Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petkula
13. čer 2012

@helulela ,@maly_prcek díky. Nemají ty Baby Lucy spíš nižší sed? Na fotce vypadají trochu menší ale možná se mi to zdá.
Zkusíme asi ty Bamboozle S-T-R-E-T-C-H a Baby Lucy ale jaké svrchní kalhotky na ně?

bamboolik
13. čer 2012

@novi jednovelikostní anavy jsou hodně i o proporcích, pokud bych volila mezi těmito dvěmi typy, tak raději ty vv, to se u většího mimča užije podle mě více. U nás třeba ty jednovelikostní už byly po roce docela knap. Sice jsem je dopla, ale měl to fakt dost bokové. I když asi mám trochu přerostlé děti 🙂

ivuska.h
13. čer 2012

@mmiirrkkaa U Jůly to naopak fungovalo skvěle od narození cca do 6 týdnů, skoro každé kadění v umyvadle a čůrání velmi často taky, mnohokrát měla suchou plínku. Jenže pak začla být dýl vzhůru, začla kadit 1x týdně, což nedokážu nijak odhadnout, kdy nastane a už to prostě nejde. Navíc nad umyvadlem kouká, kde co lítá a na čůrání si ani nevzpomene.

rozarka65
13. čer 2012

@ivuska.h já to řeším vanou...strčím něco do ruky, sednu na vanu - nohama dovnitř...ráno takto sedíme třeba 10min..."většinou" čůrá,kaká a čůrá...🙂

helulela
13. čer 2012

@petkula BL jsou ve dvou velikostech, ta M/L je naopak hodně veliká, naprosto bez problémů se do ní vejde i můj starší syn. Svrchní bych vzala buď moje oblíbené ABC wrap od SWB nebo Thirsties

petkula
13. čer 2012

@helulela díky, a od Baby Lucy svrchní nejsou dobré? Ještě jsem tam zahlídla od firmy Kikko - překvapila mě nízká cena. Nemá někdo zkušenost?
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/svrchni-...

helulela
13. čer 2012

@petkula se svrchními BL osobní zkušenost nemám, s Kikko taky ne, ale podle obrázku bych je brala spíš jen jako nouzovku

bamboolik
13. čer 2012

@petkula BL svrchňáky jsem měla tu XS velikost na pidimimi. Nebyly špatné, střih docela úzký, ale u mimi to nevadí. Jsou trošku igelitové, ale držáky.S větší velikostí zkušenost nemám, ale bála bych se otáčení suchých zipu, i ta menší velikost to trochu dělala.

maly_prcek
13. čer 2012

@petkula Taky mám bambusové vv (to se nedá srovnat s Kikko). Šila jsem si sama, jsou jako Anavy, ale míň vrstev, páč zkoušíme bkm, tak mi to stačí...

rebelie
13. čer 2012

@medakote Ono vyprdět se nad nočníkem taky není vůbec špatný, takže i to bych považovala za úspěch - respektive je to pro malé mimčo docela úleva. Co se signálů týče - u nás signálem byla jakákoliv "nelogická" nespokojenost - když byl najedený, tak na 90% znamenalo zabrečení čůrání... teď už to tak úplně není, ale nevadí mi to, prostě x krát za den se na nočník vyčůrá, vykaká a co se nechytne, jistí plínka, i tak to má podle mě smysl.
@novi Za mě mohu 100% doporučit kapsovky Bumgenius, máme na sucháč i na patentky, obojí z druhé ruky a stále drží.
@petkula Svrchní BabyLucy jsou dost "igelitové", ale jinak se zdá, že poslouží dobře (a mají sympaticky široké lemy kolem nožek). Víc by možná mohla napsat @wosk , která je má.

mahafi
14. čer 2012

@petkula mám taky baby lucy svrchňáčky a jsem spokojená 🙂, mají podobný střih jako thirsties, jen jsou o půlku levnější 🙂. Těch kikko bych se bála

novi
14. čer 2012

@petkula Kikko jsme měli a provlhají, nejsou vůbec spolehlivé, tak na doma možná jo ale ven a na noc určo nee

petkula
14. čer 2012

@helulela, @novi a jaké svrchní teda používáte?
@bamboolik, @rebelie aha, igeliťáky nechci ale to jsou asi všechny PUL kalhotky nebo ne? Navíc úzký střih taky nemůžu, protože malý má dost tlustá stehýnka 🙂 Jaké doporučujete? Uvažovala jsem o Imse Vimse Organic ale nevím, jestli nejsou zbytečně drahé a nakonec budou taky igelitové 🙂
@maly_prcek a jaké svrchňáky používáš?
@mahafi a nejsou moc úzké a igelitové? Malý váží 11 kg a má dost tlusté nožky.

