Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

aknapets
25. zář 2012

@bamboolik jasně, já abych pak neměla všechny stejný 😉 jo, kdybych měla holčičku, tak to je jiná, to koupím klidně modrý i pro holčičku, ale růžový pro kluka mi příjde moc 😉 třeby čevený by byly fajn.... 😀

noone
25. zář 2012

@janinek super, diky moc za tip na marketingovou akci 🙂 . akorat nevim, jestli by byly zakaznice spokojeny, ja se potrebuju zbavit lezaku 😝 . ale jeste popremyslim 🙂

foaji
25. zář 2012

Čauky holky, mám na vás další dotaz 😀 Jak odliším klasický čtvercový pleny od bambusových čtvercovek? Kupovala jsem z druhé ruky a přišlo mi to všechno dohromady. Bambusový bývají takový pokrčenější, těch tam pár je, ale ty novější bambusový nejdou od těch klasických vůbec rozeznat. Máte nějakej tip????

noone
25. zář 2012

ad pop-in - neprijdou mi spatny, podle me jsou na denni provoz savy dost, na noc jsem zkousela s origo nocni vladackou a dobry, ale uz je to velkej balik. jako celkove hodnoceni bych dala tak 8 z 10, je pravda ze jsou takove pomackane a blbe se to pod dite rovna...

bamboolik
25. zář 2012

@aknapets já jsem na červenou na kluky taky docela ujetá, taky mi pořád lidi říkají, že mladší je holčička 😀

bamboolik
25. zář 2012

@noone abych nebyla špatně pochopena, já si vůbec nemyslím, že pop-in jsou špatné. Třeba střih mají supr padnoucí na menší děti. Ale na moje cvalíky to prostě už kolem roku nestačí (možná na mladšího jo, to jsem pravda teď nezkoušela, vyzkouším). A savostí mi teda taky nepřijdou nic moc. Když jsem je testovala na mladém před tím rokem a půl, tak mi teda na noc přišly vyloženě nevhodné. Měl to vycpané jak hrom a stejně to durch pročůral.
Ale víš jak je to, známá a dobrá značka = větší očekávání 😉

lenka5731
25. zář 2012

já si taky nemyslím, že jsou pop in špatné natolik, že by se nedaly používat. Jen jsem napsala, že mi přijdou horší než bamboolik. Kdybych neměla tolik plínek, tak tu mou neprodávám, s jejíma nedostatkama se nějak popasuju a používám ji. Ale plínek máme moc, a lepších, tak jsem tu mou pop in prodala 🙂

noone
25. zář 2012

@bamboolik ja to nemyslela jako reakci na tebe, napsala jsem jen jak je vnimam ja... 😉 . a hlavne, kazdemu vyhovuje neco jineho 🙂
ja mam jen 2 a sice nejsou spatny, ale nevim proc je stejne nepouzivam 😀

noone
25. zář 2012

uz asi taky nafotim co tu mam prebytky, ale nedelam si iluze ze by o ne byl nejaky zajem, jsou to ty historicke jak se tu probiralo vcera 😀

lenka5731
25. zář 2012

@noone to je nádherně napsáno 😀 😀 "nejsou spatny, ale nevim proc je stejne nepouzivam"

bamboolik
25. zář 2012

@noone tak do bazaru napiš "daruji za odvoz " 😀
Taky musím probrat staré zásoby, jen mi to tu leží a nic z toho. Jen teda nevím, kdo by si denska koupil zavazovací plenky Disana 😀

noone
25. zář 2012

@bamboolik tak zavazovacky jsem prodavala nedavno a byla o ne rvacka, mela jsem teda baby idea... 😉
no... probrala jsem suplik a myslim ze to neni ani za odvoz, ale ze s tim dojdu dolu do popelnice a bude... vsechno flekaty, gumicky vytahany, suchace slaby... mam tam teda jednu pouzielnou cushie tushies, mozna to vrznu do aukce od 1Kc...
ve sklepe mam uz asi pul roku vyrazeny deravy bamboo extra, ale je mi nejak lito je hodit do popelnice 🙄

bamboolik
25. zář 2012

@noone jájsem bamboo extra prodala naštěstí ještě neopotřebované. Nějak mě neoslovily, takže je měl malý snad 10x na sobě a to jen proto, aby mi neležely v šuplíku.
Já mám spíš vícevrstvé popolini, ty zavazovačky a asi 3 anavy na snapku, tak aspoň ty myslím prodám 🙂

