Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

erinka83
4. kvě 2011

@jasekd aha, do BG se to nacpe dovnitř, to je výhoda kapsovek, takže to mám nachystaný dopředu...

maly_prcek
4. kvě 2011

@erinka83 A taky jak zdrháš za dítětem s plínou, tak za tebou nevypadávají vkládačky 😀

erinka83
4. kvě 2011

@maly_prcek to neznám 😎 se mi spousta lidí diví, ale my přebalujeme pořád na přebalováku, někdy to je boj, ale zatím jsme ji vždy přeprali 😀 a v cizím prostředí se nechá přebalit celkem v pohodě...

maly_prcek
4. kvě 2011

@lucy222 Ono je těžko radit, každý má svůj styl, dítko nějaké proporce (hubeňour X buclík) a vyhovuje mu něco jiné...

Já bych ti jako takovou uni jednoduchou výbavičku doporučila
- na doma Anavy bambusové vv + 2-3x svrchňáčky (Třeba Thirsties Duowrap vel.1) + snappi sponka
- na ven BG, ale kapsovky

helulela
4. kvě 2011

@lucy222 jsem pro výbavičku, jak píše @maly_prcek jen já bych navíc neodolala Anavy kalhotovky na patentky
ještě k výbavičce z těch Bum genius AIO - jednu mám a aby líp schla, musí se jí na jedné straně odpárat ten vnitřek, jinak to je klidně na 3 dny na šňůře. Mít výbavičku jen z nich, neumím si představit ten potřebný počet. Taky už teď u většího dítka moc nestíhají savostí, se štěstím vydrží dvě hodiny. Jinak jsou fakt hezké, příjemné, krásně sedí, štíhlé, ale z těchhle důvodů vážně radši kapsovku.

ivuska.h
5. kvě 2011

@erinka83 Já kdybych přebalovala jinde, než na přebalováku, tak nemám šanci... To by mi hned zdrhnul. Na přebalováku ví, že je vysoko a nezdrhá, jen nadhazuje zadek a plácá si ruce na pokaděný zadek 😀 Takže to většinou řeším tak, že mu dám kartáček se zubní pastou, to ho na chvíli zabaví.

badik
5. kvě 2011

Holky dotaz,doporučovali jste tu na plíny to žlučový mýdlo tak jsem se po něm včera dívala v DM a mají buď tuhý nebo tekutý,je mezi nima nějakej rozdíl nebo jsou stejně dobrý?

andelka
5. kvě 2011

@erinka83 já teď s Danym taky bojuju. takže jsem přišla na chuť kapsovkám i nadoma 😅 Ještě mám ráda tu kalhotovku s bočním zapínáním, tu dávám když už je nejhůř, že se dá pozapínat i když mladej nutně musí být na břiše. Na svrchňáky už ho pak nějak odychytnu pozdějc. V cizím prostředí to jde, zvlášť pokud ho tam něco zaujme.

@badik měla jsem oboje a přišlo mi lepší tuhé, taky přijde levnějc. Tekuté jsem používala spíš když jsem měla ruce v pr...a nechtěla jsem je dráždit mýdlem.

duzame
5. kvě 2011

@ivuska.h jééé koukám že čekáš další mimčo 🙂 , tak moc blahopřeju!!!!!

ivuska.h
5. kvě 2011

@duzame Dík 🙂

kackaj
5. kvě 2011

@ivuska.h tož to si snad děláš srandu ne? Vy jste teda rychlíci...a plodní🙂 Moc gratuluju🙂 Já se tady s tím peru a vám to jde jak po másle🙂 (i když zas tak moc se s tím neperu😉)

baca
5. kvě 2011

@ivuska.h Taky gratuluju! Já si na třetí taky dělám zálusk. Jen nevím kdy, ale neděláme nic pro to, aby nebylo 😀

silente
5. kvě 2011

@duzame - co používáš na ten vodní kámen? 😕

mooncaa
5. kvě 2011

@maly_prcek
@ivuska.h
Tak já se svojí četností psaní ještě nastačila pogratulovat prckovi k těhu a už je těhu i Ivuška, která mi nedávno tvrdila, že ona určitě těhu není. 😀
Moc Vám holky gratuluji.
MalyPrcku, mohu poprosit o nějaké odkazy, či materiály ke znakování? Díky.