petkula
14. čer 2012

@helulela promiň, už jsi mi ty svrchňáky posílala včera 🙂

mahafi
14. čer 2012

@petkula nepřijdou mi "igelitovější" než thirsties, úzké mi taky nepřijdou, ono se to podle mě docela přizpůsobí, má to hodně široký ten druhý lem okolo nožiček. Teď je teda má na sobě a usnula, ale můžu ti je kdyžtak vyfotit, jak to vypadá v reálu na těle. Ty IV organic jsou víc látkové (mají pod tím pulem ještě látku, takže zmizí ten "igelitový" pocit), měla jsem je na malý mimi a byly fajn, ale teď bych se jich trochu bála, aby ta látka nezačala brzo smrdět, jak už čůrají víc a ta moč je trochu víc cítit (ale tak můžeš je častěji prát). Hodně holek si tu chválí Haipa Daipa.

petkula
14. čer 2012

@mahafi díky a kolik váží malá - je spíš cvalík? Jestli můžeš vyfotit, budu ráda.

mahafi
14. čer 2012

@petkula ona je teda spíš podmírák 😅 (váží něco přes 7) ,ale právě jí jsou spíš volnější. no vyfotím a uvidíš. Můžu ti je vyfotit i s těma thirsties. My máme velikost M, možná byste potřebovali spíš L, ale já tohle moc neumím odhadnout, nám je i to M trochu větší.

petkula
14. čer 2012

@mahafi aha, díky a dovnitř dáváš jaké pleny?

aemmi
14. čer 2012

@petkula naše malá je dost baculatá a má tlustý nožičky, nejlíp jí sedí právě Thirsties, Baby Lucy neznám, ale všichni říkají, že jsou střihově podobný, jako Th., já jsem o nich dřív nevěděla, jinak je už dávno máme. Naopak na dítě se silnějšíma nožičkama mi nepřijdou moc dobrý Haipa Daipa, máme je a jeden čas jsem myslela, že je budu muset prodat. Ty Baby Lucy, Thirsties, IV jsou právě lepší, že jsou více vykrojený, takže lépe sedí přes stehýnka. Jo, jen mě poslední dobou štvou ty sucháče.

mahafi
14. čer 2012

@petkula já jsem anavy závislák 😅 , takže povětšinou ty. Dávala jsem tam i novosklad a teď jsem zkoušela i vv bambusovou anavy narovno, drží to na všem. Aby to nevypadalo, že tě do nich chci přesvědčit, to vůbec.. já toho zase ze svrchňáků tolik vyzkoušeno nemám, měla jsem ty IV (velikost NB a S), thirsties (S, M), ty baby lucy (M) a Haopa Daipa (M), seděly nám všechny kromě těch HD (ale jsem asi jediná 🙂 ), jinak já dávám radši vlňáčky. Ty ABC wrao jak psala Helulela taky nevypadaj špatně, teď mají pulky i anavy a bamboolik mají nějaký systém, který by ti možná mohl sedět (ještě jsem je nestudovala moc detailně 😅 , ale myslím, že se tam vpíná savé jádro do pulek, @bamboolik určitě poradí líp 🙂 s těmi bys asi měla takový kompromis mezi AIO, který jsi chtěla na začátku a kalhotovkama 🙂 ).

