod poznám.Jo,houby..jsemměla kontrakce od 4h od rána a myslela jsem si,že jsou to zaražené větry 😀 Až když pžed jednou odpoledne odtekla voda,tak mi to došlo.A transportní sanitka pro mě přijet nechtěla-že si mám volat 155.A to mi ještě předtím řekla nějaká sestra v porodnici (kam jsem volala pro to číslo na sanitku),že mám sednout na tramvaj a přijet (kontrakce po 3min.)Pak jsem hodinu čekala doma na sanitku (protože ze 155 pro mě tu transpostní poslali a chlap to nemohl najít) a přijela jsem na poslední chvíli...porodila jsem do 15minut.

Chtěla jsem se zeptat,co používáte na noc?My zatím kojíme pravidelně po 3hodinách a pokaždé ji přebaluju.Ale zatím používám na noc papírovky,protože jich mám dost a malá rychle roste.Tak jen abych veděla do budoucna.Používám teda zatím jenom čč ale mám i nějaké látkové.

Taky by mě zajímalo,jaké používáte vkládačky?Máte i nějaké doma vyrobené (třeba z froté nebo tak)?

jasekd
30. dub 2011

@zlatouch Taky gratuluju 🙂
No ja ty rychly porody teda narusuju, prvni 9 hodin silnych bolesti, druhej 12... Treti si radsi nepredstavuju, na 90% nebude, ale je mi to trichu lito, ze to ted bylo naposled, teda spis to tehotenstvi, i kdyz nebylo nejak pohodove, bylo to krasne 🙂 A z 2. porodu jsem se rychle oklepala a vzpominky ted uz hezky 🙂
@babyblue2 Ty mas teda taky cerstve mimco? Gratulace. Asi docela nervy s tema sanitkama, co? Maj to pekne blbe zorganizovany, jeste ze ja mohla s manzelem autem. Ja na noc jak kdy, ale je to s vajecinou vopruz teda, prebaluju pred kojenim, ona vetsinou kaka az ve spanku a pak se budi na dalsi kojeni, no nekdy se pos... pri kojeni a pak se prebaluje 2x a to uz me fakt nebavi. Zatim se u male do latkovani spis nutim, s klukem je to pohoda, automaticky, rychly, prirozeny... Male davam na stridacku novosklad, kalhotkovku HD nebo papirovku, rucnicky narovno stacily jen na uplnem zacatku, ted se rozcurala a kaka taky vetsi mnozstvi, tak by to protykalo. Vkladacky u male nepouzivam, zbytecny, byl by to jen dalsi hadr, co je potreba prat, na kluka mam vkladky HD a rucnicky Ikea, separacky flisove HD a Irmu. Klukovi davam na noc 2 vkladky HD do pliny HD, pres den taky nic. Kamoska si plinky usila ze starych rucniku a paradni, ale ja to neumim, tak vse kupuji, ale jinak vsechno se da usit, kor vkladacka nebude nic tezkyho.

babyblue2
30. dub 2011

@jasekd díky za názor...malá má dneska přesně měsíc,takže malý a právě už jsem si říkala,že se do toho musím pustit,ale taky se mi moc nechce :o) Ale ono to půjde,jen se do toho dostat.Díky moc za názor 😉

joohana
30. dub 2011

@zlatouch Jé, taky gratuljem k miminku! Na tebe teda s rychlostí nemám, to byl chlap rád že to stihl, co ?! 😀

Už jsme zkusily látkovat, novosklad, dobrý, ale musím nějak vychytat vkládačky, mám ručníčky z Ikea a nějak mi čouhají z toho skladu a neuspokojuje to mé estetické cítění 😠 . Jinak je malá zlatá, jen spí, jí, sem tak chvíli kouká. Jen mi trochu dělá starosti že nekaká, počůraných plenek má podle mě dost a po kojení je spokojená, tak doufám že je všechno ok.

markusko
30. dub 2011

@joohana
@zlatouch Přidávám se s gratulací 😵 Rychlý porod, jen závidím, snad budu mít druhý taky takový 🙂 S malou jsem začla panikařit při odchodu hlenové zátky (myslela jsem, že krvácím, porodní kurzy u mě byly fakt na nic 😝) a v porodce jsem byla už 12 hodin před porodem, přičemž ještě 4 hodiny před narozením malé mi všichni doktoři i PA tvrdili, že jsou to jen poslíčky a že druhý den pomažu domů 😅)

@jasekd Ty HD, jak jsem tu obdivovala na Vendulce, tak jsem měla na naši malou taky, jako jedny z prvních plín (začali jsme látkovat ve dvou měsících). Byly super, mně se hrozně líbily vzhledově, ale začaly hrozně tvrdnout, fakt neúnosně, tak jsem je poslala dál. Máme tu hodně tvrdou vodu, ale zanedlouho se budeme stěhovat jinam, tam bude voda podle mých zjištění lepší, tak si říkám, že na druhé bych je taky pořídila. Ještě mi trochu vadila ta gumička na zádech, malá z nich byla dost otlačená, což třeba u anav se mi nikdy nestalo.