Jinak k výbavě bych klidně na doma i na ven doporučila jen samé kalhotovky Anavy na patentky. Na ven s velkou vkládačkou, na doma s malou.

ivuska.h
5. kvě 2011

@mooncaa Však nedávno jsem ještě nebyla 😀 😀

@kackaj Náhodou tentokrát se zadařilo až v druhém cyklu, takže na naše poměry propad plodnosti 😀 😀

ivuska.h
5. kvě 2011

@baca Díky 🙂

kackaj
5. kvě 2011

@ivuska.h tak tomu říkám propad...měli byste se sebou něco dělat...příště🙂 Tak my máme třetí cyklus a furt nic...je fakt, že se nesoustředíme na plodné dny a většinou při ovu zrovna není buď chuť nebo příležitost. Tak ale já už nikam nespěchám🙂 Každopádně budete mít veselou domácnost🙂

joohana
5. kvě 2011

@ivuska.h Teda, tady to jede! Gratulujeme !
musím napsat že jsem po pár novoskladech zkusila dát malé tvoje bambusové vv a jsem nadšená, vypadá to krásně, hned jak se k tomu dostanu tak nafotím!

což mě holky přivádí k dotazu-na tohle balení bych potřebovala nějaké svrchńáčky, mám anav flísáčky, ale i zmenšené mají dost fuk kolem nožek. mám jedny iv Organic S, takže buď pořídím ještě jedny nebo bych možná pořídila Bambino Mio-narvu do toho kalhotkový sklad? Díky!

betelgeuzz
5. kvě 2011

@ivuska.h Taky gratuluji. Akorát začínám mít obavy, že jestli chci doplnit výbavičku o nějaké anavy, tak nemám moc dlouho čekat, jestli se objeví něco nového v eshopu a rychle nakupovat, co tam je 😀

erinka83
5. kvě 2011

@ivuska.h Jéééé, gratuluju!!! 😵 😵 😵 A mám stejné obavy jak Bet, taky potřebuju doplnit zásoby 😀 Budou bambusový vv v dohledné době??

betelgeuzz
5. kvě 2011

@erinka83 na ty čekám taky 😀

silente
5. kvě 2011

@ivuska.h - moc blahopřeji 🙂

Holčinky, máte někdo zkušenost?
https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/iqxb/ple...
je to značka Alva Baby

joohana
5. kvě 2011

Holky, opět dotaz-spíš asi na začátečnice na vyzkoušení -nechcete některá za poštovné cca 15 (musela bych přepočítat) Popolini vv vel. M? Používané, je to vidět, proto takhle. Je mi je líto vyhodit, jinak nevím co s nimi...

kackabk
5. kvě 2011

@joohana Tak jako proč né? 🙂 Akorát na novoška to asi nebude, co? Ale neva, asi bych je zkusila 😉

duzame
5. kvě 2011

@silente je to tenhle:http://www.qalt.cz/anti-calk/qalton-anti-calc. Hned vidím tu reklamu, vodní kámen to je prevít, ten vám zabil pračku 🙂 . Ne, vážně, zdá se mi, že to zesiluje prací účinek, ale dávam to jen občas.

aemmi
5. kvě 2011

@ivuska.h Já za prvé taky gratuluju a mám stejný dotaz jako holky, taky bych měla zájem o vv a ještě o pár věcí, který tam ted nejsou, vložky do podprsenky, slipový vložky...budeš doplňovat zásoby?

ivuska.h
5. kvě 2011

@erinka83 Budou, jakmile nám zkončí dovolená, v týdnu od 16. května.

mooncaa
5. kvě 2011

@ivuska.h Tak takovou plodnost teda závidím.
Já ukecávám manžela na 4., jenže u nás to bez IVF asi zase nepůjde. Jenže kojím a přestat hned nehodlám (díky tomu ani nemám MS), ale to 4. bych ráda měla za 3. s malým rozestupem. Nějak se mi nechce mít skoro jedináčka. A taky je mi líto použít plínečky jen na jedno mrně.

ciernavila
5. kvě 2011

Ahojte, zacala som latkovat u maleho novorodenca - 3 tyzdne ma. Davam jednu plienku na novorodenecky sklad, dve sa mi zdaju na takom malom drobcovi strasny balik. Ked dam ale jednu musim ju po hodine, max. po hodine a pol vymenit. Co odporucate u novorodencov, ake latkove plienky, pripadne ake balenie? Bojim sa mu dat plienku latkovu na noc ci neprechladne alebo to neprecika az na oblecenie. Na noc davam zatial latkovu. Mamm aj AIO a kapsove a aj flanelku a dake zvrchnacky ale to sa mi zda este vsetko velke na neho tak si netrufam dat latkovu na noc.

ciernavila
5. kvě 2011

pardon preklep - na noc davam jednorazovky, cez den latkove