Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

petkula
30. črc 2012

anebo i na sucháč ale na větší (roční) dítě.

dandelion
30. črc 2012

..holky prodávám ty holčičí Merinostar v Sku.. Tak kdyžtak do IP ;)

cervena_vila
30. črc 2012

Holky, co jste kupovaly little lamb mikrovlákno, jak vám vyhovuje?
Jak se vlastně zachází s mikrovláknovými plenkami? Já mám jednu, v kombinaci s vlňáčky je nepoužitelná, provlhly v autosedačce na zadečku (bavlna neprovlhne, o bambusu ani nemluvím). A to mi nepřišla nijak zvlášť nacucaná. Maya byla ale celá mokrá. Prostě mám pocit, že nic neudrží. Možná by udržela utěsněná PULkami? Já doma žádné PULky nemám, flísové po první už jsou taky v nouzovém stavu.
Mám jí dát ještě šanci? Jestli je s ní někdo spokojen, tak ji ještě šanci dám.

cervena_vila
30. črc 2012

@ptjj Hahaha, intolerance BKM, mně vrtalo hlavou, jak může někdo nesnášet bezplenkovku 😀 (jen jsem prolítla text bez souvislostí)

bamboolik
30. črc 2012

Tak na žádost maminek doplňujeme sortiment o noční plenky se suchou vrstvou. Plenky mají jednu všitou vkládací plenku a kapsu, takže lze dovycpat dle libosti a stále se plenka jednoduše zapíná. Noční plenka je vhodná od cca 6kg a zapnu ji i na svého 17kg syna ještě s rezervou.
http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk...

ptjj
30. črc 2012

@cervena_vila jj, ja jsem si rikala, jestli mam v tehle diskusi tu zkratku pouzit 😀

betysek
30. črc 2012

@petkula Já mám PULky IV Smart, ale na 7 týdenním mimču. Na plínky na rovno moc nesedí, ale na kalhotovky zatím perfektní. Jen nezapínám ty patentky kolem nožiček, přijdou mi tam zbytečné. Na první dceru jsem měla vlastně jen IV na sucháč. Měli jsme je do necelých 2 let, pak měla plínku jen na spaní a to jsme museli koupit HD, protože i největší IV jí byly malé.

janinek
30. črc 2012

@cervena_vila Ja mam dve, davam je pod blueberry mini a jsem spokojena, hlavne prvni uschnou, jak tocim malo plinek ted, tak to ocenuji velice.

Mne zatim protekla ta Bum Genius Newborn, ale blbe jsem ji rozespala v noci utahla.

lenka5731
30. črc 2012

@cervena_vila ja mam mikrovlakno jednu a spokojená jsem. podle mě nasaje hodně, ale na kombinaci s vlňákama to není... a upřímně.. do autosedačky bych jí nedala a už vůbec ne v kombinaci s vlňáky 🙂 ale je suchá prakticky při vytažení z pračky. zatím používáme jen PULky.

zkus znovu na "ležení" a uvidíš...

rebelie
30. črc 2012

@cervena_vila Vy to fakt dáváte jen ve vlňácích? Jak to děláš? U nás nasazení vlňáků zyvšuje pravděpodobnost pokadění o 1000%... asi bychom jen s vlňákama nevyžili...

petkula
31. črc 2012

@betysek aha, já jsem je chtěla právě na plíny narovno. A říkáš, že střihově jsou spíš menší? Ty největší IV - to byly ty XL nebo SL (ty jsou až nad 13 kg) ?

ameliejulliette
31. črc 2012

@petkula Máme je a přijdou mi díky těm patentkám celkem dobře upravitelné... Ale furt vyhrávají IV na suchý zip...

ameliejulliette
31. črc 2012

@petkula Na kalhotkové plíny jsou dostatečně veliké, jinak používáme na vv na rovno a taky ok.

petkula
31. črc 2012

@ameliejulliette a kolik váží malý? Můj totiž váží 12 kg, tak mám strach, aby mu vydrželi do těch 2 let.
Na ten sucháč ti přijdou lepší a proč? Já jsem si právě říkala, že zkusím ty patentky, protože mám strach, že ten sucháč se časem trochu vychechlá - že budou odchlipovat ty rohy.
Myslíš, že když budeš mít chvilku čas, že bys mi ty patentkové mohla vyfotit rozevřené, abych viděla, kolik těch druků tam je? Mám strach, aby to syn neměl malý v pase - jsou ty druky i úplně na kraji? Promiň, že se tak hodně ptám 🙂

ameliejulliette
31. črc 2012

@petkula Se ptej 😉 Vynasnažím se dnes nafotit. Syn má 12 kg... Do šířky mají ještě hodně velkou rezervu, zapínáme na středové patentky. Suché zipy na IV nám drží v pohodě, nic se nikde neodchlipuje, asi bych se toho nebála. Praktičtější mi přijdou asi hlavně proto, že se to rychleji zapne 😀 Ve stoje samozřejmě s patentkama nemám šanci... Jinak velikostně PULky nám zatím vyhovujou tyhle a Popolini L, ale ty jsou takové tvrdší...