Čímž to dávám do placu. Plenky po 2 dětech, ale používané byly pořádně jen ty VV popolini, ostatní fakt jen příležitostně. Obě děti BKM, takže žádné fleky, doma sušička, plínky v maximálně dobrém stavyu. Jen jedna Anavy má díru po snapce. Cena dohodou 🙂

noone
25. zář 2012

@bamboolik to ja jsem ty bamboo extra pouzivala hodne, prisly mi docela ok. na malou je teda uz nemam, zas tak dobry nebyly 😀. hlavne me nastvalo vyjadreni prodejce na reklamaci, zacly se trhat po necelym roce pouzivani a pani mi napsala, ze zivotnost plinek je kratsi nez zarucni doba a je s tim potreba pocitat. to me opravdu zklamalo, protoze jine pliny se mi teda jeset neroztrhaly a to jsou pouzivane mnohonasobne vic a delsi dobu 😠

noone
25. zář 2012

jeste me napadlo, mel byste nekdo zajem o ty rumparooz pliny? uvazuju ze je objednam, tak jen trochu sonduju jaky by o ne byl zajem v cr (a z toho si odvodim zajem u nas 😀 )

lenka5731
25. zář 2012

@noone stručně: Ne. Pokud myslíš kalhotkovky.

noone
25. zář 2012

@lenka5731 hmmm.. tak nebud tak strucna... proc? 😀

ivuska.h
25. zář 2012

@bamboolik Já jsem měla nový typ a teda na cedulku o materiálu jsem se nedívala a doma už tu plínu nemám, čerpám z infa na webu prodejců... Ona savá nebyla málo na to, jak jsou ty vkládačky tenoučké... Ovšem ten hadýrek, co má být extra vkládačka na noc, ten je fakt humorný.

Bambus vs. viskóza -- viz např. http://www.ftc.gov/opa/2009/08/bamboo.shtm. On prostě bambus žádné vlákno neprodukuje (ve smyslu bavlny či vlny), získává se chemickým procesem, takže napsat do složení "bambus" je asi jakobys u lyocellu napsala "dřevo" 😀 Ad ČOI -- chybná označení materiálového složení spadají pod jejich kompetenci. Srovnání s USA -- tam proběhlo několik soudů s výrobci "bambusového" oblečení. Myslela jsem, že jsou z USA, což, jak jsem teď zjistila, opravdu není pravda, je to skutečně UK, jak píšeš. No nicméně je dobře, že to mají označeno korektně.

ivuska.h
25. zář 2012

@bamboolik Jo, ty potisky jsou takové ani ne igelitové, ale jakési divně tuhé. Ty jednobarevné jsou o dost příjemnější.

ivuska.h
25. zář 2012

@bamboolik Jo to teda je, zrovna máme jednu inventuru za sebou 😝 😀

lenka5731
25. zář 2012

@noone odsávám mlíko 😀 ty důvody jsou podle mě asi stejné jako u racmanů... trh mi přijde docela "obsazený", ve velkém si podle mě jinou - zatím neznámou - značku srovnatelně drahou nikdo kupovat nezačne. A pokud je prostor pro nové značky, tak spíš pro české výrobce. Látkařky jsou zrovna ta skupina, která ráda podpoří domácí ... Pár experimentátorů tě asi nevytrhne. 😒

Jinými slovy - Anavy jsou drahý, ale lidi se tý "investice" zas tak nebojí, protože jsou populární a vědí, že dostanou při prodeji hodně zpátky. Tuhle jistotu u nově zaváděný značky nemáš.

noone
25. zář 2012

@lenka5731 aha 😀 😀 😀
hm, tak koukam ze delat pruzkum u vas neni moc vypovidajici 😀 , ale asi se budou podobne chovat i mistni latkarky... hmmm...

ivuska.h
25. zář 2012

@lenka5731 On se ten trh chová fakt dost nevyspytatelně, třeba teď mi přijde, že už nikdo nevzdechne po Itti Bitti, které byly před cca 3-4 lety naprosto na vrcholu. Přitom že by je vyloženě někdo vytlačil, to se mi úplně nezdá... Nebo možná GroVia a PopIn, ale nevím jistě... Ale jsem ráda, že látkařky dají i na zemi původu zboží, to v ostatních odvětvých textilní výroby moc nefunguje a Čína válcuje české či evropské výrobky ve velkém, protože ty náklady na výrobu (= platy švadlen) jsou nesrovnatelné.