@babyblue2 Já mám vkládačky Tots bots bambusové, ty jsou bezva, ale už se nevyrábí. Pak mám HD, ty jsou hrozně tenké a nic nenasají, a pak bambusové Baby Lucy, ty jsou taky bezva. Nakoupila jsem i ručníčky Ikea, ale ty mi přišly hrozně velké a tlusté a já neumím šít, abych si to nějak nastříhala a zapošila, tak s nima vytírám zem 😀

ivuska.h
30. dub 2011

@joohana No jo, nejlepší je vůbec nikam nejezdit 😀 😀

joohana
1. kvě 2011

@ivuska.h No jo, ale na to nemám koule, já až na ten poslední porod měla vždycky pocit že tu pomoc a to zázemí (i kdž v něčem prudící) potřebuju, nehledě na to že prostě zdravá rodička nejsem, tudíž na domporod nevhodná.

ivuska.h
1. kvě 2011

@joohana Však já jsem to myslela jen ze srandy 😉

katka37
1. kvě 2011

ahoj holky ,chtěla jsem se zeptat ,rozhodla jsem se pro látkové pleny ,jen na noc a výlety papírové,kolik plen a kalhotek budu pro jedno mimi potřebovat? 😉

florentina
1. kvě 2011

@zlatouch @joohana @babyblue2 všem moc gratuluji k miminkám, ať vám prďoškové dělají jen samou radost!

@joohana, předpokládám, že v porodnici kakala, bez toho by vás domu pustit neměly, takže střeva fungují, tak si s tím starosti nedělej. My kakáme tak po těch cca 5ti dnech, ale výjimečně, hlavně v růstových spurtech i po 10 a když jsem to řešila, tak doktorka říkala, že mateřské mléko je plně vstřebatelné a dula s letitými zkušenostmi /které 100% věřím/ mi říkala, že měla i mimčo, co kakalo po 28dnech a vše ok. Prostě miminka kakají 15x za den i jednou za 15 dní a vše ok. Když je příkrm umělým, tak je to jiné, to pak /aspoň dle toho co jsem zjišťovala/, by mělo mimčo kakat tak max cca po těch 5ti dnech.

@ivuska.h ...vkladačka se rozpadla v těch švech, je to vkladačka z jednovelikostních plenek na patentky a rozpadla se po třech stranách, čtvrtá drží. To reklamovat nebudu, já teda k šití vztah nemám a stroj taky ne, ale tohle prostě zalátám v ruce, reklamací bych zbytečně zdržovala sebe i tebe.

florentina
1. kvě 2011

@katka37 záleží na tom co chceš používat. Já mám 24 plen a nějaké čč, které používám jen občas a látkujeme ve dne i v noci. Peru tak každý třetí den. Ze začátku jsem měla plen jen pár a prala jsem každý den a postupně dokupovala co vyhovovalo.

sussanah
1. kvě 2011

Tak jsme si poridili susicku na pradlo a uplne koukam, co to udelalo s skoro rok pouzivanymi anavami 😕 Uz se tesim, az budu predpirat plinky pro dvojku, asi se s nima umazlim 😀 Chtela jsem se zeptat, pouzivate nekdo do susicky etericke oleje? Nejak mi to pradlo ze susicky zavani, tak me napadlo kapnout 1-2kapky na nejaky bavlneny ubrousek. Mate nekdo zkusenost?

ivuska.h
1. kvě 2011

@florentina To je opravdu zvláštní, s tím jsem se ještě nesetkala... Budu o tom informovat na šicí dílně.

ivuska.h
1. kvě 2011

@sussanah Nezkoušela jsem, ale není to špatný nápad...

florentina
1. kvě 2011

@ivuska.h ...já musím mít vždy něco extra🙂

katka37
2. kvě 2011

@florentina jejda ,není to málo?já počítela tak kolem padesáti určitě..... 😉

rubika
2. kvě 2011

Holky nevíte čím nahradit snapi sponku. Mám už všechno na látkování posháněné a dané dokupy a jen k vůli jedné věci se me nechce platit poštovné. Nevymyslely jste na to něco náhradního? Mě napadlo udělat to z takových těch sponek na obinadla, mají taky takové háčky na přichycení a šly by našít na pevnější gumu... No nevím.

reruna
2. kvě 2011

@rubika určitě by to šlo z těch sponek nějak udělat, sicejsem to nezkoušela, ale mysllím, že se tak nějak podobně dělalo za nás

helulela
2. kvě 2011

@katka37 čtvercovek se obvykle kupuje +/- 40 ks, jestli chceš používat kalhotovky, tak by těch 24 ks mohlo stačit s tím, že třeba budeš zezačátku prát častěji. Svrchňáčky aspoň troje - dvoje nastřídačku v provozu a jedny náhradní, když budeš nějaké prát.
@rubika myslím, že by se zezačátku dalo obejít i bez snapky. U novoskladu si ty cípy založíš a u ostatních to podrží svrchní kalhotky. Se snapkou je to sice pevnější, ale malý se nebude tak hýbat, tak to určo vydrží. Já mám pár Imse Vimse a taky dávám bez snapky.