Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ladida.l
16. črc 2012

@lemuritto a jaká je to konkrétně značka? Minky znamená taková chlupatá (plyšová) úpravy látky. Mají např. Itti Bitti, BBh AIO, některé Swaddlebees/ Blueberry. Jsou normálně funkční, jen malinko objemnější než klasický PUL. Když jsou hodně počůrané, může vlhkost zvlínat po těch chloupkách.

saaralota
16. črc 2012

ahoj, potřebovala bych poradit. Zkouším částečně látkovat od příchodu z porodnice - malému teď budou čtyři týdny. Máme ale problémy s vyrážkou (opruzení?). Když dávám látkovky - novosklad, malý má vyrážku hlavně na bříšku - nejvíc pod plínkou, ale jde mu to až na hrudník (tam co už plína dávno nesahá)...zadeček má ale víceméně v pohodě. Myslela jsem, že je to zapařením, ale tím že to má jen pod částí plíny a i mimo plínu, tak nevím...dávala jsem dva dny jen papírovky a srovnalo se to, teď jsem začala znovu s látkovkama a vyrážka je tu zas... čím to může být? Napadla mě i reakce na prací prášek, ale ten používám stejný i na oblečení a nic to nedělá...

boudova
16. črc 2012

tak dnesky přišly dvě nové anavky - mazlím se s nima mazlím, dokud mi zas nezhrubnou praním. ale tuhle jsem prala pleny u našich a jsou tam daleko hrubší než z vody u nás doma, takže jsem ráda 🙂 já je mám vlastně měkký pořád jsem zjistila.

bamboolik
16. črc 2012

@andelka jakože vám většina PULek dělá problém s tm, že je pořádně nedotáhneš v pase tak, aby kluci neměli otlačená stehýnka?

andelka
16. črc 2012

@bamboolik přesně tak - nesedí to na obou stranách. Buď je to škrtí na nožkách a je to OK v pase, nebo je to dobré na nožkách, ale pak moc volné kolem bříška, plínka leze ven a je z toho mokré bodyčko. Mám je spíš jako záložní, Baby lucy jsou docela levné a Thirsties mám od kamarádky. Ale na časté užití a nové bych nekoupila. Patentky se mi blbě zadělávají, takže pulky radši na sucháč.

bamboolik
16. črc 2012

@andelka takže jaké PULky vám sedí dobře?

andelka
16. črc 2012

@bamboolik no, Imse organic, případně soft (ale mám ráda ten kanýrek na zádech). A měla jsem už Thirsties, Baby lucy a Kiko na sucháč, weehugers a haipa daipa patentky + ty Imse. sweet monkey a anavy jsou myslím sucháčově stejné jak ty co nám nesedí..takže výběr pro nás moc není 😒

pampeliska1
16. črc 2012

@andelka tak já mám podobný problém - buď má Dori otlačené stehýnka nebo to v pase nesedí :-/ Používáš jenom ty PULky, co jsi vypsala nebo i něco jiného? Já jsem zatím vyzkoušela IV velikost XS a S - XS byla docela dobrá, XS nic moc a ještě jsem dneska zkoušela vypůjčené Bambino mio, ale ty taky nevyhovovaly :-/

pampeliska1
16. črc 2012

@andelka a ještě mám doma flísáče Anavy, ale v těch má mega zadek, tak ty asi ještě nechám na pozděj, až bude větší.

andelka
16. črc 2012

@pampeliska1 starší už má jen Baby lucy, jedny mu na spaní stačí.mladšímu dávám teď nejradši IV organic a soft, když dojdou, tak BL fix, na větší kalhotovky ty thirsties (M). HD už jsem dávno prodala a Kikko jsou na odpis, ty asi půjdou rovnou do koše. Flísáčky mi moc nevyhovují, tak jedem v pulkách.

ivuska.h
16. črc 2012

@fori Pozor na to, že ty VV Popolini nepruží a tudíž z nich kalhotkový sklad nejde moc dobře dělat. A tvrdnou jak blázen 😖

bamboolik
16. črc 2012

@andelka a nechceš vyzkoušet ty naše? Mají gumičku nejen vzadu, ale i vepředu, takže docela hezky sedí. Navíc kolem nožiček máme flísové lemy, aby právě nedělaly otlaky (což se mi právě stávalo u thirsties a BL). Mám tady jedny testovací (pokud ti to teda nevadí, že už je mělo pár dětí na sobě), můžu ti je poslat a ty mi je pak zase pošleš zpátky.