petkula
31. črc 2012

@ameliejulliette díky moc, víš co, tak to nefoť - mohla bys mi je jen prosím přeměřit v nenataženém i nataženém stavu na délku? I ty sucháče prosím 😕 Ty sucháče máš jakou velikost? Díky moc.

biobabyamalka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
ameliejulliette
31. črc 2012

@petkula Když to nahoře zapnu na krajní patentky, v pase mají cca 2x22cm.

ameliejulliette
31. črc 2012

@petkula Jsem to začala odesílat, když jsme si šli lehnout 😀 a dočetla až teď. Sucháčové IV v téhle velikosti nemáme, měli jsme S a M.

jika10
31. črc 2012

Ahoj holky, my jsme zatim na zacatku tehu, ale uz se radeji zacinam rozkoukavat, co a jak. Budu mit nejake plenky kvuli babickam AIO, ale pak bych chtela pouzivat PUL kalhotky a klasicke ctvercovky a nejak nevim, ktere separacni plenky vybrat . Vcera jsem projizdela aukro a nasla tohle:
http://aukro.cz/separacni-pleny-baby-200ks-bal-...
http://aukro.cz/separacni-pleny-batole-100ks-ba...
http://aukro.cz/separacni-pleny-v-roli-celuloza...
http://aukro.cz/aitu-separacni-vlozky-fleece-cr...
Je z toho neco vylozene dobre? Nevim co koupit a chtela bych nejake alespon trochu pratelne

cervena_vila
31. črc 2012

@rebelie Kakací bezplenkovka - poznám, kdy se něco chystá a dávám vyprdět nad umyvadlo. Zatím mi vychází vstříc. Vlňáky jsem prala za šest týdnů jednou, kdy protekl novosklad.

rebelie
31. črc 2012

@cervena_vila Tak mi taky jedem bezplenkovku a stejnak vlňáky působí magicky... Hlavně teda teď nemůžu najít nějaký vlňáky, který by nám 100% vyhovovaly... Nechci natahovací, pod to nejsem sto narovnat plínu narovno, Anavy jsou dobré tak na noc, kdy moc nerozbaluju, ale přes den by mě z toho kleplo... Dobré byly ImseVimse, jenže u těch mu teď sucháče odírají bříško... Včera mi přišly Loveybums, jenže ty jsou strašně velký a vůbec netěsní kolem nožiček (ač je velikost psaná 9-22lb.)... tak to tak nějak pytlíkujeme a protože jsme teď hodně na cestách, tak vlňáky dávám jen když je opravdu velká pravděpodobnost, že nebude kadit, neb PULky přemáchnu a jede se dál, ale vlňáky někde v terénu nenalanolinuju...

rebelie
31. črc 2012

@jika10 Měla jsem tu roli od Popolini a pratelné byly dobře, vydržely dlouho.

rebelie
31. črc 2012

@jika10 Fleesové separačky bych nekupovala, rozstříhaná deka Irma z Ikea poslouží stejně dobře... ale ne všechny děti snášejí flees, to se musí vyzkoušet.

rebelie
31. črc 2012

@biobabyamalka Nelíbí se mi, že tu prpaguješ vlastní obchod. Nedávno se tu řešilo, že admini smázli Ivušku, i když tu nedělala žádnou reklamu, Suz zas dotlačilli k tomu, aby měla PROfi profil, tak mi přijde nespravedlivé si tu jen tak přihřejvat vlastní polívčičku.

rebelie
31. črc 2012

@rozarka65 A doufám, že tu všechny doporučujeme plínky proto, že se nám osvědčily a ne proto, že naše kamarádka vlastní nějaký obchod...

ivuska.h
31. črc 2012

@cervena_vila Ono to vyplývá z principu funkce mikrovláknových plen... Oni ve skutečnosti nic nenasají (jako bavlna a bambus), jen drží tekutinu v prostorech mezi těmi vlákny, takže jsou mnohem náchylnější na protečení pod tlakem, protože se látka vpodstatě vyždíme. Typicky je to poznat, když se dítě třeba vyčůrá vestoja a pak si sedne. Mikrovlákno je dobré, že rychle schne (ze stejného důvodu -- voda je v něm jen "navolno", efektivněji se odstředí a rychle uschne), ale savec to holt není. Navíc se časem zanáší zbytky z pracího prášku a saje míň případně vodu začne odpuzovat (sliz atd.).

rozarka65
31. črc 2012

@rebelie Nemám kamarádku,která vlastní obchod...a odkaz jsem dala proto,že tu ty plínky někdo chválil,že používá i na noc a nic neproteklo a já sháním něco na noc....a někdo se na ně ptal...tak jsem to hodila do googlu a tohle mi vyjelo...zaujala mne cena...taky jsem chtěla koupit,ale přestože super cena,tak jsem je nemohla koupit, byly potřeba jiné věci... 😒

rebelie
31. črc 2012

@rozarka65 Jasně, v pořádku. Působilo to prostě divně, jak Tě paní přímo jmenovala, ale pravidla diskuse porušila ona.

rozarka65
31. črc 2012

@rebelie str 1063...a napsala mne tam asi proto,že pak jste objednaly a nic hned nebylo...