mahafi
14. čer 2012

@novi kapsovky mám jen bum genius a jak jsem je vyzkoušela, už jsem nic jinýho nehledala 🙂, mám na sucháč a na patentky a jsou super 😉. do nich dávm to jejich jádro, dá se tam dát ale vlastně cokoliv (uvažuju, že je zkusím s bmb vv)

rebelie
14. čer 2012

@petkula Všechny PULky jsou trochu igelitové, ale je mezi nimi rozdíl. BL mi přijdou igelitovější než HaipaDaipa. IV Organic mají přes PUL ještě takovou podšívku, která navlhne - déle prosychají, dřív zasmrádnou. Střih těch BL není špatný a podle mě je vhodný i na tlustší nožky... Za danou cenu jsou určitě skvělé, vlastně až s podivem, ale špička mezi svrchňáky to není, tak asi tak. HaipaDaipa opravdu moc nejsou na tlustší nožky, BL podle mě víc. Já bych je za tu cenu asi vyzkoušela (ale momentálně upřednostňuju vlnu a místo PUL svrchňáků používám vršek kapsovek BG.

dandelion
14. čer 2012

@medakote zkoušej.. já malou vysazovala od 3 týdnů vždycky po kojení, nebo někdy během kojení, když se mi pustila. A to jsme měli největší úspěchy.. 🙂 vlastně pokaždý se mi vykakala a i vyčůrala, prostě všecko povolila. 🙂 teď je to už zase trochu náročnější. Kaká si kdy chce, tak je to umění to vysledovat. Včera třeba 5x kakala a předevčírem ani jednou.. Ale zkoušej to.. ono tě pak ty úspěchy nakopnou, že to funguje.. někdy když malou vysadím, ona se vyčůrá a pak třikrát zatlačí a nic a začne plakat, tak vím že se nic nechystá, tak už jí netrápím. ;) ;) ;) Ale já jsem první neuspěchy, kdy mi pokakala plínu za plínou i obrečela, ale teď už je mi to tak trochu šumák. Buď v pohodě, sžijte se, napojte se a ber BKM jako doplněk k látkovkám ;) taky jsem k tomu dospěla a hold si občas tu pokajděnou plínku zaperu :D :D :D i když nerada :D

dandelion
14. čer 2012

@bamboolik nám vysazování od koliky nepomáhá.. tak asi bude problém někde jinde.. :/

novi
14. čer 2012

@petkula dávám bambinex rostoucí, nám vyhovují a ted si chystám počídit vlnáčky ( takový ty kratáskový )

rebelie
14. čer 2012

@dandelion Přesně, mně přijde BKM jako doplněk k látkovkám (nebo látkovky jako doplněk BKM podle toho, jak se daří). Nemá smysl se tím podle mě stresovat, to by pak bylo proti smyslu celé věci (lepší komunikace s mimčem). Zrovna včera jsem si přemáchla jednu pokaděnou plínu... Mimochodem, jakmile se člověk pochlubí, že se daří, nebo si to dokonce jen pomyslí, tak je okamžitě odměněn nějakou pokaděnou plínou 😀

katyxq
14. čer 2012

@rebelie Taky tak nějak - u nás je BKM doplněk k látkovkám, zuby už jsou venku, tak zas spotřeba plínek trochu klesla 🙂. Dneska ráno si manžel hrál s malou a slyším copak tlačíš, budeš kadit nebo ne, hmm, asi ne, jé, kadíš, pomóc, mamko, pojď si zlikvidovat plínku 😀, čímž mi bylo zaraženo ranní podřimování.
Takže intuice u manžela dobrá, ale pak začal přemýšlet a bezplenkovka v háji 😉.

rebelie
14. čer 2012

@katyxq Na "mamko, pojď SI zlikvidovat plenku" bych asi reagovala, že jsem už od dvou let (nebo od kolika) bez plen... Ale zas fajn, že intuice funguje, jen ji poslouchat (bohužel to taky často neudělám).

dandelion
14. čer 2012

@petkula já mám taky Baby Lucy a ráda je nemám.. přijdou mi dost igelitové, ale jako za tu cenu jsou dobré. Ale já mám nejraději Haipa Daipa a pak IV Organic.. ;)
@rebelie tak my před chvílí úspěch :D 🙂 po vyndání ze šátku čůrala a po nakojení kakala 🙂) juchůů.. proti včerejšku kdy kakala pořád :D takže 5x jsem zapírala.. No ale každopádně máme spurt.. včera jsem si říkala že je to blbost, že je brzy na ten 3měsíční, ale jo.. pořád je na prsu a často pláče. Takže bude dneska jenom v šátku berunka.. jinak bych nic neudělala...

dandelion
14. čer 2012

@katyxq :D jojo ty taťkové..