catry
16. črc 2012

Ahoj holky, potřebovala bych tip na noční plenku. Malá už vydrží celou noc bez přebalení a zatím to řeším novoskladem a vv, ale není to ono, hlavně když většinou skončí stolička i mimo plenku... 😒 Docela se mi líbí pop-in new gen s tou noční vkládací vložkou, ale uvítala bych nějaké zkušenosti 😉 Díky

andelka
16. črc 2012

@bamboolik to by bylo skvělý 😵 myslím že víc dětí je takhle buclatých...moji kluci teda jsou (byli) oba. Gumičku vepředu? To je zajímavý..mám pár kalhotovek se zapínáním na bocích a gumičkama vepředu i vzdau, napřed mi to přišlo divný, ale osvědčily se 🙂

bamboolik
16. črc 2012

@andelka oki, zbytek domluvíme po IP 🙂

maly_prcek
16. črc 2012

@catry My máme osvědčené Anavy jednovelikostní kalhotkové...

boudova
16. črc 2012

@catry taky používáme na noc anavy jednovelikostní kalhotovky 😉

maly_prcek
16. črc 2012

Holky,
udělal jsem vítr ve skříni, kdybyste některá měla zájem o svrchňáčky 😉 😉 😉
... a farmers tepláčky, capáčky, outlast triko&kukličku...

maly_prcek
16. črc 2012
janinek
17. črc 2012

Dekuji vsem za grAtulace. Nestiham docitat. Srumec. Latkovky jeste nezkuseny :( ale vcera bam hrozila nemocnice, tak jsem vzala simplex, ze na odchod. Ale sli jsme domu. Latkuji aspon s ubrousky. Viditelne ji h mame malo ale 🙂 manzel se na ne hned vrhl. Nenavudi ty vlhcene, ze nelezou po jednom. Mame ty waterwipes a jackson reese. A jako oboje prirodni jakoze, ale trochu mi smrdi.

Ad papirovky - Naty naprosto super. Huggies velke zatim. Pampers teprve budeme zkouset.

lenka5731
17. črc 2012

@janinek Ahoj Jani, látkovky zatím neřeš, ty ti neutečou 🙂 , nejdřív vyřešte krmení a dej se po porodu dohromady. Jen se zatím těš 🙂 Jak jsem psala, že my začli látkovat v postatě hned, tak to ale byla úplně jiná situace, já měla bezproblémový porod bez jediného stehu a malá šla domů až 23 dnů po porodu..., navíc je to druhý dítě 🙂

betysek
17. črc 2012

@janinek Látkování si ještě užiješ až až, neboj. 😉 Hlavně aby jste byly obě v pořádku a v pohodě. Já u první začala látkovat až od 2 měsíců. Začátek byl děsný šrumec a pořád jsem si říkala, že už začnu, ale nakonec to dopadlo až ve 2 měsících. S druhým už to byla pohodička, lepší porod, už víš do čeho jdeš, tak jsme začli látkovat hned po příchodu z porodnice.

janinek
17. črc 2012

@lenka5731
@betysek diky. To ja spis jen tak. Chtela jsem to na ni natahnout aspin na zkousku.

Ale zitra snad budeme cely den doma. Prvni.

zlilly
17. črc 2012

@dandelion hola! jsou ještě ty pastelky? dneska sem je vytáhla a použila a vzpomněla si jak sou skvělý.

jasekd
17. črc 2012

@zlilly ja bych nejake Pastelky mela, kdyby @dandelion uz nemela. Kdybys chtela, tak se ozvi 😉 Pastelka (ta puvodni, ne bio), fialovy lem, bez fleku, pouzivane... Kdyztak IP.

mahafi
17. črc 2012

@zlilly Taky mám jednu pastelku 🙂 (viz bazárek), kdybys chtěla

cervena_vila
17. črc 2012

@zlilly já mám hodně pastelek a budu je odprodávat 😉 Kdybys potřebovala třeba deset, nebo patnáct... 😀

jasekd
18. črc 2012

Ja mam pastelek k prodeji tak 5-6, mam jich mnozstvi na dve deti, vsechno segre schovavat nebudu a obe moje deti uz jsou pres den bez plinky, maji ji jen na spani. Celkem jich mam 30, tak si myslim, ze na jedno dite 24 staci, jestli segra nebude mit jednou dvojcata 😉

zlilly
18. črc 2012

@jasekd to byla přesně moje úvaha - že pastelka může posloužit i na dvě různě starý děti.

pampeliska1
18. črc 2012

Holky, nemáte někdo zkušenost se svrchními kalhotkami AITU fleece+pul? Líbí se mi, že by to možná vyřešilo náš problém s nesedícími zapínacími PUL kalhotkami (zařezané do stehýnek nebo do bříška :-/ )
http://www.aitu.cz/aitu/eshop/77-1-svrchni-kalh... Děkuji.