branakdetem2
25. zář 2012

nedá mi to a zapojím se do diskuze o látkování na slovinsku🙂
noone- je mi moc líto,že se vám tam nedaří látkování rozjet. nicméně to je opravdu běh na dlouhou trať. je potřeba osvěta,osvěta,osvěta. několik let,než to přinese výsledky. S větou "jsou to tady takovy kravky" se nikam nedostanete🙂 o zákaznicích je potřeba smýšlet jen a jen pozitivně. Natož teda někam psát-co kdyby si to tady některá přečetla....
I tady to trvalo několik let. A opravdu pomohlo až veliké úsilí a spojení mnoha lidí, kteří se o osvětu snažili. Takže i konkurenci je potřeba brát jako spolupracovníka. Kdyby jste na to byla na Slovinsku sama, tak je jen minimální šance, že se rodiče o látkování dozví. zkuste vložit peníze do reklamy,ale ne do reklamy na svůj obchod, ale na látkové pleny. proč je používat. budte v televizi, v časopisech. at jsou látkové pleny naprosto normální možností, žádnou alternativoou. budte na veletrzích a vysvětlujte, vysvětlujte,vysvětlujte. a pak mějte ty nejlepší služby a nejlepší nabídku a rodiče si nakoupí u vás. ale to je až další krok.
a pokud se doted nedařilo,je potřeba změnit strategii.
jak jste zapojení do Týdne látkových plen? Máte nějaké info blogy, stránky látkujících nadšenců? Máte informační letáky o tom,proč používat látkové pleny?
Prezentace je určitě také výborná cesta. Jen je potřeba volit ty místa- ani u nás se v porodnicích nedaří moc prezentace mít. Tam na to není čas...
ale jako první krok ke změně mi přijde výborné, že jste tady a inspirujete se u českých látkařek. protože tady už se to za ty roky opravdu posunulo hodně🙂
Možná zkuste doplnit sortiment látkových plen i o nějaké běžnější zboží, aby vás to prozatím živilo a látkovky mít jako doplněk. ale nekoukala jsem se na web, nemám link, tak třeba to už takto děláte.

bamboolik
25. zář 2012

@ivuska.h jj ty jednobarevné jsou fakt příjemné měkké, ty potisky fakt neudělaly dobře. A přitom jsou moc hezké. Ale osobně, kdybych vybírala, tak ber raději měkké a podajné a jednobarevné.

Ano, bambus je prostě dřevo, takže nějak se to vlákno získat musí. A získává se z bambusové dřeviny, takže já v tom nevidím problém. Ale nasadila jsi mi brouka do hlavy, asi si něco o tom pohledám. A osobně bych to s USA nesrovnávala, to je trochu jiné prostředí.

terezka312
25. zář 2012

@lenka5731 Jak moc jsi spokojená s Bamboolik ve smyslu SIO? Koupila bys ji znova a doporučila, nebo je to jako u Pop In: je fajn, ale nevím proč ji nepoužívám, jak tu bylo řečeno 😀 Já uvažuju o tom ji zkusit, ale nemůžu se rozhodnout. Ze SIO určitě už nechci Itti Bitti, měla jsem jednu a prodala, nějak mi přišla úzká až moc a asi ani ten vrchní materiál není to, co by mě okouzlilo. Pop In mi přijdou jakž takž fajn, ale taky ze 3 jsem si nechala jednu (se želvičkama 😀) a 2 prodala. Pak mám Anavy, s těma jsem spokojená. Ale pořád mě ten Bamboolik láká. Co bys k tomu řekla? 😀 Díky.

mmiirrkkaa
25. zář 2012

@foaji Klasické čč jsou relativně hodně slabé, když se na ně podíváš skrz, tak možná i uvidíš, co je za plenou (to je samo nadsázka 😉, jsou větší (70*70, 80*80cm), mají "kostičkovatou strukturu (i když všechno tohle co popisuju je vlastně u Kikko bambusovek taky...) Nejsou třeba některé silnější... Co jsi koupila za značku?

terezka312
25. zář 2012

@luciesofi K tomu dárku od Bamboolik na veletrhu, z jejich stránek se k informacím o něm dá proklikat 😀

terezka312
25. zář 2012

@foaji Mně přijdou bambusové prostě příjemnější na dotek, jemnější, nejsou tak hrubé

noone
25. zář 2012

@branakdetem2 diky za hezky komentar... ja pisu tak jak mi huba narostla 🙂, samozrejme nehazu zakaznice vsechny na jednu hromadu, ale co vidim ty reakce na diskuzich, tak to je vetsinou jen same odrazovani od latkovek od lidi, kteri ani nevi jak moderni plinky vypadaji... doufam, ze si o mem mineni tady nikdo neprecte 😀.
co se tyce reklamy, par clanku uz vyslo... bohuzel nemuzu davat do reklamy moc penez, protoze by se mi nikdy nevratily, a to ani pokud by zenske nakupovaly pouze u mne. dle statistik tu je cca 200 novych latkujich maminek rocne, to je nic...
letaky mame, snazime se distribuovat u detskych lekaru, gynekologu, v porodnicich... byla jsem se podivat na detskem veletrhu, prozkoumat teren zda do toho pristi rok pujdeme... stanek s latkovkama tam lidi obchazeli obloukem 😢 - to je asi to same, jako moje prezentace v porodnici, nikdo se nechtel ani podivat co to vlastne je ty nove pliny...
o Tydnu latkovyhc plen jsem uvazovala, letos jsem to prosvihla, ale pristi rok uz k tomu chci udelat promo...
jinak link na muj web mate v mailu 😉
trochu me zarazi, ze ta firma racman nedela vubec zadnou propagaci, ani na svuj obchod, ani clanky, nic... pouze tedy ten veletrh 1x za rok.... 🙄